SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 06 dub 2020 22:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Středomořské bylinky
PříspěvekNapsal: 09 bře 2016 20:51 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Já bych to vzala po pořadě :)
šalvěj je výborná léčivka není tedy pro každého ale já s tím klukovi vyléčila nejeden kašlík a mě taky, ale jak řikám mě to přijde dost aromatické, jestli přežila zimu uvidíme
tymián je jedna z mojich oblíbenců. Zbožňuju jeho vůni přidávám do vývarů někdy a narozdíl právě od šalvěje je vhodnější na horní cesty dýchací, už jsem ho holila po zimě je 100%přeživší, kamarádka má citronový a je to jako přenádherný plevel
levandule a rozmarýna levandule je moje absolutní jednička s obyčejným měsíčkem :lol: není pravda že přežije všechno, mě třeba nepřežila na nejmrazivějším místě zahrady. SLuníčko se tam dostane nejdéle a zase nejdříve jde pryč a jeví velké známky po mrazu, ale zberchá se, stačil by jí písek ani nepotřebuje zem a hlavně ne přemokření dlouhotrvající mokro jí zničí. a rozmarýna to je kapitola sama pro sebe. Prozatím se mi nepodařilo aby mi přežil zimu. Už jsem zkoušela kde co. KOupit z kauflandu :shock: :mrgreen: ze 3 různých zahradnictví, ze semínek, ze sazeničky, v létě v zemi na zimu vykopat, jenom doma a na zimu do studenějšího... zkrátka kde co jsem vyzkoušela nic. pokaždé zdechne přes zimu, ale tu teda taky můžu. Je výborná čaj, na ženské problémy a jako dezinfeční
batzalka je standard, letnička
oregano je parádička letos budu dávat k ostatním bylinkám do ,,záhonku´´
a ráda bych si pořídila yzop
Nevím co by mě ještě napadlo

PříspěvekNapsal: 09 bře 2016 21:17 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Nebo tedy jakým směrem chceme směřovat diskuzi? (ha)

PříspěvekNapsal: 12 bře 2016 16:31 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Obecný přehled jednotlivých druhů, které má cenu pěstovat. Pokud chcete podrobnější informace, ptejte se a nebo si najděte informace na internetu ;) Postupně budu přidávat další druhy a rody.

rod origanum:

o. vulgare: Nám dobře známé oregano/dobromysl, je vytrvalá bylina, která u nás bezproblému přezimuje. Má šest subspecií, za nejkvalitnější se považuje ssp. hirtum, tzv. řecké oregáno.

o. majorana/hortensis: Majoránka, ačkoli je víceletá, u nás se pěstuje jako letnička. Nevydrží naše zimy.

origanum x majorana: Kříženec majoránky a oregana, lze sehnat pod názvem vytrvalá majoránka. Měla by vydržet naše zimy. Chutí připomíná více majoránku než oregano. Poměrně hodně se pěstuje v Itálii.

o. dictamnus: Krétské oregano. Nízká bylinka s chlupatými lístky, chutí je jemnější než klasické oregano. Na Krétě se z něj připravuje čaj. Roste hodně ve skalách, nesnese přemokření. U nás lze již celkem bez problému rostlinu ve vybraných zahradnictvích získat. Nepřezimuje v našich podmínkách.

o. onites: Divoké oregano. Květenství podobné tomu u majoránky. Vůně někde mezi oreganem a majoránkou. Na rozdíl od ostaních druhů, se aroma udrží i delším vařením. Nepřezimuje v našich podmínkách.

o. syriacum: Syrské oregano. Chlupaté lístky, vůní kombinace saturejky, majoránky, tymiánu a oregana. Hlavní ingredience pro směs za´atar. U nás nepřezimuje. Můj favorit ;)

Ještě přidám latinské názvy pár okrasných druhů:
o. amanum
o. rotundifolium
o. tournefortii
o. scabrum

PříspěvekNapsal: 12 bře 2016 19:39 
Čestný člen
Čestný člen

Bezva, díky yes §ok
A šlo by to rozšířit i za hranice Středomoří? Mně by třeba zajímala i máta, v nabídce je asi milion druhů, ale kromě popisu "příchutě" informace veskrze žádné.

PříspěvekNapsal: 12 bře 2016 19:56 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Moony píše:
Bezva, díky yes §ok
A šlo by to rozšířit i za hranice Středomoří? Mně by třeba zajímala i máta, v nabídce je asi milion druhů, ale kromě popisu "příchutě" informace veskrze žádné.

Můžu něco nachystat, buďto to dám do tématu k mátě peprné, nebo se vytvoří třeba téma evropské bylinky. Pár druhů máty patří také do středomoří, takže něco asi přibude i tady...

PříspěvekNapsal: 12 bře 2016 20:51 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Máta je absolutní nezmar. Mám jí v zahrádce já i babička a přežije snad všechno a takový sirup z máty nemá chybu a máta jako taková mi zachránila 3měsíce těhotenství, kdy jsem ani jednou nezvracela (ban) :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 13 bře 2016 09:14 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Já se z těchto rostlinek věnuji jenom Levanduli, kterou hojně používám jako doplňkovou rostlinu do suchomilných společenstev a na okraje záhonů. Velice pěkný výběr různých kultivarů mají Krulichovi v Praze.... (většina zahradnictví nabízí do zblbnutí jen pořád ty stejné dva - tři kultivary).

PříspěvekNapsal: 13 bře 2016 10:24 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Beny píše:
Já se z těchto rostlinek věnuji jenom Levanduli, kterou hojně používám jako doplňkovou rostlinu do suchomilných společenstev a na okraje záhonů. Velice pěkný výběr různých kultivarů mají Krulichovi v Praze.... (většina zahradnictví nabízí do zblbnutí jen pořád ty stejné dva - tři kultivary).

Co se týče výběru, tak Krulichovi mohu také doporučit. Jen se mi v jejich eshopu nelíbí nepřesnosti v popisu u některých druhů rostlin.

PříspěvekNapsal: 13 bře 2016 13:52 
Čestný člen
Čestný člen

Já mám rozmarýn v Brně už čtvrtou zimu venku celoročně. Je zasazený ve skalce z tufu. Spáry jsou vyplněné kompostem. Jediné co mi vymrzá na skalce je bazalka.

PříspěvekNapsal: 13 bře 2016 15:13 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Co prosím? (ouch) :shock:
Nějaké bližsí infrmace o místě? Jak je to se sluníčkem, orientací.... (bravo)

PříspěvekNapsal: 13 bře 2016 16:53 
Čestný člen
Čestný člen

Skalka je osvětlená většinu dne. Je chráněná z jedné strany skleníkem a z druhé kovovým plotem. Takže se vše přes den zahřeje, hlavně kameny z tufitu a v noci vše vyzařuje teplo. Až skalku s dětmi zvelebím, udělám foto.

Naposledy upravil Jirka dne 20 bře 2016 09:18, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 13 bře 2016 17:00 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Určitě jsem napnutá už ted. Upřímně, i když do Šumavy mám dál než v předchozím bydlišti jsem si na tuty jistá, že rozmarýna by mi tu zdechla po jedné noci i na té nejvíce teplé a osvětlené části zahrady... Tohle nechápu. Je to obyč nebo nějaká speciální ,,mrazuvzdorná´´?

PříspěvekNapsal: 15 bře 2016 20:41 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Nachystala jsem další výběr ze středomořských bylin.

rod satureja
: všechny saturejky se používají hlavně do luštěninových a těžkých jídel, zvyšuje jejich stravitelnost.

s. hortensis: Saturejka zahradní, jednoletá bylina.

s. montana: Saturejka horská, vytrvalá a u nás přezimující. Existují různě kvetoucí variety, např. illyrica (fialový květ).

s. cuneifolia a cuneifolia var. obovata: Spíše se využívá ve farmacii, dělá se z ní čaj. Nepřezimuje v našich podmínkách.

s. thymbra: Používá se již z dob antiky, kde se používala ke konzervování potravin, působí antibakteriálně. Je součástí směsi za´atar. Silná kořeněná vůně. Voní po tymiánu, mátě a saturejce. Silná šťiplavá chuť. U nás nepřezimuje.

s. biflora: Citronově vonící druhy saturejky pochází ze severní Afriky. Nízká rostlina s malými lístky. Mělo by se jednat o vytrvalý druh, u nás nepřezimující.

s. spicigera/repanda: Chutí i vůní podobná horské saturejce, akorát je plazivě rostoucí. Na dobře chráněném místě by mohla přezimovat.

rod thymus:

t. vulgaris: Klasický tymián obecný/mateřídouška dymián. Mrazuvzdorný, ale má rád chráněnější a sušší místa.

t. serpyllum: Mateřídouška úzkolistá. Roste vpodstatě po celé Evropě.

t. pulegioides: Mateřídouška vejčitá, patří k našim nejrozšířenějším mateřídouškám.

t: praecox: Mateřídouška časná. U nás vzácně rostoucí.

t. herba-barona: Pochází z Korziky a Sardinie. V chuti by měl být cítit jemný náznak kmínu. U nás nepřezimuje.

t. capitatus: Na středním východě nejrozšířenější druhy tymiánu, kde je nazýván za´atar farsi neboli perský tymián. Společně s o. syriacum, s. thymbra a dalšími druhy je součástí směsi za´atar.

t. mastichina: Roste hlavně ve Španělsku, známá pod názvem španělská majoránka. Silná vůně připomínající eukalyptus.

t. longiflorus: Má nádherné květy!

t. piperella: Známý jako pebrella, vzácný druh používaný ve Španělsku a Portugalsku, chutí by měla připomínat saturejku, oregano a tymián.

t. zygis: Velmi aromatický, používá se pro výrobu esenciálních olejů. Jeden z rozšířených druhů na Pyrenejském poloostrově. Oblíbený ve Španělsku na vaření.

PříspěvekNapsal: 16 bře 2016 12:41 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

rada bych pěstovala nějaké echt bylinky právě i třeba z toho seznamu co jsi tu dávala Kamco.mimochodem díky za to. Jsem zase o něco chytřejší ale kde to shánět? Semínka i sazenicky těch méně obvyklých...

PříspěvekNapsal: 16 bře 2016 14:31 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

DeTer píše:
rada bych pěstovala nějaké echt bylinky právě i třeba z toho seznamu co jsi tu dávala Kamco.mimochodem díky za to. Jsem zase o něco chytřejší ale kde to shánět? Semínka i sazenicky těch méně obvyklých...

No, něco mají třeba výše zmínění Krulichovi (http://www.zahradnictvikrulichovi.cz/), pár fajnovek jsem objevila, že nově také nabízí Kotvičníková farma (http://www.kotvicnikovafarma.cz/) - s nimi zkušenost nemám, ale předpokládám, že pošlou, co inzerují. U jiných eshopů si člověk nemůže být jistý, co dostane, např. na http://www.zivebylinky.cz/. Zde bych se osobně bála nakoupit.

Jako příklad - http://www.zivebylinky.cz/cz-detail-915 ... riaca.html
Inzerují vytrvalou majoránku (a ještě k tomu syrskou! ;) ), podle latinského názvu se ovšem jedná o syrské oregano a i obrázek odpovídá syrskému oreganu. Popis je mimo úplně.

Semínka shánět asi v zahraničí, u nás o ně zatím není takový zájem (a proto jsem také začala sepisovat seznam, aby se dostaly trošku více do povědomí :D ).

No a nakonec, některé rostliny, které mám (není jich zatím moc :roll: ), mohu také zkusit nařízkovat.

PříspěvekNapsal: 16 bře 2016 15:12 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Tedy z kotvicniku bych si objednala (cool) to je parádní výběr a překvapila mě ta levandule. X druhů různých barev parádni (bravo)

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina