SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 16 čer 2019 08:43

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 501 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Množení citrusů
PříspěvekNapsal: 22 kvě 2017 18:57 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Roubovat sa da vpodstate na cokolvek.Zalezi ako tu bolo pisane aj na mieste ci mas dostatok a tak volit aj velkost.Pri kvalitnej podnozi je jedno aka je velka.

PříspěvekNapsal: 22 kvě 2017 21:49 
Čestný člen
Čestný člen

U trifošky se předpokládá, že čím vyšší podnož, tím předává více odolnosti, zda je to pravda nevím. Ve Francii kolegové doporučují roubovat v metrové výšce, pokud se budou rostliny vysazovat do volné půdy bez ochrany nebo s nějakou lehkou ochranou.

Osobně vysoké kmínky nemám rád, zaberou vice místa a hlavně na zahradě snáze ochráním rostlinu do 2m, než 3m a více.

PříspěvekNapsal: 23 kvě 2017 08:08 
Čestný člen
Čestný člen

Na těch pár rostlinách co mám bych si ani netroufal dělat nějaké závěry i kdybych něco pozoroval. Pochybuji, že někdo u nás z pěstitelů může na to seriózně odpovědět, ale jak píše i Karel, taky jsem to někde četl, že ovlivnění tam nějaké může být.
Souhlasím s ním, že vysoké kmínky mají své nevýhody. Pro mě je zásadní, že čím vyšší rostlina, tím častěji ji zvedám ze země :evil: . Přijdou nárazové větry a padá to a pak jsou i škody na rostlinách. Na druhou stranu je to efektní a pod vyšší můžu umístit i menší rostliny. Takže já mám i rostlinu na metrovém kmínku trifoliáty. :lol:

PříspěvekNapsal: 23 kvě 2017 16:06 
Nový člen
Nový člen

Zkoušel jste někdo u citrusů mezištěpování? Při pročítání fóra jsem několikrát narazil na poukazování na špatnou afinitu a ovlivnění chuti mandarin unšiu a citrumelových a grepových podnoží. Co třeba vložit mezištep s pomerančovníku? Vhodných kombinací by se jistě našlo víc. Já jsem to již zkoušel před léty, ale nedotáhl jsem to do konce. /Důvody v rubrice představení nových členů./

PříspěvekNapsal: 23 kvě 2017 19:59 
Čestný člen
Čestný člen

Také jsem se tomu kdysi věnoval a pak to nechal plavat,takže mám poměrně velkou rostlinu citroníku Meyer.Podnož je pomerančovník na který jsem narouboval Kantonský citroník.Uplynulo hodně roků,rostlina byla hodně velká a Kanton stále žádné plody,tak jsem většinu kmenu ufiknul a šel na to zmíněný Meyer var.2.
Takže abych to shrnul-podnož pom.Valencia,pak kus kmenu Kanton a na tom plodící Meyer.

PříspěvekNapsal: 23 kvě 2017 20:56 
Čestný člen
Čestný člen

Mezištěpování se hodně používalo v Rusku při šlechtění citrusů. Podnož trifoška, mezištěp z plodící unshiu a roub z mladého semenáče. Dle info semenáč zaplodil během 3 let. Podnož trifoška, mezištěp unshiu a roub z citroníku, dle info citroník následně zvládal -10 bez poškození.

PříspěvekNapsal: 05 srp 2017 07:57 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

minulorocne mnozenie uz podrastlo

Obrázek

Obrázek

PříspěvekNapsal: 01 dub 2018 14:42 
Nový člen
Nový člen

ahoj všem. mám cca 2-3roky staré semenáčky- viz foto (ted po zimě někeré dost zbědované, zimuji při 10-11st). teď když přes noc nejdou teploty pod nulu, vyndal jsem je ven, aby se "nastartovaly.
chtěl bych je naroubovat. mám 3x grep, 3x mandarinka, 2x citron, 1x pomeranč (plus 5x pomelo, ale mají jen 2měsíce).
Potřeboval bych od zkušenějších radu, jaké rouby použít.
na citrony bych asi zkusil naroubovat Meyera.
potom bych chtěl rouby mandarin miyagawa a okitsu- někde jsem vyčetl, že okitsu nekamarádí s grepem, takže okitsu naroubovat na pomeranč a myiagawu na grep nebo mandarinku?
moc nevím co s podnožemi mandarinek, srůstnost prý je špatná, takže tam to bude asi pokus omyl. poraďte co naroubovat na grepy- ideálně kdyby to co zaplodí šlo také sníst :)
přeci jen mám podnoží málo, tak by mi pomohly zkušenosti ostatních
předem děkuji

Obrázek

PříspěvekNapsal: 01 dub 2018 21:02 
Čestný člen
Čestný člen

Na roubování by podnože měly být těsně na začátku rašení a v dobré kondici.Na fotce vidím podnože už rostoucí,to už je pozdě na roubování.
Vypěstované podnože z pecek je dobrý začátečnický počin,ale doporučuji si sehnat kvalitní podnože citranží,citrumel,ponciru a na ty roubovat.Přeskočíš-ušetříš tak roky zkoušení,mnohdy i trápení s podnožemi ze semen plodů grepů,citronů a pomeranče.Mandariny bych úplně vynechal.
Ještě tak na podnož grepu dát kalamondin,je dobrá vyzkoušená kombinace.
Na unshiu mandariny jedině poncirus.Na ten pomeranč zkusit Meyer.

PříspěvekNapsal: 02 dub 2018 08:11 
Nový člen
Nový člen

takže v momentě, kdy už rostou, je roubování fakticky bezpředmětný?

PříspěvekNapsal: 02 dub 2018 09:23 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Ako píše Lemon, vrúbľuje/ roubuje sa na začiatku rašenia. Je to preto, lebo citrusy rašia len určitý čas. Keď navrúbľuješ ku koncu rašiacej periódy, keď už prestáva prúdiť miazga, vrúbeľ bude mať málo času na uchytenie.
Napr. ten grep v hnedom kochli je už príliš narašený, ten si zmeškal. Tam si treba počkať na začiatok ďaľšej rašiacej periódy.
Pomaranč v hnedom kochli by som teraz čo najrýchlejšie navrúbľovala, ten sa ešte dá, ale treba hneď.
Grep s otáznikom v šedom kochli, môžeš navrúbľovať teraz keď chceš. Alebo ho nechaj ešte podrásť, nech je vitálnejší a navrúbľuj až ďaľšiu periódu.
Pokiaľ ti citrusy rastú krivo, mal by si ich vyväzovať o paličku, kým sú mäkšie, aby boli rovné. (Do budúcna, lebo
tie dva krivé už teraz nevyviažeš.)

PříspěvekNapsal: 02 dub 2018 09:47 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Luke 288, miyagawu na tvoje podnože ani neskúšaj, nemá to dobrú afinitu, neujme sa a prídeš o podnože.
Pestujem na rovnakých podnožiach (grep, citrón, pomaranč, pomelo), miyagawu som skúšala vrúbľovať viac krát a nikdy sa neujala.
Dva krát sedela rok na podnoži a potom odišla. Keď som ju rozrezala, niektoré vlákna vnútri boli zelené a niektoré hnedé- suché. To znamená, že potrebuje inú podnož ako je grep, pomaranč.... Tak ako doporučuje Lemon.
Na grep môžeš dať grep :) Mám na podnoži biely grep navrúbľovaný červený grep (star ruby) a tento rok ukazuje prvé plôdiky (mám)

PříspěvekNapsal: 02 dub 2018 13:09 
Nový člen
Nový člen

OK, dobrá, nechám si poradit. Teď narychlo stejně nic nenaroubuju, nemám rouby.
další rašící periodu poznám jak? začnou rašit další nové listy?

spolehlivé podnože- chápu správně, že např trifoliáta?

PříspěvekNapsal: 02 dub 2018 20:11 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Už skôr ako začnú ísť lístky, keď vidíš, že sa nalejú púčiky a začínajú pukať, tak už je čas. Dá sa aj kúsok neskôr, ale čím skôr tým lepšie predpoklady. Poncirus spomenuli predo mnou preto, lebo je jedna z najmenej náročných podpníkov - korene vydržia veľmi veľa vody a dobre tolerujú aj sucho, dobre zrastá takmer so všetkým. Citrumelo rastie rýchlejšie, ale je ťažšie sa k nemu dostať a afinita je dobrá u užšieho počtu druhov. Citranže zas mávajú citlivejšie korene. Ak chce mandarínku nie je nič lepšie ako podpník poncirus trifoliata.

PříspěvekNapsal: 03 dub 2018 19:28 
Nový člen
Nový člen

objednal jsem 10semen citrumela a PT.
moje podnože budou na pokusy

je možné rostlinky třeba nějak uměle utlumit a znovu nastartovat? třeba na 14dní, měsíc je dát někam do studeného sklepa?

PříspěvekNapsal: 05 dub 2018 21:29 
Čestný člen
Čestný člen

Luke288 píše:
je možné rostlinky třeba nějak uměle utlumit a znovu nastartovat? třeba na 14dní, měsíc je dát někam do studeného sklepa?

Možná to jde zpomalit,ale stačí počkat na další růstovou periodu někdy koncem května.Doma v teple,právě na ten grep jsem rouboval při růst.periodě i v prosinci.Nejlepší je samozřejmě jaro.
Nejlepší způsob je chladné zimování,kdy přes přes zimu mají rostliny několika měsíční odpočinek.Pak přenést do tepla,den dva kolem +12 st,dále zcela do tepla a podnože se probouzí za 7-10 dní.Je to vidět na pupenech,začínají rašit a to je ten nejlepší čas pro roubování.

PříspěvekNapsal: 06 dub 2018 17:34 
Nový člen
Nový člen

počkám na konec května. zimoval jsem při 10-11st, míň jsem nedocílil

PříspěvekNapsal: 26 dub 2018 21:56 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

vyzera to na prvy tohtorocny uspech
citrus unshiu miyagawa 00 od pepa

Obrázek

PříspěvekNapsal: 19 bře 2019 21:06 
Nový člen
Nový člen

Zkusila jsem si své první roubování podle návodu a rad tady na fóru a zdá se, že se dílo podařilo. Použila jsem obyčejný ostrý nůž, izolepu a mikroténový pytlík. Jenom doufám, že později při odstraňování izolepy roub nepoškodím, ale tady mi doufám pomůže sluníčko.
Podnož je citroník z pecky a naroubovala jsem na něj Lisbon z vlastní už kvetoucí, ale zatím neplodící rostliny.
Obrázek
Obrázek

PříspěvekNapsal: 21 bře 2019 16:21 
Čestný člen
Čestný člen

Gratulace,k prvnímu úspěšnému roubování.Hlavně pozor u mladých rostlin na to slunce-chce to spíš rozptýlené světlo,pokud už je sáček dole.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 501 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina