SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 06 dub 2020 22:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 106 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Limequat 'Eustis' ('Limonela')
PříspěvekNapsal: 16 říj 2013 15:26 
Administrátor
Administrátor

PeterH - vítám tě mezi námi.

No, já tu cedulku nějak neumím rozluštit a tak nevím, kde jste vzali podnož FD. Moje je asi ze stejného zdroje na podnoži Meyer.

Ale ať je na jaké chce podnoži, rozhodně ji nevyhovuje suchý vzduch od radiátoru >>> rozhodně rychle dát pryč - v současné době může být ještě i na tom balkoně. Dále ji nevyhovuje trvalá vlhkost - je dobré ji zalívat až po vyschnutí substrátu. Rozhodně už teď nehnojit.
Pokud bydlíš v RD, neboj se umístění ve velmi chladné chodbě. Uvědom si : čím nižší teplota - tím může být menší množství světla - tím i menší zálivka. V zimě v pohodě stačí teplota 0+
Stačí to tak nebo něco rozvést..?
Moje rostlina skoro dole na stráne zde: viewtopic.php?f=83&t=342&start=40

Ale upřímě - v pokoji nad radiátorem ji neuzimuješ!

PříspěvekNapsal: 16 říj 2013 16:35 
Nový člen
Nový člen

Ako som dosiel domov, tak som ju prestahoval na balkon, na zaliecanie zmenim pristup, budem davat pozor
Ked zacne mrznut (teplota pojde pod nulu) bude u mna (byvam zatial v panelaku) asi najlepsie dat ju na spolocnu chodbu so schodiskom...
Byva na nej chladno, rastlina bude hned pri okne na svetelnej strane... A ziadny radiator na blizku :)

Na cedulke je naozaj vpravo dole "Flying Dragon - P.trifoliata var. monstrosa", co by mi nerobilo problem najst, keby som vedel, co hladam...
Asi je vam jasne, ze sa rastlinam dlhodobo nevenujem, po tom, co mi ale v izbe chybala nejaka zelen sa uz nejaku dobu staram o jeden bonsai (Carmona microphylla) a v kochliku mam vyrastenych 5 citrusov zasadenych z kostiek vybranych z citronov ;)

Limonella je krasny kvet a navyse som ju dostal ako dar, preto mi zalezi na tom, udrzat ju pri zivote :)

V RD jej uz najdem/vymyslim nejake rozumne miesto

PříspěvekNapsal: 16 říj 2013 17:11 
Administrátor
Administrátor

Klidně ji nechej i venku. FD snese sice hodně, ale pro tebe je hraniční teplota rostliny v nádobě - a to je -5 st.
Tak že i velmi lehkých mrazíků se neboj. Limonela i ty vydrží.
Na chodbě paneláku jí víc hrozí nenechaví lidé než cokoli jiného. Tak že bacha .. :roll: Možná bych raději volil i černý sklep, pokud jsou v něm teploty do +5st. Výš by už strádal.

PříspěvekNapsal: 16 říj 2013 17:26 
Nový člen
Nový člen

A nebude v sklepe mat malo svetla?
Na chodbe mame cez zimu viac rastlin... vacsina ludi chodi vytahom aj tak, kvetiny si nevsimaju/respektuju majetok inych ;)

PříspěvekNapsal: 16 říj 2013 18:00 
Administrátor
Administrátor

Tak to bydlíš opravdu v dobrém domě...

Zimování "ve tmě" je závislé právě na teplotě. Důležitá teplota při tomto zimování je teplota pro brambory /0 až +4-5 st./
Toto mám dlouhodobě vyzkoušeno, jiné podmínky na zimu nemám - než sklep pro brambory a tím pádem úplnou tmu.

PS: Pls, nepoužívej citaci, pokud odpovídáš na předcházející příspěvek.
Díky.

PříspěvekNapsal: 16 říj 2013 18:42 
Čestný člen
Čestný člen

Tato firma dříve dodávala rostliny na řízkovaném citroníku, mám od nich asi 3 rokem Fukushu kumquat a letos se ukázalo, že je podnož citroník. Poslední 2 roky dodávají rostliny na F.D.

Petře, zkontroloval bych kořeny, dle všeho jsi rostlinu vydatně zaléval. Vyndat opatrně z květníku, aby se nerozpadl kořenový bal, kořeny musí být bílé, hnědé a shnilé špičky odstřihnout. Pokud necháš na balkoně prostydnout kořeny a pak ji dáš na chodbu, dle mého názoru, rostlina opadá celá a budeš rád, když zachráníš alespoň podnož. Osobně bych po kontrole kořenů, dal rostlinu na chodbu rovnou a opatrně se zálivkou.

PříspěvekNapsal: 17 říj 2013 14:52 
Nový člen
Nový člen

So zalevkou som to az tak neprehanal, myslim, ze korene nemohli tolko utrpiet, taktiez, voda mala vzdy kam odtekat, ak jej bolo moc
Necham ju teda asi zatial na balkone, nehorsi sa, ked jej vyrastie par novych listkov, tak uvidim, ako jej je... Ak by sa jej pohorsilo, tak ju skusim dat na chodbu

Teda je tu viac nazorov na to, co by jej mohlo byt, ale predpokladam skor, ze to bolo to sucho a teplo (ktore v izbe naozaj mam)

PříspěvekNapsal: 05 úno 2014 23:08 
Čestný člen
Čestný člen

Jeden maxi plod,má kolem 5 cm,zatím jsem větší u tohoto druhu neměl.

Přílohy:
IMG_4966.JPG
IMG_4966.JPG [ 66.16 KiB | Zobrazeno 2832 krát ]

PříspěvekNapsal: 16 kvě 2014 13:26 
Administrátor
Administrátor

Dosud nejvetsi plod limonelly co jsem sklidil asi :-)
Velikost přes 5 cm, váha 26.3 g
Chuť výrazná, aromatický, podobný citronu až mayeru s větší kyselinkou.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

PříspěvekNapsal: 25 kvě 2014 19:09 
Nový člen
Nový člen

Po zimovani na svojom mieste....

Přílohy:
DSC_0201.jpg
DSC_0201.jpg [ 206.19 KiB | Zobrazeno 2730 krát ]

PříspěvekNapsal: 18 čer 2014 22:56 
Čestný člen
Čestný člen

Nový přírůstek za 99,-kč z výprodeje. Výška asi 1m, má květy a raší. Zkoušel už někdo limonelu řízkovat?

Přílohy:
SAM_0102.JPG
SAM_0102.JPG [ 105.87 KiB | Zobrazeno 2672 krát ]

PříspěvekNapsal: 12 říj 2014 10:04 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Můj nejmladší přírůstek do sbírky. Zdroj stejný jako Karel.

Foto po zakoupení.
Obrázek

Foto po rozpletení, vyvázání a ostříhání. Výška rostlinky asi 70cm.
Obrázek

Musel jsem bohužel ustřihnout jednu hlavní větev, protože ji při zaplétání do mřížky zlomili.
Ale vše špatné je k něčemu dobré... zasadil jsem z ustřihnuté větve pár řízků a mohu tedy za nějaký čas odpovědět na Karlovu otázku, zda někdo zkoušel limonelu řízkovat.

PříspěvekNapsal: 22 lis 2014 20:44 
Čestný člen
Čestný člen

Průběžný stav plodu, má ješte i malé plůdky z dalšího kvetení.

Obrázek

PříspěvekNapsal: 27 dub 2015 17:44 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím, po dlouhé době zase píšu pár svých začátečnických zkušeností a možná i chyb. Hned na jaře mi odešel kumquat a limequat týden po něm. Nevím, co jsem udělal špatně, ale alespoň mi zůstala u kumquatu podnož Trifoliáda. Ta potvora roste. Vršek mi odešel i přesto, že byl do půlky zimy v chladu. Pak jsem je dal do tepla asi ke 20 stupňům a roub odešel. Buď jsem to ulil, uhnojil nebo to mělo teplotníí šok a nejdříve odešel roub a pak roub s podnoží. Pak mám další neblahou zkušenost, kdy mi odumírají lístky u některých citrusů od prostředka listu. Nejdříve tam zežloutnou a pak upadne. Postihlo to skoro většinu z nich. Většinu z takhle postižených citrusů jsem zachránil (snad) tím, že jsem tyhle místa odstříhl, protože to pak přecházelo i na větvičky. takhle mi však odešli dva koupené řízky ponderozky. Jedna byla už metr vysoká a druhá se ještě nějakou dobu statečně držela. Domnívám se, že jsem je buď ulil, nebo uhnojil nebo nevím... Parazity jsem nenašel. také jsem si myslel, zda to nebyl nedostatek železa, ale pochybuji (vše jsem postříkal železem). Také by mne zajímalo, jak citrusy snášejí tepla a prostor pod sklem. Na některých se mi popálily listy (tak trochu tabák). Všechny tyhle prohry mne dohnali tak daleko, že si poznamenávám, kdy a čím zalévám - abych náhodou nepřelil (už asi blbnu). Určitě dělám hromadu chyb, ale stále se snažím tenhle druh rostliny pochopit a mám radost jak malej kluk, kdy mi to roste. Dokonce hned všechny plody odtraňuji, aby se rostlina nevysilovala.
No a teď , abych se vrátil k tématu. Tak jsem si opět koupil kumquat a limenolu. Tu jsem musel rozmotat z tech příšerných plastů (prodávaj je do kulata), jako by to byla jejich přirozenost, pak se mi ji povedlo narovnat, a pokud mi to vyjde, tak se pokusím, aby měla vyšší kmen a pak korunku. Ucvakl jsem jednu větvičku, aby nerušila růst a tak jsem ji nařízkoval a dal pod houbičky s napuštěným stymulátorem a šoupl zatím do květináčku a dal na vyhřívací podložku a pod pokličku. Uvidíme. Už mi upadli dva lístky z jednoho řízku i přesto, že jsem je zkrátil na půl. Rád bych zvládl nejdříve tuhle technologii. Pak si troufnu snad na roubování. Snažím se vypěstovat podnože ze všech možných semínek, ale zatím se mi nejvíce osvědčily citróny. Asi ze 30 kusů všeho možného mi už zůstalo jen asi 10 snad budoucích podnoží. head

PříspěvekNapsal: 28 dub 2015 20:09 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Má zkušenost s řízkováním Limonely je taková, že z asi 10 řízků se nechytil ani jeden.

PříspěvekNapsal: 29 dub 2015 12:03 
Nový člen
Nový člen

Moje pokusy s řízkováním limonely také nebyly úspěšné. Z asi pěti řízků se nic neujalo. Něco sice vydrželo zelené i několik měsíců, ale nakonec to stejně nezakořenilo a zhnědlo.

PříspěvekNapsal: 13 črc 2015 17:58 
Čestný člen
Čestný člen

Tak já tímto potvrzuji Vaše zkušenosti s řízkováním limonely. Mě se také ani jeden řízek neujal... (bul)

PříspěvekNapsal: 13 črc 2015 18:09 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Tak to vypadá, že ty řízky v perlitu můžu plynule přestěhovat do koše, že?

PříspěvekNapsal: 01 srp 2015 20:09 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Dnes jsem nalezla celé jedno poupě (ban) :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 02 srp 2015 09:37 
Administrátor
Administrátor

Tak řízky tam nech, treba se zadaří, ale obecně kumqaty a jejich kříženci se špatně řízkují. Mě krásně kvete a plodí, mám ji jako bonsai už nekolik let.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 106 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina