SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 28 lis 2020 03:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 164 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Začínáme...
PříspěvekNapsal: 08 lis 2012 20:32 
Nový člen
Nový člen

Jsem myslel, že když jsou v zimě v teplotě kolem 10 stupňů, tak nerostou, spí a mě mezi tím vyrašil nový list?

PříspěvekNapsal: 08 lis 2012 23:00 
Stačí trochu sluníčka, prohřeje se květináč a palma ještě trochu povyskočí, ale tempo růstu se bude za čas zpomalovat ;) .

PříspěvekNapsal: 08 lis 2012 23:21 
Je to tak, časem se skoro zastaví.. Mám možnost to pozorovat na mnoha jedincích v zimní zahradě, i druh Trachycarpus fortunei časem přestane růst i při dlouhodobých 13°C :) .

PříspěvekNapsal: 02 úno 2013 09:26 
Čestný člen
Čestný člen

Bydliště: Paračov,okr.Strakonice,482 m.n.m.Teploty měřené 1,5 m.n.z
Jedna aktualní fotka washingtonek ze semátek, maličko jsem podcenil zálivku, ale už je to ok... :D
Příloha:
Washingtonky.JPG
Washingtonky.JPG [ 394.41 KiB | Zobrazeno 2508 krát ]

Naposledy upravil Martas dne 02 úno 2013 13:29, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 02 úno 2013 12:28 
Skvělé §ok ,

pokud je přesadíš na jaře do velkých růžáků a dáš pak ven na sluníčko a do závětří, tak budeš mile překvapen, kolik ti za letošek narostou (V) .

PříspěvekNapsal: 02 úno 2013 13:36 
Čestný člen
Čestný člen

Jak zhruba velký by měli bejt ty růžáky :?: Květináče v kterejch jsou teď, mají cca 2 litry.

PříspěvekNapsal: 02 úno 2013 17:27 
Tak na fotce vypadaly menší ty květináče :) . Ty růžáky bych volil někde kolem 5 litrů, tam ti vydrží určitě do příštího roku. Pak už by jsi je mohl přesadit do 20 L květináčů nebo větších a přesazování řešit ob rok §ok .

PříspěvekNapsal: 07 úno 2013 22:24 
Tady s láskou ostatním pěstitelům zasílám úryvek z jedné stránky zaměřené na palmy aneb děláme byznys :D .

Takže si pečlivě přečtěte jednu z perel, 10 zásad hnojení, kterého by jsme se měli držet ;) . Připomínám, že kopíruji přímo text, nic jsem neupravil, nic jsem nezměnil. Pro ty, kteří se v palmách nevyznají, těm doporučuji bod 2. A dále si přečtěte po sobě bod 7 a bod 8 :lol: . A pak se v tom má pěstitel vyznat :mrgreen: ...

Hnojení
10 zlatých pravidel

1. Hnojte raději častěji av nižších koncentracích.
2. Nepřidávejte hnojivo, pokud jsou kořenové baly suché, jinak shoří kořeny.
3. Totéž nebezpečí hrozí, pokud přidáváte hnojivo, když je rostlina na přímém slunci.
4. Hnojivo nesmí přijít do styku s listy.
5. Nepřidávejte ho do "srdce" palmy.
6. V zimě nehnojte, když stojí palma na světlém a teplém místě.
7. Rostlinu "čerstvě" zakoupenou nebo přesazeny nehnojte.
8. Zapracujte při přesazování do substrátu zásobní hnojivo.
9. Přizpůsobte periodicitu hnojení rytmu růstu rostliny.
10. Propláchněte občas substrát, protože palmy se přesazují vzácněji jako jiné pokojové rostliny. Postavte palmu do vany a nechte pomalu po substrátu stékat vodu z vodovodu - minimálně trojnásobné množství objemu květináče (více je lépe). Substrát je tak zbaven nadbytečných a škodlivých solí a je možné opět přidat hnojivo.Nejvhodnějším obdobím na tuto kúru je jaro. Nedělejte to tehdy, že rostlinu v tomto období přesazujeme.

PříspěvekNapsal: 08 úno 2013 14:06 
Čestný člen
Čestný člen

Rudo, nějak nevím, co je na tom divného?
7. Rostlinu "čerstvě" zakoupenou nebo přesazeny nehnojte.
8. Zapracujte při přesazování do substrátu zásobní hnojivo.

Dokud se rostlina nepřizpůsobí mým podmínkám, hnojivo by nevyužila-nehnojím (mívá zásobní hnojivo)
Při přesazování zapracovávám zásobní (dlouhodobé) hnojivo-nepoškozuje kořeny, postupně uvolňuje, ale už nehnojím zálivkou

PříspěvekNapsal: 08 úno 2013 19:26 
Ahoj Ivčo, díky za názor ;) .

Máš samozřejmě pravdu §ok . Ale skus se vžít do kůže člověka, který ví o rostlinách, natož o palmách asi jako já o motoru auta (prd). Jeden bod radí nehnojit (mimochodem, pro úplnost by mělo být uvedeno, kdy se už může začít hnojit) a hned následující radí při přesazení rovnou pohnojit :lol: .

Ale abych měl proti-názor, zásobní hnojivo začíná uvolňovat látky ihned při smíšení do půdy, takže pokud bys rostlinu přesadila bez zásobního hnojiva a místo toho jí do první zálivky přidala "normální" hnojivo, tak to vyjde naprosto nastejno §ok :) . Ba dokonce bych řekl, že to je lepší, protože jednorázové hnojivo v zálivce se při první aplikaci nedostane po celém obsahu květináče a zůstane jen na povrchu (substrát funguje jako mikro sítko) ;) a nezatěžuje tak neadaptované kořeny.

A nakonec bych dodal, pokud je rostla v dobrém stavu a přesazujeme na jaře, tak je úplně jedno kdy a jak pohnojíme při přesazování, protože rostlina je celá žhavá na novou sezónu a přesazení ani nezaznamená (V) .

PříspěvekNapsal: 08 úno 2013 21:28 
Čestný člen
Čestný člen

Rudo, se mnou je to s tím hnojením trochu složitější. Jsem tak trochu lajdák (větší), někdy pohnojím, často ne. A takto přece jenom to hnojivo aspoň trochu mají. A třeba co se týká trávníku, když hnojím normálním hnojivem, trávník skoro vždy poškodím. Dlouhodobým se to nestává a vydrží déle pěkně sytě zelený (V)

PříspěvekNapsal: 08 úno 2013 21:41 
No zrovna jsem to chtěl napsat, že jsem u tebe viděl ten trávník :lol: . Ale tak to byla práce synátora ne? :D

Ale prostě jsem tím chtěl říct, celým tím textem, co jsem vložil, že pokud by měl někdo radit jak hnojit palmy, tak to chce opravdu trošku rozepsat a ne napsat to do holých vět a nemyslet si, jaké to jsou zlaté pravidla, když to se to shrne do 10 bodů :lol: .

PříspěvekNapsal: 09 úno 2013 19:11 
Čestný člen
Čestný člen

Souhlas se vším, dokonce i s první větou (pá)
Kdo aspoň trochu nemá přehled, tak by podle toho asi moc nepoznal. Jsou to rady pro aspoň trochu zkušené a ti to zase nepotřebují :lol:

PříspěvekNapsal: 27 úno 2013 13:00 
Čestný člen
Čestný člen

Kdy se může začít s přesazováním palem, teď někdy... :?:

PříspěvekNapsal: 27 úno 2013 13:28 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

já už začal... už je vidět, že s prodlužujícím dnem začínají růst. (zatím teda jen ty domácí :) )

PříspěvekNapsal: 27 úno 2013 14:42 
Ano, ty "domácí", respektive pěstované nebo zimované v pokojové teplotě klidně i teď.

A ty venkovní, respektive zimované v chladu se přesazují během dubna, nebo klidně až květen- prostě těsně před vegetací, neměli by být ještě v hlubokém spánku ;) .

PříspěvekNapsal: 01 lis 2013 09:58 
Nový člen
Nový člen

Ahoj,
nechtělo se mi kvůli tomu zakládat nové téma, tak píšu tady.
Nevíte, kde by se daly sehnat obyčejné vysoké květináče na růže? V žádném hobbymarketu jsem je nemohl najít, a pro subtropické palmy jsou úplně ideální.
Díky :D
Ondra

PříspěvekNapsal: 01 lis 2013 10:27 
Administrátor
Administrátor

Ahoj, psáno již několikráte v několika vláknech, hledej :)
Pasič, Sinco

PříspěvekNapsal: 01 lis 2013 10:31 
Administrátor
Administrátor

Třeba tady: viewtopic.php?f=33&t=75

PříspěvekNapsal: 20 úno 2014 16:48 
Nový člen
Nový člen

Ahoj, tak jsem po pár měsících - letech opět tady s blbým dotazem (jak jinak) :-)
Na 3 týdny bydu mimo ČR a své dvě chuděry . T.F. a CH. Humilis (2,5 let) mám stále mezi okny, teplota kolem 10 st., občas i vyšší. A nechci, aby mi uschly, tak se chci zeptat, jestli na to existuje nějaký fígl? Loni to na 2 týdny zvládly (ale už měly na mále, ostatní Washingtonky které jsem měl v bytě uschly) Nechce se mi je dávat nikomu na "hlídání" a dát sousedům klíče :-)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 164 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina