SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 dub 2020 19:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: STRELÍCIE (Strelitzia)
PříspěvekNapsal: 30 srp 2011 08:00 
Administrátor
Administrátor

Strelície (Strelitzia)

BOTANICKÝ NÁZEV:
Strelitzia.
POPIS:
V kultuře je rozšířen druh Strelicie královská (Strelitzia reginae). Krásná oddenková rostlina s květy na hlavním dlouhém mateřském stonku. Výška rostliny dosahuje v průměru 1,2 až 1,3 m, některé kultivary dosahují výšky kolem 2m. Tvarem a vnější podobou květ Strelicie připomíná hlavu nějakého tropického ptáka. Květy jsou velké až 15 cm v průměru, vnější okvětní lístky jsou oranžové, vnitřní jsou tmavě modré.Listy mají tmavě zelenou barvu, jsou holé, kožovité, oválné v délce až 40 cm, na dlouhých řapících dlouhých 50 až 60 cm. Strelicie kvete na jaře, květy se udrží dlouho, po několik týdnů, proto se s květy Strelicie můžeme nejčastěji potkat v kyticích. Je to velmi efektní rostlina s úzkými listy a velkým, oranžovým květem, nacházejícím se na vysokém stonku a podobajícím se hlavě ptáka. Kvete 5. rokem po výsevu.
ČELEĎ:
Musaceae, banánovníkovité.
PŮVOD:
Jižní Afrika.
UMÍSTĚNÍ:
Jasné světlé místo.
TEPLOTA:
Strelicie v zimě upřednostňuje mírné nebo chladné stanoviště při teplotě okolo 14 - 15°C.
OSVĚTLENÍ:
Jasné světlo, včetně určitého množství přímých slunečních paprsků ráno nebo večer. Preferuje se východní okno. Po aklimatizaci se jí velmi dobře daří i na zahradě na přímém slunci.
ZALÉVÁNÍ:
Přiměřená od jara do podzimu, v zimě řídká – přibližně jednou za 1až 14 dní. Zem v žádném případě nemůže úplně proschnout.
HNOJENÍ:
Od března do srpna se přihnojuje každé 2 týdny speciálním tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny, dávkami, které jsou doporučeny v návodu.
VLHKOST VZDUCHU:
Čas od času se listy Strelicie otírají houbou. Je dobré ji pravidelně rosit.
PŘESAZOVÁNÍ:
Mladé rostlinky se přesazují každoročně na jaře. Dospělé rostliny se přesazují každé 2 roky. Strelicie se dobře cítí a kvete pouze tehdy, jestliže je v dostatečně prostorném květináči. Zemina musí být co nejvýživnější, v doporučeném složení drnovky s příměsí listovky a rašeliny a také zapařeného kravince a písku. Nutná je dobrá drenáž. Při přesazovaní je nutné dbát na co nejmenší poškození hlíznatých kořenů.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Dělením při přesazování a semeny.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Mšice.

Přílohy:
mladá rostliona strelicie.jpg
mladá rostliona strelicie.jpg [ 35.07 KiB | Zobrazeno 5673 krát ]
strelicie - květ.jpg
strelicie - květ.jpg [ 57.13 KiB | Zobrazeno 5673 krát ]

Předmět příspěvku: Re: STRELÍCIE (Strelitzia)
PříspěvekNapsal: 30 srp 2011 08:14 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Také mám dvě málé ze semínka - mají cca 6-8lístků. ;)

PříspěvekNapsal: 30 srp 2011 09:41 
Já mam taky dvě ze semínka :D , ale už mají 4 roky, různě je stěhuju a nejlíp se jim zatim vede venku :idea: . Jedné teďka roste něco, co vypadá jako deformovaný list, třeba překvapí a bude to květ :) . (fotky vložím během dne :ugeek: )

Ivo, k textu co si vložil mám pár poznámek,

Nekvete pouze 5 rokem, ale kvete každoročně, možná to mělo být, že kvete od 5 roku od vysetí semene...?
Určitě za další, květy se oběvují celoročně, ne jen na jaře, pokud je v interiéru kvete i nepřetržitě, pokud jí stěhujeme na sezónu ven, kvete hlavně na tom jaře a dost často i na podzim 8-) .

A pak ohledně teploty, snesou i nižší teploty, zvlášť když rostou třeba v San Francisku, přežijí i mírný mrazík a pár dní pod sněhem :) . Teplota může být i celoročně vyšší než 17°C - to byl zase kvalitní zdroj informací tedy :roll: . Setkáme se s ní běžně v tropických zemí jako je Thaijsko, Filipíny, Karibik. Kdyby nechtěli vyšší teplotu než těch 17°C, musel bych jí pěstovat někde v jeskyni :oops: :mrgreen: .

PříspěvekNapsal: 30 srp 2011 10:03 
Administrátor
Administrátor

Rudo, díky za připomínky, už jsem to upravil - snad dobře.. :lol: .
Já minulý týden získal 2 rostliny - z jednoho trsu...

Přílohy:
Strelície.jpg
Strelície.jpg [ 605.18 KiB | Zobrazeno 5661 krát ]

PříspěvekNapsal: 30 srp 2011 23:43 
No pěkný, ty by mohly už i kvíst 8-) . Tady je jedna z těch mích, u prostřed jí roste to něco divnýho :) .

Přílohy:
DSCF3635.JPG
DSCF3635.JPG [ 344.59 KiB | Zobrazeno 5649 krát ]

PříspěvekNapsal: 31 srp 2011 11:21 
Já mám jednu reginae, která mi byla darována, je to uplně nenáročná rostlina, roste sice samozřejmě pomaleji, než příbuzný banánovník, ale je mnohem odolnější ve všech směrech ;) .

Pak jsem měl ze semen 3 Strelitzie nicolai, jedna mi odešla, když jsem nebyl doma, jednu jsem daroval a jedna mi zůstala, taky roste krásně. Přes léto jsem měl strelícky ve foliaku, teď jsou natvrdo venku, než teploty spadnou dlouhodoběji pod 5°C v noci.

PříspěvekNapsal: 31 srp 2011 17:51 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Jak jsem říkal, mám jen 2malé
Obrázek

Předmět příspěvku: Strelitzia
PříspěvekNapsal: 30 lis 2011 12:59 
Pěstui sterlitzii už minimálně 10 let. Je veliká a nikdy jsem ji nepřesazoval. Trsy jsou mohutné a netvoří se žádné nové odnožováním. Od května do září/října je venku na přímém slunci. Během letnění nikdy nekvete. Květy se objevují každoročně až po řemístění do domu. A zde se objevuje problém. Ačkoliv poupat je mnoho, skutečně rozkvete tak jedna třetina a ostatní zaschnou. Nikde jsem se nedočetl, čím by to mohlo být, respektive, žádný "fígl" nikdo neuvádí. Např. jestli po násadě květů zalévat hodně, málo nebo vůbec, hnojit nebo nehnojit. Msem přesvědčen o tom, že rostlina v té době potřebuje určité specifické zacházení, ale já nevím jaké. Vyzkoušel jsem ledacos, kromě úplného nezalévání, ale zatím bezúspěšně. Má s tím někdo zkušenost a uměl by poradit?

Předmět příspěvku: Re: Strelitzia
PříspěvekNapsal: 30 lis 2011 13:31 
Ahoj, vítám tě zde ;) .

Obávám se, že ti zřejmě nikdo neporadí, protože jsi v pěstování Strelitzie (předpokládám že S. reginae) nejdál z nás všech. Nevím, že by tu někomu kvetla.
Píšeš: "Trsy jsou mohutné a netvoří se žádné nové odnožováním" - znamená to, že jsi ji koupil už jako veliký trs a od té doby neudělala ani jedinou novou odnož?

Když to vezmu jen čistě logicky a intuitivně, nemyslím si, že to bude souviset se změnou zálivky (respektive pokud ano, tak spíše sucho by ji mohlo stimulovat ke květu) protože Strelitzie má v podstatě sukulentní kořeny. Pak by ji mohl chybět nějaký minerál. Avsak myslím si, že můžeš být v našich podmínkách velmi rád za to, že alespoň ta třetina vykvete 8-) . A možná by i chtěla po 10 letech přesadit :lol: .

A sděl nám prosím svoje jméno, případně si napiš do profilu bydliště a nadmořskou výšku.

PříspěvekNapsal: 30 lis 2011 14:51 
Administrátor
Administrátor

Tak rozhodně tím přesazením bych začal. Ovšem je nutno napsat, že po přesazení druhý rok nekvete skoro vůbec, nebo jen vyjímečně..
Když jsem já dostával ty "odkopky" od p. Býčka /viz fota výše/, jeho rostlina nebyla již osmým rokem přesazovaná a byla jí plná obrovská nádoba. Jemu ovšem doposud kvete min. 10 květy ročně.
Radime, s tím suchem máš pravdu. Navíc potřebuje hodně humózní půdu bohatou "na vše" a při zálivce se ji nebát přihnojit..

PříspěvekNapsal: 30 lis 2011 16:44 
Ahoj Prďolo2 ;) ,

myslím, že se k tomu tak nějak doberem jak ti pomoci 8-) .

Já ti zase radím, dej strelitcii na zimu do chladné místnosti o teplotě 10-15°C :idea: . Rostlina potřebuje přes zimu velké množství světla aby dokázala vyživit květy do rozkvětu.

A nech jí prakticky vyschnout, má - jak říkal radim, dost dužnatý kořeny, rostliny v zimním spánku musí spát o pod zemí ;) .

Jakmile jí dáš po zimním odpočinku ven na sluníčko, do začátku léta se obsype květy a možná i zaplodí, po 2 letech se dá do pořádku a bude vše jak má být ;) .

Steritzia není přísně tropická rostlina, u nás se na zimu tedy dává na chladnější zimoviště :geek: .

Předmět příspěvku: Re: Ficus carica - "No name"
PříspěvekNapsal: 23 čer 2012 15:20 
Čestný člen
Čestný člen

Ta strelicia je nějaká divná, já mám dlouhé řapíky

Přílohy:
IMGP4417.jpg
IMGP4417.jpg [ 355.07 KiB | Zobrazeno 4532 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Ficus carica - "No name"
PříspěvekNapsal: 23 čer 2012 17:29 
Čestný člen
Čestný člen

ivik píše:
Ta strelicia je nějaká divná, já mám dlouhé řapíky

Ivíčku, páč je to ještě malé miminko! :mrgreen: Ono to na té fotce zkresluje, ale je to malá rostlina, tak do 20cm, víš? Jinak kdysi jsem už měla strelitzii a jednou mi dokonce kvetla. Listy vypadaly také tak...Ty malé se nejprve rozbalí a pak ještě povyrostou... ;)

Jukám na tu fotku, fí ha! To je ale kolosální kusanec! :shock: ;) Ivčo, je vůbec něco, co Ty nepěstuješ? :lol:

PříspěvekNapsal: 23 čer 2012 20:38 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ivčo, tak to je fakt kousek, a už ti kvete? Ve Fata Morganě je měli taky, koukám na fotky, ale vzala jsem fotákem pouze Heliconii - krásně kvetoucí paráda.

Přílohy:
DSC_0053.JPG
DSC_0053.JPG [ 110.54 KiB | Zobrazeno 4496 krát ]

PříspěvekNapsal: 24 čer 2012 10:52 
Čestný člen
Čestný člen

Kvete už několik let, v posledních 3 letech dokonce 2x ročně. Mívá obrovské květy, postupně z toulce vyrůstá až 8 kvítků, teď právě vylézají květní stvoly, naposledy kvetla v zimě, ale mám ji v ZZ, takže má dobré teplotní podmínky a vlhký vzduch. Péči nepotřebuje téměř žádnou, když nezaliji, nic se nestane, když zaliji, dobře. Stejně tak s hnojením, hnojím nárazově tím co právě mám.
Tak jsem se dívala, kvetla letos v březnu, tady teprve nakvétá

Přílohy:
IMGP3826.JPG
IMGP3826.JPG [ 359.32 KiB | Zobrazeno 4477 krát ]

PříspěvekNapsal: 24 čer 2012 12:07 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tak to je krásná odměna pro pěstitele, ten květ je božský!

PříspěvekNapsal: 24 čer 2012 21:43 
Nádhera :!:

PříspěvekNapsal: 21 lis 2012 16:08 
Čestný člen
Čestný člen

Moje strelča už od jara docela povyrostla. Už aby kvetla... (mám)

Přílohy:
PB210026.JPG
PB210026.JPG [ 290.09 KiB | Zobrazeno 3867 krát ]

PříspěvekNapsal: 02 úno 2013 14:55 
Nový člen
Nový člen

první letošní úspěch. Sice je trochu vztáhlá, je v šeru, ani jsem nečekala, že vykvete

Přílohy:
5.JPG
5.JPG [ 34.81 KiB | Zobrazeno 3615 krát ]

PříspěvekNapsal: 02 úno 2013 16:37 
Čestný člen
Čestný člen

Opět kvete

Přílohy:
IMGP5386.jpg
IMGP5386.jpg [ 245.32 KiB | Zobrazeno 3609 krát ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina