SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 14 črc 2020 23:29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 02 zář 2014 12:06 
Administrátor
Administrátor

Ano řízkovaný, rozhodne řízkuj Ivo, krásne roste.
Cedrát je tropický citrus, tudíž jsou pro nej vhodnější vyšší teploty, není treba chladné zimování...(ale může být). Pokud je ale na ponciru, nebo i cutrumelu tak na ponciru by jej mel mít a na citrumelu může a nemusí. Jde o to, že teplota pod 10 °C ho muže i zničit, podnož sice ovlivnuje mrazuvzdornost, ale jen do jisté míry. Citrusy od 10-14 °C jsou na hranici zimovaní a rustu, je to velmi limitující a naprosto nevhodná teplota, pod i nad je to ok. Jak to je u tropických nemam vyzkouseno, jelikož je nezimuji a nevadí jim to. Tam bude hranice jinde...Pokud ta možnost je, tak svetlo bude vyhoda.

Letos jsem nakoupil ty ledky na růst, takže budu prisvetlovat a rozšiřuji sbírku, takže také moznost jak přežít období zimy bez ztráty..

Tady je květen 2013, takže loni.
Obrázek

A Foto dnes..

Obrázek

Obrázek

PříspěvekNapsal: 02 zář 2014 12:44 
Administrátor
Administrátor

Díky za info, já si říkal, že by to mělo jít - vždyť je to cedrát ...

Přesná vegetační teplota je nad 12,8 st.
Samozřejmě, že je obrovský rozdíl mezi řízkovanou a roubovanou rostlinou. Řízkovanou bych opravdu zařadil do té "tropiky". Tu bych nezimoval. Tohle asi bude můj důvod, abych si řízkovanou rostlinu "udělal".
Jakmile ji však dáš na podnož, musíš se přizpůsobit jí. Ano, mnohokrát jsem již napsal, že citrumelo není nutné zimovat, ale rozhodně - pokud tuto možnost má, dá jí přednost.
Kdyby na ní bylo něco jiného než Budha, rozhodně bych doporučil studené zimování /kolem 0 st./. S Budhou je to těžké, tak že radím jen chladné.

PS: Ještě jednu věc:
Mrkněte se, komu radíte. Jestli se bavíte mezi sebou, nebo radíte začátečníkovi.
To, co zvládnete vy po 20 letech pěstování, začátečník nedá ... Víte moc dobře, že napíší jen polovinu rozhodných parametrů a pak se diví, že jim to "nejde".

PříspěvekNapsal: 02 zář 2014 18:32 
Administrátor
Administrátor

Ano, to jsem o tech podnožích psal, muže a nemusí. Dávat tropické na pocnirus mi prijde trochu proti srsti, nicmené proč ne.

Ivo, já budu ted zkoušet řizkovat, ikdyž je ta nejmene vhodna doba, tak uvidíme.

PříspěvekNapsal: 02 zář 2014 19:25 
Administrátor
Administrátor

Já se na to chystám, jakmile se oteplí.
S teorií o listové ploše si nejsem jistý, když mi za zimu spadnou 3 listy, což považuju za normální.

PříspěvekNapsal: 08 zář 2014 18:02 
Čestný člen
Čestný člen

Dobry den vsem,
jak uz jsem psala na predchozi strance, v srpnu jsem kupovala jako uplny zacatecnik Budhovu ruku. Rostlina prisla s jednim vyhonem zlomenym, poslednich cca 12-15 cm bylo zlomeno nadvakrat.
Abych to nevyhodila rovnou, zkusila jsem oba kousky, ktere takto vznikly, dat do smesi hliny a perlitu, a do minisklenicku. Oba rizky jsou sice opravdu velmi kratke a totalne nevyzrale, ale co kdyby nahodou...
Ted jsem se docetla, ze se rizky maji dole jeste na nekolika mistech podelne nariznout, tak jsem je vyndala s tim, ze je donariznu, a k memu prekvapeni uz jeden rizek pousti korinky ...co ted s tim, mam do toho jeste rezat, nebo uz nechat byt? Bude nejak spatne zakoreneny kdyz nebude narezany?
Martina

PříspěvekNapsal: 08 zář 2014 18:19 
Čestný člen
Čestný člen

Z více zářezů se může vyvynout více kořenů a rostlina je i lépe ukotvená. Zářezy můžeš přidělat i dodatečně ale pozor na již vyrostlé kořínky. Přečti si téma " Řízkování trochu jinak ", vše je tam dobře popsáno a hlavně to funguje.

PříspěvekNapsal: 08 zář 2014 18:35 
Čestný člen
Čestný člen

Dekuju za odpoved, prave po precteni temat o rizkovani tady na foru, mimojine i tohoto navodu, jsem sla dneska tahat rizky z hliny...jen jsem si nebyla jista, jestli do toho rezat i dodatecne...takze uz vim, zitra uo jemne vytahnu jeste jednou kdyz uz byl venku jednou, tak snad mu to takovy rozdil nebude (děkuji)

PříspěvekNapsal: 15 zář 2014 06:31 
Čestný člen
Čestný člen

Pekny den vsem,
prosim o rady, mam dva dotazy.

Na mem nedavno koupenem buddhovi se zacinaji objevovat zarodky kvetu. Vim, ze to musi pryc, ale pochopila jsem spravne, ze se ma nechat odkvest, a vystipat az zarodky plodu? - nebo vystipat hned nez rozkvete?

A druhy dotaz - znamena to, ze kdyz tak brzy kvete, tak bojuje o zivot? (co) rostlina je to relativne mala, cca 50 cm, i kdyz pekna a zdrava, co ji mam tak ji neupadl ani jeden list ani nijak nezloutne apod., ale ty kvety me dost zarazily.

Dekuju za vsechny odpovedi.

PříspěvekNapsal: 15 zář 2014 06:50 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Moony píše:
Pekny den vsem,
prosim o rady, mam dva dotazy.

Na mem nedavno koupenem buddhovi se zacinaji objevovat zarodky kvetu. Vim, ze to musi pryc, ale pochopila jsem spravne, ze se ma nechat odkvest, a vystipat az zarodky plodu? - nebo vystipat hned nez rozkvete?

A druhy dotaz - znamena to, ze kdyz tak brzy kvete, tak bojuje o zivot? (co) rostlina je to relativne mala, cca 50 cm, i kdyz pekna a zdrava, co ji mam tak ji neupadl ani jeden list ani nijak nezloutne apod., ale ty kvety me dost zarazily.

Dekuju za vsechny odpovedi.

Ano, pochopila si správně- je lepší nechat květy odkvést a pak je odstranit. Laicky řečeno- rostlina má v sobě hormony, které ji nutí kvést, pokud oštípeš poupata, pravděpodobně by znovu květy začala tvořit. Když květ odkvete, již zárodek plodu je, i když je malý- pokud stíhám, pak oštipuji po odkvětu.
Jsou citrusy co kvetou průběžně během roku, což je i "Budha".

PříspěvekNapsal: 15 zář 2014 11:14 
Administrátor
Administrátor

Nemusí to být nutně znak umíraní rostliny, to pak vypadá kvetení jinak. Je zbesile a kvete moc.... pokud kvete normálně, je vse ok.

PříspěvekNapsal: 15 zář 2014 15:45 
Čestný člen
Čestný člen

Obema dekuju :-)

PříspěvekNapsal: 21 zář 2014 06:40 
Čestný člen
Čestný člen

Moony píše:
Na mem nedavno koupenem buddhovi se zacinaji objevovat zarodky kvetu.

Tak tady jsem se paradne sekla, na vetvickach se objevilo male "cosi" a ja to automaticky povazovala za zarodky kvetu, vlastne jsem doted videla citrus kvest jen v obchode a nijak jsem to tam nezkoumala...
Jenze jsem vedle jak ta jedle, buddha se vetvi... Zatim mel jen dva vyhony, jeden jsem musela strihnout, druhy ani zastrizeny neni, vetvi se oba...
Tak jsem jen chtela uvest na pravou miru muj "uspech" (jej)

PříspěvekNapsal: 21 zář 2014 11:14 
Nový člen
Nový člen

Ja som si zaobstaral Budhovu ruku pred mesiacom z Adava. Po presadení a zastrihnutí sa objavili nové výhony a aj bude asi kvitnúť na tej menšej vetvičke. (mám) Ale je ešte mladá, po odkvitnutí pojde dole.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Admin: Richarde, prosím dávej raději náhledy než linky, vypadá to lépe. /Náhled na fórum (1)/
Díky.

Obrázek
Už som na to prišiel. (co)

Předmět příspěvku: ´´Budhova ruka´´- citrus
PříspěvekNapsal: 03 úno 2015 15:22 
Nový člen
Nový člen

Zdravim, mam moznost si zakupit cistrus s oznacenim Budhova ruka, uz pekne ma aj kvety nahodene, len neviem co je to za citrus

Mate niekto skusenosti? je tazke ho pestovat? je jedly? alebo hoc co vas napadne mi poradte a poddelte sa o skusenosti.
Dakujem

Předmět příspěvku: Re: ´´Budhova ruka´´- citrus
PříspěvekNapsal: 03 úno 2015 16:30 
Nový člen
Nový člen

tady si můžeš počíst:
viewtopic.php?f=71&t=714

PříspěvekNapsal: 03 úno 2015 17:39 
Nový člen
Nový člen

chcem sa spytat mam budhovu ruku, dostal som ju a uz ma aj kvety, ale chcel by som vediet ake ma vyuzitie ak by som sa dockal plodu.

Dakujem

PříspěvekNapsal: 03 úno 2015 17:39 
Nový člen
Nový člen

Mám Budhovu ruku z Adava. Je naroubovaná na citrumelu. Zimování probíhá při teplotě kolem +5°C. Je umístěná u okna orientovaného na západ. Přes zimu zalévám málo. Rostlině se při tomto způsobu daří - nedochází k opadu listů.

PříspěvekNapsal: 03 úno 2015 17:40 
Nový člen
Nový člen

a chcel by som vediet, ak by sa mi podarilo dopestovat plod budhovej ruky, tak on sa da konzumovat? alebo naco sa da pouzit?

Dakujem

PříspěvekNapsal: 03 úno 2015 17:57 
Nový člen
Nový člen

Má rostlina ještě neplodí, tak z vlastní zkušenosti nevím, zda se plody dají konzumovat. Ale slyšela jsem, že k jídlu není, používá se spíše jako dekorace.

PříspěvekNapsal: 03 úno 2015 19:37 
Administrátor
Administrátor

Pokračujte ve zmíněném tématu.

Dekuji lock

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina