SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 dub 2020 15:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 649 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 29, 30, 31, 32, 33  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 19 říj 2017 22:15 
Čestný člen
Čestný člen

Letošní studené jaro,léto skončilo koncem srpna zařízlo trifošku a počátkem října plody ještě zelené.Poslední dny slunko,bylo i +20 st a plody žloutnou,takže to ještě není ztraceno..
Foto z 5.10.
Obrázek

PříspěvekNapsal: 20 říj 2017 13:05 
Čestný člen
Čestný člen

U mě už jsou plody krásně vybarvené a zralé. Před pár dny začaly opadávat. Proti minulým letům jsou ale podstatně menší vlivem velkého moravského sucha :? Ale je jich spousta :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 25 říj 2017 23:00 
Čestný člen
Čestný člen

Dnes jsem dovezl plody z trifošky, kterou jsem označil před pár roky jako " Sladkou ". Minulý rok plod nebyly. Letos je jich hodně, ale jsou malé asi 3 cm. Opět byly dva druhy plodů, vzhledově rozdílných. Nedalo mi to a hned jsem několik plodů rozpůlil, semen hodně a jen trochu dřeně a šťávy. Barva dužniny byla podobná barvě pomeranče. Dužnina i šťáva byla bez hořkosti a chuť jako kyselejší pomeranč. Po vyndání semen jsem zbytek jen vydloubl lžičkou a snědl. Semen bude hodně, tak pokud bude mít někdo zájem, může se ozvat.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

PříspěvekNapsal: 26 říj 2017 20:40 
Čestný člen
Čestný člen

Tak plody trifošky u mě přeci jen dozrály,ale řekněme minutu po dvanácté...vypadá to,že nedozrají každý rok a zralé plody budou jen v teplejších letech.I když letošní rok moc teplejší nebyl,spíš naopak tady na severu-resp.krátké období vegetačních teplot.Ale mám splněno ;)
Obrázek

PříspěvekNapsal: 15 dub 2018 22:30 
Čestný člen
Čestný člen

Loni kvetla venkovní trifoška ve studeném jaru až v půli května.Po letošním mrazivém březnu jsem to viděl ještě hůře,jenže duben se toho nebojí a topí fest.Trifoška snad do týdne rozkvete...Zatím má tak 150 zavřených květů :)

PříspěvekNapsal: 16 dub 2018 09:22 
Čestný člen
Čestný člen

Jojo. Takovým tempem bude za chvíli kvést. U mě bude opět pěkně bíle obaleno. Mám radost z toho, že mi pokvete poprvé dragon. Při té jeho velikosti jsem to ani ještě nečekal.

PříspěvekNapsal: 09 říj 2018 20:59 
Čestný člen
Čestný člen

Letos máme splněno ;)
https://martan1112.rajce.idnes.cz/citru ... 144945.jpg

PříspěvekNapsal: 11 říj 2018 14:10 
Čestný člen
Čestný člen

Krása §ok

PříspěvekNapsal: 14 říj 2018 09:32 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

To je paráda! Pořídila jsem zahrádku. Trifoška bude jeden z prvních obyvatel (ban)

PříspěvekNapsal: 15 říj 2018 15:07 
Čestný člen
Čestný člen

Jen místo vybrat s rozmyslem. A teď myslím hlavně kvůli její nebezpečnosti. Obrovské trny jsou opravdu nebezpečné, tak dál od cestiček :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 15 říj 2018 20:53 
Čestný člen
Čestný člen

Pedro píše:
Jen místo vybrat s rozmyslem. A teď myslím hlavně kvůli její nebezpečnosti. Obrovské trny jsou opravdu nebezpečné, tak dál od cestiček :mrgreen:
...a pokud se přidá dobré místo v závětří na slunném místě,někde v tepelném ostrovu města,je takřka vyhráno.

PříspěvekNapsal: 16 říj 2018 06:41 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Naopak! Dat to do cestiček (děkuji) zahrádka je to jižní a určitě tam budu dávat alespoň na jednu stranu živý plot ne kvůli sousedům ale protože je to krajní zahrádka.. Všichni chodí a nacuhujou.. f-u musela jsem se ale velmi pobavit když jsme strhli boudu kterou jsme získali ze zahrádkou (boudou rozumej hromadu dřeva zakončenou eternitem) no a když bouda padla náhle tam vyrostla obrovská rostlina trávy :-D :-D jsem zvědavá co tam na nás,, našeho '' ještě čeká..

PříspěvekNapsal: 16 říj 2018 10:54 
Čestný člen
Čestný člen

Terko, gratuluju k zahrádce! :-)
Na živý plot z trifošky sbírej a sbírej semena :D

PříspěvekNapsal: 16 říj 2018 15:17 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Ne z trifosky :-D ještě nevíme jak to tam bude vypadat nejdřív musím odvézt bordel co tam je, pozvat traktor a čekat... To jsou všechno dlouhý lokte :-D
No díky ale ono to bylo v podstatě velmi jednoduchý. Udělat mega bugr na svazu a bylo hned :-D

PříspěvekNapsal: 16 říj 2018 21:18 
Čestný člen
Čestný člen

Samozřejmě, že trifoška ve volné půdě zahrady působí stále exoticky a prakticky je bez starostí s pěstováním a zimní ochranou, ale stále více jsem přesvědčen, že je lepší zasadit na zahradu nějaký jedlejší hybrid trifošky nebo papedy a přes zimní mrazy jim dopřát mírnou ochranu. Využití plodů má více možností než trifoška. Příští rok mám v plánu vysadit živý plot z vlastních hybridů yuzu x citrumelo.

PříspěvekNapsal: 18 říj 2018 14:18 
Čestný člen
Čestný člen

Karle, počkám si jak tvůj pokus dopadne. A budu držet palce.
Osobně jdu úplně opačnou cestou. V zemi jen to co vydrží bez ochrany, zbytek v květináči. Skleník nemám. Už jenom, když bych měl každý rok balit a odbalovat mou trifoliátu, tak to si nedovedu představit. (val) Trifoška i bez jedlých plodů je nádherná a u mě před domem ji obdivuje spousta lidí, jak na jaře když kvete, tak právě teď když je obsypaná žluťoučkými plody. Samozřejmě jedlé(chutné !!!) plody by byl obrovský bonus, ale i přes počasí posledních let tomu moc nedávám.

PříspěvekNapsal: 18 říj 2018 15:11 
Čestný člen
Čestný člen

Pedro :Asi tak..Tady u nás sice globální oteplování pokročilo a hodilo naší oblast teplotně trochu jižněji,ale je to pořád málo na nějaké volno-půdní pěstování citrusů.Viz má trifoška na zahradě za městem,která jen živoří,bez ohledu na mírnější zimy,je každou zimu vždy -15-20 st.Vždy se zmátoří,trochu obroste a zase je tady dlouhá zima.

PříspěvekNapsal: 26 lis 2018 17:53 
Nový člen
Nový člen

Karel Mundl píše:
Dnes jsem dovezl plody z trifošky, kterou jsem označil před pár roky jako " Sladkou ". Minulý rok plod nebyly. Letos je jich hodně, ale jsou malé asi 3 cm. Opět byly dva druhy plodů, vzhledově rozdílných. Nedalo mi to a hned jsem několik plodů rozpůlil, semen hodně a jen trochu dřeně a šťávy. Barva dužniny byla podobná barvě pomeranče. Dužnina i šťáva byla bez hořkosti a chuť jako kyselejší pomeranč. Po vyndání semen jsem zbytek jen vydloubl lžičkou a snědl. Semen bude hodně, tak pokud bude mít někdo zájem, může se ozvat.

Zdravím, zajímalo by mě jak to vypadá s lépe poživatelnými klony trifoliát letos, pokud vím existují u nás dvě rostliny, jedna z Kolína a jedna z Hodonína. Máte někdo přístup k letošním plodům nebo jakékoli informace o těchto rostlinách?
V zahraničí jsou další dva lepší klony trifoliaty Swamp lemon a Poncirus+, zajímavé srovnání zveřejnil Ilya na foru:
http://tropicalfruitforum.com/index.php ... ic=30431.0

Jinak ochutnávku, pro ty co nevládnou anglicky, prováděl vymačkáním dužiny a jejím naředěním na 5° brix vodou a odstátím sklenice přes noc v lednici.
Před naředěním:
Swamp: 4 ml šťávy, 9° Brix, kyselý, trochu hořký, olej je přítomen a lepí se na zuby
PT+: 6 ml šťávy, 10° Brix, kyselý, méně hořký než Swamp, oleje jsou nejspíš přítomny protože chuť je trpká, ale nezůstávají na zubech.
Po naředění a odstátí:
Swamp: chuť téměř stejná jako běžná trifoliata, možná trochu méně hořká a kyselá, olej zůstal v sedimentu na dně.
Poncirus+ chutná jako méně sladký kyselý bílý grep s citrónovou příchutí, sediment obsahuje zřejmě nějaký olej, ale mnohem méně než předchozí.

Oba lepší klony mají také nažloutlou dužinu proti spíše zelené u běžné trifoliáty, Swamp má i menší počet semen.

Zajímalo by mě jestli by mohl někdo podobně srovnat i naše "Kolín" a "Hodonín" byla by škoda nechat tyto unikátní klony trifoliaty zapadnout, pokud by se opakovaně potvrdila jejich lepší poživatelnost...

PříspěvekNapsal: 05 lis 2019 09:29 
Nový člen
Nový člen

Letos se zadařilo,
zdravím Václav

Obrázek

Obrázek

PříspěvekNapsal: 05 lis 2019 19:14 
Nový člen
Nový člen

Zdravím, super úroda, plody vypadají víc oranžové proti běžné trifoliátě a zdají se i celkem velké. Zkouším zmapovat trifoliáty u nás a sháním informace o zajímavých odlišných, klonech.
Mohl by si je změřit jestli mají víc než 5 cm a případně i ochutnat? Vypadá to, že trifoliáty s nízkým obsahem pryskyřic a celkem poživatelnou chutí se nejen u nás vyskytují kupodivu často, už vím o 3 a letos možná přibudou další dva...
(dik)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 649 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 29, 30, 31, 32, 33  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina