SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 22 říj 2018 20:49

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1039 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 48, 49, 50, 51, 52  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nemoci citrusů a problémy s nimi
PříspěvekNapsal: 26 zář 2017 21:20 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

U teba premýšľam, či sa už nevytvorila nejaká rezistencia. Skús Mospilan, ešte lepšie Calypso v mixe s Vertimecom a Silwetom (zmáčadlo), sú to už agresívnejšie postreky a opakuj ich po 7 dňoch. Striekaj aj kmeň a vrch substrátu a vytri okolie rastlín a vystriekaj Cyperom alebo iným postrekom s obsahom cypermentínu. To musí zabrať, fakt som nepočul, že by to nefungovalo, sám som to aplikoval u iných, čo mali problémy a vždy mali pokoj. Niečo v tom musí byť, čo spôsobuje opakovanie problému, ale nevidím do toho, tak je to ťažké zistiť.

PříspěvekNapsal: 28 zář 2017 08:41 
Nový člen
Nový člen

zkusím koupit ještě to nurelle D a dámdo vody toho dvojnásobek, aby to bylo silnější a dám do toho 2x víc kapek jaru a uvidíme snad to zabere, protože já třeba když to stříkám, tak třeba dostříkám ten postřik je třeba měsíc pokoj a pak se objeví zas, ale jsem rád, že z těch 4 citrusů na kterých to mám, tak na 1 už tam mám jen sem tam( pomerančovník Navelina) a nejvíce postižený mám Pomerančovník Arancio a pomerančovník Prostějovský, u těch se mě objevuje pořád dokola, tak zkusím dvojnásobnou dávku, na jiných citrusech jen občas tam mám svilušky, tam to dám do vany, osprchnu a pak sem tam se objeví, tak to každý 2 týdny osprchnu, tam to není hrozný, tak zkusím v sobotu to postříkat tím Nurelle D a dám všeho dvojnásobek a uvidíme.

PříspěvekNapsal: 28 zář 2017 09:08 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Štěpán píše:
...protože já třeba když to stříkám, tak třeba dostříkám ten postřik je třeba měsíc pokoj a pak se objeví zas...

No a to je prave chyba, musis to opakovat zhruba po tyzdni 3 - 4x , pretoze postrek nezabera na vsetky vyvojove stadia. A s koncentraciou to neprehanaj. Na letaku zrejme nebudu uvedene priamo puklice, pouzi kludne tu najsilnejsiu aka je uvedena, ale nie viac.

PříspěvekNapsal: 30 zář 2017 12:09 
Nový člen
Nový člen

Aj tej Jari tam nedávaj veľa preto že keď jej bude veľa postrek stečie dole a minieš sa účinkom.

PříspěvekNapsal: 07 říj 2017 22:33 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím.
Po čase jsem jukl sem ma fórko, a tak se rád připojím k diskuzi. Přidám možnost řešení. Z vlastní zkušenosti používám způsob boje, s puklicemi a možná i se štítěnkami (jak jsem koukal na internetu jsou skoro stejné), který je dle mých vlastních zkušeností takříkajíc 99%. Není to rada - hoďte rostlinu do kontejneru.
Jsou k tomu potřeba dvě věci - Mospilan a Rock efekt (vše zatím zcela dostupné v našich zahradních potřebách a drogeriích). Tak především Rock efektem (emulze) postříkat důkladně celou rostlinu (i kmen) a Mospilanem ji řádně zalít - mršky jsou i na kořenech!!
Odpustťe si na měsíc plody, ale pak máte od nich pokoj. Pokud si nevěříte nebo jste to udělali, ne zcela pečlivě, tak to zopakujte. Já měl letos hodně puklic, které mým citrusům ztrpčovaly život, ale po přenesení do zimoviště jsem tuto operaci provedl (a to i preventivně), a jsou již zlikvidované (ale za 10 dní tak učiním opět pro jistotu ). Měl jsem je na vavřínu a fíkovnících, jsou v hlíně a přelezají mezi květináči nebo z listu na list - opět dle druhu. Boj nevzdávejte. Dají se vyléčit i rostliny, které se zdají zcela ztracené. (cink)
Možná, že to tu již padlo, ale jak říkám nejsem tu již tak často. A abych nezapomněl, čtěte přiložený leták, až si zakoupíte prostředky boje. :D
https://www.agromanual.cz/cz/pripravky/ ... ock-effect

PříspěvekNapsal: 22 lis 2017 11:18 
Nový člen
Nový člen

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na dvě odlišné otázky:

1) Jak se zbavit larev lalokonosců. Jelikož letním citrusy na terase a přes léto jsem bojoval s brouky lalokonosců (postřikem Nurelle D) a když jsem tento víkend namátkově koukl do 2 květináčů citrusů, tak jsem u zjistil přítomnost vypasených larev lalokonosců. Můžete mi poradit co s nimi? Mám hodně rostlin a každou vyndat z květináče a rozebírat kořenový bal se mi moc nechce. Ty dva nálezy se mi podařilo zjistit při přesazení. Existuje na ně nějaká chemikálie, kterou rostliny bez úhonu zaliji a larvy to zničí? O hlísticích vím, ale ty mi asi moc nepomůžou, protože potřebují teplotu nad 12°C.

2) Se týká mandarinky. Koupil jsem si od citrusáře zdravou mandarinku (160 cm) a v létě byla na terase v pohodě. V říjnu jsem ji dal na společnou chodbu domu, kde je nejchladněji pod chodbová okna ke zdi, kde mandarinka je cca 30 cm pod parapetem chodbových oken, tedy ne přímé světlo a do soboty byla OK. Zalíval jsem ji 1x týdně, podle suchosti povrchu. V sobotu jsem ji zalil, tentokrát studenou z venku odchycenou dešťovou vodou s přidáním hnojiva na citrusy. A od neděle na tomto citrusu začínají opadávat listy. Ráno a večer na podleze najdu 3 - 4 listy. Některých se stačí dotknout a spadnou. Před zalitím to nedělaly, pevně držely. Udělal jsem někde chybu? Nepoškodil jsem rostlinu? Je pravda, že se snažím, abych rostliny nepřeléval nechám je více vyschnout (rostlina před zalitím, měla zkroucené listy směrem nahoru). Je pravda, že řapík listu, toho co odpadne po několika dnech zežloutne, to samé, ty opadané listy jsou světlé, ne sytě zelené....mohu poprosit o radu co s mandarinkou, abych zastavil opad listů? Popřípadě, aby přežila?

Děkuji za radu.

Obrazky listu na zem spadlych..

https://postimg.org/image/asvar65g3/
https://postimg.org/image/5hge6gr37/
https://postimg.org/image/4rxlu3b43/

PříspěvekNapsal: 23 lis 2017 00:17 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ahoj Mibat,
prvý prípad je viac menej na tvojej voľbe - existujú spoľahlivé chemické prípravky, ktoré ťa ich zbavia, ale tuším, že v Česku sú v maloobchode zakázané. Ja pre ne chodím do Maďarska, tam je prístup k nim lepší. Najsilnejšie sú Belem 0,8G a Picador 0,8G, sú to rovnaké prípravky len pod rôznymi menami, prípadne Force 1,5G. Sú to granuláty, aplikuješ na povrch a jemne zapracuješ. Účinnosť 100%, pri prvých po dobu cca 3 mesiacov. Ak chémiu odmietaš, potom sú recepty s výluhmi, neusmrtia škodcov, ale vytvoria pre nich nevhodné prostredie a radšej sa snažia z neho dostať (pri kvetináčoch je to otázne).

Druhý je tiež typický - koľko stupňov je na tej chodbe? Predpokladám, že okolo 15-16°C možno aj viac. Mám názor, že rastlina odčerpáva živiny z listov na svoje prežitie, lebo nie je v dormancii. Svetla má nedostatok, je jedno, že tam je hneď okno, nestačí to. Rastlina v lepšom prípade nebude chcieť ani prirastať a bude tzv. čušať, v horšom sa môže začať hnať za svetlom. Teplota je pri zimovaní dôležitejšia ako svetlo - chladno (pod 10°C) a tma = OK.

PříspěvekNapsal: 23 lis 2017 09:09 
Nový člen
Nový člen

Pepo píše:
Ahoj Mibat,
prvý prípad je viac menej na tvojej voľbe - existujú spoľahlivé chemické prípravky, ktoré ťa ich zbavia, ale tuším, že v Česku sú v maloobchode zakázané. Ja pre ne chodím do Maďarska, tam je prístup k nim lepší. Najsilnejšie sú Belem 0,8G a Picador 0,8G, sú to rovnaké prípravky len pod rôznymi menami, prípadne Force 1,5G. Sú to granuláty, aplikuješ na povrch a jemne zapracuješ. Účinnosť 100%, pri prvých po dobu cca 3 mesiacov. Ak chémiu odmietaš, potom sú recepty s výluhmi, neusmrtia škodcov, ale vytvoria pre nich nevhodné prostredie a radšej sa snažia z neho dostať (pri kvetináčoch je to otázne).

Druhý je tiež typický - koľko stupňov je na tej chodbe? Predpokladám, že okolo 15-16°C možno aj viac. Mám názor, že rastlina odčerpáva živiny z listov na svoje prežitie, lebo nie je v dormancii. Svetla má nedostatok, je jedno, že tam je hneď okno, nestačí to. Rastlina v lepšom prípade nebude chcieť ani prirastať a bude tzv. čušať, v horšom sa môže začať hnať za svetlom. Teplota je pri zimovaní dôležitejšia ako svetlo - chladno (pod 10°C) a tma = OK.

Dobrý den,

děkuji za odpověď. Ty larvy lalokonosce jsou fakt strašný, včera jsem přesazoval větší Citrus - pomeranč a našel jsem tam cca 8 larev, tedy ty co jsem objevil na povrchu balu, či lehce pod. Cely kořenový bal jsem nerozebíral, neb se bojím, že poškodím kořeny. Rostlina je v jílovité tvrdé zemině. Ptal jsem se jednoho pěstitele a ten mi poradil, abych ty rostliny také zalil tím přípravkem Nurelle D, jenže mě se nějak nezdá, že by ta chemie prošla celou zeminou a dostala se až k těm larvám.

Co se týče toho opadu listů mandarinky, tak na té chodbě se netopí, takže, je tam přes zimu do 5 °C. Mě spíš nejvíc nejde do hlavy, že než jsem tu rostlinu zalil, tak byla OK, a na druhý den jí začali opadávat ty listy. Nezalil jsem moc, abych jí přelil a stála ve vodě. Ty odpadlé listy mají takovou lehce nažloutlou barvu (viz foto). Není to reakce na to zalití? Nepřehnojil jsem ji? Neb ostatní stejně veliké citrusy (pomeranč, citrón) neopadávají. Může to být jen načasování, kdy cca měsíc nic a pak začal opad? Rostlina má cca 5 malých plodů..

Děkuji.

PříspěvekNapsal: 23 lis 2017 19:02 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

[quote="Mibat"]Dobrý den,

chtěl bych se zeptat ...

2) Se týká mandarinky. V sobotu jsem ji zalil, tentokrát studenou z venku odchycenou dešťovou vodou s přidáním hnojiva na citrusy. A od neděle na tomto citrusu začínají opadávat listy.

Podľa môjho názoru si spravil tú chybu, že rastlinu, ktorú si navykol na zalievanie vlažnou vodou si následne zalial studenou vodou a ešte aj s prídavkom hnojiva, čím zrejme asi utrpela šok a následne ti z nej začali opadávať listy.

Rastlinu, ktorú dáš "uspať", by si nemal pri nepriaznivých svetelných podmienkach zobúdzať pridaním hnojiva.
Milan

PříspěvekNapsal: 23 lis 2017 19:46 
Nový člen
Nový člen

Mě se stalo něco podobného, ale u citroníku Ponderoso, co jsem letos koupil v zahradnictvikruh, stál 99 kč jeden, před asi 2 týdny, možná 3, tak rodiče ráno otevřeli okno a ono bylo kolem 0 a byly otevřený asi dveře,( já byl ve škole, tak nevím, co přesně se dělo, ale ptal jsem se rodičů, co jen dělali, že najednou z ničeho nic opadává), řečeno seschly listy, přitom to bylo zalitý, nebylo to ani nějak mokrý, tak jako vždy a uschly i větve, ale kořeny jsou živý, ale vypadá, že to asi nepřežije. Ten druhý zalívám stejně aji mám při stejné teplotě, a je zdraví, krásný a nic mu není, mě přijde, že to udělalo ten průvan a že byl na něho studený vzduch z toho venku.

PříspěvekNapsal: 23 lis 2017 20:19 
Nový člen
Nový člen

mitas píše:
Mibat píše:
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat ...

2) Se týká mandarinky. V sobotu jsem ji zalil, tentokrát studenou z venku odchycenou dešťovou vodou s přidáním hnojiva na citrusy. A od neděle na tomto citrusu začínají opadávat listy.

Podľa môjho názoru si spravil tú chybu, že rastlinu, ktorú si navykol na zalievanie vlažnou vodou si následne zalial studenou vodou a ešte aj s prídavkom hnojiva, čím zrejme asi utrpela šok a následne ti z nej začali opadávať listy.

Rastlinu, ktorú dáš "uspať", by si nemal pri nepriaznivých svetelných podmienkach zobúdzať pridaním hnojiva.
Milan

Dekuji za odpověď. Myslím si, ze to byla ta chyba, ale proc listy padají dal.. nafotil jsem ty spadnute listy..

https://postimg.org/image/ffo17hqab/
https://postimg.org/image/4su821uzn/
https://postimg.org/image/w3fj9zdc3/
https://postimg.org/image/swkzqcl6b/

PříspěvekNapsal: 23 lis 2017 21:31 
Nový člen
Nový člen

Mibat, já bych řekl, že to bude tím hnojením, že jsi to neměl hnojit.

PříspěvekNapsal: 07 dub 2018 16:05 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ahoj potřeboval bych poradit se škůdcem na citrusech. Na listech mam takové šedo stříbrné cestičky. Koto nemohu udelat nemam čím vyfotit umřel mi foták na telefonu :-(. Popřípadě jaký přípravek použít
Díky mooooooc

PříspěvekNapsal: 07 dub 2018 22:42 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Vyzerá to ako po slimačom slize? Nemôžu to byť malé slimáky alebo slizniaky? Teraz sa liahnu, čo ak prečkali ich vajíčka zimu v kvetináči a teraz lozia po listoch.

PříspěvekNapsal: 08 dub 2018 09:56 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Pepo píše:
Vyzerá to ako po slimačom slize? Nemôžu to byť malé slimáky alebo slizniaky? Teraz sa liahnu, čo ak prečkali ich vajíčka zimu v kvetináči a teraz lozia po listoch.

To nebudou slimáci sliz by sel omýt tohle vypadá jako uvnitř listu, ale i tak díky

PříspěvekNapsal: 08 dub 2018 16:03 
Nový člen
Nový člen

Bez foto ťažko určiť,ale cestičky na listoch zvykne vytvárať Mínerka.

PříspěvekNapsal: 08 dub 2018 19:36 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

frankie1 píše:
Bez foto ťažko určiť,ale cestičky na listoch zvykne vytvárať Mínerka.

Pokusím se udělat nějaké fotky

PříspěvekNapsal: 07 čer 2018 06:16 
Nový člen
Nový člen

Dobrý den ,

letos poprvé se mi objevil na citrusech tento problém, začalo to po přestěhovaní citrusu ze zimoviště na terasu, par dnů hezky pršelo, kořeny asi ješte nebyly " probuzené", ale potíže i přeš to , že jsou to 2 měsíce přetrvávají dale
Přikladam foto a za rady děkuji Rosťa

https://postimg.cc/image/6zx9kw37v/
https://postimg.cc/image/827g3i6mj/a00a2ba6/
https://postimg.cc/image/x88eadpx7/e78dcf08/
https://postimg.cc/image/k42txp5l7/f00fa585/

PříspěvekNapsal: 10 čer 2018 17:52 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ja som mal podobné na niektorých citrónoch, inde nie. Odstrihol som do zdravého a striekol Syllitom. No o rok som to mal opäť na rovnakých rastlinách. Tak neviem. Mne sa zdalo, že to je šokom z premiestnenia, lebo inak som ten problém nepozoroval.

PříspěvekNapsal: 10 čer 2018 17:55 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Ano bude to zmena prostredia.Mne takto teraz odisli vda.Ako som ich dal na slnko tak od spodu zacali schnut.Inak rastli pekne anic im nebolo.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1039 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 48, 49, 50, 51, 52  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina