SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 06 dub 2020 23:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 01 úno 2013 11:47 
Administrátor
Administrátor

Zajímá mne jestli jej někdo pěstuje. Já mám dnes jen jednu rostlinku čajovníků čínského. Dříve jsem zkousel i čajovník asámský. Ale nikdy mi nevydržel déle jak dva roky. Několikrát i kvetli, plody - semena nikdy nebyla. Zkousel jsem různě míchat půdu, zimovat, nezimovat.... Ostatní rostliny, jako bavlník, kávovník, ananasovník, rajčenka, citrusy, vse rostlo dobře. Jen čajovník ne.
Děkuji za každé nápady.

Naposledy upravil Tea Racer dne 02 úno 2013 15:52, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku: Re: Čajovník - Thea sinensis
PříspěvekNapsal: 01 úno 2013 12:18 
Administrátor
Administrátor

"Racere" - vítám tě mezi námi.

PS: I když společně přes mejly rozebíráme možné i nemožné, tohle je tvůj první příspěvek a k němu patří moje přivítání na fóru.
PS2: Je až s podivem, že téma čajovníku nikdo doposud nezaložil.
PS3: Prosím uprav si profil, v mnohém nám to pomůže s navrhovanými radami /bydliště/
PS4: No vida, perfektně jsi sám založil téma tam kam patří.., takže logika fóra není zase tak nepchopitelná... :roll: ;)

PříspěvekNapsal: 01 úno 2013 12:29 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

také vítám - ohledně zakládání (to se může až po měsíci) pokud si to správně pamatuji...
Já čajovník ze semen vzdal- nikdy nevyklíčil :evil:

Admin: Míro, v pohodě, téma bylo mnou povolené...

PříspěvekNapsal: 01 úno 2013 12:32 
Administrátor
Administrátor

Děkuji za přivítání, není to můj prvni, ale 18. příspěvek, ale první založené téma. :-)
K logice při zakládání témat jsem problém nikdy neměl na žádném fóru. Už vůbec ne tady, jen jsem měl připomínku o zakládání tématu po jednom měsíci ;-)
V profilu vyplním snad ještě něco, nemusí každý vědět kolik vážím a kdy mám narozeniny :-)
Snad tu někdo ten čajovník také pěstuje...

PříspěvekNapsal: 01 úno 2013 15:56 
Čestný člen
Čestný člen

Taky bych pestoval cajovnik bohuzel zadny nemam.

PříspěvekNapsal: 01 úno 2013 19:00 
Čestný člen
Čestný člen

Já mám pouze 2 malé rostlinky, asi 15cm, ale s růstem tedy nic moc, přestože kamélie mně rostou i kvetou parádně

PříspěvekNapsal: 01 úno 2013 22:01 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

I já mám dvě malé rostlinky a zatím rostou bez problémů. Zasadila jsem je do lesní hrabanky a nestěžují si.

PříspěvekNapsal: 01 úno 2013 22:34 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Já jsem si asi před dvěma lety zakořenil snad 10 řízků čajovníku. Zakořenily dobře, ale potom vůbec nerostly.
Až potom co postupně uschnuly, jsem se dočetl, že potřebuje kyselý substrát, což potvrzuje, že rostou dobře v hrabance.
Teď mám pár semenáčů, tak snad konečně porostou.
Asi to zas takový problém nebude, protože ten pěstitel, který mi poskytl kdysi řízky, z toho má prý v tranšeji pořádné křoví.

PříspěvekNapsal: 02 úno 2013 14:13 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ja bych se do enj take rad pustil, uprimne doufam ze nekdo pojede na dovolenou na zakarpatskou ukrajinu http://zakarpati.cz/rajon/mukacevsky.php To by mohly byt rostliny bez problemu zijici i u nas.

PříspěvekNapsal: 02 úno 2013 14:25 
Administrátor
Administrátor

Mě to vždy rostlo jako plevel a pak za cca 2 roky behem chvile konec. On je rozdíl mezi kvetináčem a tranšejí nebo skleníkem. Zkusim to znova, už ted mi nasazuje nové fleše.

PříspěvekNapsal: 02 úno 2013 15:52 
Administrátor
Administrátor

Ty ukrajinské jsou už odolnější. Ten kultivar se přizpůsobil. Znám člověka co na tech platnážích má i vlastnický podíl. Mě šlo hlavně o čajovník čínský - Camellia Sinensis, Čeleď Theaceae

PříspěvekNapsal: 02 úno 2013 19:16 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tea Racer: ehm, on to JE Camellia sinensis, všechny pěstované čajovníky, ať už kdekoliv, jsou botanicky příslušníci druhu C. sinensis. Tzv. "džáty" jsou ekologické variety, podobně jako "rasy" u avokáda. Mimochodem, rostliny z Ukrajiny patří právě k čínskému džátu - toleruje nejnižší teploty.
Thea je neplatný botanický název rodu, po revizi z roku 1818 (pokud se nepletu) byli zástupci rodu Thea přeřazeni do rodu Camellia. Mimochodem, rod Camelia nese jméno podle českého botanika Kamela. §ok

PříspěvekNapsal: 02 úno 2013 19:24 
Administrátor
Administrátor

No jasně, ale uvedom si že to tam roste několik desítek let. To samé čajovniky na Taiwanu, Japonsku, Nepálu atd. Ta rostlina se proste prizpůsobí. Čajovník je neuveritelně prizpůsobivý, roste po celé Asii, dokonce i v Africe. Různé nadmořské výšky. Já nepsal že na Ukrajine roste jiny kultivar, ale že ten čínský se přizpůsobil, to jsi špatně pochopil...

PříspěvekNapsal: 02 úno 2013 19:50 
Administrátor
Administrátor

No vždyť ano. I název threadu mluví jasně ;-)
Navíc jaký to ma vliv na to že ta rostlina je adaptivní? To samé čajovníky z Gruzie. A tam to má už dlouholetou tradici. Oni se díky tomu jak rostou v jiných podmínkach musí i jinak zpracovavat.
Nominální varieta je Camellia Sinensis var sinensis a pak Camelia sinensis var. assamica
Když napr. Čajovník z kutlivaru Rou Gui který se pestuje a zpracovává v čínském WuYi pěstuješ o kus dal na Tchaiwanu, prestoze jde o stejny kultivar Rou Gui, chutná pak v čaji uplně jinak. Byt by bylo zpracování stejné...

PříspěvekNapsal: 02 úno 2013 20:11 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Čajovník není zrovna příklad rostliny s extremní ekologickou valencí (adaptabilitou), už proto, že je striktně kalcifobní a vyžaduje kyselé půdy.
Ale nechme toho, pro běžnou pěstitelskou praxu (zvlášť u nás) je to zbytečné. Mám rostlin několik, krásně rostou, kvetou, množím je řízováním, je to podstatně snadnější než výsev. Zimují pod krytem venku.

Jinak zpracovávat čas odlišně podle podmínek pěstování? Už mám něco čaje vypito, ale to je pro mne novum. Viděl bych to spíš na výběr odrůd plus lokální mikroklimatické podmínky (asi tak, jako je to s révou). Útesový single bush oolong v Ghaně opravdu neuděláš (pitelný), ale důvody bych viděl jinde. Rád se nechám poučit....

PříspěvekNapsal: 02 úno 2013 20:20 
Administrátor
Administrátor

Každý má meze jinde. Popisovala se přesná adaptivita. Gruzie, Nepál, Ukrajina, Japonsko, Tchaiwan atd.. ruzne nadmorské výšky. Polemika typu extrémní byla vyslovena až Tebou. To je téma o ničem. Jen se říkalo jak může růst jinde.
Tvá otázka zpracovat čaj dle podmínek pěstování, je nějak divně položena. Dělá se to bežně, nejen u příkladu kultivaru Rou Gui, ale je to normální. Momentálně jsem uvedl příklad Rou Gui, který piji. Např. Long Jing kultivar, známý čínský čaj se pěstuje a stejně zpracovává také na Tchaiwanu a je to uplně jiná chuť.
Mrkni:
http://www.tea-earth.net/tea/green/long ... a2012.html

http://www.tea-earth.net/tea/green/longjingf08.html

Jen Long Jingu je několik možností při zpracovaní. Starší keře chutnají uplně jinak než mladší. Záleží na místě ikdyž muže byt vzdaleno treba jen několik KM od jiného....

PříspěvekNapsal: 02 úno 2013 21:21 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

odkud byste doporucovali objednat rostliny?

PříspěvekNapsal: 03 úno 2013 09:38 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tea Racer: zpětně upravuješ své zprávy, mažeš věty....takhle se debata nevede...měli jsme snahu Ti poradit...končím s Tebou..

Miroslav: mám několik řízkovanců ukrajinských navíc, chceš-li, napiš PM

PříspěvekNapsal: 03 úno 2013 10:05 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Bydliště: Spišská Nová Ves 430 m. n. m., záhrada cca 530-540 m.n. m.
caver píše:
mám několik řízkovanců ukrajinských navíc, chceš-li, napiš PM

to sú tie pestované volne na "plantáži"?? udajne vysoko mrazuodolné?? máš u starších rastlín vyskúžanu odolnosť koľko vydržia??

PříspěvekNapsal: 03 úno 2013 12:36 
Administrátor
Administrátor

2 caver: Měl jsem tam pravopisné chyby a tu větu kterou jsem smazal, jsem rozvedl a dal do dalšího postu. ;-)
Zbytečně se vztekáš....Poradit? :-) Bavili jsme se o kultivarech, tam mi moc neporadíš. To bylo ohledně zajímavosti. To že mi zašel několikrat čajovník, tím opravdu nebude.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina