SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 15 črc 2020 00:40

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rod Amorphophallus - Zmijovec
PříspěvekNapsal: 03 srp 2012 12:15 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Popis: Rostliny vyskytující se především v tropech Starého světa. Byliny s hlízami, zřídka kdy s oddenky různých tvarů a velikostí. Přirozeným stanovištěm jsou mokřady a vlhké stinné lesy v tropické Africe, Asii, Austrálii a Madagaskaru. Hlízy nemají žádnou vnitřní strukturu. Uvnitř lze pozorovat škrobnaté a poměrně křehké vodnaté pletivo. Pupeny a kořeny jsou uložené pouze na povrchu hlízy a do vnitřní struktury hlízy nijak nezasahují. List připomíná vzhledem malý stromek nebo palmu a jeví se, jako by byl složen z několika menších listu. Čepel je bohatě peřenodílná, vodorovně stromkovitě postavená a podle druhů dorůstá list od 10 cm až po 5 m.

Pěstování
Substrát: zahradnický substrát s perlitem, nebo zahradnický substrát s rašelinou a perliten (2 díly subst. a 1 díl rašeliny, množství perlitu záleží na množství substrátu). Rostliny jdou pěstovat i v půdě za zahrady, ale já mám nejlepší výsledky s tímto.

Zálivka: Vodou rozhodně nešetříme rostlina dokáže spotřebovat i 1 litr denně i víc. Jinak zálivka 1 – 3 za týden dle podmínek pěstování. V loňské roce jsem udělal pokus a hlízu o váze 50g jsem umístil na západní okno když rostlina vyrostla v misce jsem udržoval stále vodu (jako třeba u masožravek) rostlina kupodivu neuhnila a rostla. Na podzim jsem z květináče vyndal hlízu o váze 600g takže vody se opravdu nebát. Ještě se mi nestalo, že bych ho přelil.

Stanoviště: stín, slunce i polostín rostlina je velice přizpůsobivá jenom se musí dodržet zásada na kterou jsem během let přišel a to, že se list musí vyvinout na daném stanovišti pak dokáže odolat i slunci. Jenom rostliny neumisťujeme na jižní okno v létě tam panuje velké horko (venku to rostlinám nevadí, ale za oknem ano). Rostliny můžeme pěstovat buď doma v květináči (co se mi nejvíce osvědčilo) nebo venku v květináči nebo venku ve volné půdě. Rostliny musíme před zimou vykopat aby nezmrzly.

Kvetení: rostliny v době květu vydává zápach podobající se shnilému masu. Podle doby kdy vykvete není to přesně dáno (mě třeba kvete před vánocemi) jinak většinou na jaře. Rostlinu buď umístíme ven kde se zápach rozptýlí po okolí, ale nesmí mrznou!!!! (ne-ne) Jinak jsem přišel na to,že rostlina umístěná v době květu do chladné místnosti s teplotou okolo 15 °C moc nezapáchá. Rostlina nejvíce zapáchá stejně 24 -48 hodin po otevření květu.

Napsal jsem to velice stručně. Pokud někdo chce vědět víc nebo poradit s pěstování rád poradím. :)

Přílohy:
z (6).JPG
z (6).JPG [ 227.9 KiB | Zobrazeno 4309 krát ]
Vše 009.JPG
Vše 009.JPG [ 283.99 KiB | Zobrazeno 4309 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Rod Amorphophallus - Zmijovec
PříspěvekNapsal: 03 srp 2012 12:30 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Teda ta je (wow)

PříspěvekNapsal: 03 srp 2012 12:54 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

taky ho už mám 8 nebo 9 let. Dostal jsem ho jako malou hlízu od dědy. dal mi ho když jsem se začal zajímat o rostliny a od té doby to je jedna z mích nejoblíbenějších rostlin. jednou se mi povedlo dosáhnou u hlízy váhy 3,5 kg, ale od té doby se mi to zatím znova nepovedlo jelikož na něho nemám tolik času kvůli škole a pokaždé když jsem odjel tak ho rodiče nezalévali a on zatáhnul. letos už mám spoustu času takže čekám jakého obra vyndám z květináče :D

PříspěvekNapsal: 07 srp 2012 09:10 
Čestný člen
Čestný člen

Já mám taky několik let tuto rostlinu a dosáhla některé roky pěkné velikosti. Problém s pěstováním opravdu taky nemám. Spíš s umístěním. Pokud je už velká zabere dost místa i na naší menší zahrádce. Skoro každý rok sadím přímo do země na zahradě nebo květináč do země zakopu a rostlina do země prokoření. Takové to domácí celoroční pěstování jsem vzhledem k prostorovým možnostem nezkoušel. Na podzim vykopu, nechám zaschnout a na jaře zase vysadím. Většinou rychlím ve fólníčku v květináči. V době když už jsem měl obrovskou hlízu, která každý rok kvetla mi byla aktivně vysazena ještě před zmrzlými a dost mělce. A nepřežila mrazíky :evil: .

PříspěvekNapsal: 07 srp 2012 11:42 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

to zamrzí přijít o velkou hlízu.

zajímavé je, že se často píše o zmijovcích, že po odkvětu pokračují v růstu až za rok. je to hloupost největší hlíza kvetla už třikrát a pokaždé normálně vyroste list. knihy se musí brát s rezervou, ale nejlepší je stejně si přijít na vlastní způsob co rostlině vyhovuje. pěstování na zahradě ve volné půdě už jsem několikrát zkoušel, ale nikdy jsem neměl tak dobré výsledky jako v květináči doma nebo i venku. rostlině tolik nenarostla hlíza a netvořila tolik dceřiné hlízky. sice rostla, ale řekl bych, že jí vadily výkyvy teploty. v místnosti je přeci jenom stála teplota. Místo trošku zabírá, ale není to tak strašné mám ho jako pokojovou rostlinu (s listem až 2 m v průměru :lol: ) a taky nezabírá místo celý rok většinou mi už v srpnu zatahuje a zůstane mi jenom jeho hlíza takže místo zabírá tak 5-8 měsíců v roce a to záleží jak se mu zrovna daří. :)

pro ty kdo neví bavíme se o druhu A. rivieri (syn. A. konjac) tento druh je nejčastější v ČR.
ještě se můžeme setkat s A. bulbifer má růžový květ a hlízy tvoří v úžlabí listů

Přílohy:
Poznámka: můj A. bulbifer a hlízka na listu
doma 044.JPG
doma 044.JPG [ 149.6 KiB | Zobrazeno 4253 krát ]

PříspěvekNapsal: 07 srp 2012 14:10 
Čestný člen
Čestný člen

Tak já to do bytu nepropašuji :lol:
Jinak určitě je v bytě stabilnější počasí a v teple i rychlejší start . Většinou ty velké kvetoucí rostliny mají lidé doma a ne na zahradě. Na jaře trvá dlouho než vůbec začne růst a na podzim by rostlina ještě chtěla růst, ale první mrazík ji spálí ( nadzemní část)a je po vegetaci.

PříspěvekNapsal: 08 srp 2012 09:36 
Sidoniusi, a jak je na tom teďka tvůj zmijovec? Nevadne už? mě už zvladl jak nudle a uschnul, nevim co s nim (ouch) .

My je taky máme doma už kolik let, ale nevyroste víc jak 80 cm a zatáhne. Já jsem si dal před lety jeden do volné půdy v zimní zahradě, ale moc se rozmnožil, vykopal jsem ho a hlízu jsem dycky někam schovával, letos byla velká jako pěst, ale na jaře se neujmula a totál schnila, vůbec nevim proč. Jaký jsou ideální zimní skladovací podmínky, nebo jak vůbec naložit s tou hlízou? A kdy přesně sázet?

PříspěvekNapsal: 08 srp 2012 10:43 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

můj zmijovec je ještě stále zelený, ale čekám kdy zatáhne sázel jsem ho 2.2. a list vyroste přibližně za měsíc takže už v březnu měl list. od té doby je zelený. musíš si dávat pozor na svilušky někdy ho rádi napadnou a rostlina zatáhne brzo už se mi to taky stálo když jsem ve škole a nikdo to nehlídá. takhle mi právě loni zatáhl už brzo v neděli jsem odjel a v pátek se vrátil a bylo vymalováno. letos už jsem to hlídal :) a je v pohodě.

výška rostliny je podle toho jak velkou hlízu právě má. ten rok co mi narostla hlíza na váhu 3,5 kg (2009) tak následující rok to byl obr viz. foto dole, ale od té doby už jsem mi tato váha znova nepovedla. rok (2010) jsem odjel a vynesli ho pryč z pokoje kvůli bratrovi a bylo to a loni zase sviluška takže pokaždé něco. letos už je pokoj jenom můj a tak si tady můžu mít co chci a nikdo nemůže nic říct (konečně :D ).

Výsadba je možná kdykoliv od února až do června lépe je však na jaře má pak delší vegetaci. Hlíza tě mohla shnít proto, že jsi jí dal to velké zimy a vlhka to jim nedělá dobře. já hlízu po zatažení vyjmu z květináče očistím a nechám týden až čtrnáct dní oschnou a zahojit rány a následně ji dám do rašeliny a umístím někde kde nebude překážet a je tam teplota nad 10°C zima ji nedělá dobře nejlépe je 15°C nebo nechat v místnosti při pokojové teplotě.

množí se opravdu dobře jeden rok udělal přes 40 dceřiných hlíze takže se opravdu snadno množí.

Přílohy:
2010.JPG
2010.JPG [ 195.01 KiB | Zobrazeno 4224 krát ]
2010 (1).JPG
2010 (1).JPG [ 241.36 KiB | Zobrazeno 4224 krát ]

PříspěvekNapsal: 09 srp 2012 08:39 
Čestný člen
Čestný člen

Chce to opravdu dobře nechat zaschnout. Já to potom jen lehce zabalím do novin, vrazím do papírové krabice a nechám na skříni na chladném suchém schodišti.

PříspěvekNapsal: 04 zář 2012 21:07 
Nový člen
Nový člen

Uz taky pestuji chvili Zmijovce, ale koupil jsem si take Junnansky Amorphophallus a chtel jsem se zeptat, jestli s nim nema nekdo z Vas zkusenosti. Ma totiz hodne mekke listky (vypadaji mirne ovadle), ale zase vypada zdravy jinak, tak jestli to je u nej normalni. Dekuji!

PříspěvekNapsal: 04 zář 2012 21:28 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

prosím tě mar55 fotka by nebyla? takhle podle toho co píšeš si nejsem jistý, kterého máš na mysli. druhů zmijovců je přes 200
jediný který mě teď napadá je amorphophallus yunnanensis, ale až jsem dáš fotku, tak si budu jistější

PříspěvekNapsal: 07 zář 2012 19:47 
Nový člen
Nový člen

Tady je fotka. Ve predu je junnansky. Mel jsem problem chvil s uploadovanim, ted je to ok.
Obrázek
free image hosting

Pokud můžeš, dej do příspěvku rovnou obrázek a né odkaz. Proto jsem ti to upravil.
Stanley

PříspěvekNapsal: 07 zář 2012 20:26 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

rostlina vypadá dobře neboj tohle by mělo být normální jenom má málo světla. příští rok až ti znova vyroste jí klidně dej více na světlo západní nebo východní okno je ideální. musí se list, ale vyvinout na slunci pak je odolný (píšu o tom výše). rostlina mě připomíná A. bulbifer nejhorší je, že malá rostlina kolikrát vypadá úplně jinak něž dospělec a taky jsem si na vlastní oči prohlednul jenom pár druhů. rostliny nejsou skoro nikde k vidění a když je mají botanické tak jenom ve sbírkových sklenících. ještě bys mi mohl napsat kde si koupil rostlinu. nebyl náhodou na obrázku růžový květ?

našel jsem dokonce fotku mého. rostlina vypadá hodně podobně jenom má více slunce

Přílohy:
Vše 004.JPG
Vše 004.JPG [ 276.85 KiB | Zobrazeno 4113 krát ]

PříspěvekNapsal: 08 zář 2012 09:29 
Nový člen
Nový člen

Nazdar. Rostlinu jsem koupil asi pred rokem od nejakyho malyho distributora nejakych zahradnickych veci (nebo substratu), a toto mel jako zajimavy doplnek, ktery asi nekde vyveksloval. Priznam se, ze uz nevim kde to bylo, ale myslim, ze to mel pouze docasne a nespecializuje se na distribuci hliz. Kdyz se mi povede ho najit, odim ti sem link.

Moc pekne se ti povedl :). zkusim tedy vic slunka, dik.

PříspěvekNapsal: 20 zář 2012 09:04 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

tak nejstarší zmijovec už zatáhnul a v květináči jsem našel hlízu o váze 2223g
ještě rok a dožene váhu kterou měl před 3 roky :)

Přílohy:
Zahrada - 2012  (79).JPG
Zahrada - 2012 (79).JPG [ 293.63 KiB | Zobrazeno 4032 krát ]

PříspěvekNapsal: 20 zář 2012 14:47 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

ta vec v strede? to je nabeh na kvet ?

PříspěvekNapsal: 20 zář 2012 14:54 
Nový člen
Nový člen

Z toho vyrastie stonka. Kvet bude az na jar.

Inak velmi pekna hluza ;).

PříspěvekNapsal: 20 zář 2012 18:54 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Bobface píše:
ta vec v strede? to je nabeh na kvet ?

ta věc jak píšeš :lol: je určitě náběh na květ tahle hlíza už kvetla třikrát, takže by to květ měl na 99% být.
pokud je na hlíze na podzim velký středový pupen a vypadá jako narašený, tak to je základ květu někdy se stane, že je větší, ale žádný květ
100% jistotu, ale budu mít až se začne zvětšovat
pokud na jaře nevíte zda je to základ květu nebo listu jednoduše ho zasaďte a počkejte, až vyleze nad zem, tak opatrně odhrňte hlínu a pokud narazíte na kořeny znamená to, že roste list pokud ne je to květ (rostlina v době květu netvoří kořeny a může kvést i bez hlíny jen tak položená na misce)

mar55 píše:
Z toho vyrastie stonka. Kvet bude az na jar.
Inak velmi pekna hluza ;).

rostlina nemusí kvést na jaře tahle hlíza mi pravidelně kvete před vánocemi, takže je doba květu různá :)

PříspěvekNapsal: 20 zář 2012 18:58 
Nový člen
Nový člen

Zajimavy, to jsem nevedel ;)

PříspěvekNapsal: 23 úno 2013 12:24 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

tak k mému překvapení se letos nejstarší hlíza (fotka výše) rozhodla, že letos nebude kvést i když je hlíza velká :? a místo ní se rozhodla vykvést hlíza kterou mám teprve druhý rok :shock: a dostal jsem ji jako malou hlízku
je to docela nepoměr první hlíza mi vykvetla po 6 letech a tahle co pokvete mám 2 roky ani se mi tomu nechce věřit :)

Přílohy:
IMG_1855.JPG
IMG_1855.JPG [ 338.11 KiB | Zobrazeno 3528 krát ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina