SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 14 srp 2020 01:33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Tangelo Melinghina
PříspěvekNapsal: 30 lis 2019 08:16 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Na stránke Adava píšu: "Plody menší do 7cm v průměru téměř kulaté, velmi šťavaté podobné menšímu pomeranči s několika semeny. Chuť osvěžující v kombinaci mandariny a slakého pomeranče s výrazným aroma. Rostlina je poměrně bujně rostoucí a kvete po celé délce letorostu násada plodu je velmi bohatá musí se ručně redukovat."

Na mojej rastline sa vytvoril jeden netypický plod, s pupkom ako u pomarančov:
Obrázek Obrázek

Zrejme preto dozrel skôr, ako ostatné. Teda či naozaj dozrel povedať neviem, ale vyfarbený bol pekne. Hmotnosť 170g, z toho kôra cca 40%, bez semien. Každopádne niečo tak intenzívne kyslé som asi ešte nejedol. Budem dúfať, že ostatné plody budú iné, lebo inak by sa to dalo použiť len na šťavu :?
Obrázek

Předmět příspěvku: Re: Tangelo Melinghina
PříspěvekNapsal: 05 pro 2019 15:41 
Nový člen
Nový člen

Tak to jsi mě moc nepotěšil, letos jsem také pořídili Melinghinu s Adava s tím že je celkem raná a má dobrou chuť. Zatím to tedy moc nadějně nevypadá, když tak dej vědět jak chutnají další plody.
Pokud by se dřívější zrání na větvi, kde dozrál tento první, doufám atypický plod, opakovalo i v dalších letech, mohlo by jít i o pupenovou mutaci.

PříspěvekNapsal: 23 úno 2020 09:23 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Už to asi viac nedozrie. Pár plodov dokonca spadlo a na väčšine sa sa robia na kôre švrny, ako keby zasychala. Chuť je síce výrazne lepšia ako som písal hore, ale stále hodne kyslá. Z krížencov som teda sklamaný. Melinghinu asi budem konzumovať sám, čo je škoda, lebo plodí celkom dobre. Už teraz mala 50ks. Navyše tento termín dozrievania by bol fajn, keďže všetky mandarínky sú už zjedené. Tacle zatiaľ nemal ani kvet a BA9 pár, z ktorých nic neudržalo. Navyše rastie dosť divne - veľmi tenké výhony a na jar zhodí v podstate všetky listy.
Obrázek

PříspěvekNapsal: 06 bře 2020 15:39 
Čestný člen
Čestný člen

Pěkně (bravo)

PříspěvekNapsal: 07 bře 2020 09:39 
Nový člen
Nový člen

Díky Ježo za doplnění, přeci jen už to vypadá trochu líp, Melinghina mi kvetla hned po zakoupení minulý rok a také celkem slušně narostla, tak možná letos zkusím jeden plod nechat, pokud se zadaří.
Jinak našel jsem na ruských stránkách hodnocení chuti, kde ji celkem chválili a psali o unikátní chuti s originální příchutí, tak uvidíme, třeba bude chuť časem lepší.
Obrázek

PříspěvekNapsal: 12 bře 2020 09:17 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ešte posledná skúsenosť - najlepšie sa javia plody, ktoré nechám samé spadnúť zo stromu. Také zvládne aj manželka ;) Občas sa v nich nájdu aj semená, asi pri cudzom opelení. Likvidovať ju teda nebudem. Nahnuté to má zatiaľ BA9 a pomelo, istotu preštepenia hybridný citrón (dával som sem nedávno fotku plodu). Kôru ma horkú ako grep, takže nevidím jeho uplatnenie.

PříspěvekNapsal: 10 kvě 2020 11:10 
Nový člen
Nový člen

Tak letos nejspíš neochutnám, velká rostlina na citrumelu z Adava udělala jen 2 květy bez pestíku, i když loni měla plně vyvinutý květ.
Trochu zvláštní je, že menší naroubovaná záloha na poncirusu pěstovaná ve stejných podmínkách kousek vedle má plně vyvinutý květ, ale ta je zase na plodnost ještě malá ...

Melinghina na ponciru:

Obrázek

PříspěvekNapsal: 10 kvě 2020 17:28 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

To je škoda, zaujímalo by ma porovnanie. Nemal si vysoké teploty pri vývoji kvetov?

PříspěvekNapsal: 10 kvě 2020 18:56 
Nový člen
Nový člen

Teploty určitě ve skleníku párkrát vylítly i nad 30°C, ale ve stejných podmínkách úspěšně odkvetly ostatní mandariny a pomeranč, ostatně i Melinghina na ponciru.
Melinghina na citrumelu z Adava roste hodně bujně, letos jsem ji přesadil ze 7l, který celý prokořenila do 15l, tak je možné že toho využívá a vše dává do růstu.
Jinak je to trochu tajemná odrůda, na internetu se o ní nedá mimo informací pocházejících z ČR nic najít, vím jen, že ji k nám dovezl Petr Broža z francouzského Mentonu, ale ani on nemá žádné informace o původu této odrůdy. Jen si ji chválí jako dost odolnou, která jako jedna z mála u něj přečkala v květináči všechny ty katastrofy...

PříspěvekNapsal: 10 kvě 2020 19:47 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ok, čas ukáže. Myslel som, že s ňou má niečo Z.Č., lebo on ju doporucoval.

PříspěvekNapsal: 12 kvě 2020 18:09 
Nový člen
Nový člen

Jelikož je o této odrůdě minimum informací, ještě sem nahodím co mi o ní napsal Petr Broža:

Citace:
Melinghina se mně některý rok s dozráváním jevila velmi dobře-možná na nějakých fotkách z výstav v Brně bych ji našel. Často tam zůstávaly plody, dovedly se vybarvit do velmi sytě oranžova, a ono to potom zakvete další rok později, nebo až v létě a tak se rostlina dodrbala, že třeba momentálně jsou na ni malé zelené plody někdy z loňska.
Každopádně přežila obě katastrofy, nešetrný život v nádobě s přetěžováním plody a tak jsem z ní měl kladný dojem a vloni v květnu ji vysadil do nově připravené části s novým substrátem. Jiná tanžela byla buď pozdní, nebo problémová (MAPO). I když nejlepší je to částečné tanželo (jen 15%grepu) CleMAPO Delizia z Itálie, hlavně raností, i když přes vynikají růst často druhý rok málo plodí.

PříspěvekNapsal: 12 kvě 2020 18:16 
Čestný člen
Čestný člen

S poznámkou o problémovém Mapu, plně souhlasím. Mapo variegáta je (bylo) ještě větší zmetek než normální.

PříspěvekNapsal: 12 kvě 2020 20:35 
Nový člen
Nový člen

Mapo Variegated jsem měl také, pár let jsem ho udržel a myslím, že mělo i 2cm plůdky než odpadly, ale mělo hodně tenké přírůstky a moc se mu nedařilo, jedno tvrdší zimování už nerozchodilo, i když podnož citrumela obrazila a bujně roste. Zajímalo by mě jestli ho vůbec někdo udržel...

PříspěvekNapsal: 12 kvě 2020 20:50 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Mapo nemám, ale BA9 opäť nepotešila. Konečne mala kopu kvetov, všetko však ide dole. Pochybujem že niečo udrží. Pritom aj keby potrebovala opelovača, čmeliakov a včiel sa tam motalo dosť.

PříspěvekNapsal: 13 kvě 2020 21:26 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Mapo jsem v únoru vykopal, jen rostlo všemi směry, tvarovat se nedalo, plnilo kompost a nekvetlo. V květináči snad aspoň vykvete. BA9 mi taky moc radosti nedělá. Je v zemi už skoro 10 let a úroda doteď jen několik plodů dohromady. Letos jsem ji pořádně seřezal, nasadila nějaké květy (zatím asi nejvíc co kdy nasadila), ale stále nic moc. Propad plodů je výrazně větší než u jiných citrusů hned vedle, které mají plodů nesrovnatelně více a na rozdíl od BA9 v posledních letech neodpočívaly, ale plodily. Dám mu ještě šanci, pokud ji nevyužije, půjde vykopat, nebo v téhle velikosti už spíše jen pokácet a v zimě do krbu. Ale plody, co měl, byly vynikající. Ale co si tak pamatuju, brzo ztrácí na kvalitě.

PříspěvekNapsal: 13 kvě 2020 22:51 
Nový člen
Nový člen

Mal som mapo aj ba-9. Obe tanzela už nežijú. Vždy som ich po chladnom a tmavom zimovani musel na jar kriesit. Vždy im opadli listy no a tento rok sa už neprehrali. Plody som na nich nemal, takže neviem. Už ich ale chcieť nebudem.

PříspěvekNapsal: 14 kvě 2020 11:10 
Nový člen
Nový člen

Tak to vypadá, že na Mapu se všichni vzácně shodnou :), v našich podmínkách se mu asi opravdu moc nedaří...

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina