SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 06 dub 2020 22:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Limetta - prosím o radu
PříspěvekNapsal: 07 lis 2014 14:02 
Nový člen
Nový člen

Dobrý den,prosím o radu.Mam doma cca 20letou limettu druh bohužel nevím.Přes lonskou zimu jsem ji nechal přezimovat v chladnejším prostředí o přibližné tepolě 5 stupnu.Na jaře jsem ji přendal ven kde nadherne rozkvetla a nasadila plody.Ty mi pomalu dorustají do velikosti 5cm.Ted mi opět nakvetla přes to že ma plody a ja z obavy chladneho počasí jsem limettu prestehoval domu do bytu kde je teplota kolem 23 stupnu.Zacala opadavat což je nejspise v dusledku sucheho vzduchu.Nevím co s limettou mam delat dale.Nechat ji v bytě ,počkat až opadají plody a listy a pak ji dat na zimu opet do chladne místnosti na přezimování ? Nebo ji ponechat v bytě?Bohužel mám pouze tyto dvě teplotní možnosti. Děkuji za radu. Dan

Předmět příspěvku: Re: Limetta -prosím o radu
PříspěvekNapsal: 07 lis 2014 14:31 
Administrátor
Administrátor

Ahoj a vítám zde,
pokud jsi neprolil půdu vlaznou vodou, tak rostlina prodelala šok a shodila dolů listy.

POkud jsi ji 20 let nezimoval, tak bych ji asi nezimoval už ted. Pochopitelněmůžeš, ale bez šoků. Další moznost je prisvetlovat, je tu o tom téma. Každopádne malou zálivku když neni svetlo. Dej nám sem foto.

Předmět příspěvku: Re: Limetta - prosím o radu
PříspěvekNapsal: 07 lis 2014 14:42 
Administrátor
Administrátor

DANN1 - ještě jednou tě zde vítám.

Zeptám se asi takhle.
Co tě vedlo už nyní k tak radikální změně pro rostlinu?
To letos zaplodila poprvé?
Jak jsi ji zimoval před tím?

Plodnost není "nemocí rostliny" a proto není zapotřebí žádná opatření. A že se rostliny letos zbláznily a na podzim kvetou? Na zaběhlém způsobu zimování i tak není třeba NIC měnit.
Jen je dobré rostlinu držet při teplotě nad 0st. a občas ji zalít. Rozhodně ne hnojivo. 20-ti letá rostlina má dost látek na na to, aby plody "uzrály" i v naprosté tmě...

PříspěvekNapsal: 07 lis 2014 15:30 
Administrátor
Administrátor

Ahoj, souhlas s Ivem
Dal bych rostlinu do místnosti, kde jsi zimoval i minulou zimu. Je to pro rostlinu naprosto ideální. S opadem si neděla starosti, na jaře ti zase obrazí a nasadí na květy. Už jsem sklidil několik obrovských košů listí ze skleníku :)
Každopádně buď rád, že máš takovou rostlinu. Ne všichni máme to štěstí :)

Měj se a držím palce

PříspěvekNapsal: 07 lis 2014 20:53 
Čestný člen
Čestný člen

Toto je přesně ten případ, kdy po přenesení z venkovního --chladného prostředí (v noci asi 5 - 8 °C a přes den tak 12-15 °C), je rostlina přenesena do tepla ---23 °C. Kořenový bal je již prochladlý a studené, skoro spící kořeny nezvládnou nápor tepla -- odpařování listovou plochou - a začíná " listopad " :!: ;) Buď se musí zvýšit teplota kořenového balu, prolitím teplou vodou - s přihlédnutím na podnož :!: nebo snížit teplota koruny. V tomto případě přisvětlování nepomůže. Mám rostliny s plody ve foliáku, ale i u zdi domu a zatím bez ochrany. Osobně bych ji nyní dal někam ven ke zdi, která ji bude trochu " ohřívat "a zastavý se opad listů a pak rovnou to chladné zimování.

PříspěvekNapsal: 08 lis 2014 10:39 
Administrátor
Administrátor

Karle - díky - popsal jsi to úplně přesně. Tohle je jedna z nejběžnějších /nechci napsat "začátečnických"/ chyb.
Podle způsobu zimování je třeba vybírat dobu, kdy se rostliny přenáší na zimoviště. Obecně se dá říct, že citrusy jsou velmi odolné rostliny, je však nutnost jim zajistit přiměřené zimoviště a tomu pak přizpůsobovat ostatní způsob pěstování. Právě tak tu máme bytové pěstitele, zahradní /venkovní/ pěstitele - mezi ně patřím i já - a skleníkové pěstitele. Každý způsob má své pro i proti, ale základ je právě v tom "přechodu".

PříspěvekNapsal: 08 lis 2014 15:27 
Administrátor
Administrátor

2 Karel Mundl: Napsal jsi to samé jako já už v prvnim postu, takže asi stejné zkušenosti máme stejné, jen me zaráží že si myslís že na to prisvetlování nemá vliv. Máš nějaké negativni zkusenosti?
Já letos prvni rok prisvetluji a vsechny rostliny na ktere svítím neopadají vůbec. (takže krom teploty je hlavni faktor svetlo, to víme). Rostliny na které nesvítím opadavají jako každý rok trochu. (ne tolik jako venku nebo ve skleníku kdo pestuje, tam je prave ten druhy faktor - teplota). Když psal uzivatel že pestuje limetku 20 let v byte a nezimoval, tak by mu to jiste pomohlo...

Díky prisvetlovaní mohou i ti kterým to neslo v byte a museli pestovani ukoncit, nebo přesli na venčení či skleníkovaní citrusů i doma se tesit s citrusy s mensím usilím. Takže klidne popis ty negativný zkusenosti i v threadu o prisvetlovaní zde
viewtopic.php?f=61&t=204&hilit=diody+led&start=120
Já jsem nadšený a lituji že jsem to nezkusil dríve, ted mám i rostliny 3 m od okna a krásně si rostou :-)

PříspěvekNapsal: 08 lis 2014 18:10 
Čestný člen
Čestný člen

ja zimoval rostliny do nedavna take doma na chodbe kde bylo tak 5stupnu a neprisvetloval jsem jim a take prezilo vse kazdou zimu.A ani opad nebyl.

PříspěvekNapsal: 08 lis 2014 18:33 
Administrátor
Administrátor

2 valhelsing02: Ale jestli jsi dobre četl, on 20 let zimoval pri 23 °C, takže to je zcela jiná situace, tam rostlina proste nespí jako pri chladnejsích teplotách. Tam je to jedno jestli tam je nebo není svetlo, v tom je to jiné.

PříspěvekNapsal: 08 lis 2014 19:40 
Čestný člen
Čestný člen

Dann napsal, že má doma 20 let Limettu a že minulou zimu zimoval při 5 °C, to neznamená, že ji 20 let zimoval při 23 °C (no) ;) Také říkám, že mám doma citrusy a přitom jsou venku :) ale přestaňme se chytat za slovíčka :)

Čerstvě přenesené rostliny z chladna do tepla ( V tomto případě přisvětlování nepomůže ), myšlen konkrétní příklad : nohy ještě v mrazáku a hlava už je na Bahamách, s Viktorem 8-)

S přisvětlováním nemám negativní zkušenosti, protože nepřisvětluji, zimuji v chladnu a v dalších případech v " zimě " :) Zimování v bytě mají u mě citrusy za trest a nejraději by mi za to nakopaly " biskupa ".

PříspěvekNapsal: 08 lis 2014 20:34 
Čestný člen
Čestný člen

No nejlepsi by bylo prenaset rostliny v dobe kdy je podobna teplota venku i doma.Nejlepsi je to tak jako to delam ja.Kdyz je venku treba 10 tyden a tam kde chci zimovat je taake kolem 10 tak je tam prenosim a jsou v pohode.

PříspěvekNapsal: 08 lis 2014 20:36 
Administrátor
Administrátor

Ano, pri trose fantazie se to dá tak pochopit jak píšeš Karle, ale to jsem prece psal, že ji mel prolít teplou vodou hned v prvním postu ;-) Vzhledem k tomu že píse minulou zimu že zimoval v chladu (jinak že má možnost 23 °C) tak z toho jsem pochopil že jiné zimy ne, to by se asi ani neptal. :-)
Přisvetlování v byte pres zimu má obrovský rozdíl (jak jsem již psal). Nekde v chladu to nema asi ani moc vliv, nevím s tím nemam zkusenosti. Ale když spí je ji to jedno.
To že prenesl rostlinu do bytu a opadaly listy má na svedomí šok jak jsem psal že neprolil teplou vodou a za druhe svetlo.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina