SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 29 bře 2020 01:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Annona muricata
PříspěvekNapsal: 16 črc 2013 22:37 
Tak zmizela i tato zajímavá debata :( . Pokud by chtěl někdo něco napsat o tomto zajímavém druhu, tak směle do toho :) .

Tady je jedna z mých muricat, roste poměrně rychle, je to rok stará rostlina, zasazená ve 2,5 l růžáku :) .

Přílohy:
DSCF7738.JPG
DSCF7738.JPG [ 269.6 KiB | Zobrazeno 5905 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Annona muricata
PříspěvekNapsal: 18 říj 2013 19:52 
Nový člen
Nový člen

Vytvoril som fotoalbum kde môžete zhliadnuť aktuálne fotky mojich Graviol. Dostal som sa do štádia, kedy si neviem poradiť.
Budem vďačný za vaše rady...

http://imageshack.us/g/1/10356946/

Vďaka

PříspěvekNapsal: 18 říj 2013 21:32 
Téda, ale to ostření na foťáku ti moc nejde co :mrgreen: .

No pokud si rostlinu nevystavil nějakému šoku (teplotní) tak je vždy v 90% případů problém s kořeny. A vůbec bych se tomu nedivil. Rostlinu máš evidentně v domácím prostředí, ale pěstuješ jej v nějaké kádi. Vidím tam i náznak plísně na povrchu substrátu, to také v případě tak citlivých rostlin není dobré znamení ;) .

Doporučuji rostlinu opatrně vyjmout ze substrátu, vyklepat všechen substrát. Připrav si předem nový substrát, buď kupovanou rašelinu, nebo si dojdi do lesa na hrabanku ale bude nutné ji aspoň lehce sterilovat. Rostlinu přesaď, a možná by stálo za to jí změnit stanoviště. Ono to tak vypadá, ale není zase tak náročná, stačí jí i jižní okno a občas porosit (a postupně vynechávat až nerosit vůbec).

PříspěvekNapsal: 19 říj 2013 21:46 
Nový člen
Nový člen

Fotil som mobilom... Gravilou som vypestoval vo fytokomore https://www.facebook.com/mkovalik/media_set?set=a.602633036421847.1073741836.100000254677188&type=3 https://www.facebook.com/mkovalik/media_set?set=a.644855225532961.1073741851.100000254677188&type=3 (albumy sa dajú pozrieť po prihlásení sa na facebook). Najprv boli rastliny v malom kvetináči, potom som ich presadil do väčšieho, ako možno vidieť v albume. Rastliny sa začali divne správať až po presadení. Fytokomoru som mal nastavenú na 85% vlhkosť, 27st deň, 25st. noc. Momentálne sú rastliny v chemickom laboratóriu v škole a nie v domácich podmienkach... :) Posledná z troch Graviol je ešte vo fytokomore a čaká na presadenie.
Vedel by si mi odporučiť konkrétny substrát? Myslíš, že domáce prostredie by bolo najlepšie? Aj doma som sa snažil vypestovať Graviolu na okne na parapete a ani po viac ako pol roku semená nevyklíčili...

PříspěvekNapsal: 19 říj 2013 22:37 
Já vím, pamatuju si Tvůj klíčící postup ;) .

No řeknu ti to takhle, já pěstuji muricaty v řašelině smíchanou s kupovaným zahradním substrátem a pískem (rašelina výrazně převažuje ;) ). Rostou v tom nádherně, letos jsem je 2x přesazoval.

Jeden pěstitel, co má Muriatu už velmi velkou jí pěstuje v čisté lesní hrabance a rostlina vypadá že jí nic nechybí. Tak snad ti to stačí takhle ;) .

Zde je aktuální fotka jedné z mých muricat, dnes jsem je přemístil domu. V zimní zahradě šmakuje slimákům a granule nezabírají, mimo to se na nových výhonech objevily i kolonie mšic, ty jsou naštěstí velmi dobře odstranit. Rostliny jdou něco málo přes rok staré :) (je to ta samá rostlina jako na fotu ode mě výše).

Přílohy:
DSCF9083.JPG
DSCF9083.JPG [ 209.07 KiB | Zobrazeno 5889 krát ]

PříspěvekNapsal: 20 říj 2013 08:01 
mne sa tiez osvedcila kombinacia zahradneho substratu, trochu piesku a raseliny, rastliny pekne rastli cely rok ale postupne zacali opadavat nove listky. Mam ich v miestnosti kde teplota v zime klesa na tych ~18°C, minimalne 15, docital som sa ze by to malo byt fajn na zimovanie, tak dufam ze je to normalne :)

Přílohy:
IMAG0425.jpg
IMAG0425.jpg [ 119.55 KiB | Zobrazeno 5874 krát ]

PříspěvekNapsal: 20 říj 2013 08:45 
Administrátor
Administrátor

Lukáši, vítám tě mezi námi.

Ano, mám dluhodobě odskoušeno, že něco míň jak pokojová teplota za předpokladu menší zálivky a přiměřeného světla je pro annonu to pravé - na zimu.
Co se týče substrátu, asi nejdůležitější složkou je opravdu rašelina. Letos jsem jí namíchal nový substrát s jejím větším podílem a zatím se tváří, že jí to vyhovuje mnohem víc.

PříspěvekNapsal: 20 říj 2013 12:41 
Nový člen
Nový člen

Môže to byť rašelina a substrát v pomere 3:2? Ja som použil 2 rozdielne záhradnícke substráty v pomere cca 1:1 a do kvetináča som ich dával po vrstvách.

PříspěvekNapsal: 20 říj 2013 13:53 
Administrátor
Administrátor

3:1,5:0,5 - rašelina : substrát : písek mylím že by mohlo být ideálem. Já ty dávky dělám od oka, důsledně je neřeším ..
Rozhodně je lepší promíchání než nějaké vtstvy.

PříspěvekNapsal: 21 říj 2013 09:54 
Nový člen
Nový člen

Piesok mám, myslím v dostatočnom množstve, treba ho sterilizovať? A ešte jedna dôležitá otázka...ako sa zbaviť (ovocných) mušiek a ako preventívne zabrániť množeniu akejkoľvek plesne?

PříspěvekNapsal: 21 říj 2013 11:23 
Ahoj,

ta kytka není plastová, a pokud jí chceš pěstovat v hlíně tak se musíš smířit s tím, že hlína (substrát) je rostlinného původu, s mikroorganismy malými broučky, žížalami, spóry hub i plísněmi. A mušky i plísně se ti v něm objeví i po sterilizaci (po delší době).

Sterilizací substrátu (například propečením v troubě), se ti z něj stane hnědé cosi, co dřív bylo substrátem, než si to zahubil :roll: . To už tu rostlinu rovnou pak můžeš pěstovat ve flašce od Sava ;) . Písek bych neřešil, pokud není z nějakého staveniště, nebo z centra města.

Jinak ovocných mušek se jednoduše zbavíš žlutou lapící páskou, funguje bezvadně :) . A plísně, jestli myslíš plísně substrátu, tak ty jsem u sebe snad ještě neviděl. Jak je rostlina na světle a aspoň trochu se u ní protáčí vzduch, plísně nemají šanci. A opět, fungicid použít můžeš, ale vzhledem k tomu, že si pěstuješ zdravou rostlinu, tak proč jí hyzdit něčím, co je skoro ve všech potravinách ;) .

PříspěvekNapsal: 21 říj 2013 13:34 
Nový člen
Nový člen

Biologický materiál, ja viem...študujem biológiu ale už ma to začalo hnevať, tak prečo sa neopýtať... :) No dobre, presadím a uvidíme... Ináč, jednu z rastlín som naklíčil a vypestoval v sterilizovanej pôde. Vyklíčila ako prvá a celkom sa jej darilo, po presadení si už nepamätám ktorá to je, no s tou sterilizáciou to nie je až také zlé. Pre niektoré rastliny je vhodnejšia sterilizovaná hlina/substrát... ;)
Vďaka za vaše rady.

PříspěvekNapsal: 21 říj 2013 14:37 
:?: :lol:

Tak to se není o čem bavit, ve sterilním prostředí ti vyklíčí i sirka :D . Ptal jsi se na pěstování, ne na klíčení ;) . Pro pěstování rostliny (už vyklíčené prosimtě :twisted: ), je lepší substrát "živý", rostlina roste lépe v prostředí, kde si může udělat svojí vlastní "mikroflóru". Ku příkladu poroste lépe v květináči, kde je žížala, než když tam bude jen propečená hlína bez života i živin.

U Tvého příkladu se sterilní hlínou došlo k tomu, že rostlinu ve sterilním prostředí "neobťěžovalo" se bránit proti živočichům (co pojídají vlásečnicové kořeny) nebo proti bakteriím. Takže veškerou sílu, kterou měla ze semene hnala do růstu a proto, byla nejrychlejší :idea: .

Sice je to nepodložené ode mě, ale taková rostlina je dle mého soudu později mnohem více náchylnější na choroby a škůdce (pokud roste až příliš dlouho ve sterilním prostředí).

PříspěvekNapsal: 21 říj 2013 14:50 
Nový člen
Nový člen

To máš pravdu, je to niečo podobné ako imunita človeka. Keď v detstve nie je človek v kontakte s nejakou chorobou, v dospelosti si proti nej len ťažko vytvorí protilátky.
Ja som dal pokusne jedno semeno aj do sterilizovanej pôdy. Zrejme tá rastlina, ktorá je v momentálne horšom stave, je tá, ktorá pred presadením rástla v sterilizovanej pôde. Ináč používam substrát bez sterilizácie... :mrgreen:
Ale Graviola nie je podľa mňa až tak náchylná na parazity, podľa mňa to je Rambo v rastlinnej ríši. Ja ju pestujem kvôli biologicky účinným látkam, v rôznom prostredí sú rôzne výsledky. Myslím, že keď rastliny budú mať 2 - 3 roky, potom sa bude dať robiť analýza... Snažil som sa vypestovať bonsaj z Jaseňa a 4 roky mu trvalo, kým vyrástol tak vysoko ako Graviola za cca pol rok. Potom mi všetky 3 stromčeky vyschli... :) Ešte som nevidel tak rýchlo rastúcu drevinu, možno nejaké bambusy ale tie sú duté...
(cool)

PříspěvekNapsal: 22 říj 2013 19:54 
Nový člen
Nový člen

Čo sa dá použiť ako prevencia proti červom?

PříspěvekNapsal: 23 říj 2013 07:21 
Administrátor
Administrátor

"červom" - to máš na mysli žížaly?
Pokud ano, tak tě zklamu - nefunguje skoro nic doporučované. /Snad jen nějaká tvrdá chemie./
Jedině spolehlivé je rozebrání balu až na čisté kořeny a zasazení do nového substrátu.

PříspěvekNapsal: 23 říj 2013 10:22 
Čestný člen
Čestný člen

Já si myslím, že myslel červce :D . A pokud ne, ptám se já, co proti nim zabírá. Zatím nikdo nic, co by opravdu fungovalo, neporadil. Mám je na phalíkách a ne a ne se jich zbavit :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 23 říj 2013 11:06 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Bydliště: Spišská Nová Ves 430 m. n. m., záhrada cca 530-540 m.n. m.
mama proti ním úspešne aplikuje jeden spôsob, aj keď možno drastický a to preliatie koreňového balu mydlovou vodou :roll: červce vždy zmizli ale rastliny ok...

PříspěvekNapsal: 23 říj 2013 12:27 
Čestný člen
Čestný člen

Careo jsem také používala, zabralo na svilušky, ale červci (vatovci) přežili. Ale zkusím to znovu s doplněním o Calypso :D

PříspěvekNapsal: 23 říj 2013 15:12 
Čestný člen
Čestný člen

U orchideí bych se větší koncentrace bála, ale Jarem šetřit nebudu. Na Careo uvádí, že působí přes rostlinu. U ostatních škůdců to funguje, ale na tyto mrchy to nezabralo. :mrgreen:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina