SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 25 zář 2020 21:33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 661 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 06 lis 2009 07:07 
Administrátor
Administrátor

Včera večer mi přišel mejlík od člověka, který bydlí kousek ode mne - směrem na Vysočinu. Poslal mi okaz, který by vás mohl zajímat...
Tohle prostě musíte vidět... ;)

http://www.tisnov.info/modules.php?name ... e&sid=2093

Citace:
Poncirus trifoliata (L.) Raf. Poncirus

Strom rozložitý, středně vzrůstný, listy trojčetné, opadavé. Plody malé (3,5-4 cm), lehce zploštělé, oplodí žluté, slabé, zbrázděné. Dužnina zelenožlutá, středně jemná, s pryskyřičným aroma, má 6-7 segmentů a hodně semen.

Zdroj
: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus
Ing. Michal Faltýnek a kolektiv

PříspěvekNapsal: 06 lis 2009 07:20 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

tak tohle je něco neskutečného, mohu jen závidět ;)

PříspěvekNapsal: 06 lis 2009 08:06 
Administrátor
Administrátor

Tohle je vážně možné????? No je to nádhera jako hrom.

PříspěvekNapsal: 06 lis 2009 10:57 
Čestný člen
Čestný člen

Nádhera, ten tvar koruny na kmenu-tedy stromku je opravdu moc hezký. Opravdu u nás trifoliáta roste bez problémů venku.
Ty záběry mě také upozornily na to, že jsem svoji trifoliátu ještě moc nenatáčel. Fotografie mám takto podle období dělané, ale video ne :idea: :idea: . Na nový rok začínám natáčet :!: :lol: a v lednu 2011 budu mít něco podobného k dispozici taky :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: 06 lis 2009 11:15 
Administrátor
Administrátor

Petře, už se na ty videa moc těšíme..., ta tvoje za to určitě stojí...

K videu ještě dodám, že roslina byla vysazene v roce 1995, tak že jsou to na svoji velikost docela mladý stromky. Podle Wikipedie jsem našel, že nadnořská výška je tam stejná jako u mne - tzn. 279 m/nm. Ovšem celkové klima asi o dost drsnější... , přece jen je to už Vysočina...

PříspěvekNapsal: 06 lis 2009 12:11 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Taky se snad k takovému výsledku dopracuju, letos jsem jednu rostlinu venku narouboval roubem z plodící trifoliaty, jenom doufám, že to zvládne zimu, přesto roub zabalím, ať má větší šanci na přežití.

PříspěvekNapsal: 06 lis 2009 12:39 
Administrátor
Administrátor

1995 ??? :) Tak jestli dobře počítám, nečeho podobného bych se mohl dočkat v roce 2023 :( No je to pěkně daleko :)

PříspěvekNapsal: 07 lis 2009 11:33 
Dobrý den přeji všem. Jen bych doplnil pár informací k trifoliátám na videu: výška cca 4m, plodit začaly asi 6 let po výsadbě, ze severu jsou kryté domem, jsou to semenáče. Moje zkušenosti: nemají rádi společnost ostatních rostlin, nejrychleji rostou jako solitery - mám vysazené i stejně staré rostliny na volném prostranství ve společnosti jiných rostlin a jsou jen 1/3 těch na videu, nejlépe se jim daří na plném slunci.

PříspěvekNapsal: 07 lis 2009 12:15 
Administrátor
Administrátor

Oldřichu, vítám tě tu na fóru.

Jsem moc rád, že jsi se k nám přidal. Tvoje zkušenosti s volnou výsadbou PT jsou hodně zajímavé - vzhledem ke tvým podmínkám. Moc děkuji za doplnění informací. Věřím, že tvoje video se stane inspirací pro mnoho lidí...

Oldřichu, k tomu jeden dotaz... Sázel jsi semena, nebo to byly již vzrostlejší sazenice? ... mimochodem - s tím začátkem plodnosti jsi mne docela překvapil..., podle kolegů se počátek plodnosti pohybuje od 8 do 10 let. A ještě jedna věc... Jaký je původ semen?

PříspěvekNapsal: 08 lis 2009 11:02 
Nový člen
Nový člen

No je to krása,to se musí nechat. ;)

PříspěvekNapsal: 09 lis 2009 18:14 
Tak opravuji......PT nezačaly plodit, ale kvést....Jestli z toho byly nějaké plody si nepamatuji. Semena jsem měl z rostliny z Brna, ulice Lozíbky pod Lesnou. V roce 1995 po opadu plodů asi někdy v listopadu zasázeny pecky....téměř všechny vzešly (sázeno do velkých kelímků od jogurtu ). Vybral jsem nejsilnější rostliny a snad někdy v květnu, červnu 1996 šly do země . Kvést začaly poprvé asi v roce 2001 - říká moje tchyně, ten rok se k nám přestěhovala . I když kvetly, plodů bylo dlouho málo. Taková zajímavost - na podzim nasazují květy podruhé, ale velmi drobounké, docela odlišné od těch jarních. Snad se v těch časových úsecích nepletu, je to už dávno. Další věc....máme tu asi 25-45 cm hlíny a zbytek je písek...spodní voda je cca 80cm, jsme totiž v původním korytu Svratky. V zimě občas omrzne nějaká ta větvička, tedy pár centimetrů...ale to nevadí, PT to rychle doženou a pak se musí stříhat.

PříspěvekNapsal: 09 lis 2009 19:19 
Administrátor
Administrátor

Děkuji za upřesnění... ;)

Oldřichu, nemáš náhodou nějaké foto těch podzimích květů?

PS: Ta původní rostlina pod tou Lesnou ještě existuje? ... nějak o ní nic nevím a to si myslím, že mám vcelku přehled...

PříspěvekNapsal: 09 lis 2009 19:44 
Foto podzimních květů bohužel nemám, ty budou až za rok...ta rostlina byla umístěna asi 6m od chodníku...nevím už přesně....na ulici Lozíbky 9. Byla na viditelném místě.Ten pán už umřel a já tam od roku 1996 nebyl......kdo ví, jestli ji tam nechali.

PříspěvekNapsal: 09 lis 2009 21:08 
Čestný člen
Čestný člen

Tak mě taky kvete trifoliáta 2x v roce. Podruhé ale někdy začátkem prázdnin. Květy(většina z nich) nejsou nic moc, někdy mají úplně zdeformované nebo žádné okvětní lístky, plody se ale utvoří.Ty jsou takové krabaté, jako bigaradie Consolei, do zimy narostou jen asi 2-3 cm velké a zimu nepřežijí.
Na horním snímku jsou plody z obou kvetení 2009. Ty letní vypadají větší jen proto, že byly v popředí. Dolní snímek je květ z 9.7.2009
Víc fotek je zde
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz/cla ... trifoliata

Ještě k začátku kvetení a plození. Mně se po prvním kvetení (rostlina měla 12 let)plody nevytvořily. Až podruhém kvetení, které bylo až za další dva roky po prvním.

Přílohy:
847.jpg
847.jpg [ 101.07 KiB | Zobrazeno 6374 krát ]
812.jpg
812.jpg [ 42.95 KiB | Zobrazeno 6374 krát ]

PříspěvekNapsal: 09 lis 2009 22:19 
Vidím, že Pedrova PT má docela zdokumentovaný život ;) . Na té druhé fotce tady na fóru jsou asi ty deformované květy, že? Na těch našich jsou okvětní lístky z druhého kvetení ne zakrněné, ale spíš jakoby tenké. Připadaly mi jako opelichaná kopretina :roll: . Jinak další moje zkušenost.....potvrzená tou Pedrovou.....PT musí do země. Jakmile jsou v květináči, prostě živoří. A když je nejhůř, příroda to zachrání...

PříspěvekNapsal: 10 lis 2009 14:39 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Dobrý den.Chcel by som s vás opítať,že ako sa dívam vy máte tu PT v zemi?A ak áno to hu tam máte cely rok?Lebo na tom videu som si všimol ze síce mate ju na južnej strane a zo severu ju kryje dom lenže nestalo sa vam žeby vam ju sneh zlomil.Ako vídim spád strechy máte naklonenú na PT.Nevadí im to?Ked sa cez zimu na ne zošupáva sneh?

PříspěvekNapsal: 10 lis 2009 15:09 
Čestný člen
Čestný člen

Olaf Hudebnik píše:
Vidím, že Pedrova PT má docela zdokumentovaný život ;) . Na té druhé fotce tady na fóru jsou asi ty deformované květy, že? Na těch našich jsou okvětní lístky z druhého kvetení ne zakrněné, ale spíš jakoby tenké. Připadaly mi jako opelichaná kopretina :roll: . Jinak další moje zkušenost.....potvrzená tou Pedrovou.....PT musí do země. Jakmile jsou v květináči, prostě živoří. A když je nejhůř, příroda to zachrání...

Ano, na té spodní fotografii jsou ty nejhorší. Jinak je jich tam spousta přesně jako " opelichaná kopretina". To je dost dobrý výraz. :!:

Trifoliáta do země :!: :!: Alespoň v nižší nadmořské výšce. v pohodě snese všechno.
Ještě pro Olafa Hudebníka :lol: . Moje rostlina taky nemá pod sebou moc velkou vrstvou hlíny. Sice nejsem pamětník, ale prý je to tam samá navážka.

PříspěvekNapsal: 10 lis 2009 16:13 
Administrátor
Administrátor

Zkusil jsem využít moderní techniku k nalezení původní trifoliáty a nedaří se mně. Můžete to někdo zkusit ;) http://www.norc.cz/, do pole where jsem zadal: Lozíbky 1311/9, 614 00 Brno-Husovice, Czech Republic. Zkoušel jsem i čísla kolem a nepodařilo se mně nic najít. Tedy pokud to mělo být na vnější straně domu. Pokud je to v zahradě, tak to zůstalo skryté :) Mapy jsou z roku 2008

PříspěvekNapsal: 10 lis 2009 16:40 
Administrátor
Administrátor

No, já poprosil strýčka googla a "vypadl" mě druhý obrázek. Naše mapy.cz daly pak první... Ovšem jestli je to ta PT, to opravdu netuším...

Přílohy:
Lob 9.jpg
Lob 9.jpg [ 47.17 KiB | Zobrazeno 6337 krát ]
Lobízky 9.jpg
Lobízky 9.jpg [ 56.74 KiB | Zobrazeno 6337 krát ]

PříspěvekNapsal: 10 lis 2009 17:05 
Administrátor
Administrátor

Tak to fakt nepoznáme :D ten norc.cz má docela super detail. Myslím, že pokud je to před domem, tak by se to dalo celkem slušně poznat. Mně se to nepodařilo, ale mám typ ;) Google zatím Brno nemá v detailu :)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 661 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina