SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 31 říj 2020 17:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 49 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Tipy a triky, dobré nápady
PříspěvekNapsal: 25 úno 2011 10:47 
Administrátor
Administrátor

Ahoj, našel jsem doma obal od DVD a nechtělo se mně ho vyhodit.Tak jsem si udělal takový malý "miniskleníček". Na vyklíčení semen to je docela dobré :)
Třeba to někomu pomůže ;)

Přílohy:
DSC03960.JPG
DSC03960.JPG [ 74.78 KiB | Zobrazeno 4244 krát ]
DSC03959.JPG
DSC03959.JPG [ 69.74 KiB | Zobrazeno 4244 krát ]
DSC03957.JPG
DSC03957.JPG [ 91.44 KiB | Zobrazeno 4244 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Tipy a triky
PříspěvekNapsal: 25 úno 2011 11:00 
Administrátor
Administrátor

Ahoj, ještě jedna novinka. Pořídil jsem si parafilm, který se používá spíše v chemickém, nebo potravinářském průmyslu na uzavírání kádinek a podobných věcí. Někde jsem si přečetl, že se s tím i roubuje. Pořídil jsem šíři 10 cm, ustřihnul cca 8mm proužek a roztáhnul na cca 38 cm. Výhodou je právě ta roztažnost materiálu, žádné uzly a podobné věci při roubovaní :D Při nedokonalém utažení může zůstat na roubu mnohem déle než utažená páska. Sice by to být nemělo, ale kdo z nás na to nikdy nezapomněl :) Jakmile nafotím roubování, přihodím i foto. Tak snad opět někomu pomůže. Bohužel to není levná záležitost. Šíře 10cm a délka 38m stojí cca 550,- bez DPH. ;) Ale co bychom pro citrusy neudělali, že?

Přílohy:
Parafilm1.jpg
Parafilm1.jpg [ 75.18 KiB | Zobrazeno 4242 krát ]
DSC03937.JPG
DSC03937.JPG [ 114.26 KiB | Zobrazeno 4242 krát ]
DSC03936.JPG
DSC03936.JPG [ 105.45 KiB | Zobrazeno 4242 krát ]

PříspěvekNapsal: 19 led 2012 18:09 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Hodím to do tejto témy, keďže by som rád dostal tip, no ateraz k veci.
Od budúceho roku sa chystám (dúfam, že nie len chystám :lol: ) na výšku do Brna.
Tým pádom budem chodiť domov len veľmi sporadicky, takže by mi pomohla rada ako zabezpečiť zavlažovanie citrusov v kvetináčoch.
Viac menej som rozmýšľal nad niečím takým, že urobím ako keby rozprašovače do štvorca a dostredu dám reastliny...v blízkosti miesta kde ich letním máme natiahnutú kvapkovú, takže som rozmýšlal že to napojím na ňu. Bolo by to teda tak, že 4 rozprašovače by boli umiestnené nad úrovňov kvetináčov a vlastne striekali by polkruh smerom do stredu....čiže v strede rastliny a pokrajoch ostrekovače. Problém ale je, že si nemyslím, že by stačilo množstvo vody. Kvapkovú máme pustenú 20 minút denne, a neviem, či by v lete stačili tie 4 postrekovače zavlažiť dostatočne. Na inú vetvu to napájať nechcem, pretože by som musel kopať...

Máte nejakú radu ako to vyriešiť, poprípade ak toto niekto už riešil, ako to dopadlo?
Za kvalitu nákresu sa ospravedlňujem, bol robený na rýchlo,...

Přílohy:
citrusy.png
citrusy.png [ 33.69 KiB | Zobrazeno 4015 krát ]

PříspěvekNapsal: 19 led 2012 20:49 
Čestný člen
Čestný člen

Držím palce s tou výškou.
Doporučoval bych spíš sehnat někoho, kdo ti to bude zalévat a řádně ho zaškolit.
Pokud nebudeš doma, tak to stejně nebude ono a žádná levná automatika tě nenahradí ;)

PříspěvekNapsal: 29 led 2012 12:31 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ďakujem.
No, zavlažovanie niekým iným v rodine neprichádza do úvahy.
V mieste kde pestujem citrusy býva len otec a vzhĺadom na jeho robotu je to nemožné. Takže tam tá automatika bohužiaľ bude musieť ísť. Teraz len hladám najvhodnejšì spôsob. Ešte by možno šlo na tu kvapkovù napojiť hadičky a na konci každej trisku, ktorá by sa zapichla zvlášť do každého kvetináča, býva to tak v záhradníctvach. Budem musieť popremýšlať nad najvhodnejším spôsobom.

PříspěvekNapsal: 02 úno 2012 22:49 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

ahoj, vzhledem k současným mrazum, začínám mít problém s dešťovou vodou. chtěl bych se zeptat jestli se dá použít voda z akvária...mám dost velké a stejně je potřeba občas obměňovat :) nebo čím teď zalévate vy? Sníh tu u nás není, že bych nechával roztát....

PříspěvekNapsal: 03 úno 2012 07:22 
Administrátor
Administrátor

Téma "akvarijní voda" jsme řešili na starém fóru.
Samozřejmě, klidně ji použij, je plná živin a navíc ve správné teplotě.

PříspěvekNapsal: 22 čer 2012 13:17 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ak by nevadilo, rád by som sa opäť vrátil k téme samozavlažovania.
Včera som v jednom velkosklade zavlažovacej techniky u známeho zakúpil veci potrebné na to, čo chcem robiť.
Moja nová upresnená predstava je taká ako to funguje v niektorých skleníkoch.
Čiže kúpil som niekoľko metrov plnej zavalžovacej hadice(16-tka) a k tomu tie ako keby predpripravené hadičky na konci každej je plastový kolík, ktorý sa zapichne do kvetináča.
Funguje to tak, že do plnej hadice sa navŕta 3 mm dierka a vpichne sa do toho tá užšia hadička s kolíkom na konci. Je to spravené tak, že každá ta hadička má podľa koncovky daný prietok.
Mám hadičky s prietokom 2l-4l-8l za hodinu.
Kvapkovú závlahu mám napojenú ako jeden obvod, čiže nemôžem zvýšiť /znížiť/ čas funkčnosti závlahy, preto musím množstvo vody regulovať tými hadičkami na dané množstvo vody.
Kvapkovú mám zapnutú každý deň na 20 minút.
Teda ak do jedného kvetináča pichnem jednu hadičku s prietokom 2l/h tak za jeden obeh (20 min) by do toho kvetináča vtieklo niečo málo pod trištvte litra vody.
Otázka teda teraz znie, nemáte nejakú približnú predstavu, koľko vody treba na 4 litrový kvetináč?
Pretože keď zalievam normálne hadicou, niekedy nalejem aj 3 litre vody nárazovo, lenže z toho skoro všetko vyteče von, ale keď budem zalievať týmto zavlažovacím systémom, voda viac menej kvapká pomaly, čiže sa bude vpíjať všetká voda, preto neviem odhadnúť ani približne, koľko vody.
Samozrejme viem, že to záleží od počasia aj od samotnej zeminy, ale to by som si už doladiť sám, len potrebujem približnú predstavu.
Ja si myslím, že keď do 4 litrového kvetináča dám tú 2 litrovú hadičku na 20 minút, tak tých trištvrte litra pomalým prietokom bude akurát..
Čo vy na to?

Je to niečo na spôsob tohto obrázku, a vlastne tá hnedá koncovka na plnej čiernej hadici sa mení a podľa nej sa reguluje prietok...2,4,8 l/h

Přílohy:
contoh pemasangan arrow dripper.jpg
contoh pemasangan arrow dripper.jpg [ 15.34 KiB | Zobrazeno 3631 krát ]

PříspěvekNapsal: 22 čer 2012 18:18 
Nový člen
Nový člen

Tomáš,zabudol si ešte na jednu dosť podstatnú vec-a to veľkosť a listová plocha rastliny v tom 4L kvetináči,každá rastlina spotrebuje za deň iné množstvo vody,je takmer nemožné určiť či 3/4 L vody bude stačiť ak o nej nevieme viac,a to je len jedna z mnohých.A čo ostatné ? Samozrejme sa to odvíja aj od iných faktorov ako si písal-počasie,zemina...Zostáva ti len dať si pod kvetináče podmisky a skúšať.Kedysi som sa niečím podobným zaoberal,ale asi ťa sklamem,niečo takéto je dobré keď ideš na pár dní mimo domu na dovolenku,ale z dlhodobého hľadiska je to skoro nemožné.Kontrola a nastavovanie je nutné aj počas behu.Bohužiaľ...No možno sa ti podarí čo sa mne nepodarilo.

PříspěvekNapsal: 22 čer 2012 18:39 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ono, ja to berem z trochu iného hľadiska. Mojím rastlinám sa celkom darí, a to im fakt nevenujem nejakú veľkú pozornosť. Dosť často ich prisuším, niekedy zase keď sú trvácne dažde, tak ich premočím. Zalievam spôsobom, že kedy ma napadne spustím vodu zo studne a proste "od oka" rastliny polejem hadicou. Čiže nedá sa povedať, že by sa ku každému citrusu dostalo rovnaké množstvo vody a už vôbec nie optimálne množstvo. Takže si myslím, že ak aj prejdem na automatické zavlažovanie, moc im nezmením zaužívaný polievací rituál.
Z toho mi teda vyplíva, že tú automatiku tam proste určite dám, po zvážení všetkých možností, mi to príde ako najlepšie riešenie v mojej situácií.
Ide mi len o to, koľko vody približne, už to, že pre jednu rastlinu (s väčšou listovou plochou) to bude málo vody a pre druhú (s menšou plochou) to bude veľa už je v mojom prípade bohužiaľ zanedbateľné, pretože tak isto ich pestujem už 5 rokov.
:?

Předmět příspěvku: Dobrý nápad je za všechny prachy
PříspěvekNapsal: 04 srp 2013 12:21 
Čestný člen
Čestný člen

Já vím, že tenhle příspěvek jsem tu už dávala, jenže zmizel po výpadku webu. Takže kdo má také problémy s popadanými rostlinami v "růžácích", můj chlap vymyslel pro své citrusy tohle řešení. Je to lehce rozložitelné, snadno se dají měnit mezery podle velikosti květináčů.

Přílohy:
DSCF8688.jpg
DSCF8688.jpg [ 67.21 KiB | Zobrazeno 3218 krát ]
DSCF8686.jpg
DSCF8686.jpg [ 85.92 KiB | Zobrazeno 3218 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Dobrý nápad je za všechny prachy
PříspěvekNapsal: 04 srp 2013 14:29 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

no, mozno by to chcelo sirsie kvetinacky :lol:

Předmět příspěvku: Re: Tipy a triky, dobré nápady
PříspěvekNapsal: 04 srp 2013 23:16 
Nový člen
Nový člen

S tím obalem od DVD je dobrý nápad. Já s ním už nějakej pátek chytám hmyz, ale tohle mě nějak nenapadlo. A co se týče samozavlažování, vzpomněl jsem si na Automatický osvěžovač vzduchu Air Wick. Místo "vůně" by se tam dala voda, stejně se ty smrady nedaj čuchat (z vlastní zkušenosti) :D

PříspěvekNapsal: 07 led 2014 07:45 
Administrátor
Administrátor

Plánuji zakoupit novou meteostanici.
Rozumná se mi zdá tato: http://www.conrad.cz/bezdratova-meteost ... etargeting
Váš názo na ni? Případně má někdo jiný - lepší tip?

PříspěvekNapsal: 07 led 2014 09:57 
Čestný člen
Čestný člen

Admin píše:
Plánuji zakoupit novou meteostanici. Váš názor na ni? Případně má někdo jiný - lepší tip?

Ivo, mám přesně tu samou již 7 let a nemohu si stěžovat. Pro amaterské účely je vynikající a i cenově příznivá. Já za ní tenkrát dal 5500,-kč.
http://www.fikovniky.com/stanley/index.htm

PříspěvekNapsal: 07 led 2014 10:19 
Administrátor
Administrátor

Stando, je schopna dávat jako výstup nějaké grafy, nebo jen takhle tabulky?
A ještě jedna věc - dá se dokoupit /sehnat/ další čidlo?

PříspěvekNapsal: 07 led 2014 11:49 
Čestný člen
Čestný člen

Admin píše:
Stando, je schopna dávat jako výstup nějaké grafy, nebo jen takhle tabulky?

To není záležitost stanice, ale softwaru, který použiješ. Já používám Cumulus, ale protože nejsem ajťák, neumím nastavit grafiku
a proto tam mám jen jednoduché tabulky. Hledám v okolí někoho s meteostanicí, kdo tomu dobře rozumí a podle něj bych si to přednastavil.
Jestli jdou přidat čidla nemám potuchy a návod k použití už jsem někde zašantročil. Tady máš odkaz na použitý software.
http://sandaysoft.com/

PříspěvekNapsal: 07 led 2014 18:25 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

mojim poziadavkam - snimanie teplot na viacerych senzoroch, ich sledovanie a vyhodnocovanie - najlepsie vyhovuje Arduino so snimacom teploty DS18B20. pokial je system zapojeny do siete cez ethernet shield je mozne sa cez HTTP dotazat na aktualnu teplotu a zaroven je mozne uchovavat historicke udaje na sd kartu. tie je potom mozne vyhodnocovat v exceli a pod.
cele riesenie je mozne vyguglit, cena je cca 30-40 dolarov. istu mieru elektrotechnickej a pocitacovej zdatnosti treba, ale nie je to ziadna raketova veda.
vyhodou je vysoka miera rozsiritelnosti - je trivialne zapojit do systemu napr. rele a nim spinat napr. ohrievac v zimnej zahrade/skleniku.. tych moznosti je velmi vela..

PříspěvekNapsal: 07 led 2014 22:27 
Administrátor
Administrátor

Tyto levné hobby stanice ( ikdyž se tváří jako profi ) nejsou moc dobré. Loni jsem to řešil asi pul roku s odborníky a pod 10 tis se nekoupí ani průmer. Bohužel nemam vhodne misto na umístění, tak svůj sen mít meteostanici zatím není uskutečněn.
Rozhodne s meteoserverem, nežere temer zadnou energii, komunikuji i po WiFi, data to ukladá, vyhodnocuje tabulky, vse do PC, na pametove medium a jsou to udaje roky zpet :-), vse easy nastavení. U takové stanice už to mužes odesilat napr na inpočasí a data budou relevantní.
http://www.meteoshop.cz
stojí za to mrknout se jak to vypadá když k tomu je ten meteoserver a soft...
http://www.meteoshop.cz/meteo/
Všichni doporučuji aspon poloprofi at to za to stojí. Jasne je to o penezích a o tom kdo do toho co dá.

PříspěvekNapsal: 08 led 2014 20:58 
Nový člen
Nový člen

Miloš píše:
Ahoj, ještě jedna novinka. Pořídil jsem si parafilm, který se používá spíše v chemickém, nebo potravinářském průmyslu na uzavírání kádinek a podobných věcí. Někde jsem si přečetl, že se s tím i roubuje. Pořídil jsem šíři 10 cm, ustřihnul cca 8mm proužek a roztáhnul na cca 38 cm. Výhodou je právě ta roztažnost materiálu, žádné uzly a podobné věci při roubovaní :D Při nedokonalém utažení může zůstat na roubu mnohem déle než utažená páska. Sice by to být nemělo, ale kdo z nás na to nikdy nezapomněl :) Jakmile nafotím roubování, přihodím i foto. Tak snad opět někomu pomůže. Bohužel to není levná záležitost. Šíře 10cm a délka 38m stojí cca 550,- bez DPH. ;) Ale co bychom pro citrusy neudělali, že?

Ahoj, velmi se mi na roubování osvědčila samovulkanizující páska. Perfektně drží, je velmi elastická (až 200% prodloužení), dokonale obalí roubovaný spoj a může zde zůstat dlouho. Ideální je i její šířka. Největší výhoda je, že jak ji natahujete (to se musí), tak se aktivuje a sama se jakoby svaří (přilepí). Tedy se vám již omotané závity nikdy zpátky neuvolní a není třeba to složitě držet prsty nebo uzlovat. Klubko podle návinu stojí 40 až 50 kaček za délku 3 až 5 metrů. To mi přijde cenově fajn. Jinak se s tím výborně vodovzdorně utěsní kabely a spojky (ponorná čerpadla, anténní kabely od satelitu a další), aby do nich nevnikala vlhkost. Podle mého kdo vyzkouší, už neopustí §ok

Obrázek

Určitě se dá koupit i někde jinde, nejvíce ji vedou různé elektro montážní firmy co pracují s kabeláží a rozvody nebo antéňáci. Zde jsou pro názornost dva odkazy:
http://www.dipolnet.cz/samospojovaci_paska_pib_scapa_2501_0_50_19mm-3m_E9751.htm
http://www.nejkam.cz/vulkanizacni-paska-25mm-x-5m

Ještě drobná rada na závěr: buď si přečíst postup pro použití (pokud je přiložen), každopádně aby se nesvařila na roličce, je opatřena z jedné strany velmi jemnou, tenkou a téměř neviditelnou krycí fólií.
Tu je třeba před aplikací sejmout, jinak to samovulkanizavání nefunguje :D

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 49 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina