SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 15 črc 2020 01:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Citrus limon (L.) Burm. f. 'Šachridze'
PříspěvekNapsal: 04 bře 2014 20:04 
Nový člen
Nový člen

Velkoplodá odrůda z bývalého Sovětského svazu, zařazení mezi citroníky není ověřeno, může se jednat o hybrid s cedrátem. (Ing.Michal Faltýnek -Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus)

Tento citroník mám léta od pana Urbana, pravidelně plodí, nádherné plody, načervenalá dužina, voňavý, skvělý. Jaké jsou vaše zkušenosti?
Posílám foto z dneška, ačkoliv jsme plody trhali celou zimu, stále tam ještě nějaké jsou.

Přílohy:
IMG_0237.jpg
IMG_0237.jpg [ 226.89 KiB | Zobrazeno 1948 krát ]
IMG_0238.jpg
IMG_0238.jpg [ 140.64 KiB | Zobrazeno 1948 krát ]

PříspěvekNapsal: 27 čer 2015 20:28 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím Honzo,
dnes jsem tedy poprve rouboval a zrovna od tebe darovaný roub Šachridze. Udělal jsem to přesně jak jsi mi to řekl, tak snad to výjde (to by byl můj první velký úspěch). Touhle cestou ti ještě jednou děkuji. Také ti děkuji za Tacli a za Redblushe. (cink)

PříspěvekNapsal: 29 črc 2015 18:16 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím, všechny.
Tak jsem porve rouboval. Měl jsem jenom semenáček citrónu, narouboval jsem na něj roub, který jsem dostal od Honzy. A takhle to zhruba po měsíci a něco vypadá.
http://jirkapomelo.rajce.idnes.cz/nastenka#DSC_0423.jpg
http://jirkapomelo.rajce.idnes.cz/nastenka#DSC_0424.jpg
http://jirkapomelo.rajce.idnes.cz/nastenka#DSC_0425.jpg

Druhou část roubu jsem dal do hlíny a snad to vypadá, že se také zakořenil. Uvidíme.
(ban) (ban)

Honzo ještě jednou děkuji.

PříspěvekNapsal: 29 črc 2015 19:44 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

gratulujem, si šikulko (bravo)

PříspěvekNapsal: 30 črc 2015 10:13 
Čestný člen
Čestný člen

Nevím proč někteří mají pořád obavy z roubování :mrgreen: . I ty jsi důkaz, že na tom nic není.
Gratuluji (bye)

PříspěvekNapsal: 30 črc 2015 20:03 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím a děkuji za pochvalu. Jedu do Bulharska. Nemáte zkušenost, že by tam byly nějaké citrusy? Já sám tam budu čenichat. Připravil jsem si i sáčky případně na rouby, pokud nebudou sazenice. Tak uvidíme. Ovšem mám jen dotaz, zda když je fiknu dříve, zda do odjezdu (třeba 10 dní) vydrží v chladničce (samozřejmě ne v mrazáku). Pak jsem tady autem za 22 hodin zpět. (val)

PříspěvekNapsal: 30 črc 2015 20:25 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Jirko, v Primorsku na ulici Christo Botev je malý pravoslávny kostolík a vo dvore pestuje citrusy miestny pop. Okrem citrusov je tam aj veľký ker veľkoplodého granátovovníka a na konci ulice v smere na reštauráciu Praha (Severná pláž) rastie veľký ker Laurus nobilis (bobkový list). Takmer v každej záhrade rastú veľké figovníky a v smere na Južnú pláž ich rastie nespočetné množstvo kultivarov.
A v objekte rekreačného strediska bulharských elektrární (Južná pláž) rastiú veľkoplodé figovníky "Gosho", ktorých plod má hmotnosť asi 400 g a má fantastickú chuť.

PříspěvekNapsal: 30 črc 2015 20:47 
Čestný člen
Čestný člen

O fíkovnících vím, o bobkovém listu vím také (ten je na vícero místech a majitelům jsem jej také pomohl nenápadně očesat :D ), granátovníku jsem si také všiml, ale kdybys mi to nenapsal, tak už nevím, kde bych jej měl hledat. O citrusu vím, že jej měli v jednom penzionu na balkoně proti akvacentru. S citrusy v tom kostelíku je to pro mne novinka. Stavím se u popa a pokud mne k nim pustí juknu co má (tuli) . Také tam na "loukách"(jestli se tomu tak dá říci), rostou různá koření. Pamatuji si na planý kopr a další pláňata. Něco podél cesty do Kitenu nebo k Perle.
Do Primorska jedu autem už po sedmé. Vždycky tak na necelé tři týdny. Teprve nyní se budu zajímat, jestli by tam něco z citrusů nebylo. :)

PříspěvekNapsal: 21 srp 2015 19:38 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím všechny.
Včera jsem se vrátil z Primorska a moje první cesta patřila mým citrusům. Bohužel mi zašel můj malý roubovaný úspěch a to včetně podnože. (bul) Takže mi zbývá už jen druhá naděje, že by ještě vzešel pravokořeně. Zatím mi větvička neshnila a drží ještě lístečky, byl to zbytek větvičky, co mi zůstal po roubování.

Jinak jsem prošel Primorsko a zjistil, že domorodci mají citrusy ve svých zahradách pouze v květináčích. Nikdo je nemá zasazené v zemi. Koukal jsem, že to jsou většinou citróny. S jedním pěstitelem jsem mluvil a ten si naříkal, že mu letos zašla kvůli dešťům mandarinka. Nikdo se tam na ně vysloveně nespecializuje. Spíš by to byl ráj pro ty co pěstují fíky a granátová jablíčka a podobné. Myslím, že tam měli i svatojánský chlebíček a v jedné zahradě i Kaki. Vše to tam roste i samovolně, mimo zahrady. Jen koukat a hledat.

PříspěvekNapsal: 09 říj 2015 12:51 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím všechny,
doufám, že to není předčasné, ale řízek se ujal, vyhnal větvičky. (val)
Mámz toho radost a doufám, že mi přes zimu nezajde.
Později zde pověsím fotku.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina