SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 06 dub 2020 23:16

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 146 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Citrus madurensis Lour. 'Kalamondin'
PříspěvekNapsal: 15 pro 2009 22:33 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Příloha:
PICT4785_resize.JPG
PICT4785_resize.JPG [ 210.36 KiB | Zobrazeno 7653 krát ]

Citace:
Kalamondin, Citrus madurensis Lour., Kalamondin

Calamansi, Calamondin, Calamondin sport, Calamonding, Calamondino, Comun, de Madure, des Philippines, Gan, Golden lime, Hazara, Hong Kong, Chi Chieh, China Orange, Chuit, Kalamansi, Kesturi, Less expresive, Limonsito, Ma-nao-wan, Musk, Shikikitsu, Si ji ju, Sijiyou, Small flowered, Soleiado, Som-ma-pide, Szukai-kat, Tokan, Tokin kan, Zwergorange

Pochází z Číny, rozšířil se postupně na Filipíny a do Indonésie, v padesátých letech 20. století byl přivezen do Itálie do výzkumného střediska v Acireale. Je příbuzný mandarinám, podle některých botaniků se jedná o křížence mezi mandarinou a kumkvatem ‘Nagami’, jméno kalamondin je používáno i jako obecný název. Rozšířil se do mnoha zemí i pro svůj dekorativní vzhled, komerčně se pěstuje v Indonésii, Malajsii, Thajsku a na Filipínách, kde je známý pod jménem ‘Calamansi’. Keř nebo strom střední velikosti, v tropech až 6 m vysoký, velmi úrodný, koruna hustá, ve stáří kulovitá, větve tenké, obvykle bez trnů, listy malé, kožovité, široce oválné, je dost odolný. Květy drobné, bílé, jemné vůně podobné planice, je remontantní, ale hlavní období kvetení je od jara do pozdního podzimu. Plody malé, u nás obvykle 2,5-4 cm, v domovině však až 5 cm v průměru, mírně zploštělé, báze propadlá, oplodí intenzivně oranžové až načervenalé, avšak při pěstování v tropech zůstává zelené, velmi tenké, hladké, loupatelné až při plné zralosti nebo přezrání, jedlé a sladší než dužnina, která je kyselá, oranžová až tmavě oranžová, šťavnatá, má 7-10 segmentů s 5-7 polyembryonickými semeny, některé klony mohou mít i přes 10 semen, na průřezu jsou zelená. Plody na stromě dlouho vydrží, ovšem mohou pufnout, konzumují se syrové v dobře vyzrálém stavu nebo se vcelku konzervují, dělají se z nich marmelády, želé, sirupy, likéry nebo se opékají na oleji. Oplodí se používá ke kořenění konzerv. Velmi zajímavá vlastnost, kterou se odlišuje od většiny ostatních citrusů, je tolerance suchého tepla v bytech, proto je velmi vhodný pro pěstování v bytech, pro okrasné účely i jako podnož např. pro kumkvaty, pro mírný vzrůst, pro příznivé ovlivňování plodnosti naštěpovaného kultivaru, pro chladuvzdornost (-6°C) i pro odolnost vůči nemocem. Snadno se rozmnožuje řízkováním a pěstuje se i formou bonsají. V období Vánoc je obzvlášť žádaný jako pokojová rostlina. Ve Vietnamu představuje kalamondin symbol blahobytu. Při významných oslavách bývá darován na důkaz přání hodně štěstí. Někdy se rozšiřuje pod starým neplatným označením C. mitis nebo C. microcarpa, v australských zahradnictvích bývá často chybně označován jako kumkvat. Synonymní označení ‘Hong Kong’ mohlo vzniknout chybou či záměnou se stejnojmenným kumkvatem, ale občas se s ním lze setkat. Pod názvem ‘Kalamansi’ je znám na Havaji. Tetraploidní odrůda ‘Shikinari mikan’ je někdy uváděna jako klon.

Zdroj: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus
Ing. Michal Faltýnek a kolektiv

Předmět příspěvku: Re: Citrus madurensis - kalamondin
PříspěvekNapsal: 31 kvě 2010 18:52 
Administrátor
Administrátor

Milos

Přílohy:
Poznámka: calamondin2
CalamondinWWW_052010_03.jpg
CalamondinWWW_052010_03.jpg [ 225.71 KiB | Zobrazeno 7589 krát ]

PříspěvekNapsal: 31 kvě 2010 20:30 
Čestný člen
Čestný člen

Přesně takovou cedulku měl můj kalamondin z Hornbachu 2003 :geek:, tak ať ti roste alespoň jako mně. :!: Prožil si svoje krize, ale vše přežil. :oops:

Přílohy:
Kalamondin duben 2010.JPG
Kalamondin duben 2010.JPG [ 138.05 KiB | Zobrazeno 7584 krát ]

PříspěvekNapsal: 31 kvě 2010 21:21 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Pedro píše:
Přesně takovou cedulku měl můj kalamondin z Hornbachu 2003 :geek:, tak ať ti roste alespoň jako mně. :!: Prožil si svoje krize, ale vše přežil. :oops:

Tie citróniky z podnože sú aj tak najlepšie.... :mrgreen: :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 31 kvě 2010 22:01 
kal-el píše:
Tie citróniky z podnože sú aj tak najlepšie.... :mrgreen: :mrgreen:

Vypadají trochu jako ''nádor'', jako by tam nepatřily :lol: ale jsou perfektní! :mrgreen:

I Milošův calamondin je moc pěkný :) .

PříspěvekNapsal: 01 čer 2010 09:38 
Administrátor
Administrátor

No tenhle vypadal dost hrozně, ale zatím se z toho dostal. Jen aby se teď neutopil :)

PříspěvekNapsal: 01 čer 2010 09:39 
Administrátor
Administrátor

Pedro píše:

Ten tvůj je naprosto super :) Co to na něm je za citroník?

PříspěvekNapsal: 01 čer 2010 20:43 
Čestný člen
Čestný člen

No to já nevím. Na cedulce to napsáno nebylo. Nejprve se pořád na www mluvilo o tom, že to roubují na volkamerianu, ale ta to nebude.
Já bych řekl po porovnání znaků s mým Meyer, že to bude právě on. Kůra nemá typicky citronovou vůni, ale takovou jak já říkám trošku do jódu. Listy jsou si také podobné, i květy. Plody byly dobré a kvete jako blázen Meyer pořád dokola. Ale je to jen moje doměnka. Vypadá to na řízkovanec. Loni jsem měl rostlinu na výstavě a plody byly opravdu slušně velké. Uvidím jak to bude s těmito. Je jich tam ještě víc než loni a budu muset provést redukci. Jeden už šel do buchty a je jich tam ještě 9 :lol: . Musím taky nechat nějakou energii pro kalamondin. Mimochodem loňské plody trošku ještě na jaře narostly, krásně dozrály a jsou šťavnaté a i mírně nasládlé, takže to nekřiví vůbec pusu :mrgreen: .
D
Taky doufám, že se mi neutopí. Mám ho taky venku na dešti na zahradě.

PříspěvekNapsal: 23 lis 2010 10:29 
Čestný člen
Čestný člen

Tak plody letos tak velké jak loni nenarostly ani náhodou :evil: Letos je to bída.
Ani na vlastním kalamondinu to není žádná sláva. Pár normálních plodů a zbytek drobotina :evil:
Dobrá zpráva ale je, že letošní rok přežil bez újmy :!:

PříspěvekNapsal: 24 lis 2010 16:14 
Administrátor
Administrátor

Petře, můj calamondin letos vyhlásil stávku... :lol: - ani nekvetl... :evil:

PříspěvekNapsal: 24 lis 2010 17:46 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

môj kvitol aj plody sa vytvorili a vďaka jednému týždňu mojej absencie aj všetky opadali :( jediné čo mi tento rok udržalo plod je thomasvill ale to je do inej témy ;)

PříspěvekNapsal: 02 pro 2010 16:43 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Moj kalamondin ( ktorý je na 1. fotke tohto vlákna) takmer neprežil minulú zimu a jej mrazy. Len tak tak sa pozbieral, nemal ani z čoho kvitnúť, pre istotu som z neho preniesol roub na podnož citrumela. Roub sa ujal a ja mám krásny stromček nového kalamondinu, ako keby bol z Adava. ;) Snáď si najdem čas na nejakú fotku.
Kam

PříspěvekNapsal: 23 kvě 2011 07:37 
Administrátor
Administrátor

Ahoj, tak můj Kalamondin se ukázal stejný jako Pedrův :) O víkendu jsem na podnoži nalezl jeden plod, patrně citroníku. Nevím, zda je to Meyer jako u Pedra. To asi ukáže až čas, pokud plod dozraje. Nicméně jsem rád za takovou anomálii :D
Miloš

Přílohy:
Poznámka: Kalamondin+limon
DSC04264.JPG
DSC04264.JPG [ 572.38 KiB | Zobrazeno 7416 krát ]

PříspěvekNapsal: 23 kvě 2011 08:20 
Čestný člen
Čestný člen

:lol: To je jako přes kopírák :lol:
Já jsem letošní zimu kalamondin dost přesušil. Tak, že narostlé citrony byly změklé jako houba a po zalití už se nenalily do původní pevnosti. Jinak jsem myslel, že rostlina se s tím vyrovnala. Před týdnem jsem ji ale zvedl za kmínek, že se podívám jestli ji nelezou kořeny spodem a rostlina mi zůstala v ruce. Kořeny špatné. Celá spodní polovina šla pryč, všechny hlína, namočit do stimulátoru a už je v nové zemině. Snad to rozchodí. Doufám že ano, už rozchodila jiné věci :geek: Větvička podnože je momentálně bez listů a ani neraší.
Miloši, já jen odhaduji Meyera podle toho, že listy citronově nevoní a mají stejný tvar i okraje. Plod po důkladném dozrání není tak citronově kyselý a kůra plodu taky citronově nevoní .Podobně jako můj Meyer -je to něco podobného trošku jodové tinktuře :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 23 kvě 2011 08:52 
Administrátor
Administrátor

No já no to jsem velice zvědavý. Celá rostlina nádherně kvete, má i celkem velké zelené plody a teď ten citron. Jen aby to vše vydrželo a ten citron dozrál. Normálně tyhle věci z podnoží odlamuji, ale tohle jsem nějak zapomněl a takhle krásně to dopadlo. Zkusí popátrat po té podnoži. Nějak se mně nezdá, že by komerčně někdo používal Meyer jako podnož.
Miloš

PříspěvekNapsal: 06 zář 2011 07:08 
Administrátor
Administrátor

Tak citron se neudržel, rostlina vypadá momentálně takhle :) Na jaře projde hodně velkým řezem a začnu ji trochu tvarovat :D

Přílohy:
IMAG0115.jpg
IMAG0115.jpg [ 235.74 KiB | Zobrazeno 7353 krát ]

PříspěvekNapsal: 06 zář 2011 08:18 
Čestný člen
Čestný člen

Hezký. Ten můj to přesušení a následně jarní mokra a chlad nerozchodil a rostlina je momentálně sežezána na malý pahýl, který zůstal zelený. Vypadá to dost špatně :( .

PříspěvekNapsal: 03 říj 2011 11:25 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

tak sa pridavam tu je moj calamondin

Přílohy:
Obrázok 1920.jpg
Obrázok 1920.jpg [ 693.29 KiB | Zobrazeno 7323 krát ]
Obrázok 1918.jpg
Obrázok 1918.jpg [ 1021.44 KiB | Zobrazeno 7323 krát ]

PříspěvekNapsal: 10 říj 2011 08:11 
Administrátor
Administrátor

Ahoj, tak poslední foto před úklidem rostliny :)
Miloš

Přílohy:
IMAG0150.jpg
IMAG0150.jpg [ 241.18 KiB | Zobrazeno 7273 krát ]
IMAG0149.jpg
IMAG0149.jpg [ 244.47 KiB | Zobrazeno 7273 krát ]

PříspěvekNapsal: 10 říj 2011 10:58 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Mohu jen tiše závidět. :oops: Ten můj žloutne čím dál, tím víc, asi mi udělá pá-pá /to už mi dva roky žádný citrus neodešel/. :mrgreen:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 146 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina