SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 25 kvě 2020 22:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zamyšlení aneb pokec o teoriích
PříspěvekNapsal: 30 bře 2010 07:30 
Administrátor
Administrátor

Po dlouhé době jsem založil nové téma, tentokráte trošku kontaversní - buřičské...

Za tu dobu, co jsem se vrátil k pěstování subtropických rostlin po mnoha létech, se na tyto rostliny dívám z trošku jiného úhlu pohledu a dospěl jsem k závěru, že několik "teorií" se musí přehodnotit ... nebo minimálně se nad nimi zamyslet...

1) "Kořenová choroba" : Může mi někdo vysvětlit, co to znamaná? ... a kdo se s ní vlasně setkal...?

Buď jsou kořeny zdravé ... a normálně narůstají, nebo mají nějaká problém..., třeba starý, zakyslý, "přesolený" substrát..., samozřejmě to může být způsobeno i nesprávnou "výživou" celé rostliny, což bývá ten nejběžnější problém...
Neustále všude zdůrazňujeme, že hlavně v zimním období je nutno šetřit se zálivkou... /protože prý vzniká nejčastěji v zimě - z přemokření.../ Na druhou stranu - a to je moje zkušenost letošní zimy, kdy mě na podzim několik rostlin totálně promoklo a ještě přešlo solidním mrazíkem, jsem se domníval, že tyto přes zimu v mých podmínkách půjdou spát... Opak je ale pravdou! Zrovna tyto rostliny přežívají zimu nejlépe... Spíše naopak vidím, že ty - které trápím suchem mají docela slušné problémy... Navíc tu i Zdeněk napsal několik řádek o citrusových plantážích na Floridě... Jeho příspěvek mne utvrdil o nesprávnosti teorie o kořenech a vodě...
Navíc - kdo zná zimní podmínky Petra Broži, ví že jeho největším problémem je voda v zimě... Stéká mu všude možně a "ničí" rostliny... Ale co ničí??? Pár listů na rostlině? ... napsal někdy Petr, že mu rostlina "odešla" kvůli přemokřeným kořenům ????

Vždy je prostě nutné zachovat správný poměr mezi "vstupy": světlo x voda x teplota

2) Velikost pěstebních nádob:

V tomto směru jsem dal několik pokusných rostlin různě velikých do nepřiměřně velikých nádob... Můj závěr z toho je ten, že vůbec nezáleží na velikosti nádoby, ale mnohem více zálaží na substrátu a způsobu zalívání a hnojení. Rostliny ve větších nádobách prospívají daleko lépe.. Když se nám totiž povede špatně namíchat koncentraci hnojiva, nebo to prostě přeženeme, substrátu je velké množství a nepřiměřené koncentrace se v něm "rozmělní"...
U malé nádoby v tomto případě jde o "život" rostliny.....

3) Co nejvíce světla v zimě:

Několikráte jsem zde psal o mých podmínkách v zimě... Podle teorie naprosto nevyhovující >>> měl bych každou zimu o rostliny přijít...
Zase - opak je pravda...
Zimuji skoro za absolutní tmy při telotách do 5 st. C .... převážně okolo 0 st. C, někdy klesají i na -2 st. C.
Z toho vyplívá, že je to zase o podmínkách všeobecně a nedá se z toho vyvodit závěr, že světlo je nejdůležitější parametr...

Tak, tentokráte dost... otevírám diskuzi... ;) ... nebojte se napsat svůj názor..., třeba opačný... - je to jen diskuze, k závěru společně se dopracujeme..

Předmět příspěvku: Re: Zamyšlení aneb pokec o teoriích
PříspěvekNapsal: 30 bře 2010 10:24 
Čestný člen
Čestný člen

Ahoj Ivo, ty jsi se do toho pustil zgruntu :!:
Já bych řekl, že stejně to bude: co jiný pěstitel jiné zkušenosti. Ten kdo začíná s citrusy(budu psát jen o citrusech, protože jinak by to bylo na několik stran) by asi měl vyjít z nějakých obecných věcí. Pokud to dokáže promyslet, tak může už od začátku vzít v úvahu i nepřeberné informace jiných pěstitelů v různých podmínkách. Může zkoušet jejich fígle a nápady. Pokud se trefí správně do svých podmínek a možností, tak má vyhráno a bude se chlubit úspěchy. Osobně v té fázi ještě nejsem, ikdyž už něco odzkoušené mám. Ono často je každý rok jiný-jaro, léto, podzim i zima.
Kořeny: kořeny dle mého jsou zásadní, pokud se jim nedaří, nic rostlině nepomůže. Při chladném zimování je "chladno a zemina pomalu vysychá, rostlina vodu téměř nespotřebovává. Většina rostlin moc nemiluje trvalé zamokření a mé zkušenosti ukazují spíše stejným směrem, takže já jsem "zatím" spíš zastáncem nepřemokřování. V létě není co řešit, to člověk někdy nestačí zalévat, ale v zimě si dávám pozor. Kombinace nepřiměřeně velké nádoby a velké vlhkosti mi už několikrát nevyšla. Je ale pravda, že jsem uděla i horší zkušenost s příliš vzdušným substrátem(perlit) a poud nebyla rostlina v mé péči, tak docházelo k přeschnutí balu(hlavně spodní části) a až k odumření kořenů.
velikost nádob: zkoušel jsem i přesazování do "velkých" nádob, ale nijak zvlášť se mi to neosvědčilo. Nevýhodou je, že květináč zabere zbytečně moc místa a pokud není prokořenění hůř se dělá zálivka(nutno důkladně prolít a pak čekat až to celé vyschne). Hnojení je možná někdy jedním z hlavních problémů. Chci, aby to rostlo, tak hnojím a hnojím :D . Neroste, tak zase pohnojím, no a nakonec to mám pěkně "pohnojené" :evil: Někdy je lépe méně než více a u citrusů to asi bude taky platit.Substrát, zalévání,.. to je na dlouhou debatu a každy už si vyzkoušel asi všelico.
Co nejvíce světla: citrusy potřebijí dost světla, ale je to jako s tím hnojením. Všeho moc může škodit. Zůstanu u té zimy. Já jsem v úplné tmě nikdy nezimoval, a tak to nemůžu nijak potvrdit ani vyvrátit. V zimě je můj nepřítel hlavně teplota. Podle toho je potřeba světlo. A zase je každý rok jiný. Já jsem zimoval na "studeném" schodišti v domě u malinkého okýnka-jeden rok tam koncem roku bylo 5°C a jiný rok třeba i 15°C a nic jsem s tím nemohl dělat. Jednou rostliny opadaly míň a jednou víc(nebo úplně-meyer teplo a šero dost nesnáší). Pak jsem zimoval na jiném schodišti, kde to bylo s teplotou podobné, ale bylo tam relativně víc světla. Ale nedokážu to nijak moc porovnat, bylo to tak na stejnou úroveň-zase záleželo na venkovních teplotách. Teď druhý rok po sobě zimuji v "průjezdu", který má prosklenou celou přední stěnu. Loni i letos byl opad listů ze všech roků mého pěstování minimální a to i když tam určitě i mrzlo a na jaře se tam opíralo sluníčko. Takže proč je trápit ve tmě, když nějaké světlo mít můžou. Ty ale nemáš kde zimovat a tak ti nic jiného nezbývá. Máš ale zase vyrovnané podmínky po celou zimu. A já teď vymýšlím zimování na zasklené střeše zahradního domku :lol: Asi jsem se zblázdnil, protože to by bylo zase úplně něco, co mé rostliny ani já neznáme.
Uf, tak to snad zatím stačí. Každopádně co jiný pěstitel, to jiné zkušenosti.

PříspěvekNapsal: 30 bře 2010 11:19 
Administrátor
Administrátor

Petře , moc díky za názor...

Teď si dovolím do debaty chvíli nevstupovat, nechci ovlivňovat ostatní v názoru...
Prosím - ostatní, neobávejte se říci vlastní zkušenosti... Mohou pomoci dalším pěstitelům..

PříspěvekNapsal: 30 bře 2010 13:28 
I když já jsem asi ten poslední, který si může říkat citrusář :lol: (mám jich asi 9 :oops: ), tak co se týče zimní vlhkosti a světla aspoň u palem, tak mohu posloužit :) .

Po letošní zimě kdy jsem měl neuvěřitelně natřískanou zimní zahradu, byly rostliny i na místech kde neměly co dělat. Bohužel mohu posloužit jenom těmi palmami :oops: . Celou zimu jsem měl dvouleté semenáče Trachycarpus fortunei, Sabal minor, Chamaerops humilis, Phoenix dactilifera a Washingtonie robusta u popolykarbonátovích dveří které ve všech stranách táhnou a s kombinacím s vlhkem se na nich sráží velké množství vody, ta pak tvoří louži, která stojí pod všemi již zmiňovanými rostlinami. V tom místě, kde stojí rostliny se udržovala teplota +5 až +10 st díky tomu ledovému vzduchu, který profoukával zkrze ty dvěře, v teplotách pod -10 se na vnitřní straně dvěří dělala místy námraza i do 10 cm :roll: .... o všech těchto problémech jsem věděl a schválně jsem je tam nechal. Ne že bych měl dostatek těchto semenáčů, ale zajímalo mě, jak si tyto palmy budou přes zimu vést. Ke konci února, když se začalo oteplovat a já se pomalu prodíral rostlinama až ke dveřím, jsem z té louže vytáhl všechny semenáče (bez podmisek) a nenašel jsem jedinej problém :!: , kořeny žádné neuhnili, listy byly naprosto v pořádku :shock: . Rostliny jsem dal vykapat na parapet a postupně jsem je umisťoval ven.
Je to též teorie o mokrých kořenech, všude se dočítám, že to je velmi velký problém u přezimujích rostlin, ovšem aby mi odešla rostlina na přemokření, se mi ještě nestalo. Zástávám nazor, že hodně záleží jaké měla rostlina před tím rok a jak se stačila na zimu připravit, jak se stačila předzásobit a obrnit si kořeny proti těmto zimním "neduhům".

Co se týče tohoto tématu a již napsaných příspěvků, tak mě to zajímá, je to velmi poučné se dočítat o zajímavých zkušenostech jiných pěstitelů a částečné popírání dlouholetých rad 8-) .

PříspěvekNapsal: 30 bře 2010 14:54 
Administrátor
Administrátor

Dobré téma, ale jako "CUCÁK" v této oblasti si nedovolím cokoliv popisovat. Naopak hltám všechno co se tady dozvím. Jelikož jsem nedávno přesazoval, setkal jsem se bohužel i s tím přemokřením. A to jsem si v zimě dával sakra bacha, abych to neudělal. Nyvíc přemokření + přemrznutí byla smrtelná kombinace pro některé rostliny. Kořeny byly totálně pryč :(. Naopak dvě odrůdy (Karlik, Adamo) byly v super kondici a myslím, že to bylo houbou, kterou jsem u nich měl. I když Karlik, jestli se nepletu je "rusák" zvyklej na horší podmínky :). Velikost nádoby volím vždy trochu větší a nikdy jsem nepozoroval, že by to mělo na něco vliv. Světla mám na zaskleném balkonu celkem dost, takže příští zimu vyřeším teplotu a bude všechno jak má být :) Tedy doufám :)

PříspěvekNapsal: 30 bře 2010 18:45 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

u citrusů hodně záleží na použité podnoži. Pokud je podnoží Poncirus, Citrumelo či Bigarádie tak přemokření zase uplně na škodu není, protože tyto podnože hnilobou kořenu trpí méně než všechny odrůdy Citranží. Tam je naopak potřeba je držet v zimě trochu na suchu, ale jen do určité hranice. Pokud začne rostlina kroutit listy je nutné ji dobře zalít.
V případě pěstování ve skleníku nebo foliovníku je tam více faktorů. Hlavní je poměrně nízká teplota a téměř 100% vlhkost vzduchu. Všude se sráží voda a citrusy moc vody na zálivku nepotřebují. Pokud zasvítí sluníčko a teplota vyleze nad vegetační teplotu, začnou citrusy odpařovat vodu a tím dochází k postupnému vysychání substrátu. Občasná kontrola v zimě ve skleníku není na škodu. Stačí jednou za týden nebo 14 dnu. 4ím blíže k jaru tím jsou kontroly častější a zálivka taky. Od konce ledna už sluníčko vnitřní prostor docela dobře vytemperuje a na rosltinách je to vidět. ;)

PříspěvekNapsal: 30 bře 2010 19:56 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Já bych taky něco napsal o zaskleném balkonu s citrusy. Možná to každý četl co mám zrovna za problémy ale to nevadí. Při zimování zalívám tak jednou za měsíc a teplota někdy klesne až k 0. Světla je hodně. Ale chci se vrátit k zálivce. Myslím že ta zálivka je slabá a to proto že drenážní vrstva z keranzitu a to ještě z toho hrubého je špatná, ale to už jsem psal jinde. Myslím že jsem část mého problému vyřešil. Některé rostliny jsou asi 20cm, nad podlahou balkonu a další na parapetu okna. Ty co jsou nad podlahou tak opadali a ty na parapetu ne. Moje doměnka je že dole se daleko pomaleji ohřeje zemina v nádobě než nahoře. Co mám zaskleno tak problémy s kořeny jsem nikdy neměl, spíš naopak, málo vody. Všude se píše že je důležitá drenáž ale já už ji dávat nebudu a to jsem vyzkoušel drcený poliestirén, keramzit, drcené cihly a pořád to stejné, bez vody. Letos při přesazování jsem použil netkanou fol. jak tady někdo radil a myslím že bude pokoj. A ještě jedna zkušenost už budu hned na jaře stínit. Jeden rok jsem to dělal a nic neopadalo ale někdo mě poradil že je potřeba hodně sluníčka a takhle to dopadlo. Ještě dodám že bylo hodně větráno. Jinak zasklený balkon je špica.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina