SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 06 dub 2020 22:03

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zimní odolnost rostlin
PříspěvekNapsal: 10 pro 2012 19:02 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

U nás momentálně lehce pod nulou, přes den trošku přisněžilo. V ZZ minimum dnešní noci +6,9°C, včera večer bylo venku -12°C do rána se oteplilo na 0°C.

Rade píše:
Honzo, já mám zimní zahradu, kde bývalo a bývá přes zimu 10 - 15°C a tato teplota nestačí ani na karamboly, tamarindy, dokonce ani psídia kvajávy, všechny tyto rostliny přes zimu buď zcela odešly, nebo prostě 3/4 větví zjara neobrostlo a bylo suché. To se ale pozná až zjara.. Pokud budeš mít ale většinu nocí nad 15°C, a tohle byla jen vyjímka tak je to v pohodě.

trochu mě překvapují tvé zkušenosti s tou karambolou a kvajávou. Tamarind nemám, takže nemůžu srovnávat. Já mám zimní zahradu hlavně na subtropy, původně jsem ji uvažoval na kombinaci citrusů a masožravek (hlavně z JV USA), tzn. suma tepla v létě větší než u nás a teploty v zimě kolem nuly, resp. nad nulou, protože tam mám i želvy a ty by mi mohly zmrznout. Postupem času jsem se rozhodl zkusit i něco tropičtějšího, něco co je schopno krátkodobě tolerovat poklesy teplot k nule. Při volbě druhů jsem vycházel z toho, co se pěstuje třeba na Floridě. Úplně nejjižnější část Floridy je tropická, je to opravdu hodně malinká oblast. Kousek dál na sever už je klima hodně podobné, ale občas se v zimě stává, že tam v noci lehce mrzne. To se potom stává, že padají na zem ztuhlí nepůvodní leguáni ze stromů a až se ráno oteplí, zahřejou se a vylezou zpátky do větví. No a právě v této oblasti dělali američani pokusy s komerčním pěstováním některých tropických plodin, někdy byli úspěšní, někdy neúspešní, někdy byl výsledek tak ani tak. Někdy za neúspěch třeba nemohlo počasí, o kterém se tady hodně diskutuje, ale ne moc vhodné půdní poměry pro komerční pěstování některých tropických plodin. Ta část Floridy, o které se bavím, je jeden velký korál, kde není moc velká vrstva humusu a to korálové (vápenaté) podloží celkem ovlivňuje fyzikální a chemické vlastnosti půdy, navíc často je spodní voda hodně vysoko. Mnohdy se dají tropické plodiny v této oblasti úspěšně pěstovat ale s nějakou ochranou proti ojedinělým nočním mrazíkům v zimě. Těch způsobů američani vyzkoušeli hodně (rozdělávání ohňů v určitých vzdálenostech v sadech, krytí fóliema a pod.). Na internetu se dají najít i informace, v kterém roce došlo na místní poměry k mimořádně mrazivému počasí, trvajícímu řádově jen dny, někdy dokonce jen hodiny a k jakým škodám při tom došlo. Pro některé plodiny to občas bylo fatální a druh se ukázal být jako komerčně neperspektivní pro Floridu, přesto se třeba pěstuje v soukromých zahradách na chráněných místech. Podobné informace se dají najít třeba i pro nejteplejší část Kalifornie, ta má ale trošku jiné klima a další specifika. A takto se to dá najít pro mnohé další oblasti světa.Tyto informace se dají dohledat v některých případech i 130let zpátky. Dále se dají najít i informace k pěstování některých tropických druhů v tropech ale na horách, kde bývá chladněji. Pro mé podmínky v ZZ mi však nejlépe vyhovuje to srovnání s Floridou a když to roste na Floridě, říkal jsem si, že to musí růst i u nás v ZZ. Tak to zkouším. První zimu 2010/11 jsem zkoušel v ZZ zimovat mezi citrusy např. semenáč karamboly, cherimoji, litchi, psidium kvajava nebo cocolobu. Bylo to spíše takové oťukávání, protože jsem netušil, jak se zimní zahrada bude v zimě chovat. Cocoloba to nedala, cherimoja se zdala být OK, ale nakonec na jaře nezačala růst, ale důvod přesně nevím, možná hniloba kořenů, ale myslím si, že ten úhyn neměl primárně co dočinění s nízkými teplotami přes noc. Kvajava to dala, ale část listu opadala. Na jaře však pokračovala bez problému v růstu. No a co se karamboly týče, tak ta byla úplně v pohodě, skoro žádný opad, na jaře pak jen pokračovala v růstu. Semenáč litchi taky bez problémů. Naopak, po chladném období na jaře pokračovalo v růstu, což se mi nikdy před tím, při zimování v teple nestalo. Další rok jsem zkusil další tropy, které by měly dávat krátkodobý noční chlad v zimě. Neodradil mě neúspěch s cherimojou a pořídil jsem si novou, k tomu i např. mango apod. Po loňské zimě, tedy 2011/12 můžu konstatovat, že vše přežilo bez větších problémů při nočních teplotách +3,5°C (několikrát) až 7°C při těch největších mrazech. Pokud vysvitlo sluníčko byly teploty přes den od +10°C do +20°C. Nikdy jsem však ZZ nevytápěl na teploty jak píšeš, topení používám opravdu jen na přitápění, aby v ZZ nemrzlo. ZZ mám hlavně na citrusy a ty zase až na vyjímky v zimě nemají příliš teplo v lásce.
Je to teda vyhodnocení jen dvou celých zim, což nemusí nic znamenat ale výsledky jsou takové:
Semenáč karamboly téměř bez opadu listů, na jaře opět pokračoval v růstu
Druhá karambola (roubovaná) shodila teda více listů než semenáč, ale to možná spíš bude tím, že byla napadená sviluškou, třásněnkou a molicema najednou. Tady je zajímavé, že ten semenáč, rostoucí hned vedle byl zasažen minimálně. Asi bude kyselejší a škůdcům tolik nechutnal (o tom jindy)
Cherimoja po opadu listů a asi dvouměsíční pauze začala růst, kvést a dokonce i zaplodila (o tom taky jindy)
mango na jaře vykvetlo a zaplodilo, ale moc neporostlo (viz. http://93.99.158.35/forum/viewtopic.php?f=39&t=42&start=60)
Randia formosa a Chrysobalanus icaco se netváří na ty poklesy moc pozitivně, tak jsem je raději schoval domů. Ale třeba kávovník to ještě dává, ten je ale u dveří dovnitř, takže na teplejším místě. Ale ten půjde taky domů.

Určitě to není pro ty kytky to pravé ořechové, co by chtěly ale obávám se, že víc jim toho v naších klimatických podmínkách poskytnout nemůžeme, teda pokud do toho nechceme vložit nemalé peníze. Díky tomu nám taky nebude třeba karambola plodit 3-4 krát za rok jako v tropech, ale buď vůbec nebo v lepším případě jen jednou ročně.
Můžu se mýlit, ale domnívám se, že to co píšeš o tvých karambolách, tamarindech a kvajávách, není problém nízkýh teplot, ale relativně vysokých (píšeš min 10-15°C) v kombinaci s krátkým dnem a ne příliš velkou intenzitou světla. Teplo nutí rotliny růst, ale další podmínky mají nevyhovující proto ztrádají, zatímco, pokud se těmto rostlinám sníží teplota, na hodnoty, které ty rostliny tolerují, omezí se tím nebo zpomalí jejich fyziologická aktivita do doby, než se podmínky zlepší.

Třeba letos jsem zkusil dát kvajávu na chladnější místo v ZZ, dvě předchozí zimy byla kousek od topení a na sluníčku, vždy část listu sežloutla a opadala. Ještě je brzo na hodnocení, ale na tom chladnějším místě jsem zatím výraznější žloutnutí a opadávání listu nezaznamenal. Je to pravděpodobně tím, že v nižší teplotě úplně zastavila růst. Teď jsem ji byl pro jistotu ještě zkontrolovat a opravdu, listy krásné, prohrábl jsem ji a žádný opad.

Domnívám se a zkušenosti dalších pěstitelů nejen tropického ovoce, ale i jiných tropů ukazují, že některé tropické druhy zvládají krátkodobé poklesy teplot třeba až k nule, ale za předpokladu, že přes den se pak rostliny vyhřejou na 15 některé alespoň na 20°C.
Sem se zase nějak rozepsal, skoro by to možná mohlo patřit i jinam. Poprosím Admina o přesunutí jinam, pokud to uzná za vhodné.

Předmět příspěvku: Re: Odolnost rostlin
PříspěvekNapsal: 10 pro 2012 21:20 
Honzo, tvé povídání o Floridě je pro mě zajímavé :). Ale jak sám na konci píšeš, má to svoje ale, a to je, že na Floridě, když se v noci vyskytnou -2, -3 °C (a že se to stává i v Miami nebo v St. Petersburgu), tak se přes den oteplí k 15 nebo 20°C.

Já mám letos před sebou 4. zimu v ZZ a už vím, co mi do jara přežije v klidu, co bude poškozené, nebo co nepřežije vůbec. Pokud budeš mít v zimní zahradě 10°C soustavně (např. při inverzi) po dobu měsíce či třech týdnů, tak na jaře uvidíš sám. Loňská zima nebyla zimou, mrzlo jen 14 dní a inverze byla jen spíše v listopadu...
K té mé ZZ bych ještě dodal, že prvním rokem mi zde přežilo asi 7 karambol ve volné půdě, 2 kvajávy, mučenka obrovská, mango a další tropy, které byly na jaře "jen" poškozeny, opadaly listy a kousky větviček, ale přes léto dobře narostly. Druhou zimu už nepřežily. Je to jednoznačně tím, že to byla zima 2009/10 bez slunce a v zimní zahradě bylo soustavně 12°C (někdy 9 někdy 14°C) prakticky po dobo čtvrt roku, což je konečná pro veškeré tropy. Kokoloby a tropické banánovníky, morindy odešly už první zimu, a´t v květináčích, nebo v zemi. Naopak tyto teploty snáší veškeré subtropy a z těch teplomilnějších třeba Syzygia nebo Eugenie, nebo tropické palmy jako Archontophoenix nebo Syagrus, vyskytující se právě na Floridě.

PříspěvekNapsal: 11 pro 2012 17:50 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Dívám se, že se tu rozvinula docela zajímavá diskuze ;) .
Moje zkušenost z předloňska, kdy byly docela dlouho mrazy je, že u těch choulostivějších bude opravdu záležet nejen na minimální teplotě v noci, ale hodně také na tom, kolik je tam ve dne. Já mám zimní zahradu orientovanou na východ, což je nevýhoda, že to v ty kritické měsíce slunce tolik neprohřeje. No a když je zataženo a na polykarbonátu sníh, tak je to úplně špatné. Jsem potom rád, když mi to přes noc nespadne pod 3 stupně a přes den je to tak na 5. Takto to bylo vloni dost dlouho a nevydržela ani jedna z asi 10 kvajáv (jednu jsem dal naštěstí dovnitř) - nejdřív zčervenali listy a pak všechny odešly. Odešla i cherimoja a pytahaya. Mango a karambolu jsem raději ani nezkoušel. Je dost možné, že kdyby byly teploty přes den podstatně vyšší, tak by leccos vydrželo. Na druhou stranu mi tak přežil 2 roky Maurelík v květináči.
Loni jsem nechal na podzim v ZZ asi metrovou noni v době, kdy tam bylo okolo 12°C a ta nevydržela ani to. Letošní semenáče jsem raději dal na začátku podzimu do obýváku.
Letos se snažím udržovat v ZZ minimálně 14°C a mám tam právě tropické (subtropy mám už v nových prostorách). Zatím všechno včetně manga, karamboly a banánů drží.
Bylo by fajn, kdyby se tu sešlo ještě víc zkušeností se zimními podmínkami, co komu co vydrželo (nebo naopak ne) ;) .

PříspěvekNapsal: 11 pro 2012 18:09 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Na tom se shodnem, že ty kytky potřebují prohřátí aspoň nad 15stupňů a že pokud budou tři měsíce v chladu, tak to nedají. Každá zima je jiná a souhlasím, že po dvou zimách se těch závěrů moc udělat nedá. Z tvého příspěvku jsem měl pocit, že topíš v zimě na minimum 10-15°C ve dne v noci. Jen jsem chtěl říct, že mé dosavadní byť krátkodobé zkušenosti ukazují, že mnoho tropů zvládá krátkodobé poklesy a jsou to schopny přežít, pokud ve dne teplota stoupne nad nějakou hodnotu. Nepamatuju si zimu, ale je fakt, že jsem to dřív tak nesledoval, že by u nás nesvítilo sluníčko 3 měsíce v kuse - to si pak dovedu představit, že to ty kytky prostě nadají, pokud se jim nezatopí. Pokud však sluníčko v zimě vyleze je schopno zimní zahradu pěkně vyhřát a teploty nad 20°C nejsou vyjímkou. Už aby tu bylo jaro, to budem zase o trošku chytřejší.

Ondro, té metrové noni je škoda. Jinak máš pravdu, že na orientaci hodně záleží. Já mám tu výhodu, že mám ZZ na jih a když je zimní sluníčko nízko i v poledne, krásně svítí skoro kolmo na stěnu, a sníh mi nevadí, ten je na střeše a izoluje - teda až do té doby, než se prostor vevnitř zahřeje tak, že začne odtávat a pomalu sjíždět dolů.
Čemu dáváš za vinu, že Ti uhynula ta cherimoja? Jak byla stará?

A přidávám pomyslný podpis pod Tvou poslední větu.

Předmět příspěvku: Odolnost rostlin
PříspěvekNapsal: 11 pro 2012 23:16 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Admine, tak jsem založil nové téma. Možná by bylo fajn, jestli uznáš za vhodné, přesunout sem několik posledních příspěvků z počasí.
Honzo, ta cherimoja byla dvouletý semenáč. Nemám sice moc zkušeností s jejím pěstováním, ale i podle toho co jsem slyšel, tak asi vydrží pokles možná až k nule, ale jen za předpokladu, že to vyváží vyšší teplota ve dne. U mně měla asi měsíc maxima do 7°C a to tedy nedala.
No abych nepsal jen negativa, tak překvapivě naopak stejné podmínky s minimy okolo 3°C, bez výrazného oteplení přes den, zvládla mučenka eduliska (většinou se uvádí, že potřebuje víc), již zmíněné Ensete Maurelli, Carissa grandiflora a spousta dalšího, ale u toho to už tak překvapivé nebylo.

ADMIN: Přispěvky přesunuty. Jen jsem si dovolil malinkato upravit název tématu, aby bylo hned na první pohled zřejmé, o co jde. Navíc jsem téma ještě přesunul sem, tady mu bude lépe... ;)

PříspěvekNapsal: 11 pro 2012 23:54 
Ondro Maurellík je celkem odolný, zvlášť pokud roste v květináči. Teplotu i pod 10°C zvládne po několik týdnů, ale ne měsíců. Jenže pak stačí pár dní aby bylo tepleji, on se probudí, a pak se zase může ochladit 8-) .

Horší je fakt 10°C a méně po dobu celé zimy, prostě podmínky sklepa ;) , a zvlášť bez květináče.

Předmět příspěvku: Re: Zimní odolnost rostlin
PříspěvekNapsal: 12 pro 2012 01:40 
Tak já bych to popsal trošku od začátku. nevím, jestli to bude všechno přesně, některé roky mi mohou splývat :roll: :mrgreen: .
2008/2009
Zahrada byla postavena v roce 2008, v tento rok jsem zahradu obzvláště vytápěl lokálními kamny a průměrná teplota tuto zimu byla v ZZ vůbec nejvyšší a to průměr kolem 14°C (rozmezí 9 - 16°C) a do volné půdy byly vysazeny následující rostliny (některé vícekráte):
Musa acuminata, Tamarindus indica, Ananas comosus, Opuntia ficus-indica, Hylocereus undatus, H triangularis, Mangifera indica, Malphigia glabra, Psidium cattleianum, Psidium guajava, Passiflora molissimma, P ligularis, Px. decaisneana, P. edulis, P. edulis v. flavicarpa, P. morifolia, P. capsularis, P. citrina, P. x alatocaerulea (Bellotii), Litchi chinensis, Dimocarpus longan, Carica papaya, Cocoloba uvifera, Murraya paniculata, Capparis spinosa, Aloe vera, Cymbopogon citratus, Carissa grandiflora, Monstera deliciosa, Averrhoa carambola, Cyphomandra betacea.

Na jaře se ukázalo, že nepřežily tyto rostliny: Musa acuminata, Tamarindus indica, Hylocereus undatus, H triangularis, Malphigia glabra, Dimocarpus longan, Carica papaya, Cocoloba uvifera, P. capsularis

Přežily, ale celý rok se zotavovaly: Mangifera indica, Psidium guajava, Litchi chinensis, Cymbopogon citratus, Carissa grandiflora, Averrhoa carambola.

Přežily naprosto v pořádku: Ananas comosus, Opuntia ficus-indica, Psidium cattleianum, Passiflora molissimma, P ligularis, Px. decaisneana, P. edulis, P. edulis v. flavicarpa, P. morifolia, P. citrina, P. x alatocaerulea (Bellotii), Murraya paniculata, Capparis spinosa, Aloe vera, Cyphomandra betacea, .....Mimo to byly nově vysazena Annona cherimoya.....

Zimu 2009/10, která byla studená a zatažená a průměrná teplota v ZZ byla asi 12°C,
nepřežilo:
Passiflora molissimma, P ligularis, P x. decaisneana, P. edulis v. flavicarpa, Capparis spinosa, Mangifera indica, Psidium guajava, Litchi chinensis, Cymbopogon citratus, Averrhoa carambola.
Poškozené: Carissa grandiflora, Annona cherimoya
Přeživší: v pořádku zůstalo jen pár Passiflor edulisek, citrina a alatocaerulea, Psidia cattleiany, opuncie, rajčenka, aloe a murrája.

Byly vysazeny nové druhy odolnějších rostlin a především sem přešel na "květináčovou kulturu", kde jsem schopen udržet mnohem více druhů rostlin, než ve studené volné zemi.

Samozřejmě to tehdy byly moje "větší začátky", ale dnes jsem si jist, že úmrtnost byla způsobena konstantně nízkou teplotou v kombinaci s volnou výsadbou, kde se špatně udržuje přes zimu správná vlhkost, navíc jde od země více chladu. Drtivá většina rostlin pošla na hnilobu kořenového krčku, ale apeluji na to, že před zimou jsem nechal substrát dostatečně vyschnout a zaléval jen opatrně, důkazem toho je, že přežila opuncie nebo aloe.

Výsledkem mého pozorování je, že tropické rostliny snesou krátkodobě (třeba i s poškozením listů) 0°C, -1°C i třeba -3°C, ale v zápětí musí následovat den s teplotou nad +15°C. Konstantní teplota 8°C, 10°C nebo 12°C po dobu řádově týdnů až měsíců, je pro tropické rostliny velmi nebezpečná až smrtelná.

PříspěvekNapsal: 12 pro 2012 22:52 
Tak kde je ta pokračující diskuse? :roll: :lol:

PříspěvekNapsal: 13 pro 2012 00:10 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Radime, do diskuze by to chtělo, aby se zapojil ještě někdo další, třeba já budu moct hodnotit nově zase až po zimě.
Jen k rostlinám, které jsi uváděl, že nepřežily, tak ono záleží asi ještě na více faktorech. Kromě toho, co je už výše - nejnižší teploty, délka chladného období, denní teploty, umístění květináč nebo volná výsadba, mě ještě napadá docela dost dalších. Např. množství světla, zdravotní stav rostlin (nemoci, škůdci), stáří rostliny, původ, otužilost, semenáč - řízkovanec, přemokření, přesušení a určitě toho bude víc. Takže stejně ty teploty a podmínky, které co přežije, nejde brát 100%ně, že to bude tak u každého.
Např. já mám určitě ještě studenější odchov než ty a přežila mi 2 roky bez problémů citronová tráva a mollisima dokonce nejen přežila, ale loni celou zimu udržela plod, který na jaře dozrál.
No na jaře budeme snad zase chytřejší. Tak jen, aby to všem pěkně přežilo.

PříspěvekNapsal: 13 pro 2012 08:38 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ahoj,zajímavá debata. Osobně mám zkušenost takovou, že rostliny z tropických oblastí nemá smysl trápit v teplotách pod cca 14-15°C. Úmrtnost je vysoká a pokud rostlina zimu přežije, další rok se z toho vpodstatě celou vegetační sezonu dává dohromady, nevytvoří si metabolické rezervy a odejde další sezonu. Mechanizmus je vždy prakticky stejný: nejcitlivější vůči chladu jsou růstové vrcholy kořenů - chlad v kombinaci s vlhkým pěstebním substrátem udělá svoje, do poškozených pletiv nasedne bakteriální infekce a sbohem.. Extremně citlivé je na tohle např. papája - ta asi úplně nejvíc,mango a litchi (přestože není striktně trop)
Osobně zimuji takto (na vše si z hlavy nevzpomenu):
Venku bez krytu či se zakrytím netkanou textilií : Actinidie (chinensis, arguta, kolomikta), několik fíkovníků a P. granatum, pistácie, F2 hybridy D.kaki x D.virginiana, asiminy, na jaře půjdou do volné půdy ještě pekany,hickory a čajovníky

V teplotách do cca -5°C jsou všechny D. kaki mimo nových F2 hybridů - ty jsou venku navolno, a až na otužilé výjimky všechny fíkovníky, granátová jablka
V teplotách v rozmezí (-1°C) 0-2°C zimuju všechny citrusy s výjimkou pomel, psidium
cattleyanum nominátní formy (lucidu je lépe o pár stupňů tepleji) , fejchoy, rajčenky, pár avokád,Dovyialis caffra, plus další kytky mediteránního klimatu
Kolem cca 5°C: Annona cherimola, cukrovou třtinu, bílou sapotu, litchi, teplomilnější avokáda,Eugenia myrtifolia, atd
Nad 15°C: teplomilné mučenky, Annona reticulata, Babako a Carica quercifolia, Rollinia deliciosa (jen z nedostatku místa, zasloužila by teplejší zimování), Ps. kvajava, Eugenia uniflora, atd
19-21°C (byt) Manga, Mellicoccus, Malpighie, skořicovníky, kávovníky, pepřovník, Annona muricata, černá sapota a obecně všechny mladé rostliny a roubovance mimo rostlin z mediteránního klimatu.

Jinak dobře se mi to mluví, mám za barákem skleníky Sempry a díky jejich laskavosti tam mohu kytky zimovat (teploty 0-2°C, cca 5°C, a cca 15°C) (V)

PříspěvekNapsal: 13 pro 2012 13:46 
Ondro, jasně, určitě se podepíše na přezimování i stav rostliny před zimou, škůdci, věk...a taky moje začátky... ale hlavní činitel úmrtí rostlin zde byla ta konstantně nízká teplota, což se mi potvrdilo i další roky. Zrovna třeba citronová tráva spolu s chladem extrémně špatně snáší vlhko. Mollissima je taky chladu odolná, že přečká i kolem 10°C dlouhou dobu, to je pravda, to byl asi případ jiné pěstitelské chyby...

caver píše:
Ahoj,zajímavá debata. Osobně mám zkušenost takovou, že rostliny z tropických oblastí nemá smysl trápit v teplotách pod cca 14-15°C. Úmrtnost je vysoká a pokud rostlina zimu přežije, další rok se z toho vpodstatě celou vegetační sezonu dává dohromady, nevytvoří si metabolické rezervy a odejde další sezonu.

Martine, přesně tak. Pod tohle se pomyslně podepisuji. Pokud tuto teplotu přes zimu tropické rostliny přece jen přečkají, během vegetace jsou natolik oslabené, že do další zimy "nedorostou" ani do takové kondice, v jaké byly před předchozí zimou. Takto mi pomalu odcházely 2 zimy například kvajávy a karamboly. První sezonu vyrostly a pak byly čím dál menší :lol: . Nejhorší ale je, že do března si říkáte, že vypadají stále dobře, tak asi budou v pohodě. V květináči jsem schopen kvajávy v ZZ udržet jen s opadem listů, ale bez poškození dřeva.

PříspěvekNapsal: 26 srp 2014 13:28 
Nový člen
Nový člen

Teraz som nahodou objavil toto tema. Sice nemam exaktne data, ale na zasklenej loggii sa snazim vzdy drzat teplotu okolo tych 5, ale stane sa ze to ide aj k 0 aj jemne pod, obcas, ale to je vacsinou len nad ranom mozno par hodin. Ked rano otvorim dvere do bytu, skoci to na tych 6-8 a ano, ked zasvieti slnko, aj na tych 15. Zaujala ma ale ta kvajava, v podstate 5 zim to iste, celu zimu zelena, mozno par spodnych listkov spadne, ale inak drzi, postupne cervenaju listy a az na jaz po otepleni cela opadne. Ale na kopmletku. Nasledne ale vzdy obrazi a v lete zacne kvitnut. Samozrejme neskoro, cize plody nedozreju, ale opadnu na jar spolu s listami. Karambolu, bananovniky a uz ani mango (uz som o jedno prisiel) neriskujem a zimujem v byte s prisvetlovanim. Ale Psidia catleyanum, rajcenka, lokvat (aj s plodmi a kvetmi) uplne bez problemov, rajcenka dokonca postupne dozrieva v tychto podmienkach a aj narancila sice s opadom listov, ale preziva.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina