SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 19 zář 2020 09:44

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rod Parajubaea
PříspěvekNapsal: 11 bře 2012 23:13 
Tento rod se pyšní označením jako nejvýše rostou palma na světě :!: .

Jedná se o palmy které rostou pouze v Jižní Americe v zemích jako je Ekvádor, Bolívie nebo kolumbie a většinou jen v řídce obydlených skalnatých horách. Tato oblast je poměrně rozsáhlá a každý druh v tomto rodu potřebuje specifické podmínky k růstu. Tento rod se vyznačuje svojí krásou, původem a zajímavou odolností. Krása je způsobena původem, v jejich genech /již ze vzhledu/ lze vyčíst, že má v sobě předky z Cocosu nucifery a Jubaei chilensis, palmy krásné sami o sobě. Odolnost těchto palem, je díky oblasti růstu, většinu roku se totiž teploty (ne ale počasí) pohybuje srovnatelnými s těmi v mírném pásmu Evropy. :!: . Díky až extrémní výšce kde rostou, se spokojí i s nižšími teplotami, které třeba ani nepřesahují 30°C, v zimě potom mají rádi chladněji a to kolem 5°C s občasným poklesem teplot pod nulu. Bolívie a jiné země ve kterých tento rod roste, jsou obecně velmi suché, většinou zde prší pouze 2 až 4 měsíce v roce. Semena těchto palem se v domovině jí (brání se tak jejich přirozenému rozmnožování) ač palmy jsou ale chráněné. Uvnitř extrémě tvrdé slupky se nachází jedlý endosperm, který vzdálené chutná po kokosu.

Druhy

Parajubaea torallyi var torallyi
Nejvýše rostoucí druh a teď se podržte, roste až do závratných 3400 m.n.m :!: . I v odborné literatuře se o něm píše, jako o nadějném favoritu k výsadbě na pobřeží Evropy. Má rád právě tyto teploty, léta teplá i horká a hlavně suchá a zimi studené pokud možno také suché, ale občas pršet prostě musí. Je to takové palmové miminko, teprve se začíná s jejím pěstováním po světě. Je to také díky jejímu neochotnému klíčení semen :roll: . Semena jsou o velikosti golfového míčku, silně zvrásněné a z jedné strany tvoří výrůstky výrazné tři "nožičky".
Příloha:
parajubaea-torallyi.jpg
parajubaea-torallyi.jpg [ 90.11 KiB | Zobrazeno 3521 krát ]

Příloha:
semena Parajubaea_torallyi_var._torallyi.jpg
semena Parajubaea_torallyi_var._torallyi.jpg [ 34.64 KiB | Zobrazeno 3521 krát ]

Parajubaea torallyi var microcarpa
O něco menší drobeček. Listy jsou užší a kmen je také výrazněji užší, to je způsobeno jeho lokalitou výskytu. Palma nepotřebovala být tak robustní, díky častějším dešťům a jiným vlivům, které způsobily, že se tento druh stal samostatným. Semena má microcarpa velké asi jako hroznové víno, téměř hladké.
Příloha:
microcarpa.jpg
microcarpa.jpg [ 48.98 KiB | Zobrazeno 3521 krát ]

Parajubaea cocoides
Je také už lepší adept na výsadbu dál po světě, dokáže růst v místech kde je více srážek. Důkazem toho je už velká palma v San Fransicku. Bohužel, tím jak jsou druhy Parajubaei odolnější vůči srážkám, strácí imunitu proti mrazu a chladu. Tento druh se spíše hodí už do tropičtějších oblastí, ale přesto potřebuje sušší podnebí. Tento druh má výrazně tmavší a kompaktnější listy.
Obrázek
Obrázek

Parajubaea sunkha
Tento druh byl popsán teprve v roce 1996 :!: . Má výraznější vláknění a je nejníže rostoucí druh z rodu Parajubaea "jen" od 1700 do 2200 m.n.m. Potřebuje tak specifické klima pro svůj růst, že se jej až na výjimky nedaří udržet jinde v kultuře. Pro pěstitele je tento druh tedy artiklem.
Obrázek

Pěstování
U nás jedině jako solitera, s tím že vyžaduje chladné zimování a přes léto musí být venku. Nesnese totiž stálou teplotu, v takových to podmínkách jinak zdánlivě roste, ale nevyvíjí se. Tudíš je to perfektní adept na letnění venku. Půdu v květináči vyžaduje vzdušnou, písčitou klidně i s menšíma kamínkama, voda se prostě nesmí zdržet u kořenů. Ven se přenáší v polovině dubna na dobře slunečné stanoviště, pokud možno chráněné od větrů. Uklízíme po prvních podzimních mrazíkách, s tím, že bych rostlinu zbytečně nevystavoval sichravému a mokrému počasí. Hnojení minimální, 1x za měsích slabší dávkou komplexního hnojiva. Přes zimu se palmy nehnojí vůbec, to je jasný..

Klíčení semen
Pěstitelský oříšek číslo jedna. Kdo vyklíčí parajubaeu ze semínka, tak je opravdu trpělivý a spolehlivý palmař :) . Je to z důvodu, že semena Parajubaei nutně potřebují dlouhou stratifikaci :!: . Čerstvá semena mohou vyklíčit, ale pokud se promešká správný okamžit, počkáte si další rok :roll: :!: . Po zjískání semen, je nejlepší je dát na chladné místo (10-17°C) a musí být suché :!: . Stačí 4 měsíce a semena se přendají na výsadbu. Pro úspěšné vyklíčení je potřeba zajistit střídáním teplot mezi dnem a nocí a to minimálně o 5°C. Nasimuluje se tak celý koloběh roku v Bolívii od momentu kdy semena dáte do ledničky 8-) . První roky rostlině nevadí skleníkové podmínky, ale dlouhodobě by to nesnesla.

Naposledy upravil Ovar dne 11 bře 2012 23:20, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku: Re: Rod Parajubaea
PříspěvekNapsal: 15 bře 2012 18:37 
Takže konečně dneska byl den D 8-) . Trochu jsem to utajoval, možná jen maximálně naznačoval :D .

Dneska mi přišla kráska :!: , je 3,34 m vysoká, obvod kmene u země 57 cm a výška kmene 75 cm. Cena samotné palmy 5500 Kč, plus nějaká stovka dopravné. Jako velmi velké a hluboké poděkování patří paní Molkové, která celý obchod zajistila a snášela a zodpovídala a zařizovala všechny mé dotazy a přání. Palma dorazila ke mě domu zabalená na jedničku s hvězdičkou, neměla ohnutý ani lístek a ani jeden škrábaneček. Je perfektně zakořenělá, dokonce tak, že jsem proti své vůly musel květináč rozříznout abych palmu vyjmul :D .
Příloha:
DSCF4380.JPG
DSCF4380.JPG [ 193.96 KiB | Zobrazeno 3519 krát ]

Původně měla být palma menší, měla mít do dvou metrů, ale paní Molková mi přivezla za stejnou cenu do Čech tuto krasavici. Proto jí tolik opěvuji 8-) .

Je zasazená v novém záhoně, který jsem konečně mohl dneska dodělat, dělám na tom už 5 dní a to u mě není zvykem, u mě trvá projekt maximálně 2 dny :mrgreen: . Celá ohraničená část se musela udělat znova, takže pryč s trávníkem, překopat, vymodelovat terén tak aby parajubaea byla v rovině a vykopat díru na palmu. Při výkopech jsem nalezl celé kovové vybavení zřejmně z bývalé stáje :roll: :mrgreen: .
Příloha:
DSCF4390.JPG
DSCF4390.JPG [ 185.86 KiB | Zobrazeno 3519 krát ]

Na té díře, jsem si dal velmi záležet. Je hluboká asi 80 cm a přes metr široká s tím, že čím hloubš jsem šel, tím jsem dno zužoval. Použil jsem 2 druhy písku, bílý a červený. Ten bílý byl už namíchaný s velkou spoustou štěrku, takže o práci míň :D . Písky jsem se snažil dát tak, aby to mělo nějaký smysl, takže na dno šel ten co lépe prosychá, naopak povrch je tvořen malťákem, který se jednak lépe prohřívá a tím, že je hutnější, nebude se časem tolik bořit a promrzat. Hlíny jsem do díry dal velmi po skromnu, odhadem je tam 60% písku a kamení a jen 40% hlíny.
Příloha:
DSCF4387.JPG
DSCF4387.JPG [ 276.32 KiB | Zobrazeno 3519 krát ]

PříspěvekNapsal: 15 bře 2012 21:55 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

tak ta je teda úžasná ;)

PříspěvekNapsal: 15 bře 2012 22:29 
Je parádní :) . Ty jsi průkopník, jako asi první jsi přezimoval Livistonu chinensis v zemi a teď jako první chceš přezimovat Parajubaeu :lol: . Myslím že takovou ani v Česku nikdo nemá :?: .

PříspěvekNapsal: 16 bře 2012 14:38 
:D , ne prej nemá, aspoň to teda nechce nikdo přiznat :roll: :lol: . Údajně by v Čechách být takhle velká neměla, natož pak v zemi ;) ..

Dnes jsem Parajubaeu zalil, jen lehce, přišla mi nějaká smutná :oops: . Možná proto, že kočičky se celý den činily, bylo kolem ní podstivě nasráno a písek byl prochcanej :roll: , ještě že jsem dal kolem ní vysoké pletivo aby nedrbaly kmen. Dnes jsem na celý záhon zasadil trávu a zalil, takže dnes a zítra si snad palma odpočině od kočičinců :mrgreen: .

PříspěvekNapsal: 20 bře 2012 13:28 
Dnes po ránu -4°C, ale Bolívijský kokos je úplně v pořádku 8-) .

PříspěvekNapsal: 18 dub 2012 23:39 
Tak tu máme první přírůstky, značku jsem dělal hned po pořízení a teprve první pohyb jsem zaznamenal minulou sobotu, hned jsem to vyfotil :mrgreen: . Dneska se risky neshodují o 1,5 cm :) .

Přílohy:
DSCF4622.JPG
DSCF4622.JPG [ 125.59 KiB | Zobrazeno 3342 krát ]

PříspěvekNapsal: 19 dub 2012 06:13 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

nakazil jsi mě :D včera jsem si jednu také po smlouvání objednal :D (Španělsko-cena necelych 1800Czk vcetne postovneho) fotky až dorazí. vyška by měla byt kolem 170-200cm včetě květináče.

PříspěvekNapsal: 20 dub 2012 16:58 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tak já jsem taky neodolala a dvě menší pořídila. Jedna je Cocoides (50cm) a druhá je Toralyii var. Toralyii (80cm). Průměrná cena cca 200,- Kč. Jsem zvědavá jak se jim tady bude dařit, no a snad jednou je taky třeba píchnu do země :lol: Zatím nejsou tak hezké jako má Ovar, ale jednou budou parádní! Jen teď načíst, jak se mám o ně správně starat, aby se taky dožily dalších let :lol:

Přílohy:
Poznámka: Toralyii, Cocoides.
pic 074.jpg
pic 074.jpg [ 167.78 KiB | Zobrazeno 3301 krát ]

PříspěvekNapsal: 26 dub 2012 17:59 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Tak mi dorazila Parajubaea ;)
původ - Španělsko, výška 205cm (vrchní listy, trochu zkrácené kvůli přepravě), cena včetně dopravy necelých 1900,- CZK

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

PříspěvekNapsal: 26 dub 2012 18:37 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

To je luxusní balíček ;)

Ta moje udělala za týden 3cm nový list, dala jsem jí ven na terasu a asi se jí to líbí. Roste jako z vody :D

PříspěvekNapsal: 26 dub 2012 20:03 
Jirko paráda ;) , co s ní zamýšlíš dál?

PříspěvekNapsal: 26 dub 2012 20:21 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

no ještě rozmýšlím...buď ji píchnu blízko washingtonky a udělám společný kryt nebo a to spíš...ji letos necham v květináči a uvidim jak přežije washingtonka :) a zasadim příští rok.

PříspěvekNapsal: 26 dub 2012 20:32 
J.J. píše:
no ještě rozmýšlím...buď ji píchnu blízko washingtonky a udělám společný kryt nebo a to spíš...ji letos necham v květináči a uvidim jak přežije washingtonka :) a zasadim příští rok.

Já to prubnu za tebe jo :lol: :) . A pak uvidíš 8-) .

PříspěvekNapsal: 27 dub 2012 06:04 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Citace:
Já to prubnu za tebe jo :lol: :) . A pak uvidíš 8-) .

no je to odemně trochu srabácké, ale není to špatný nápad...aspoň budu vedět jak na ni ;)

každopadně jsem byl mile překvapen...krásně prokořeněná, nové kořeny...v květináči... i ta velikost za tu cenu myslím velmi dobrá...

PříspěvekNapsal: 30 dub 2012 19:09 
Nový člen
Nový člen

Obrázek
image upload
také vkládám dvojitou parajubaeu Microcarpu, mám jí z loňska od Libora za 990,- nárůst asi jeden list u každé za loňské období.

PříspěvekNapsal: 30 dub 2012 19:14 
Nový člen
Nový člen

Obrázek
picture hosting
a ještě jednou parajubaea ale torrallyi od stejného pěstitele a za stejnou cenu je také z loňska a růst podobný s předešlou :P

PříspěvekNapsal: 01 kvě 2012 21:57 
No já vás musím pochválit 8-) ,

když jsem zakládal toto téma, předpokládal jsem, že budu asi jediný, který sem bude přispívat. A hle, téma jen zkvétá :geek: . To jsem rád, že se řady pěstitelů Parajubaei rozrůstají, osobně si myslím, že to je velmi perspektivní druh, minimálně jako přenosná rostlina ;) .

PříspěvekNapsal: 02 kvě 2012 06:48 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Ovar píše:
No já vás musím pochválit 8-) ,

když jsem zakládal toto téma, předpokládal jsem, že budu asi jediný, který sem bude přispívat. A hle, téma jen zkvétá :geek: . To jsem rád, že se řady pěstitelů Parajubaei rozrůstají, osobně si myslím, že to je velmi perspektivní druh, minimálně jako přenosná rostlina ;) .

no ono,ale zaleží na velikosti...ta tvá už přenosná nebyla v době nákupu...ta má nebude myslím brzy - díky velikosti :)...

PříspěvekNapsal: 11 srp 2012 13:20 
Tak Parajubaea nesplnila očekávání, přírůstek na listech jen okolo 80 cm, to nestačilo ani na jeden celý list. Takže jsem usoudil, že to není ideální stav na zimování v zemi a minulí týden jsme jí vykopali zpět do květináče. Tam zůstane, dokud se nerozjede a poté opět, doufám už natrvalo, půjde do země §ok . Kořeny měla nové, ale zase nic aby mě to okouzlilo...

Přílohy:
DSCF5131.JPG
DSCF5131.JPG [ 209.99 KiB | Zobrazeno 2881 krát ]
DSCF5129.JPG
DSCF5129.JPG [ 308.15 KiB | Zobrazeno 2881 krát ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina