SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 28 lis 2020 03:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rod Sabal
PříspěvekNapsal: 02 kvě 2012 23:28 
Tento rod se vyznačuje poměrně neobviklou kombinací tropicko-mrazuvzdorný 8-) .

Existuje kolem 16 druhů v tomto rodě, a většina je mrazuvzdorná, přičemž většina pochází z tropických částí střední Ameriky.

Ze zajímavostí Sabal minor, roste plazivým stylem a dělá si kmen spíše pod zemí, díky tomu je schopný přežít teploty kolem -15°C, je rozšířen i dál od pobřeží po celé Americe, kde díky tomu vzniklo spousty kultivarů, nejnovější je třeba kultivar z Canady :mrgreen: .

Nejznámější a nejrošířenější je jistě Sabal palmetto, s vyzkoušenou odolností -12°C, přirozeně ale roste pouze v tropických oblastech, kde jsou mrazy více méně vyloučené. Patří do skupiny palem tolerující zasolení a nevadí mu, když mu moře šlehá přes kořeny :) .

Mezi mé favority patří Sabal x texensis, je to kříženec mezi Sabalem minorem a Sabalem mexicanou. Tento kříženec se pomalu a jistě rozšiřuje po trhu a doufám, že někdy dorazí i knám :mrgreen: . A co vzniklo? Velká mrazuvzdorná palma :!: :mrgreen: , Sabal minor je malá palma max. do 2 metrů ale odolná od -17°C do -24°C. Sabal mexicana není tak mrazuvzdorná, tam je odolnost něco přes -10°C ale je to obrovská palma s vějířema, že by 4 stačily na celou střechu rodiného domu :lol: . Skřížením vznikl odolný hybrid, měl by snést do -15°C. A pokud to tak je, měla by to být nejmohutnější mrazuvzdorná vějířovka 8-) .

Já ze sabalů mám Sabal minor, je už od roku 2009 v zemi a kupodivu pořád žije :) .
Příloha:
DSCF3327.JPG
DSCF3327.JPG [ 301.33 KiB | Zobrazeno 3673 krát ]

Dále Sabal blacburnianu, těch mám malou školku, ale jen jeden se extrémě rychle vyvíjí, má 2 roky :shock: .
Příloha:
DSCF4753.JPG
DSCF4753.JPG [ 302.38 KiB | Zobrazeno 3673 krát ]

Pak ještě Sabal palmetto, a spousty semenáčků minorů a jejich kultivarů, různých velikostí a věku, ale mají jedno společné, všichni vypadají stejně :D ;) .

Předmět příspěvku: Re: Rod Sabal
PříspěvekNapsal: 16 črc 2012 16:59 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Moje Sabal školka dostala nový přírůstek, ten největší je Sabal Blackburnia a teda všechny ostatní ihned zastínil. Díky Rudo!
Jinak na fotu jsou: Uresana, Minor, Guatemalensis, Maritima, Domingensis, Bermudana, Palmeto a Mexicana. Myslím, že netřeba psát, který je který, jelikož vypadají všichni stejně. Jejich dalším znakem je to, že rostou strááášně pomalu:) Tak snad jednou bude i co fotit, tipuju to tak za deset let:)))

Přílohy:
DSC_0241-001.JPG
DSC_0241-001.JPG [ 179.14 KiB | Zobrazeno 3556 krát ]

PříspěvekNapsal: 18 črc 2012 06:52 
Nový člen
Nový člen

Ahoj Lenko,
To máš teda pořádnou sbírku Sabalů, já mám 2 taky malý jako máš ty ty malý a dostal jsem jednoho velkého ale přemrzlého bez listů a list co rostl tak uhnil a vytáhl jsem ho ze středu, tak nevím jestli se ještě chytne.
Koukal jsem že ty sbíráš vždy všechny druhy rodu nebo se mi to jen zdá?
Ty sbíráš spíše ty mrazuvzdorné nebo i tropické. To by jsi mohla zkusit všechny Dypsisy :lol:

PříspěvekNapsal: 19 črc 2012 09:42 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ahoj Ládo,
tak já bych tu palmu určitě nevyhazovala, třeba se chytne a překvapí. Já jsem tady měla jednoho semenáčka a úplně svraštil svůj jediný list, tak jsem si říkala, je po něm. List je hnědý jako suché listí, ale nechala jsem ho a druhý list už se klube krásný zelený!
Jinak já to mám všude po baráku, ještě jsem pak našla Sabal Mauritiformis, byl schovaný mezi pokojovkami:))) Jednou k tomu sednu a roztřídím to 8-) Oni ty Sabaly jak nerostou, tak jsem je rozmístila všude možně, kde bude nejlepší klima. Venku, doma, na jižním okně, na severním, u dětí v pokoji atp. Tak dělám pokusy, kde pojede nejlépe, když nemám skleník ani ZZ.
Chtěla bych hrozně Sabal texensis, ten by měl být ideálem Sabalů:) Nejvíc se mi líbí Chamaedorea a Livistona, těch taky pár mám. Trachýci a Phoenixové něco málo Butie a Brahei a pak už je to mišmaš.
Jinak Dypsis teď rozjíždím, zatím jsem u pěti. Kolik že jich je? Osmdesát? :lol:

PříspěvekNapsal: 19 črc 2012 11:40 
Nový člen
Nový člen

Ahoj, měl jsem před pár semena Dypsis psammophyla a decaryi, pár jich vyklíčilo, ale postupně jsem je umořil. Jinak pro Lenku info, druhů je asi 140, rostou převážně na Madagaskaru a pár na Komodách, Zanzibaru a Pemze. Budeš potřebovat více oken... :D

PříspěvekNapsal: 20 črc 2012 08:42 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Honzo, asi jako já bych umořila kaktus:))) Až zase budeš cestovat, tak na mě vzpomínej! Já ti je vyklíčím ;)

Tak budu mít i Sabal Texensis, já ho hledám po celém světě a nikde nemůžu najít ani semínečko a ono si to klíčí tady v čechách.... 8-)

PříspěvekNapsal: 20 črc 2012 09:26 
Nový člen
Nový člen

Lenko, ten Sabal Texensis by se mi líbil taky. Semínka nabízej v Holandsku. Já bych je klidně objednal, ale musela by jsi je vyklíčit i pro mne... :D http://www.exogarden.nl/palmzaden/produ ... anguage=en

PříspěvekNapsal: 21 črc 2012 12:37 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tak to je pěkná stránka, to prozkoumám:)

PříspěvekNapsal: 11 úno 2013 19:04 
Kdepak Lenka vůbec je?

Tady dnešní foto Sabal blackburniana. Nejzajímavější na tomto druhu je to, že může růst celoročně v bytě u ústředního topení. Je bez poškození (netrpí suchým vzduchem) a hlavně roste rychleji než v zimní zahradě :!: :shock: .

Přílohy:
DSCF6103.JPG
DSCF6103.JPG [ 296.7 KiB | Zobrazeno 3180 krát ]

PříspěvekNapsal: 11 úno 2013 19:42 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Ovar píše:
Kdepak Lenka vůbec je?

Tady dnešní foto Sabal blackburniana. Nejzajímavější na tomto druhu je to, že může růst celoročně v bytě u ústředního topení. Je bez poškození (netrpí suchým vzduchem) a hlavně roste rychleji než v zimní zahradě :!: :shock: .

teda ten je, také ho mám od jednoho hodného pěstitele ;) ale takhle mi neroste, joo je vidět, že u "rodičů" se mu daří lépe :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 11 úno 2013 20:27 
Nový člen
Nový člen

Ten tvůj je opravdu už hodně veliký, já ho mám v ZZ a taky se mu daří ale přes zimu mi neroste asi protože tam mám teď furt pod 10°C (vl) .

P.S.:Jen pro informaci. Světovně uznávaný název této palmy je Sabal palmeto, Sabal blackburniana je zatím provizorní synonymun, než(jestli) bude vědci vyčleněn jako samostatný druh.

PříspěvekNapsal: 11 úno 2013 23:24 
Tak to by si vědátoři měli pohnout, ale kdo ví, co vše obnáší evidovat nový druh. Rozhodně by to měli být dva odlišné druhy, i velikost semen je radikálně rozdílná, S. blackburniana má semena více jak 2x větší.

PříspěvekNapsal: 11 úno 2013 23:49 
To je právě na tomto druhu fascinující, je totiž tropicko-mrazuodolná (ban) . To znamená, že jí klidně můžeme zasadit do země a přitápět na teploty kolem nuly a palma to bude akceptovat. Nebo jí můžeme mít celoročně doma u topení a palma to bude akceptovat, mezi palmami je to raritní chování §ok .

A fakt, ta co mám v zimní zahradě (je na fotce výše), je o dost pozadu, a přitom je ve 40 L květináči :D .

Botanicky je spousta sabalů oficiálně nezařazeno, ale fakt nevím na co čekaj. S palmettem toho vzhledově nemá moc společného :) .

PříspěvekNapsal: 18 črc 2013 22:09 
Nový člen
Nový člen

Vykvétající sabal.
Zasazen loni, koupen u paní Molkové
Příloha:
20130718_221741.jpg
20130718_221741.jpg [ 130.98 KiB | Zobrazeno 3004 krát ]

PříspěvekNapsal: 18 črc 2013 22:18 
Hezky, gratulka 8-) . Já na květy ještě čekám, letos se tomu sabalu moc nechce ani růst :? .

PříspěvekNapsal: 18 črc 2013 22:22 
Nový člen
Nový člen

Díky Rudo. Můj má tři hlavy, ale každá dělá první list. A ten květ mě hodně překvapil :-)))

PříspěvekNapsal: 15 srp 2013 22:36 
Tady zasílám něco pro pobavení. Před pár týdny jsme byli v botanické zahradě v Olomouci a tohle jsme tam objevili. A aby toho nebylo málo, teď si prohlížíme knihu botanických zahrad v ČR a o této palmě tady mluví jako o "Latanii verschaffeltii", tak se holky dohodněte, který sabal to je :!: :lol: ..

Přílohy:
DSCF7897.JPG
DSCF7897.JPG [ 351.52 KiB | Zobrazeno 2933 krát ]
DSCF7891.JPG
DSCF7891.JPG [ 318.1 KiB | Zobrazeno 2933 krát ]
DSCF7896.JPG
DSCF7896.JPG [ 192.59 KiB | Zobrazeno 2933 krát ]

PříspěvekNapsal: 16 srp 2013 09:37 
Nový člen
Nový člen

Ahoj, nedávno jsem navštívil botanickou zahradu v Praze, asi si někteří pamatujete jak je tam ten obrovský neidentifikovaný Sabal.
Možná bych si ho troufnul říct, že to je Sabal bermudana, podle stavby listu a žlutého kroužku.
S pozdravem
Ondra

PříspěvekNapsal: 22 lis 2013 21:49 
Od posledního focení Sabal blackburniana trochu povyrostla, roste si svým tempem 2-3 listy za rok, ale každý nový listy stojí za to :) . Už se mi pomalu nevejde pod okno :) . Fotky jsou stejné, jen je rostlina otočená, protože ten nový list je hodně široký.

Přílohy:
DSCF9270.JPG
DSCF9270.JPG [ 162.45 KiB | Zobrazeno 2831 krát ]
DSCF9273.JPG
DSCF9273.JPG [ 171.9 KiB | Zobrazeno 2831 krát ]

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina