SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 dub 2020 20:48

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 69 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Citrus limon (L.) Burm. f. 'Lisbon'
PříspěvekNapsal: 28 zář 2011 17:58 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

prikladam svoju rastlinu...dufam ze sa pridate
Příloha:
lisbon.jpg
lisbon.jpg [ 385.24 KiB | Zobrazeno 6210 krát ]

Citace:
Lisbon Citrus limon (L.) Burm. f. Citroník

Bradbury, Cavers, Crisps, Deaver, Doctor Strong, Doncaster, Dr. Strong, Dr. Strong #28, Dr. Strong old budline Lisbon, du Portugal, Foothill, Hall, Jameson, Kaweah, Kaweah #1, Ledge, Ledig, Lisboa, Lisbon Cavers, Lisbon Dr. Strong, Lisbon Foothill, Lissabon, Los Olivos, Lupe, Monroe, Monroe Lisbon, Monroe Nucellar, Munroe, Portugal, Portuguese, Price, Prospect, Strong, Thille, Tipo Lisbón, USDA, Verity

Odrůda vznikla pravděpodobně ze semene odrůdy ‘Gallego’ v Portugalsku, kde dostala své jméno. Odtud se rozšířila po všech subtropických oblastech, zejména v Kalifornii po r. 1870. Do Austrálie se dostala již v r. 1824. Oblíbená též na Floridě, v Arizoně, Uruguayi a Argentině. Statný, velmi vzrůstný vysoký a rozložitý strom s hladkou kůrou, hustě olistěný a trnitý (v závislosti na selekci), listy silné. Květy a nové přírůstky zbarvené do fialova. Ze všech citroníků nejlépe snáší pokles teploty pod 0°C, zároveň je značně odolný proti vysokým teplotám, přísuškům, chladu a větru. Je oblíben pro značnou odolnost proti škůdcům, ale je citlivý na strupovitost a melanózu. Kvalitní plody střední velikosti (průměr 5,5-7,5 cm, délka až 9,5 cm), hmotnost 160-250 g, vyrovnané, někdy ve shlucích, chráněné uvnitř koruny, eliptické až oválné s oboustrannou špičkou a nezřetelným krkem, bradavka je obklopena brázdičkou. Oplodí hladké, jemně jamkovité, tmavě žluté, středně silné až tenčí, nesnadno loupatelné. Dužnina zelenavě žlutá, jemná, aromatická, šťavnatá, silně kyselá (3-3,5 % kyselin), hladší a méně žebrované, než ‘Eureka’, má 7-11 segmentů stejné velikosti a 1-10 neplodných semen. Hlavní úroda je v únoru, druhá v květnu, plody je vhodné sklízet ihned po dozrání, jinak ztrácí kyselost. Středně produktivní, v Indii 60-70 kg z jednoho stromu, plody lze dobře skladovat. Na rozdíl od řady dalších citroníků jej lze pěstovat na podnožích poncirus, ‘Troyer’ i ‘Carrizo’, na rough lemonu je extrémně vysoký, na ponciru jsou plody menší, ale je produktivnější. Objevuje se pod mnoha klonovými jmény, jde ale o jednu a tutéž odrůdu s malými určitými odchylkami. V Indii málo úrodný a s krátkou životností. Je vhodný do bytů, kde většinou vykvétá v květnu až červnu, sklizeň v zimě až na jaře, ze staršího stromu lze sklidit i 20 kg plodů. Výhodná je možnost vynášení v létě na balkón, zahradu nebo na dvůr. Snáší i nedostatečnou péči pěstitele, musí se však častěji zaštípnout a tvarovat. Odrůdy ‘Frost Lisbon’, ‘Limoneira 8A’, ‘Keen’, ‘Walker’ a zejména panašovaná odrůda ‘Prior’ jsou někdy uváděny jako klony.

Zdroj: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus
Ing. Michal Faltýnek a kolektiv

Předmět příspěvku: Re: Citrus Lisbon
PříspěvekNapsal: 28 zář 2011 18:09 
Vlastní roubovanec?

Lisbon nemám, mám C. limon Siracusa(no) od Zdeňka a dneska mi dovezl Pavel Topinka (na fórech TUR) roubovance citroníku Sorrento, podnož bigarádie (C. aurantium). Zajímavý je tím, že rouby byly odebrány v Makru, u dovezených citrónů našel Pavel větvičky a zkusil je naroubovat :arrow: a povedlo se :shock: ;) .

PříspěvekNapsal: 28 zář 2011 18:25 
Administrátor
Administrátor

"phere" -vítám tě mezi námi na fóru.
Prosím uprav si svůj profil a prosím, pokud to jde, nezakládej zbytečně nová témata.
Díky. ;)

PříspěvekNapsal: 28 zář 2011 18:48 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Dakujem za privitanie...bohuzial ja som nestepil skor mi ide zakorenovanie...prepac nevedel som kde to mam zaradit a chcel som aj temu o tomto citruse+ vase fotky ako vam rastie

PříspěvekNapsal: 29 zář 2011 06:32 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Já Lisbon mám, až se dostanu k focení, tak ho sem přihodím. :oops:

PříspěvekNapsal: 29 zář 2011 18:28 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Tak jsem ho dnes blejskla - je loni na podzim nakoupený v ADAVU. :P :P

Přílohy:
P1030001.JPG
P1030001.JPG [ 349.01 KiB | Zobrazeno 6175 krát ]
P1030002.JPG
P1030002.JPG [ 322.51 KiB | Zobrazeno 6175 krát ]

PříspěvekNapsal: 29 zář 2011 18:43 
Tak to jsem Věrko nečekal, že už budeš mít tak velkou rostlinu :shock: . Ta by si snad už příští rok zasloužila přesadit, ne? ;) . A to narostlo všechno letos? Nebo už v tom adavu, byl tak velký?

A kde je vůbec Adavo? :oops: :lol:

PříspěvekNapsal: 29 zář 2011 18:54 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

No Rudo, byl menší, asi 30 cm výška, vždyť mi přišel poštou - asi se o něj dobře starám. :P
A neříkej mi, že nevíš, kde je ADAVO, to je přeci ráj citrusářů - Velký Osek u Kolína!!
Jo a přesadit by si zasloužila - dojde k tomu ještě tento týden, mám to naplánováno i u jiných - ještě dám fota, ale jinak, aby mě Ivo neproklel. :oops:

PříspěvekNapsal: 29 zář 2011 19:43 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

na rok slusne prirastol...a podnoz je pekne hruba to je kupovane osobne vidno ze tam daju vybrat pekne kusky....inak celkovo lisbom pekne prirasta ked ma dobre podmienky tak je vdacna rastlina

PříspěvekNapsal: 29 zář 2011 20:04 
No Věrko, já bych to přesazení asi nechal na jaro :? , letos jsem poslední rostliny přesazoval na konci srpna, pak už jsem si řek, že je pozdě na přesazovaní, rostlinky se stejně už s úbytkem světla věnují spíše vyzrávání pletiv 8-) . A zakořeňovánímu se moc nevěnují :) .

Nevím kde je Adavo, měl jsem za to, že někde u Ostravy, když je Zdeněk jeho velký zásobovatel 8-) .

Staráš se tedy výborně, podnož sice bobtná nějak významěji než roub, ale to se asi časem nějak ztratí. Ale nevím, nevyznam se v tom :mrgreen: .

PříspěvekNapsal: 29 zář 2011 20:22 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Ovar píše:
Nevím kde je Adavo, měl jsem za to, že někde u Ostravy, když je Zdeněk jeho velký zásobovatel 8-) .
:mrgreen: .

tak to si na omylu :lol:

Do Oseka tom 270 km a cca 3,5 hodiny jízdy autem :lol: Je to trochu jinak než si myslíš :roll:

PříspěvekNapsal: 30 zář 2011 06:19 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Ovar píše:
No Věrko, já bych to přesazení asi nechal na jaro :? , letos jsem poslední rostliny přesazoval na konci srpna, pak už jsem si řek, že je pozdě na přesazovaní, rostlinky se stejně už s úbytkem světla věnují spíše vyzrávání pletiv 8-) . A zakořeňovánímu se moc nevěnují :) .

Rudo, přesazovat budu, dělám to i na podzim dost a nemám /zatím/ problém. Já mám totiž na citrusy na zimu celkem dobré podmínky, takže prakticky rostou i v zimě. Že nestrádají můžeš posoudit třeba na C.Mayeri /všichni žehráte na opadávání listů - u mě je to OK/. Navíc na jaře už to skoro vše bujně kvete a to bych měla z přesazování větší strach než teď. ;)

PříspěvekNapsal: 30 zář 2011 07:44 
Administrátor
Administrátor

Věrko, souhlasím s tebou...
Klidně přesaď ještě nyní, je dost času - navíc pokud píšeš, že máš na zimu dobré podmínky.
Nebál bych se toho...

Na podzim se sice rostlina věnuje vyzrávání a přípravě na zimu, jak píše Ruda, ale ona v zimě jen "nespí". Pokud na to má podmínky, sice neroste /viditelně/, ale narůstají kořeny a tak chystá svoji "sílu růstu" na jaro.

PříspěvekNapsal: 30 zář 2011 18:11 
Nový člen
Nový člen

Přikládám také Lisbon, má tam teď jeden květ, ale nechce mi držet plody, chvíli po odkvětu odpadnou...a loňské řízky z něj...

Přílohy:
lisbon.JPG
lisbon.JPG [ 190.62 KiB | Zobrazeno 6126 krát ]
květ.JPG
květ.JPG [ 128.34 KiB | Zobrazeno 6126 krát ]
řízky.JPG
řízky.JPG [ 114.17 KiB | Zobrazeno 6126 krát ]

PříspěvekNapsal: 30 zář 2011 18:59 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Co budeš s těmi řízky dělat? Hodláš je nechat tak a čekat na kvetení nebo na to plánuješ něco roubovat? Jak vidět, chytá se to celkem dobře, že? :roll:

PříspěvekNapsal: 30 zář 2011 20:00 
Nový člen
Nový člen

Ani nevím co s nima, asi je zkusím vyměnit za něco, co nemám, nebo je prodám. Roubovat na ně nebudu, na citroník bych rouboval leda zase jen citroník nebo něco kyselého a ty jde slušne řízkovat. Musím říct, že Lisbon u mě koření snad nejlépe z citroníků...
P.S. vše nejlepší k narozeninám ;) , jen nevím ke kolikátým, zde na fóru píše 56, na citrusech.cz 55 :)

PříspěvekNapsal: 01 říj 2011 14:14 
Bartošová píše:
Ovar píše:

Rudo, přesazovat budu, dělám to i na podzim dost a nemám /zatím/ problém. Já mám totiž na citrusy na zimu celkem dobré podmínky, takže prakticky rostou i v zimě. Že nestrádají můžeš posoudit třeba na C.Mayeri /všichni žehráte na opadávání listů - u mě je to OK/. Navíc na jaře už to skoro vše bujně kvete a to bych měla z přesazování větší strach než teď. ;)

Tak to potom jo 8-) , když máš tak dobré podmínky, asi tím nic nezkazíš ;) . Já ale stejně už nepřesazuju, ani v zimní zahradě, v zimě mam problémy s přelitím náchylnějších rostlin :roll: . Ale citrusy u mě pinkaj na zimovišti :mrgreen: .

A ten Meyer je dobré měřítko ;) , i mě také opadává jako listnáč :roll: . Takže jestli tobě drží listy, je to všechno v pořádku :ugeek: .

PříspěvekNapsal: 03 říj 2011 07:57 
Čestný člen
Čestný člen

Věrce se dá jenom závidět :oops:
U mě to přesazování musí vydržet do jara ;)

PříspěvekNapsal: 03 říj 2011 10:45 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Pedro píše:
Věrce se dá jenom závidět :oops:
U mě to přesazování musí vydržet do jara ;)

Sama jsem ráda, že ty podmínky jsou dobré, ale ani vy nepřijdete zkrátka - budu Vás moci zásobovat v době zimní kvetoucími a plodícími citrusy. :oops: :P

PříspěvekNapsal: 03 říj 2011 11:04 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

tak pekne to mate..ja budem rad ked u mna preckaju zimu..minula zima nebola zla az na to ze mi odisiel roub calamondinu ostala len podnoz...inak vsetko preckalo pekne zimu

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 69 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina