SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 14 črc 2020 23:34

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 15 čer 2014 19:04 
Čestný člen
Čestný člen

A ještě jedna fotka.... (bul)

Přílohy:
DSC_0012.jpg
DSC_0012.jpg [ 118 KiB | Zobrazeno 2092 krát ]

PříspěvekNapsal: 15 čer 2014 19:10 
Administrátor
Administrátor

Zaštípni do živého.

PříspěvekNapsal: 16 čer 2014 17:46 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím všechny.
Už jsem to jednou udělal, a furt to lezlo dolů, zkusím to znovu. Aby to nebyla nějaká houba, jako je u meruněk nebo broskví.

PříspěvekNapsal: 16 čer 2014 20:04 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Dolu to poleze, dokiaľ to nenarazí na rašiaci výhon. Ten by to mal zastaviť. Aj mne to citrusy robia. Pokiaľ by si mal práve po rastovej perióde tak máš skrátka smolu. Snáď sa to však zastaví aspoň pri tom výhone dole.

Ako radí Tea Racer, zaštípni do živého. Ale zaštipuj pekne po kúsočkoch, nech to leze dole čo najpomalšie.

PříspěvekNapsal: 31 srp 2014 07:17 
Čestný člen
Čestný člen

Dobry den vsem,
jsem novacek na tomto foru, a take uplny novacek v pestovani citrusu.
Koupila jsem nedavno sve prvni citrusy - rizkovany rangpur, a Budhovu ruku naroubovanou na citrumelu.
Rangpur budu urcite zimovat v chladu, ale nevim jak s Budhou - procitala jsem zdejsi forum i ruzne clanky, a vim ze by mela snaset i teple zimovani, ale vsude je na jine podnozi, nasla jsem ji nabizenou i na trifoliate a bigaradii. Je i citrumelova podnoz vhodna na teple zimovani?
Ja mam zatim na vyber nechat ji pri pokojove teplote u zapadniho (ale dosti svetleho) okna, nebo ji mit v cca 10°C, co pro ni bude lepsi?
Dekuju za vsechny rady a nazory :-)
Martina

PříspěvekNapsal: 31 srp 2014 07:46 
Administrátor
Administrátor

Ahoj Moony - především tě vítám mezi námi a věř, že jsi na tom nejsprávnějším místě.

Ke tvému dotazu.
Myslím, že máš zbytečné obavy co se týče citrumela jako podnože. Jemu vyhovuje co nejstudenější zimování, v pohodě zvládne i mínusové teploty. Tvé omezení je naopak ta Budhova ruka, které se "studené" zimování /okolo 0 st./ nebude líbit.
Ale to "chladné" zimování bude vynikajícím kompromisem jak pro ni, tak i pro podnož. Co nevíc omezit zálivku - max. 1x do měsíce a co nejvíc světla. Pokud by jsi se dokázala dostat pod 8 st. / do +5 st./, byla by to výhra i se světlem.

Jinak se raději na cokoli pořád ptej, od toho tu jsme ...

PříspěvekNapsal: 31 srp 2014 07:56 
Čestný člen
Čestný člen

Moc dekuji za odpoved i za privitani :)
s tou teplotou - pod 10 stupnu bych rostlinu urcite dokazala umistit, ale u pribuznych. A po zkusenostech z minula, kdy jsem docasne sverovala rostlinu do pece "jinam" s instrukcemi zalevat naprosto minimalne (adenium), bych si ji asi precejen radeji nechala pod svou kontrolou, pokud tedy by ta teplota pro ni nebyla likvidacni?
Pokud bych se tedy rozhodovala jen mezi pokojovou teplotou a cca 10 stupni, doporucujete spise tu nizsi?
Dekuji :) Martina

PříspěvekNapsal: 31 srp 2014 08:42 
Administrátor
Administrátor

Tak k příbuzným bych raději opravdu nic nedával. S tím máme špatné zkušenosti skoro všichni. Tak že tady jednoznačné NE.
Teplota rozhodně ta nižší. Jen je otázka to světlo.
Mimochodem - budhu na citrumelu mám já ... ;) Je zimován právě při těch +- 10 st., asi 2m od jižního střešního okna při velmi omezené zálivce a je naprosto v pohodě.

Přečti si to tady a dej nějakou fotku: viewtopic.php?f=32&t=7&start=20
a pls doplň si profil.

Díky.

PříspěvekNapsal: 01 zář 2014 12:19 
Čestný člen
Čestný člen

Obrázek

Doufam ze u mne v tomto stavu alespon nejaky cas vydrzi gi-an

PříspěvekNapsal: 01 zář 2014 13:21 
Administrátor
Administrátor

Děkuji za foto.
Hezká, vcelku i dobře rostlá.
Asi tak ve 2/3 bych obě větve zkrátil, aby se začala větvit. Letos už ji nehnoj, hnojiva má v substrátu dostatek na celou dobu.
Je z Adava a tam používají dlouhodobá hnojiva - výživu.

Jinak držím palce.

PříspěvekNapsal: 01 zář 2014 13:42 
Čestný člen
Čestný člen

Dekuji :-)
Podle informaci a obrazku na netu tvori Budha jen slaby kminek, myslite se by se dal pestovat i jako vyssi stromek, vyhledove do zimni zahrady?

PříspěvekNapsal: 01 zář 2014 14:37 
Administrátor
Administrátor

Jsi limitovaná tou podonoží,ta samozřejmě časem zesílí. Myslím, že to je v pohodě. Když uděláš "vysoký" kmen, rostlina bude neskladná...
Netuším, jak moc jsi "cirusářka", ale pokud začínáš, nevytahval bych to..

PříspěvekNapsal: 01 zář 2014 14:46 
Čestný člen
Čestný člen

Opet diky za odpoved, citrusarka nejsem, tyto citrusy jsou me prvni, takze zatim jen sbiram info jak na ne co nejlepe, aby to u mne nezabalily.
Ale bavi mne planovat a fantazirovat, jak by ktere rostliny mohly jednou vypadat, odtud moje na zacatecnika asi trochu troufale a predcasne dotazy :-)

PříspěvekNapsal: 01 zář 2014 15:31 
Administrátor
Administrátor

Asi těď šokuju, ale "citrusářem" se člověk stane, až zlikviduje tak 100 rostlin, pak se to možná naučíš... To mi kolegové určitě potvrdí.
Na druhou stranu - 10 let - není zas tak dlouhá doba a člověk musí mít představu, jak jednou rostlina bude vypadat. I když je to těžké ...

PříspěvekNapsal: 01 zář 2014 21:55 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Admin píše:
Děkuji za foto.
Hezká, vcelku i dobře rostlá.
Asi tak ve 2/3 bych obě větve zkrátil, aby se začala větvit. Letos už ji nehnoj, hnojiva má v substrátu dostatek na celou dobu.
Je z Adava a tam používají dlouhodobá hnojiva - výživu.

Jinak držím palce.

Já bych letos nic nekrátil a ponechal maximum listové plochy přes zimování, páč je pravděpodobné, že již nestihne další růstovou periodu (za předpokladu, že půjde na chladné zimoviště-což doporučuji!) a i kdyby ano, nebude to na škodu. Zakrácení bych provedl až na jaře před rašením.
Jinak cedrát "Budha" poměrně neochotně tvoří nějakou tu "korunku"
S hnojením souhlas, letos nehnoj.

PříspěvekNapsal: 01 zář 2014 22:09 
Administrátor
Administrátor

Korunku tvoří jako každy citrus, tady je starší foto z jara, ted je mnohem vetvenejsí.
Obrázek

Nikdy nezimován.... :-)

PříspěvekNapsal: 02 zář 2014 05:49 
Administrátor
Administrátor

Zdenku, ten je řízkovaný? ... Musím ten svůj střihnout a přemýšlím, co se zbytkem ...

PříspěvekNapsal: 02 zář 2014 08:37 
Čestný člen
Čestný člen

Dekuji vsem, ale vy mi teda davate, zimovat - nezimovat, strihat - nestrihat :-)
Jedna vetvicka uz ustrizena je, protoze dorazila zlomena - poslednich cca 15 cm bylo zlomeno dokonce nadvakrat.
Puvodne jsem chtela rostlinu spise vyssi, tedy bych asi nestrihala, ale Tea Racer me svou fotkou nahlodal - nadherna rostlina.
Zatim ji asi necham, jestli u mne vubec prezije zimu, a pak budu teprv planovat. Ony plany u rostlin muzou vzit za sve velmi rychle ze :-(

PříspěvekNapsal: 02 zář 2014 08:53 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Moony píše:
Dekuji vsem, ale vy mi teda davate, zimovat - nezimovat, strihat - nestrihat :-)
Jedna vetvicka uz ustrizena je, protoze dorazila zlomena - poslednich cca 15 cm bylo zlomeno dokonce nadvakrat.
Puvodne jsem chtela rostlinu spise vyssi, tedy bych asi nestrihala, ale Tea Racer me svou fotkou nahlodal - nadherna rostlina.
Zatim ji asi necham, jestli u mne vubec prezije zimu, a pak budu teprv planovat. Ony plany u rostlin muzou vzit za sve velmi rychle ze :-(

Tak to napíši raději znovu- máš-li tu možnost, pak jednoznačně citrusy zimuj v chladné místnosti, je to vždy lepší volba!
Citrusy uchovávají zásobní látky na "horší časy" do listů, proto bych se jich na zimu rozhodně nezbavoval a stříhal až na jaře. "Odpočinutá" a nevysílená rostlina se ti příští rok odmění o to bujnějším růstem, takže neměj obavy, že zimováním něco ztrácíš- naopak! yes

Budhu mám 2x na citrumelu, 1x na trifošce na kmínku a opravdu neochotně tvoří nějakou korunku. Ale to většina citroníků a cedrátů- o to více se musí řezat, aby to k něčemu vypadalo. Tam jsem mířil...

Naposledy upravil Choseee dne 02 zář 2014 08:59, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 02 zář 2014 08:56 
Čestný člen
Čestný člen

Ano, dam ji do chladu, snad tech 10° bude stacit. Nemam na to vyslovene mistnost, ale okno (ale svetle) chodby ke sklepu v bytovce, lonskou zimu se mi tam zadna rostlina neztratila, snad to bude stejne i letos.

P.S. koukam ze jste z Velemina, v teto oblasti jsem stravila mladi na koni :-)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina