SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 25 kvě 2020 21:55

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pistacia vera - plíseň na semenech
PříspěvekNapsal: 17 dub 2017 14:49 
Nový člen
Nový člen

Zdravím, přátelé,

Jsem si jist, že s tímto problémem se setkalo už více lidí, kteří se rozhodli si vypěstovat nějakou (v mém případě pistácii) rostlinu ze semene a budou mít více zkušeností, než já, jakožto začínající pěstitel.
Jak již název napovídá, můj problém se týká ohledně semen pistácie, které jsem si nedávno pořídil a rozhodl se je vyklíčit. Pro to jsem zvolil 3 způsoby klíčení:
1. 6 semen jsem vyloupl ze skořápky a dal je na mokrý ubrousek, jež jsem dal do plastového sáčku. Následně jsem celý sáček dal do terária, kde je celkem vysoké teplo (kolem 27 stupňů) a vlhko, které se drželo v samotném sáčku.
2. Dalších 6 semen jsem taky vyloupl ze skořápky a nechal přes noc "vylouhovat" ve sklenici se špetkou hypermanganu, abych je ošetřil proti plísním. Další den jsem 3 semena z těchto 6 dal opět do jiného sáčku, který jsem dal do terária se stejnými podmínkami, jako výše napsané.
3. Zbylá 3 semena, která byla v hypermanganu jsem zasadil do látek a dal je opět do terária (do teď s nimi problémy nejsou, ale nevidím žádné náznaky klíčení).

Co jsem slyšel, tak pistácie by měla klíčit při pokojové teplotě více, jak 3 týdny, načež u mě se projevily výsledky již po 3-4 dnech. Bohužel ne tak kladné, jak jsem očekával...
Na všech semenech z klíčení číslo 1. se objevila plíseň, kterou jsem tak trochu očekával. Semena jsem vyndal ze sáčku, oškrábal plíseň (co jsem zjistil, tak byla pouze na povrchu) a dal je do hypermanganu.
Plíseň se ale objevila i na semenech, která byla z klíčení číslo 2. , což mě dosti zaskočilo. Bohužel u nich nevím, co mám s nimi dělat. Málem bych však zapomněl napsat, že u obou typů klíčení už semenům buď praskl obal, nebo se už projevilo samotné klíčení! A to po pouhých 4 dnech! :shock:
Mohl by mi někdo z Vás, zkušenějších pěstitelů poradit, co s těmi semeny dělat? Jestli je vysít do substrátu, ačkoliv na nich je malinký náznak plísně, nebo je dát opět do hypermanganu, vrátit do sáčku, zasadit, ....?
Děkuji Vám za rady! :)

PříspěvekNapsal: 17 dub 2017 15:34 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Co se týká semen a jejich ošetření proti plísním, tak hypermangan jsem si už vyzkoušel také, že nezabírá. Lepší je např. Previcur (na výsevy ho využívají hojně kaktusáři).
Pokud jsou semena dostatečně očištěná od dužiny, slupek a podobně, tak většinou neplesniví ani bez ošetření chemií.
V tomto případě, pokud už se objevují klíčky, tak bych tu plíseň opatrně setřel a semena už zasadil do substrátu.

PříspěvekNapsal: 17 dub 2017 16:39 
Nový člen
Nový člen

Díky za radu, tak pro příště si dám tu snahu sehnat nějaký fungicid, třeba, jak říkáš, ten Previcur.. :)
Ovšem co se týče těch slupek.. Nóóó, tak tam by se už nějaká slupka našla.. :roll: Všichni víme, jak pistácie vypadá, odstranil jsem pouze skořápky, potom tam je ještě slupka kolem samotného semene, kterou jsem na semenech nechal (docela jsem se obával, abych ty samotné semena nějak neporušil, když to z nich budu seškrabávat).. Takže je tedy ještě předtím, než je zasadím, zkusím zbavit celé slupky kolem nich..
Ovšem napadá mě otázka.. Kdybych tu plíseň pouze setřel bez toho, aniž bych ty semena celé sloupl, neobjeví se náhodou ta plíseň znova? Je docela jasný, že na 100% ji pryč nedám.. :)

PříspěvekNapsal: 17 dub 2017 21:16 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Ta plíseň se možná vrátí, ale pokud to mezitím vyroste, tak ta plíseň bude už jen na částech semene, které se změní na klíční lístky a tam už to tolik nevadí.
Jinak držím palce ať máš z těch semen rostlinky.

PříspěvekNapsal: 18 dub 2017 07:08 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Dovolím si trochu odbočit.
Jsi mě, Ondro, zaskočil s tím hypermanganem. Dlouho klíčící semena vysévám do misek se spařeným substrátem, které ještě před vložením semen sterilizuji v mikrovlnce. Po vysetí semen zastříknu povrch Previcurem a zavřu víčko. I tak u 1 misky z deseti se za cca 3 měsíce objeví na povrchu plíseň.
Vyjmu semena, pokud jsou zdravá provedu koupel v hypermanganu a opakuji výsadbu do nového substrátu + sterilizace + Previcur. Po tomto postupu mám i po roce (bohužel asi 30 ks) misky stále bez plísně (nyní jsou ve stratifikaci).
Takže bych ten hypemangan zase úplně nezatracoval, ale Previcur je základ.

PříspěvekNapsal: 18 dub 2017 12:41 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Jo, v kombinaci s tím previcurem může ten hypermangan fungovat.
Já mám zkušenost, že když jsem si chtěl uskladnit semena v mírně vlhkém kokosáku, tak jsem je nejdřív namočil do celkem silného roztoku hypermanganu. Po celkem krátké době byly všechny plesnivé.
Semena na kterých nejsou zbytky ovoce, slupek, apod., většinou nejsou náchylné k plesnivění ani po hodně dlouhé době a nemusí se ani nijak chemicky ošetřovat.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina