SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 26 kvě 2020 08:34

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Artyčoky (Cynara)
PříspěvekNapsal: 14 lis 2012 08:32 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Pestovanim artyčoku jsem se zabyval jiz asi pred deseti lety a s uspechem. Koupil jsem semena a vysel do jiffů, zanedlouho vzesly a pekne rychle narustaly. Byly vysazeny venku, nektere roky jsem je vyndaval s koreny a zalozil do zeme s piskem do sklepa pri 12-14st, nasledne je pak vysadil zjara na zahon - mel jsem strach, ze nebudou prilis mrazuvzdorní. Další zimu jsem se docetl, že na nekterych stanovistich jsou castecnee vice let a tak jsem to rysknul, nechal jsem je tam a jen nakopčil zem jako u ruzi, k memu prekvapeni zimu prezily vsechny. Další zimu jsem je opet nechal na zahone, zjara ale nevyrostly, domnival jsem se, ze zmrzly. Podivam se tedy pod zem a hle! Koreny byly zcela vykousane od myší! No vstek jsem mel enormni a tak jsem si rikal v duchu - budu pestovat artycoky ve skleniku ne kvuli nedostatku tepla, ale kvuli mysim-divna to predstava. (ne-ne) Dalsi dva roky jsem je vysadil do skleniku znovu od semene, rostliny rostly krasne, jen co je pravda, ale pokazde neprezily zimu, vubec nevim cim to bylo, a tak tyto patalie zakoncila az vysadba na novem pozemku v zahradnictvi v letosnim roce. Co se týče kvality kvetenstvi, bylo u rostlin venku prekvapive lepsi a vetsi, rostliny nenapadaji skudci - krome onech myší a jen vyjimecne mšice makové. Všechny tyto informace byly popsány jen k druhu artyčok zeleninový.

Letos zjara jsem vysel opět semena artyčoku zeleninového (Cynara scolymus) a nově i semena artyčoku kardového, neboli kardů Cynara cardunculus - používaného na vybělené listove rapiky.
Rostliny byly předpěstovány v kvetinacich, otuzovany v nevytapenem foliovniku. Vysadba úprovedena zhruba behem kvetna, ackoliv se mohlo drive-nebyl čas. Jako hnojivo se pouzilo NPK s guanem a dolomitický vapenec. Místo je jižní svah chraneny ze severu domy obce. Předpokladem dobrého přezimovani by mel byt dobry odtok vody, ktery je zajisten prave svahem, uvidime ale az tuto zimu jak vubec artycoky zde vydrzi a take zda mysi tady budou skodit nebo ne, misto je ale o poznani teplejsi nez predtim na zahradě (jizni svah, vyskyt teplomilnych rostlin apod.)
Jen pro upresneni dodavam, ze klasicky znamy artycok zeleninovy se pestuje pro sva poupata, ktera se ruzne vyuzivaji ve Stredomori, tez pro dekoraci v susenem stavu a artycok kardovy-kardy se pestuje pro sve řapíky, které se musí svazat a obalit kartonem, cernou folií nebo se kdysi alespon kopcily. Manipulace s rostlinami byla pro me docela slozita, nebot listy maji na sobe trny a clovek pokud to svazuje sam, byva casto propichan trny.

Jistě i vy ostatni jste je vyzkoušeli a budu rad, kdyz se pochlubite vasimi zdary ci nezdary.
Vloni jsem napsal clanek o pestovani artycoku, odkaz jsem davat nebudu, nevim, zda je to mozne..pripadne jej zaslu SZ.

Předmět příspěvku: Re: artyčoky
PříspěvekNapsal: 14 lis 2012 08:37 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

fotky neumim vlozit jinak nez pres odkaz, snad to takto pres postimage stačí..
foto ve skleniku... Obrázek
Obrázek
Obrázek
mohutnost rostlin neni az tak ovlivnena hnojivem, ale zavlahou a u nas jak jsem ji psal je to bida..proto mensi rostliny
Obrázek
zacatek nakvetani.. Obrázek
letosni rostliny na jiznim svahu Obrázek
kardová sklizen Obrázek
konzumni cast kardu Obrázek
priprava kardů Obrázek

Myslím, že pro zacatek je toto dostatecne, tesim se na vase poznatky :)

PříspěvekNapsal: 14 lis 2012 09:20 
Administrátor
Administrátor

:arrow: Ode mne chvála, krásně založené téma :!:

PříspěvekNapsal: 14 lis 2012 09:35 
Čestný člen
Čestný člen

Páni, Míro, nádhera! (wow) Pustil ses do toho s vervou a založil jsi rovnou celou plantáž!! (bravo)

PříspěvekNapsal: 14 lis 2012 12:48 
No vypadá to tedy úžasně (bravo) . A přes postimage taky vkládám obrázky, zvlášť když je jich více, protože do příspěvku můžeš vložit jen 3 ;) . A pozor, velikost tuším do 500 kb :!: ;) .

PříspěvekNapsal: 14 lis 2012 15:03 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

děkuji za kladné reakce, pestoval je z vas nekdo? clovek se muze vzdelavat porad, pokazdy je neco noveho..

Předmět příspěvku: Re: Artyčoky (Cynara)
PříspěvekNapsal: 14 lis 2012 17:30 
Čestný člen
Čestný člen

Já je nepěstuji, konzumuji jenom v Itálii :D a přiznám se, že mě nijak chuťově neoslovily. Jak chutnají ty kardy? To jsem nikde neviděla (nebo možná viděla, ale nevěděla co to je, takže neochutnala) (no)
Nikdy mě nenapadlo, že lze pěstovat i u nás. Opravdu zajímavé (děkuji)

PříspěvekNapsal: 14 lis 2012 17:53 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

po pravde-mne artycoky jako zavarena poupata nechutnaji, jelikoz nerad človek vari dlouho, mam rad jednoducha jidla-artycoky se vari 15min az jdou vytahovat jednotl.šupiny, potom se rozpusti maslo a ,,cedí´´ se to přes zuby, dobre je, kdyz to po masle jeste clovek namoci do nastrouhaneho parmazanu-super!
kardy maji specifickou chut, nevim jak popsat chut-takova jakoby pryskyřičnost, chut ,,jehličnaté pryskyrice´´ - jinak nevim jak to popsat, bydlis v Brne, takze artyčoky by měly rust dostatecně, mozna jedinou hl.nevyhodou na jizni Morave ja osobne vidim v tom, ze je tam vyssi hlasina spodni vody...

PříspěvekNapsal: 14 lis 2012 20:50 
Já jsem artyčoky zkoušel asi před 2-3 lety, kdy jsem dostal semínka od Plautuse (už se tu dlouho neukázal), po vyklíčení jsem je dal na záhon, kde normálně uspokojivě rostly až do podzimu a pak jsem je přesadil do nádob a dal na zimoviště. Normálně přezimovaly, ale na jaře mi v nádobách chcíply dříve, než jsem je zasadil, myslím že jsem upřednostňoval jiné rostliny a tak jsem na ně trochu zanevřel, kdybych se více snažil, asi by z nich něco bylo, ale nemůžu mít vše.. A co se týče Brna a nadbytečné spodní vody, to by bylo to poslední, čeho bych se bál, tedy pokud není jednou za x let rok dešťů (viz. 2010), tu i artyčoky budou trpět suchem :lol: .

PříspěvekNapsal: 15 lis 2012 15:45 
Čestný člen
Čestný člen

U nás je spodní voda tak hluboko, že ani při bagrování základů pro sklep jsme na ni nenarazili :lol: A co se týká deště, u nás se traduje, že když jde dešťový mrak a přijde k nám, uvidí spoustu vody (přehrada) a řekne: Tam jí mají dost, půjdu pršet jinam (bye) Ale stejně pěstování artyčoků u mě nehrozí (no)

PříspěvekNapsal: 15 lis 2012 16:46 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

ale zkusit to muzes, hm? :)

PříspěvekNapsal: 15 lis 2012 17:16 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Rade píše:
Já jsem artyčoky zkoušel asi před 2-3 lety, kdy jsem dostal semínka od Plautuse (už se tu dlouho neukázal)...

Ja som tu skoro každý deň len nemám čo napísať tak len čítam čo je nové :mrgreen:
Tiež som ich vtedy skúšal pestovať a dopadol som podobne ako Radim. Predpestoval som si ich a v máji som ich vysadil do záhrady kde do jesene narástli do celkom slušných rozmerov. Najväčšie 2 som vykopal a presadil do kvetináča kde mi cez zimu buď zmrzli alebo uhnili to si už nepamätám. Kvetu som sa nedočkal. Mne sa páčili aj ako okrasné rastliny ale čo nemôžem zjesť to už nepestujem nieje na to miesto :lol:

PříspěvekNapsal: 15 lis 2012 17:18 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

co se tyce artycoku tak z daneho mnozstvi vykvetlo prvnim rokem tak 70%rostlin, naopak kardy jen jedina rostlina-ale tam je to jedno, kdyz se kvety stejne nekonzumuji :P

PříspěvekNapsal: 21 lis 2012 14:42 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

tak poctivě hlasim, ze zcela seriznute kardy znovu obrazi - prece jen jsem meůl strach, ze ani neobrostou, uvidim ale jak to s nimi bude v zimě :roll:

PříspěvekNapsal: 07 pro 2014 15:53 
Čestný člen
Čestný člen

Tohohle trifida jsem předpěstoval asi od února doma, pak šel někdy v květnu do skleníku, kde se krčil až do podzimu pod rajčaty.
Takhle vyrostl během poslední doby, kdy dostal prostor (sl)
Plánuju ho nechat přezimovat takhle v hlíně a na jaře bude muset jít asi ven... je to dobrý řešení? Ve skleníku ho nechat nemohu, zabírá moc místa (bu)
Ještě mám dva menší venku vedle baráku, taky se začali rozrůstat až k podzimu. Na zimu venku, nebo do sklepa?
Obrázek

PříspěvekNapsal: 07 pro 2014 17:01 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

ja je mam pres zimu venku, ale je pravda, ze venku nemusi prezimovat bez problemu, pokud chces mit jistotu, dej je do sklepa, staci zalozit do díže s píckem ci krtincema a je to, pak vysadit v breznu

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina