SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 06 dub 2020 23:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 25 úno 2010 11:27 
Administrátor
Administrátor

No snad to dobře dopadne. Jedu na týden na hory a nevím co se s ní stane. Pořád všude čtu o opatrnosti v zalévání a asi jsem to přehnal. Jenže rostlina nic nenaznačovala, ani sucho, ani mokro. Až teď tohle. Před odjezdem ji dám vodu a uvidím příští sobotu. Rostlina byla na zaskleném balkoně v celkem super podmínkách až do doby, než jsem ji musel z důvodů velkých mrazů vzít dovnitř. Je v místnosti, kde je bohužel 15-18°C. Světla by měla mít dostatek. Snad to bude v pohodě. S řezem tedy počkám až po horách, ale ty suché bch měl odstranit hned, co myslíš?

PříspěvekNapsal: 26 úno 2010 09:57 
Administrátor
Administrátor

Mám poměrně nepříjemný pocit, že citrus na fotkách není poškozený od malé zálivky - přesušení, ale od mrazu - přešel mrazem, který je "hraniční" pro rostlinu.
Já bych momentálně odstranil to, co je viditelně poškozeno a s konečným řezem bych počkal až na jaro - na rašení...

PříspěvekNapsal: 26 úno 2010 11:02 
Administrátor
Administrátor

Ivo, i tohle je možné. Jakmile mně odešly některé rostliny mrazem (psáno níže) tak šlo všechno dovnitř. Tahle rostlina byla úplně v pohodě skoro 2 měsíce a to co je na fotkách je otázka cca 3 dnů :(. No je to moje první zima a už takové škody :( Ale chybami se člověk učí. Téhle by vážně bylo škoda, stejně jako těch krásných semenáčů.

PříspěvekNapsal: 26 úno 2010 13:17 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Petr to napsal úplně přesně. ;)

Ostříhat zatím jen evidentně suché větvičky a zelené zdravé nechat být. Ty by měly v pohodě obrazit :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 12 bře 2010 00:02 
Zimní sezóna pomalu končí, tak můžu shodnotit letošní ztráty a poškození, i když by to chtělo ještě trochu času...

4 asi tříleté fíkovníky BT, zakryté jednoduchým krytem (ocelový koš vycpaný listy ořešáku, při největších mrazech ještě zaházený sněhem) mají poškození kolem 20 - 35%.
Asi tříletý fíkovník neznámé odrůdy, původem tuším z laelie, nechráněn, jen krytý sněhem, má poškození 0 - 10%.
Dvouletý cicimek (Zizyphus jujuba), chráněný lepenkovou krabicí, má poškození 0 - 10%.
3 dvouleté granátovníky, semenáče, zaházené jen listím, vyadají ku podivu dobře, loňskou zimu přežil jednoletý semenáček -19 bez ochrany, tak třeba při letošních -24° mají taky šanci...
Asimina triloba 'Davis' a 'Overleese' nechráněné, jsou bez poškození.
Různé mrazuvzdorné kaktusy (Echinocereus reichenbachii, E. triglochidiatus, Coryphanta viviparia, Neobessya missouriensis, Opuntia humifusa, O. rutilans, O. engelmanii) jsou zatím v pořádku. Od podzimu byly kryté plachtou proti povětrnostním vlivům.
Mladé dvouleté semenáčky Agáví (neomexicana, parryi huachucensis) a Juk (baccata, thompsoniana), kryté jako kaktusy, vypadaly ještě před třemi týdny hyn, dnes dávám všem šanci na přežití, vypadají mnohem lépe :) .
Nolina microcarpa uhnila.

Všechny tyto rostliny jsem sázel do volné půdy loni, připomínám že nejnižší teplota byla -24°C. Celkově jsem spíše mile překvapen, po letošní zimě.

Tyto údaje nemusí být ještě zcela přesné, počátkem vegetace budu moudřejší a dám vědět ;)

PříspěvekNapsal: 14 bře 2010 19:38 
Dej určitě vědět, mě to zajímá, jak ti to roste ;) .

PříspěvekNapsal: 15 bře 2010 00:58 
;) Dobře, za 2 týdny už by se mohly rostliny probírat Obrázek . Ale dokud spí tak aspoň vypadají živý :roll: :? :lol:

PříspěvekNapsal: 23 črc 2010 22:00 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Dám to do tejto témy, hádam sa to sem hodí. Po neustálom vysádzaní rastlín do voľnej pôdy, mi už rodičia zatrhli vysádzať ďalšie. Mám teda 4 A. chinesis,4 A. arguta, 3 figovníky, 3 tomely..
Viac mi teda naši nedovolia. Mal som okrem toho ešte jeden figovník od p. Ivy, lenže ten sa podarilo neustálim vykosovaním a postrekovaním trávniku proti burine úspešne môjmu otcovi zahubiť. Ostalo mi teda jediné posledné miesto, a tak sa Vás chcem spýtať. Bohužiaľ sa neviem vôbec rozhodnúť, či si mám opäť zohnať nejaký figovník(neviem odkiaľ) a nasadiť naspäť alebo mam skúsiť nasadiť nejakú asiminu, alebo jujubu alebo niečo iné. Viem, je to divná požiadavka, ale ja som fakt neviem rozhodnúť...Dám tam Asiminu?Alebo figovník? Alebo Tomel? :?: :roll: :lol:

PříspěvekNapsal: 24 črc 2010 12:05 
Administrátor
Administrátor

Tome, s místem bojuje úplně každý..., před nějakým časem jsem říkal, že mě se tohle netýká, když došlo místo - prostě jsem rozšířil zahradu. :roll: Ovšem nyní jsem na "full" stavu, jedině pokračovat na pole... :roll: To se mi nechce! Z toho plyne, že místo, které ještě mám je asi tak na 3 - 5 rostlin..
Hoooodně taky přemýšlím, co tam dám...
Podle mých pozorování /v tomto případě bohužel za velmi krátkou dobu/ dám přednost asiminám. Měl jsem z nich v mých podmínkách strach, ale dokazují neuvěřitelné vlastnosti. Vidím v nich trošku budounost... :lol: Fíkovníky - díky nemožnosti sehnámí spolehlivé odrůdy roozšiřovat nebudu, mám jich na případnou výsadbu ještě stejně moc, .. a tomely - ty se mi nejeví tak jako asiminy...
Tak že to je moje "hlasování". :D

PříspěvekNapsal: 24 črc 2010 17:54 
Čestný člen
Čestný člen

No vidíš, já měl zase na zahradě asiminy, trčely tam tři roky a poporostly za tu dobu z bídou 5 cm. Pak mi vnuk jednu ukopl míčem, druhá nepřežila zimu a bylo vymalováno. Už jsem pořídil dva tomely od Zdeňka - Mohler a Yates. Do jara budou ještě v kontejnerech, ale jak přestane mrznout, pofičí do země.
Obrázek
Mohler
Obrázek
Yates

PříspěvekNapsal: 25 črc 2010 20:54 
Čestný člen
Čestný člen

Pokud budeš chtít asiminy, tak to budou min. 2 rostliny :mrgreen: .
Já jsem tomely nikdy nepěstoval a fíkovník jen v květináči, takže mám venku vyzkoušené jen asiminy a ty naši zimu u nás vydrží, to mám už vyzkoušené. A jsou za nějaký čas i kvést. S těmi plody se ještě uvidí :mrgreen: . Nikdy jsem je nejedl ,ale doufám, že je někdy ochutnám ;) .
A musím říct, že samotná rostlina je na zahradě moc hezká, i když neplodí.

PříspěvekNapsal: 25 črc 2010 22:16 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Pedro píše:
Já jsem tomely nikdy nepěstoval a fíkovník jen v květináči, takže mám venku vyzkoušené jen asiminy a ty naši zimu u nás vydrží, to mám už vyzkoušené. A jsou za nějaký čas i kvést. S těmi plody se ještě uvidí :mrgreen: . Nikdy jsem je nejedl ,ale doufám, že je někdy ochutnám ;) .

Peťo, po konzultácii so Zdenkom asi kúpim Primu a ako sa vraví, poručeno pánu Bohu. :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 26 črc 2010 08:28 
Čestný člen
Čestný člen

kal-el píše:
Pedro píše:

Peťo, po konzultácii so Zdenkom asi kúpim Primu a ako sa vraví, poručeno pánu Bohu. :mrgreen:

Tak Prima!! :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 28 črc 2010 15:05 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tomáš, keď nevieš, čo s miestom, nasaď si tam konope. ;)
Kam

PříspěvekNapsal: 07 zář 2010 11:49 
Administrátor
Administrátor

Ahoj, tak níže popsaná rostlina nyní vypadá takto :)

Přílohy:
Poznámka: C.limon
C.limonR_www03.jpg
C.limonR_www03.jpg [ 167.16 KiB | Zobrazeno 3321 krát ]

PříspěvekNapsal: 07 zář 2010 11:52 
Administrátor
Administrátor

A ještě jedna. C.limon 'Adamo' po loňské zimě jsem ji defacto odepsal a dnes vypadá takhle :)

Přílohy:
Poznámka: Nyní
Adamo_www04.jpg
Adamo_www04.jpg [ 188.77 KiB | Zobrazeno 3319 krát ]
Poznámka: Po zimě
Adamo_www03.jpg
Adamo_www03.jpg [ 29.92 KiB | Zobrazeno 3319 krát ]

PříspěvekNapsal: 07 zář 2010 11:57 
Administrátor
Administrátor

Stejně tak C.sinensis 'Tarocco'

Přílohy:
Poznámka: Nyní
C.sinensis_Tarocco_www02.jpg
C.sinensis_Tarocco_www02.jpg [ 190.55 KiB | Zobrazeno 3318 krát ]
Poznámka: Po zimě
C.sinensis_Tarocco_www01.jpg
C.sinensis_Tarocco_www01.jpg [ 33.11 KiB | Zobrazeno 3318 krát ]

PříspěvekNapsal: 07 zář 2010 16:05 
Čestný člen
Čestný člen

Gratuluji k záchraně. Nakonec to nebylo tak dramatické :lol: . Je z ní zase krácná rostlina. Možná ještě krásnější.
Jak jsou kořeny v pořádku, tak to vyroste i z posledního očka, ale když ti kompletně uhnijí kořeny, tak můžeš mít dvoumetrovou rostlinu a je stejně konec.

PříspěvekNapsal: 26 čer 2012 11:46 
Nový člen
Nový člen

Dobrý den, na mých citrusech se mi nevím proc rulují listy. Je to z malé zálivky? Nebo naopak z velké? Nebo příčina je úplně jiná? Děkuji za odpověď.

PříspěvekNapsal: 26 čer 2012 12:21 
Administrátor
Administrátor

"manicek" - vítám tě mezi námi na fóru, byť jsi právě porušil několil pravidel.

1. První měsíc nesmíš zakládat nová témata!!
2. Když už jsi je založil, proč do pokecu, když na tyhle otázky tu máme speciální rubriku.

Proto jsem ti téma smazal a otázku přesunul tam, kam patří.. Pokud by si každý založil téma, jaké se mu líbí a ještě kam ho napadne, po měsíci můžeme tohle fórum zavřít..., nikdo se tu nevyzná..

A k tvému dotazu: 99% jde o nějakého škůdce, zkontroluj si rostliny.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina