SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 14 srp 2020 01:43

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Citrus unshiu Marc. 'Collot'
PříspěvekNapsal: 08 bře 2016 22:45 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Bydliště: Spišská Nová Ves 430 m. n. m., záhrada cca 530-540 m.n. m.
Ďalší prírastok z adava, síce najmenšia ale o to cennejšia - keď trochu vyrastie pôjde vysadiť na záhradu :)

Obrázek

Popis nemám :( bude musieť niekto doplniť.

Předmět příspěvku: Re: Citrus unshiu Marc. 'Collot'
PříspěvekNapsal: 20 kvě 2020 15:08 
Nový člen
Nový člen

Má někdo zkušenosti s touto odrůdou, zajímá mě hlavně ranost zrání, případně odolnost, jestli ji zkoušel někdo pěstovat ve volné půdě s ochranou, pokud si vzpomínám je to neznámá odrůda unshiu z Francie, která tam přežila velké mrazy...

PříspěvekNapsal: 20 kvě 2020 20:52 
Čestný člen
Čestný člen

Rostlinu mám již řadu let a stále je to 20 cm mrzák. Roční přírůstek cca 2 - 3 cm. Sice kvete, ale vždy mu to voškubu.

PříspěvekNapsal: 21 kvě 2020 09:24 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Mám ji taky několik let, třetí sezónu je venku se zimním krytem. Je tada větší, než píše Karel, ale doteď moc nerostla, je na PT. Letos to vypadá, že se konečně rozjede. Plody měla první sezónu, nedozrály a v zimě pak zmrzly. Ale dávám jí ještě šanci, protože tu první sezónu byla zasazena z malého květináče do země, plody měly sice náskok, protože vykvetly ještě v ZZ. Uvidíme, jak se rostlina bude chovat letos, kdy je pořád na jednom místě, opět pokvete, je větší, třeba i plody pak v zimě více vydrží, uvidíme. Když to nevyzkoušíme, tak to nezjistíme.

Tady ještě pro inspiraci fotky původní rostliny ve Francii od Zdeňka. Snad se nebude zlobit, že je tu dávám, ale už je tu kdysi sám zveřejňil. Tak jen pro připomenutí.

Obrázek

Tuším, že mi tehdy říkal, že ten rok měla snad dva nebo tři metráky mandarinek

Obrázek

Snad se taky dočkáme nečeho podobného i u nás. Už aby to globální oteplování dorazilo i k nám. Mimochodem, ráno mi omrzly venku melouny, na dnešní noc hlásí ještě větší kosu. Nejpesimističtější předpověď hlásila pro naší lokalitu +6°C, na dnešní noc hlásí +2,5°C. Takže večer budu opět schovávat a zakrývat, po kolikáte už a kolikrát ještě. head

Už si to přesně nepamatuju, možná mě Zdeňek sám opraví, ale tuším, že mi říkal, že ve Francii vydržela poklesy k -15°C po dobu snad dvou týdnů. Podobné by to mělo být i s mrazuvzdorností meiwy od Rafaela Colliciho, co jsme tady diskutovali před pár dny v jiném vláknu. Zdeňku, kdyžtak mě prosím oprav, případně, jestli máš za ty roky, co od té doby utekly nějaké novější informace, tak nám je tu prosím napiš. Díky.

PříspěvekNapsal: 21 kvě 2020 20:11 
Nový člen
Nový člen

Díky za informace, tak zatím moc dobře u nás nejde, uvidíme co bude dál, Honzo ten zimní kryt máš bez vytápění nebo vytápíš na určitou teplotu? mohl by si ho případně popsat, časem chci postavit větší foliák s terasovitým uspořádáním a nejnižší část metr pod úrovní terénu bych chtěl využít pro testování mrazuodolných citrusů s dodatečnou ochranou na zimu,bublinkovka, polystyrénové desky atd bez nutnosti vytápění, tak by mě zajímali zkušenosti.

PříspěvekNapsal: 22 kvě 2020 20:14 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Mám tam termostat, nastavený na -3°C, poslední zimy byly mírné, takže skoro nespínal. Na vyhřívání jsem použil 60W žárovku na prostor 8m3, ta zatím stačila. Pokud by měla být zima tužší, dám tam silnější topnou spirálu s větrákem. Když bylo loni venku minimum za celou zimu -15°C, tak ta žárovka udržela -3,5°C uvnitř. Letos jsem ji tam měl snad jednu nebo dvě noci, pak už ne a bez ní mi tam teplota spadla na -5°C a všechny citrusy, co tam mám, to daly bez poškození. Kryt se skládá z 16mm polykarbonátových desek, které na léto rozeberu a na zimu zase složím.
Než začneš stavět, dobře si to promysli, pak už se spousta věcí bude upravovat špatně. Vim, není to úplně tak jednoduché, každá taková stavba je originál a prototyp zároveň a spoustu věcí budeš stejně vychytávat až za provozu. Spostě věcí se dá vyvarovat tím, že si stavbu do detailu promyslíš předem.

PříspěvekNapsal: 23 kvě 2020 09:03 
Nový člen
Nový člen

Díky za info, sám bych to chtěl zkusit bez vytápění s odolnými odrůdami s dobrými plody jako Changsha, Shivamikan, Yuzu a další, tak mě zajímala i tato Collot, jako podnože použiji mé Flying Dragony abych omezil růst, ten 16mm polykarbonát dám na zimu asi jako střechu zapuštěného pařeniště nebo takové mini tranšeje uvnitř foliáku + dodatečné vrstvy: polystyrenové desky, bublinkovka. Uvidím, pokud by to odrůdy s -12°C odolností nezvládly bez dodatečného vytápění, tak nastoupí odolnější, letos se mi podařilo získat Ichangstar (Citrumelo 5* x C. ichangensis a zpětné křížení Flying Dragon x Citrumelo 5*, ty by to dát měly, budu testovat i N1Tri Voss a dost si slibuji od Ventura lemandarínu (na poncirusu přežil - 15°C, je to kříženec Taiwanica x neznámá mandarína.

PříspěvekNapsal: 23 kvě 2020 13:28 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Nevím, od kud jsi, a jaké máš klimatické podmínky, ale fungovat by to mohlo. Kdyžtak zkus kontaktovat Zebru z tohoto fóra, on s tímto experimentováním má dlouholeté zkušenosti.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina