SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 26 kvě 2020 06:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 06 pro 2014 13:42 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Nechám si rád poradit a trochu tápu, co lze pěstovat v nevytápěném skleníku (Limes). Zeleninu již pěstovat v tomto nebudu-na to mám již foliovníky a tak se naskýtá otázka co tam pěstovat jakožto vytrvalého?-ovoce.
Pokud to tedy vůbec lze..?-hlavně během zimy, když svítí slunce...a jiné obtíže na které narážím. Nemá někdo zkušenosti?
Zda-li Actinidia chinensis, tomely, asiminy,fíkovníky, révu ne (těch mám všude hodně), nějaké citrusy-jaké?
Rozhodně na ničem netrvám.
Děkuji všem za tipy.

PříspěvekNapsal: 06 pro 2014 20:07 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

S rastlinami si radit netrufam, ale ale odporucal by som zohnat si nejaky logger na zaznamenavanie teploty. Zima prave zacina, takze cas na zistenie ako tam bude kolisat teplota je idealny. Na jar budes mudrejsi...

PříspěvekNapsal: 06 pro 2014 21:38 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Miroslav: chinensisku určitě ne, obrovské problémy s opylováním, mám z několika spolehlivých zdrojů, je snazší ji mít na drátěnce u domu. Dle mého názoru, asiminy je asi zbytečné dávat pod sklo, tomel - to je otázka, zda za tři roky nevytlačí skla svým tempem růstu - asi bych taky volil výsadbu ven (sám to tak mám). Jako vhodnou věc bych viděl ty fíkovníky pěstované produkčním způsobem (dělají to japonci, fotky někde na fóru jsou, zvláštní vedení a řez), dal bych mandariny, těch, co vydrží cca -7°C je docela dost, ve starých Citrusářích bývalo dost článků na tohle téma. Přidal bych japonskou mišpuli v několika odrůdách, fejchou rohovník,granátové jablko a máš plno:-)

PříspěvekNapsal: 06 pro 2014 21:45 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

ty tomely mě mozna mrzi nejvic-prece jen spotreba plodu je nyni tak velka, ze doma se jedi vic jak jabka..ale je fakt, ze mit vytlacena skla nechci, co se da delat, mandarinky by byly dobre, ale netusim kolik st.tam bude, kdyz venku bude treba -15..tak nevim, zda by to tam daly, nejaky fikovnik proc ne, sice nejsou uplne top jako kaki a čerimoja, ale dve rostliny se vejdou, velkoplode marhaníky tak s tema vubec nemam zkusenosti a o shaneni odrud uz kord ne, ale zajimavy uvahy..jo mozna tu Camelii ch. bych mohl dat-me tak napadla :)

PříspěvekNapsal: 06 pro 2014 22:45 
Čestný člen
Čestný člen

Tím bych Míro asi začal..Zjistit o kolik tam je tepleji než venku.Jesli máš možnost jít uvnitř skleníku třeba o půl metru do hloubky,je to jen k dobru,stejně jako akumulační voda a další vylepšení - zateplení skleníku v zimní polovině roku (polystyren,mirelon) na severní stěnu skleníku a sledovat zvětšující se teplotní náskok skleníku,proti venku.
Jak máš velký skleník ?

PříspěvekNapsal: 07 pro 2014 08:15 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

6x3m s cestickou uprostred, takze 2 pásy na výsadbu...

PříspěvekNapsal: 08 pro 2014 08:22 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Miroslav: nevím, ze kterého Sedlce jsi, ale dnes už jsou odrůdy tomelů, které se dají v podmínkách termofytika popř. některých oblastí mezofytika zkusit venku, rostou a plodí. Osobně mám venku 6 hybridních D. kaki, plus Nikitu a Rossijanku a relativně bez problémů. Nejstarší už budou venku čtvrtou zimu. Jinak, velmi slušná úroda tomelů se dá udělati z rostlin ve velkých květináčích. Každý rok mám z květináčovek cca 12 kg plodů.

čajovníky pořešíme na jaře, já je mám na záhonu, na zimu je přikrývám nasekaným chvojím. Ideální by na ně byla tranšej.

Ty citrusy se "za časů oněch" pěstovaly v polozapuštěných sklenících, které se na zimu obskládávaly balíky slámy.

PříspěvekNapsal: 08 pro 2014 08:27 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

bohuzel zapusteny sklenik nemam, onehda na praxi je meli a vyuzivali na myrtu a aucuby jako zelen v zime
tomel mam-Nikutu, ale je spolu s Kavkazem vysazena hned vedle vinice, tak snad to tam daji

PříspěvekNapsal: 09 pro 2014 18:15 
Čestný člen
Čestný člen

Pokud s tím skleníkem uděláš něco podobnýho jako dělám já s iglů, tak se dostaneš lehce pod 0°C a z toho můžeš vycházet.

Míra je kousek od Plzně, odolné tomely může mít venku.

PříspěvekNapsal: 09 pro 2014 20:55 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

no Sedlců je hodně... :lol:

PříspěvekNapsal: 18 úno 2015 20:10 
Nový člen
Nový člen

Já úspěšně pěstuji Dyospiros kaki - větší roubovaný strom dovezený před čtyřmi lety z Itálie a pravidelně plodící, Granátové jablko, fíkovníky a myšpuli japonskou

PříspěvekNapsal: 20 úno 2015 12:56 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

hod sem prosim foto pro nazornost, jak roste ve skleniku,dík

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina