SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 26 kvě 2020 08:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 16 říj 2009 09:07 
Nový člen
Nový člen

Jak si přál Admin - založila jsem pro naše povídání o pěstování na zasklených balkonech tohle nové téma. Pokračuji v diskusi z tématu Citrusy: kvetení a plodnost.

U zasklených balkonů je ještě jedna věc...
Pokud nemají zaskleno i sousedi pod a nad vámi, je třeba izolovat i podlahu balkonu a strop - aspoň na zimní měsíce. Citrusy, pokud stojí přímo na podlaze balkonu, jsou ochlazovány zdola - beton vůbec neizoluje - teplotně je 15cm betonu asi jako 5mm polystyrenu. Rostliny je potřeba aspoň postavit na tlustou polystyrenovou tabuli - doporučuji tl. min. 10cm. Tím se zabrání ochlazování kořenů od podlahy.

PříspěvekNapsal: 16 říj 2009 09:19 
Administrátor
Administrátor

Paní Ivo, děkuji za založení tématu.
Malinkato jsem upravil název, aby bylo širší pole působnosti... ;)
Jinak zase pro ostatní, kdo paní Ivu nezná... Je to stavařka - projektantka - /snad jsem to napsal spráně.. :oops: /. Tak že její rady jsou v tomto ohledu kvalifikované... ;)

PříspěvekNapsal: 16 říj 2009 10:12 
Nový člen
Nový člen

Dělám hlavně (v podstatě skoro výhradně) statiku, ale "oficiálně" jsem stavařka. Občas si něco spočítám z hlediska tepelné techniky a tohle byla jedna z těch věcí. I když - výpočty jsou jedna věc a skutečná praxe něco docela jiného... ;)
Mám také jakousi "zimní minizahrádku" - prosklený výběžek obýváku pod trojúhelníkovým balkonem půdy (asi 2,5m2), oddělený od zbylého pokoje jen těžkým závěsem. Nosná konstrukce této části je dřevěná (sloup i stropy), strop má jako izolaci 12cm minerální vlny (stačilo v době stavby před 10 lety, nyní je požadavek již na 20cm vlny nebo polystyrenu s u = 0.04). Je to postaveno na části venkovní betonové terasy, na níž je kvůli malé výšce "pouze" 8cm polystyrenu + betonová mazanina (s králičím pletivem místo KARI sítě - šetřila jsem :D ) a keramická dlažba. Terasa je na zděných sloupcích, takže pod ni fouká.
V praxi při zimování rostlin to znamená tohle: těsně u země bylo třeba dnešmí ráno (venku °C) + 11,7°C, ve výšce asi 1,8m (na květináči na horní polici) +17,0°C. Dlažba strašně studená na pošlap. Absolutní minimum za 10 let bylo +3,0°C dole u skla francouzských oken a asi 12°C na horní polici. Jinak nepoklesla teplota dole pod +6,0 a nahoře +14,0°C. Mám tedy na vybranou více možností umístění rostlin dle jejich nároků na zimovací teploty - samozřejmě s přihlédnutím ke světelným poměrům. Podrobně jsem o tom psala na svých starých stránkách.
Takže první zima by měla být o měření teplot na různých místech vašich zasklených balkonů či zahrad. Že se něčemu nedaří dobře zimovat na jednom místě neznamená, že to nepůjde o metr dál a výš (či níž). ;). Ať se zadaří. 8-)

PříspěvekNapsal: 16 říj 2009 10:15 
Nový člen
Nový člen

Vypadla mi hodnota ranní teploty venku u bazénu (v 6.50 hod). Byla rovná nula.

PříspěvekNapsal: 16 říj 2009 14:32 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tak koukám že se rozjela diskuse o zaskleném balkoně. Tak jak píše Iva teploly jsou různé na určitých místech. Já mám poličku asi 30cm nad zemí a na ní ještě 10cm. poliestirén a na něm citrusy. Teplota zde je o 3 stupně nižší než na parapetu. Teplota zeminy v nádobách je ještě rozdílnější. Co se týče teploty v zimě tak nikdy nespadla k 0 a to nepřitápím. Při venkovní teplotě -10 je v citrusárně +3. Se zimováním citrusů nemám žádný problém. Pokud má někdo dotaz můžu pokud budu vědět odpovědět Josef.

PříspěvekNapsal: 16 říj 2009 18:16 
Čestný člen
Čestný člen

Jenom malinká připomínka k balkonům - jelikož se tady zdublovalo téma, to první jsem zamknul. Takže pokračujte tady.

Edit Admin: Já je smazal, jak jsem v něm avízoval... ;)

PříspěvekNapsal: 16 říj 2009 21:52 
Nový člen
Nový člen

Stanley_51 píše:
Jenom malinká připomínka k balkonům - jelikož se tady zdublovalo téma, to první jsem zamknul. Takže pokračujte tady.

Jéjej, to se moc omlouvám. Nevím, jak se mi to mohlo stát, že jsem to téma přehlédla :oops: .

Ještě doplním poznámečku: pokud by přece jen na tom zaskleném balkoně měla klesnout teplota pod kritickou mez (pro citrusy zhruba od -2°C, pokud máte hodně choulostivé rostliny), tak je myslím lepší tam zavést z bytu malé topidlo a na těch pár kritických hodin je zapnout, než tahat rostliny na noc do teplého bytu. Osvědčil se mi (vyzkoušeno v okeníku) časový spínač, nastavený vždy na 15 minut topení asi po hodině od půlnoci do 7 ráno, topidlo zapnuté jen na 400W. Tímto způsobem ani moc neprotopíte, protože nocí, kdy klesá teplota pod -10°C, moc v roce není. ;). Přitom je důležité nenechat teplo sálat přímo na rostliny, ale do volného prostoru mezi nimi. Pokud byste připojili malý ventilátor (stačí 20 až 30W) na promísení vzduchu, je to "značka ideál".

PříspěvekNapsal: 17 říj 2009 07:20 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Ivo tady bych nesouhlasil s časovým spínačem. Je sice levnější než dobrý termostat, a v případě termostatu se protopí ještě výrazně méně. Protože termostat sepne jen když teplota klesne na teplotu spínání u mě to je na +1°C a vypnutí na +2°C. ;)

Naposledy upravil Zdenek dne 17 říj 2009 11:56, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 17 říj 2009 08:40 
Administrátor
Administrátor

Iva Hažmuková píše:
Jéjej, to se moc omlouvám. Nevím, jak se mi to mohlo stát, že jsem to téma přehlédla :oops: .

Ivo, nic jste nepřehlédla... ;) Tady jste téma založila jako první a správně... ;)

PříspěvekNapsal: 17 říj 2009 19:50 
Nový člen
Nový člen

Zdeňku, s tím termostatem máte zcela jistě pravdu, a předpokládám, že u Vás je na něj 100% spolehnutí. Ale já vycházela ze svých podmínek - a u mne je s termostatem ve skleníku stálé trápení. Možná to souvisí s jeho stářím (resp. dobou pořízení) a typem i umístěním. Mám totiž vnitřní (pokojový) termostat, který lze jen díky jistému "obelhání" nastavit na 0°C. Mám jej uprostřed skleníku a v jeho blízkosti (cca třičtvrtě metru od něj) jedno z topidel - infralampu. Přímo nad termostatem je malý ventilátor. Když teplota klesne na hlídanou hodnotu, nejprve se sepne ventilátor a promíchá vzduch. Teprve až ventilátor a promíchání vzduchu nestačí, sepnou se topidla. A tam nastává ten kámen úrazu: Díky umístění reaguje termostat na topení velmi brzy, někdy vypíná topidla již po 30 vteřinách, takže si sice hlídám 0°C, jenže u stěn skleníku je klidně -3 i -4°C. V zimě 2004/2005, kdy bylo jednu noc večer -20 a ráno bezmála -26°C mi ve skleníku teplota klesla na -5 až -6°C...
Takže do okeníku, kde mám v nádobách opadavé subtropy a otužilé citrusy, jsem si loňskou zimu (2007/2008) dala pouze halogenové topidlo nastavené na nejnižší výkon (400W) a podle předpovědi počasí i aktuální teploty večer "aktuálně" nastavovala potřebu topení v noci. Podařilo se mi to odhadnout dobře, v 1 nejstudenější noc bylo v okeníku pouze -6,5°C (při venkovních -16°C), což bylo právě tak akorát... ;)

PříspěvekNapsal: 17 říj 2009 21:54 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Ivo asi bych neváhal a ten termostat vyměnil za nový Obj. č.: 615910 na adrese : http://shop.conrad.cz/ ;)

PříspěvekNapsal: 23 říj 2009 14:36 
Nový člen
Nový člen

Zdeňku, kdyby mi pomohla výměna termostatu, tak by to bylo v pohodě ;) . Ale spíš si myslím, že problém je v přílišné blízkosti topidel a možná i ve ventilátoru přímo nad (cca 1,5m)termostatem. Takže musím vyřešit, jak jednoduše odstínit termostat od těchto vlivů a pak by to mohlo fungovat. Možná by mohla stačit i jen nějaká jednoduchá zástěna :roll: Po výstavě popřemýšlím...

PříspěvekNapsal: 24 říj 2009 16:08 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Pani Iva, a čo takto ten termostat skúsiť presunúť niekam inam ? Určite by som ho nedával do blízkosti vykurovacieho telesa a ventilátoru ;) .

PříspěvekNapsal: 25 říj 2009 20:18 
Nový člen
Nový člen

Mitasi, nad tím jsem uvažovala v úplně 1. řadě... Ale změnit umístění jsme museli vzdát - termostat jsem chtěla u středu skleníku, nevíc je blízko dveří skleníku, které jsou jeho nejméně izolovaným místem. Takže spíš se bude muset vyřešit to odstínění od ventilátoru a nejbližší lampy. Naštěstí je zatím čas a navíc to vypadá, že po výstavě budu mít pár dní volna, než mi kolegové zase "zaplaví stůl" prací.

PříspěvekNapsal: 09 dub 2011 21:42 
Čestný člen
Čestný člen

Tak trošku se pokusím oživit toto téma.
Jak byste řešili tu "studenou dlažbu".
Já bych to viděl v kombinaci s ventilátorem. Udělat nějakou dvojitou podlahu a do prostoru vhánět teplý vzduch od stropu. Dá se to samozřejmě i bez té dvojité podlahy nebo nějakých kanálů, ale takhle by to mělo asi větší efekt. Aby to ale zase nebylo příliš složité nebo drahé.

PříspěvekNapsal: 21 říj 2013 15:21 
Čestný člen
Čestný člen

Měl bych pár technických dotazů na Rudu a jeho zimní zahradu. Chtěl jsem se zeptat a požádat, zda bys mohl dát foto řešení zasklení boční stěny pod střechu, jak jsi vyřešil větrání, a způsob osazení dveří a jejich začištění? Konstrukci sis dělal sám nebo firma? Plánuji taky stavbu, konstrukci od jedné tesařské fy, zasklím sám pomocí přítlačných lišt, jen mi schází pár detailů. Děkuji moc

PříspěvekNapsal: 21 říj 2013 17:24 
Ú :? , to se neptáš toho pravého, ale snad ti odpovím na vše :oops: ..
To foto můžu vložit, ale až zítra. Já osobně jsem neřešil nic, v době kdy se stavěla zimní zahrada, mě zajímaly ještě jiné věci a vše řešil strejda truhlář, který nám tu staví vše dřevěné :D .

Ale stěny jsou řešené tak, že střecha na nich (samozřejmě za podpěry trámů) sedí. Vše je projeto ještě větší vrstvou silikonu. Po 5 letech jsou trámy a polykarbonát pořád v perfektním stavu a pokud je někde dírka, není to nic, s čím by si silikon neporadil :mrgreen: .

Větrání- nemam :lol: :roll: . Jó vlastně mam, letos jsem si tam postavil větrák :D .

A dveře svařil táta tzv. "na koleni", dveře jsou usazeny v dřevěném rámu, do toho se mohlo vyrobit prakticky cokoli, co jde ke dřevu přivrtat :mrgreen: . Výhoda je, že to nic nestálo, udělaly se ze zbytků kovu a polykarbonátu, nevýhoda je, že železná konstrukce nijak nezateplená při mrazech funguje jako ledové těleso v mrazáku- obalí se ledem (ze vnitř). Ale nehnije to, jen se v zimě pod nimi sráží hodně vody. Však se přijeď podívat na to dílo :) .

Doporučuji ti se zamyslet i nad interiérem, kdybych mohl něco pozměnit, bylo by to právě to. Dost mi schází více místa na parapetech a dal bych je ještě mnohem výše. Ideální je výška pracovního stolu, tzn. 120 cm..? Jestli se ptáš proč, tak je to jednoduché, v této výšce je naprosto ideální teplota prakticky po celý rok. U země se line chlad a u střechy je moc vedro, nejlépe mi rostou všechny rostliny právě na parapetech (který je ale jen cca 80 cm nad zemí a je 20 cm široký).

Jinak teda klobouk dolů, že si se do toho pustil, jsem zvědav na výsledek 8-) .

PříspěvekNapsal: 22 říj 2013 13:43 
Čestný člen
Čestný člen

Za fota detailů budu moc rád. Já bych chtěl rozměr 4 x 6.5 m. Jinak moc děkuji za perfektní odpověď. Původně jsem chtěl nechat na míru udělat z hliníku něco většího, v podstatě přes půlku dvoru, ale cenová nabídka kterou jsem dostal, mě usadila do gauče. to bych měl nový barák a auto.

PříspěvekNapsal: 31 říj 2013 21:43 
Tak tady jsou fotky těch spojů, které by tě mohly zajímat ;) .

Všechno krom kovu neustále pracuje, takže sem tam je prostě potřeba přeject silikonem ty spoje.

Zimní zahrada není dneska žádná p...l, nejdražší je jistě polykarbonát, pro dobrou izolaci je jistě nejlepší zvolit dobře izolující a několika komorový, popřípadě s ještě nějakým vylepším ;) . S rozměrami nešetříš, myslím, že mam dost podobně velkou zimní zahradu 8-) .

Přílohy:
DSCF9084.JPG
DSCF9084.JPG [ 163.39 KiB | Zobrazeno 3617 krát ]
DSCF9085.JPG
DSCF9085.JPG [ 157.91 KiB | Zobrazeno 3617 krát ]
DSCF9086.JPG
DSCF9086.JPG [ 134.23 KiB | Zobrazeno 3617 krát ]

PříspěvekNapsal: 01 lis 2013 08:07 
Čestný člen
Čestný člen

Páni dík. Máš to vymakaný, a ty profily nebo lišty co tam po obvodu máš je jaký typ? Já chci obvodové stěny z dvojskel, vypadá to lépe, a v podstatě takové ty menší skuliny a mezery a střechu asi z PMMA komůrkových desek.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina