SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 25 kvě 2020 22:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: GOJI - Kustovnice čínská
PříspěvekNapsal: 16 pro 2010 07:44 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Chtěla bych touto cestou požádat o příspěvky o zkušenostech z pěstování této léčivé rostliny. Já jsem ji zakoupila před třemi lety od Starkla. První rok rostla jak o život - k podzimu měla přes 2,5 metru. Přikládám obrázek ze začátku července /vpravo od červené kany/. Na podzim jsme ji přesadili - roste sice dále, ale už ne tak vitálně. Letos v létě, no spíš k podzimu vykvetla, ale jen pár kvítků a hned je shodila. Nikdy jsme ji netvarovali řezem. Má někdo podobné zkušennosti? Zkoušeli jste množení řízkováním?

Přílohy:
P1000490.JPG
P1000490.JPG [ 115.35 KiB | Zobrazeno 4270 krát ]

Předmět příspěvku: Re: GOJI - Kustovnice čínská
PříspěvekNapsal: 16 pro 2010 10:24 
Čestný člen
Čestný člen

Dá se množit i řízky a nebo semeny. Jinak je to plevel, rostoucí na každé mezi, stačí jenom pozorně koukat okolo sebe. Prodejci často uvádějí, že se jedná o dovoz z Číny a přitom je to sběr z domácích luhů a hájů. Ovšem - je to módní záležitost, tak proč na tom netrhnout rychlý peníz.

PříspěvekNapsal: 16 pro 2010 11:56 
Čestný člen
Čestný člen

Kupoval jsem rostlinku v Adavu. Rostla taky dost rychle. Dokonce i ke konci kvetla a měla malinké plody. Jinak je to pichlavec, co se mia ni řezem moc nedařilo tvarovat. Jak píše Stanley, dá se u nás najít hodně volně vysazená(i Ve Vyškově), což jsem nevěděl, dokud jsem si ji nekoupil a nevysadil. Ale nejspíš to budou jiné druhy či odrůdy. Každopádně jsou to nijak krásné velké pichlavé keře tak do 1,5m, které i kvetou a mají malé celkem nechutné plody.
Rostlinu jsem už na zahradě vykopal a vzali si ji rodiče do sadu, to je lituji :lol:
U nás bych ji z vlastní zkušenosti pěstivat nedoporučoval. Je lepší si plody koupit sušené v obchodě.

PříspěvekNapsal: 16 pro 2010 14:53 
Čestný člen
Čestný člen

Pokud se chceš o pěstování kustovnice dovědět něco víc, klikni na http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=6&t=103

PříspěvekNapsal: 16 pro 2010 15:03 
Administrátor
Administrátor

Volně navážu na Petra.
Plody se dají běžně koupit ve zdravé výživě, nebo skoro i kdekoli jinde. Asi 150gr. sášek stojí kolem 50,- Kč.
Na druhou stranu bych ji doporučil pěstovat každému, kdo má na zahradě místo.. /třeba jako já.. :lol: /. Opravdu je to nenáročná rostlinka.
Paní Bartošová, vítám Vás na našem foru a protože je tu zvykem, že si tu všichni tykáme, prosím představte se nám jménem, aby to tykání bylo snadnější.. :)

PříspěvekNapsal: 16 pro 2010 19:01 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Děkuji za přivítání, jmenuji se Věra. Ani jsem netušila, že se tak rychle dozvím další zkušennosti. Goji chtěl manžel už vykopat, ale ještě mu dám šanci - chleba nežere a co kdyby se polepšilo? Ještě si ho zkusím nařízkovat a tvarovat /jestli mi to rostlinka povolí a neklepne mě přes prsty/.

PříspěvekNapsal: 18 pro 2010 21:21 
Čestný člen
Čestný člen

Neberte to jako odrazovaní od pěstování této rostliny.
Asi tomu neuvěříte, ale já ji nikdy doteď nejedl kupovanou sušenou z obchodu. V pátek jsem ji koupil, abych to vyzkoušel a musím konstatovat, že tedy nic moc :? . Spíše nic :cry: . Asi je to zdravé, ale opravdu nechutné :lol: . Manželka to nasypala na misku do oříšků a druhý den, tedy dnes, to pracně jako popelka vytřídila a vyhodila do koše :lol: :lol: . Zbytek v sáčku jsem zachránil a pokusím se to postupně sníst.
Na zahradu si ale raději na jaře vysadím na její místo maliny :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 19 pro 2010 09:19 
Administrátor
Administrátor

:lol: Petře, tak to máš teda dilema... Mě osobně goji docela chutná, ale možná je to i otázkou zdroje - tedy přípravy /sušení/.
Uvedu příklad od jinud. Miluji brusinky a proto když jsem je uviděl na pultu, vrhl jsem se na ně... Sice mne trošku zarazila cena ale musím říct, že byly naprosto skvostné.
Asi za 14 dní jsem je objevil jinde, levnější.... :roll: Snědl jsem asi 3 kousky a pytlík letěl do koše - naprosto nechutné...
To samé je i s goji. Profesinálně usušené, to doma asi nedáš, tzn. že jejich chuť bude taky nic moc.
Tak že si prostě musíš říct - je to zdravé a těch 10-12 kousků sním... :lol:

PříspěvekNapsal: 19 pro 2010 11:50 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Taky mám podobnou zkušenost,ale nám osobně moc chutnají a to hlavně do jogurtu. Na jaře jsme koupili dvě jednokilová balení a nyní jsou již pryč.

PříspěvekNapsal: 19 pro 2010 14:49 
Čestný člen
Čestný člen

Já mám raději uzený.....Obrázek

PříspěvekNapsal: 19 pro 2010 18:49 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

No strkat GOJI do udírny, to už je skoro zhýralost, ne? :?:

PříspěvekNapsal: 20 pro 2010 09:37 
Čestný člen
Čestný člen

Admin píše:
:lol: Petře, tak to máš teda dilema... Mě osobně goji docela chutná, ale možná je to i otázkou zdroje - tedy přípravy /sušení/.
Uvedu příklad od jinud. Miluji brusinky a proto když jsem je uviděl na pultu, vrhl jsem se na ně... Sice mne trošku zarazila cena ale musím říct, že byly naprosto skvostné.
Asi za 14 dní jsem je objevil jinde, levnější.... :roll: Snědl jsem asi 3 kousky a pytlík letěl do koše - naprosto nechutné...
To samé je i s goji. Profesinálně usušené, to doma asi nedáš, tzn. že jejich chuť bude taky nic moc.

Ivo, samozřejmě to jako v mnoha jiných případech může být tak. Souhlasím s tebou. Jiný zdroj, jiná chuť :lol: Je možné, že to zkusím ještě jednou :lol: Nezavrhuji to. Myslím ten nákup sušených plodů. Na zahradu si to ale určitě nedám, pokud bych tam chtěl něco pichlavého, tak si tam dám raději trifoliátu :lol: Ta ale bohužel roste o dost pomaleji. :(
Vašku, do toho jogurtu to namáčíš dopředu? Pro moje staré zuby by to v tomto suchém stavu mohlo mít katastrofální efekt :lol: Do jogurtu mi to připadně dost tuhé. Zkoušel to někdo namáčet, pak by to byly takové malé měké hrozinky? Třeba do rumu :lol: .

PříspěvekNapsal: 20 pro 2010 14:01 
Administrátor
Administrátor

Pedro píše:
Zkoušel to někdo namáčet, pak by to byly takové malé měké hrozinky? Třeba do rumu :lol: .

No do rumu bych plody zrovna nenamáčel, ale taková griotka - hmmm, to by ti mohlo i začít chutnat... :lol:

PříspěvekNapsal: 20 pro 2010 14:28 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Já je tam jenom zamíchám a oni během chvilky změknou a mají velice dobrou chuť.

PříspěvekNapsal: 20 pro 2010 20:39 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Admin píše:

Ivo to jsi na omylu nejedl si pravé brusinky Vacinium vitis idaea , ale jejich americkou příbuznou Vacinium macrocarpon alias Cranberry :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 21 pro 2010 09:33 
Čestný člen
Čestný člen

vašek píše:
Já je tam jenom zamíchám a oni během chvilky změknou a mají velice dobrou chuť.

Tak to někdy zkusím. Za to nic nedám :mrgreen:
Ivo, problém je, že bych musel tu griotku kupovat :lol: . Rum je pořád po ruce, hlavně teď v zimě :lol:

PříspěvekNapsal: 16 bře 2012 11:22 
Čestný člen
Čestný člen

Kustovnice čínská = Lycium chinense se pěstuje více ně 2500 let a je umělým výběrem a dalším šlechtěním vyselektována z Lycium barbarum = kustovnice obecná, která roste a plodí v ČR bez problémů v příkopech, na mezích apod. Rozdíl je převážně ve velikosti plodů--naše jsou menší a v různých tvarech a velikostech listů. Plody našich rostlin jsou také různé velikosti a chuti, chce to jen hledat a nebát se ochutnat----vlastní zkušenost. Pověsti o jedovatosti našich plodů se nezakládají na pravdě a jsou udržovány hlavně prodejci, při životě.
Osobně si raději sáček plodů koupím v Globusu za 30 kč, než mít obrovský keř na zahradě, v květináči to nemá cenu
pěstovat = trocha plodů. Velké rostliny vypadají nádherně.
Léčivé účinky na lidský organismus jsou velké : ledviny, játra, zrak, srdeční činnost, antioxidanty, regenerace apod.
Dělal jsem z nich sirup, buď ze samotných, případně lze přidat rakytník, brusinky, hrozinky, aronii, fantasii se meze nekladou, zbytek na džem, kompot a nejlépe udělat likér. :lol: Recept ani dávat nebudu, všichni znají a mají vlastní ;)
Je to celkem nedoceněné ovoce, podobně jako schizandra, aronie, granátnaja - kříženec hlohu a jeřábu, oskeruše a další.

PříspěvekNapsal: 15 zář 2012 23:00 
Kustovnice vždy kvete až v září a plody, alespoň u mne, dozrávají v listopadu až prosinci, loni jsem měl na Vánoce :lol:. A spolu s kvetením se objevuje i padlí §no :D .

Přílohy:
DSCF3092.jpg
DSCF3092.jpg [ 211.41 KiB | Zobrazeno 3458 krát ]
DSCF3091.jpg
DSCF3091.jpg [ 143.02 KiB | Zobrazeno 3458 krát ]

PříspěvekNapsal: 16 zář 2012 10:08 
Čestný člen
Čestný člen

To je zvláštní, má úplně jiné květy, než ta moje, vypěstovaná ze semínka sušených goji. Byla obalená květy už v červnu. Plůdky se vyvinuly také, ale ještě zelené zčernaly a uschly. (ouch)

Přílohy:
Obraz535.jpg
Obraz535.jpg [ 111.53 KiB | Zobrazeno 3442 krát ]

PříspěvekNapsal: 16 zář 2012 13:32 
Administrátor
Administrátor

Diano, promiň že ti beru iluze, ale tohle není Goji ani náhodou...
Přemýšlej, co jsi zasila...

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina