SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 dub 2020 20:20

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Citrus sp. 'SP"
PříspěvekNapsal: 22 pro 2018 21:04 
Čestný člen
Čestný člen

Zbytek plodů měl lepší barvu dužniny, chuť kyselá, bez hořkosti, do čaje dobré. Semena velká a cca 35 ks na plod. Před 14 dny jsem vyséval z minulých plodů SP a Batumi a začínají se objevovat první rostlinky.

ObrázekObrázek

PříspěvekNapsal: 18 lis 2019 14:33 
Čestný člen
Čestný člen

Také letos mám plody na dvou rostlinách. Mezi loňskými semenáčky jsou vidět rozdíly ve vzhledu, zřejmě se podařilo křížení.
Zadní plod je citrumelo 5stár, jsou na jedné rostlině.
Obrázek

PříspěvekNapsal: 20 lis 2019 19:09 
Nový člen
Nový člen

Vypadá to že SP Urban může celkem snadno tvořit hybridy jako matka, což je dobré pro šlechtění, u mě 2 ze 7 semenáčů od tebe vykazují taky odlišné znaky, jeden má dost kulatější a širší listy a druhý nejmenší má mnohem užší řapík a listy mají skoro kosočtvercový tvar, nemáš tam Karle poblíž něco s podobnými listy, co by mohlo být "Otěcko" :)?
Možná Kumkvát?
Jinak ten největší předpokládám, že je čistý SP Urban podle listů, ostatní semenáče mají totiž stejné listy.
Obrázek

PříspěvekNapsal: 21 lis 2019 21:46 
Čestný člen
Čestný člen

Tahle várka je po letech první, která vůbec vyklíčila a celkem slušně roste. Je to jen díky opylení pomerančem (pravděpodobně), jinak vše vždy ihned shnilo. Mezi mými semenáčky jsou také viditelné rozdíly.

Letošní plody by mohly dát další hybridy.

PříspěvekNapsal: 23 lis 2019 09:12 
Nový člen
Nový člen

Nepamatuješ si Karle když ta semena shnila, jestli si je bral z ne úplně dozrálého plodu? Opylení by podle mě mohlo mít vliv pouze na klíčení hybridů, spíš se víc projeví až po vyklíčení a jen u pravých hybridů, ty mohou být slabé, málo životaschopné.
Podle malého vzorku 10 semen u mně vznikly 2 hybridy, 3 nevyklíčily, jeden albín a 4 jsou asi čisté SP Urban, tj klony matky, na jejich klíčení a růst by opylovač neměl mít žádný vliv.

Letos jsem na jaře opyloval Skorospelyj a urthl jsem plod hned, když se trochu zbarvil do žluta. Poprvé za cca 8 let jsem uvnitř našel semena, ale ta byla stále spíš zelená, ještě asi nebyla úplně vyzrálá a když jsem je zkusil vysét do perlitu 26°C, všechna shnila.
Kontrolní semena z plodů z obchodu ve stejných podmínkách vyklíčila bez problému.

Myslím, že pro semena to fakt chce plod nechat úplně dozrát až přezrát, zbytek plodů jsem ještě neotrhal, tak snad nějaká semena ještě najdu a uvidím jestli vyklíčí, možná část nechám cca měsíc v chladu v rašelině, jestli to bude mít vliv.
Obrázek

PříspěvekNapsal: 23 lis 2019 21:05 
Čestný člen
Čestný člen

Hybridy s papedou mají problém s klíčením a píše se, že lépe rostou na trifošce, než na vlastních kořenech. První plody SPčka jsem ničím nekřížil a nikdy ze semen nic nebylo. Je také možné, že jsem jen použil nevhodný substrát. Plody byly vždy zralé. N1 TRI Voss také shnila.
SP je podle mého názoru monoembryonální.

Minulý rok mi překvapivě snadno vyklíčila semena všech hybridů s papedou a semenáčky v pohodě rostly.

Slabé a málo života schopné hybridy jsou převážně u rostlin, které se rozmnožují polyembryonií.

U rostlin, které vytváří jen jednu rostlinu ze semene - monoembryonie - jsou hybridy - použit pyl z rostliny jiného druhu-, pěkné silné.

Pokud byla rostlina opylena vlastním pylem nebo pylem rostliny stejného druhu, hybridy se nevytvoří a výsledné rostliny mohou vykazovat jisté rozdíly ve vzhledu.

Pokud se jedná o semenáčky F2-druhá generace hybridů, tak tam mohou být rozdíly velké, jak ve vzhledu, plodech, tak i ve vlastnostech.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina