SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 dub 2020 14:01

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 31 led 2015 14:35 
Nový člen
Nový člen

Lemon: Díky za odpověď a názor! Jak je vidět, bývá to tedy zřejmě běžnou věcí, když rostlina nakvete takhle brzy. Nejedná se tím pádem o nějakou zásadní pěstitelskou chybu, ale spíše o souhrn faktorů a důsledek pěstebních podmínek, kdy nejsem schopen rostlině zajistit chladnější zimování a oddálit kvetení na příznivější období. Uvidím tedy, co se bude dít s rostlinou dále a co předvede na jaře...

PříspěvekNapsal: 31 led 2015 14:49 
Čestný člen
Čestný člen

S citrusy to u nás není jednoduché.Za poslední 2 roky mi toho pochcípalo více než od začátku mého citrusaření.
Uvidíš,jak se to u tebe vyvine.Já zimuji,jak mi to podmínky dovolí a co se kam vejde.Sám vím,že to není ideální.Některé rostliny to snášejí v pohodě,jiné hůře,některé téměř vůbec.
Pokud se to opakuje,tak to chce změnu...jako třeba u mne a mí chcípají roubovanci na trifoliátách,letos na zkoušku zimují "v teple".

PříspěvekNapsal: 31 led 2015 15:02 
Nový člen
Nový člen

Jo, je to těžké. Od května do září mi citrusy na jižním balkoně prosperují výborně, ale jinak to je boj. Opad listů, vyholování, zasychání a úhyn větví, nevyhubitelná puklice atd. atd. Naproti tomu třeba taková vanilka mi prosperuje o sto šest, problémy žádné, celý rok bujný růst, bez škůdců...

PříspěvekNapsal: 31 led 2015 15:05 
Čestný člen
Čestný člen

Květy byly vyvinuté dobře, na poslední fotce je květ i opylen. Mohu se samozřejmě mýlit ale myslím si, že problém je opět v prochladlém kořenovém balu, který se pomaleji prohřívá než koruna. Ta se v teplotách 13-17 °C rozjede, připadně začne kvést, studené a skoro spící kořeny těžko kvetení utáhnou, květy se otevřou a pak upadnou. Může to také způsobit zásah ledovým vzduchem, při otevření dveří, možností je mnoho :) Některé popsal už Martin.

Na první fotce jsou vidět i suché a částečně vyholené větve, to s tím může úzce souviset.

PříspěvekNapsal: 31 led 2015 15:26 
Nový člen
Nový člen

Suché a vyholené větve jsou u sousední mandariny Marisol, to z fotky není patrné, mám tam víc citrusů vedle sebe, různě se i proplétají jejich větve, Washington má větve v pořádku. Ale ta teorie o chladném substrátu mi připadá jako dobrá domněnka, to by mohlo být jádro problému. Půda je skutečně dosti chladná a kořeny tedy zřejmě nestíhají vyživovat květy a korunu. To bude asi jedna z hlavních příčin, děkuju za dobrou myšlenku!

PříspěvekNapsal: 02 úno 2015 05:22 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Kromě toho, že mají kořeny a koruna jinou teplotu, což je asi jeden ze zásadních problémů, usychání větví a opad listů (a zřejmě i květů) způsobuje v bytě navíc také nízká kritická vzdušná vlhkost (25-30%) v zimní topné sezóně. Pomůže zvlhčovač vzduchu v místnosti nebo mokré ručníky na topení. Cílem je dostat vlhkost alespoň na 40%. Úhyn rostlin také způsobuje podnož poncirus při teplém zimování v bytě.

Já mám zimovišť celkem 6 a pokusím se popsat úskalí každého z nich.
1.) Mrazový skleník: Tam není problém s teplotou nad 10 stupňů a když náhodou je, skleník se otevře, spíše je třeba hlídat, aby tam teplota často nespadla pod -5. Pro změnu vysoká vzdušná vlhkost (i 90%) znamená riziko plísní. Zde zimují hybridy a odolné odrůdy vesměs na poncirech.
2.) Chodba: Dostatečná vlhkost (okolo 40%), ale teplota leze často nad 10 stupňů. Orientace na sever = minimum světla v zimě. Listy citrusům částečně opadávají, ale větve neschnou.
3.) Místnost v práci: bez topení, 2 otevřená okna, vlhkost ideální okolo 50%, teplota 7-10 stupňů. Téměř všechny rostliny umístěné tam zastaví růst a zimují. Opad listů minimální.
4.) Chatka na zahradě: Teplota 0-10 stupňů, ale vysoká vlhkost znamená riziko vzniku plísně.
5.) Spižírna bez topení s oknem: Teplota se reguluje otevřením na ventilačku. Vlhkost cca 50% znamená ideální stav, teplota 7-13 stupňů. Citrusy zimují v pohodě bez výrazného opadu listů a zasychání větví.
6.) Byt na okně s orientací na jih: Tam jsou jen tropické druhy - papedy popř. calamondin, nic není na ponciru, ideální je bigarádie, anebo jsou to řízkovanci. Teplota i při větrání vysoká 17-22 stupňů znamená plnou vegetaci. Vlhkost zvyšuje časté větrání, zvlhčovač vzduchu popř. i ručníky na topení.

PříspěvekNapsal: 02 úno 2015 22:32 
Nový člen
Nový člen

Zebra: Zajímavé! Šest různých zimovišť, to už je jak malý vědecký ústav! Já zimuji, jak jsem psal, na chodbě v paneláku, kde jsou teploty v závislosti na teplotách venku mezi 13 - 17 stupni, teď v lednu a únoru spíše 11 - 15. Ale pozor - od jara mám citrusy na jižním balkoně a nechávám je tam až do přelomu listopadu a prosince, kdy začínají mrazíky. Takže hlavní období klidu mají moje citrusy během listopadu, kdy jsou teploty venku dejme tomu nějakých 0 - 10 stupňů a v noci jen těsně nad nulou. Když je v prosinci vynesu z balkonu do chodby, začne tak mým citrusům vlastně takové předjaří.

PříspěvekNapsal: 03 úno 2015 09:43 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ten opad může být a zřejmě také bude způsoben tím, že se v listopadu na balkóně už chtějí rostliny uspat a pak se najednou oteplí - chodba. Kořenový bal je chladnější než vzduch v nové místnosti, rostlina začne vegetit, ale kořeny spí = opad. Teď jsem změnil některým rostlinám způsob zimování, 7 rostlin z mrazivého skleníku jde do místnosti v práci, protože je na tyto odrůdy ve skleníku až moc zima a po projití mrazíky minulý a tento týden okolo -3 přes noc už vypadají fakt blééé...některé pomerančovníky a grep Marsh...žluté listy téměř bez chlorofylu atd. Aby nedošlo k opadu listů či smrti rostlin vlivem shora uvedeného, byl kořenový bal těchto "rozmražen" prolitím mírně teplou vodou. Očekávám, že se na jižní straně v kumbálu v práci tyto začnou již pomalu probouzet, takže jsem je i lehounce sestříhal. Možná i přesto také shodí ty staré listy, ale u mě to bude tím, že prošly mrazy. Letorosty jsou ale v pohodě, tak změnu zimování snad přežijí. Stejně už zimovaly 3 měsíce a pomalu je čas začít se oživovat.

PříspěvekNapsal: 13 úno 2015 16:19 
Nový člen
Nový člen

Tak toto je moj Washington, korunku ma peknu je cca 4 roky stary uz dufam aj v prve kvety!!! (ha)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

PříspěvekNapsal: 13 úno 2015 20:28 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

nejaky je maly na 4 roky. hnojis ?
nebohy pan Karas ked videl moje vtedajsie vypestky povedal: "jste to co jite"
a dal mi za misku osmocote ;)

PříspěvekNapsal: 27 bře 2015 09:30 
Nový člen
Nový člen

Zdravim, zadovazil som si washington, je krasne velky cca 4-5 rokov stary a ma peknu korunku a strasne vela kvetov nahodenych.
Lenze po tyzdni mu z vnutra zacalo opadavat docela vela listov za den aj 10 listov, tak neviem cim je to sposobene...
Teraz nie je moc slnka ale je uplne pri okne, nekuri sa, teplota cca 20 stupnov a pravidelne rosim....

Poradte!! (děkuji)

PříspěvekNapsal: 27 bře 2015 11:37 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

A co si cakal? Kupis si velku rastlinu, ktora rastla zrejme v skleniku alebo kdesi v Spanielsku a potom ju das do bytu...

PříspěvekNapsal: 27 bře 2015 11:50 
Nový člen
Nový člen

asi som zabudol povedat, rastlina bola pestovana od vrublovania na slovensku, cez zimu v pivnici a cez leto na zahrade, cize som jej dal podobne podmienky aj tak sa jej nieco nepaci a troska menej arogancie (ne-ne)

PříspěvekNapsal: 27 bře 2015 13:03 
Čestný člen
Čestný člen

Inak, pri mensich skusenostiach s pestovanim doporucujem si zohnat mladsiu rastlinu. Predsa len je skoda, ked hrozi riziko odchodu vacsej rastliny. Ale chapem, niektore rastliny su lakadlom.

PříspěvekNapsal: 27 bře 2015 13:06 
Čestný člen
Čestný člen

I když je rostlina ze Slovenska,4-5 let už není malá rostlina.
Vždy to chce pokud možno kupovat menší rostliny a vychovat si je u sebe.Ještě lepší je vypiplat si podnože a ty naroubovat,ale to je jen můj názor.Třeba takové rostliny z Adavo,které dle mne patří u nás mezi nejlepší a nějakou už jsem také koupil,tak při přesunu do mého skleníku (tedy téměř shodných podmínek kde vyrůstaly) se to některým také nelíbí..prostě změna prostředí.

PříspěvekNapsal: 27 bře 2015 13:19 
Nový člen
Nový člen

Opad listov môže byť spôsobený tým, že rastlina ma ešte studené korene. Vyskúšaj korene preliať teplou vodou.

PříspěvekNapsal: 27 bře 2015 13:40 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Mily Eriq, neviem kde je tam bola arogancia, ale budiz. Zimovanie v pivnici + letnenie nie je to iste, ako byt. Ak neveris, zozen si luxmeter a vlhkomer. A teplota zeminy v kvetinaci je uz davno vyrovnana s izbovou.

PříspěvekNapsal: 30 bře 2015 08:29 
Čestný člen
Čestný člen

Zatím bych si z toho těžkou hlavu nedělal. Pro rostlinu je to změna a pár listů časem doplní.
Každopádně chladně zimovaná rostlina letněná venku a pěstování v bytě je pro ni docela velký rozdíl.

PříspěvekNapsal: 30 bře 2015 15:27 
Nový člen
Nový člen

neviem ci som neuviedol, ale byvam na dome, a vsetky citrusy ak bude vonku pekne a nebude mrznut idu vonku, ako minuly rok, a zimuju u mna v chlade.
Takze tolko, aby ste boli trocha v obraze a nemysleli si ze pestujem v byte celorocne!!! (cool)

PříspěvekNapsal: 30 bře 2015 21:23 
Čestný člen
Čestný člen

Pak jsi ji asi měl dát k ostatním rostlinám do zimovište a nebrát ji do bytu.
Ale ber to tak, že tento rok to pro ni bude trošku težší a nějaký list shodí, pak už jí nastavíš jiný režim.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina