SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 29 bře 2020 01:40

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 213 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Umělé osvětlení
PříspěvekNapsal: 26 zář 2016 18:50 
Administrátor
Administrátor

Odpovídat na mejly z fóra se nedá, fórum je neumí zpět umístit. Proto musíte do mejlu napsat vaši zpětnou adresu.

PříspěvekNapsal: 27 zář 2016 17:42 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Docela dost uvažuji, že už těm svým potvůrkám dopřeji v zimě trochu víc světla. Bez přisvěcování vypadají některé tropické druhy vždycky po zimě bídně.
S umělým osvětlením pro rostliny mají největší zkušenosti asi milovníci konopí :-). Trochu jsem koukal na jejich postřehy a aspoň kde jsem se díval já, tak tyhle různé barevné ledky nepoužívají. Většinou mají výbojky, což je jednak složité na instalaci a nepoužitelné je to asi i z hlediska pořizovacích nákladů. No mě by se líbilo třeba toto:
http://www.setrice.eu/www-setrice-eu-197?tab=related
Co jsem tak načetl, tak by to mělo mít hlavně teplotu světla okolo 6500K a co nejvíce lumenů v poměru k wattům. Má někdo s něčím takovým zkušenosti? Hlavně tedy dumám, jak je náročné měnit ten svítící led vnitřek.

PříspěvekNapsal: 28 zář 2016 07:02 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Vzhledem k tomu, že se problematice umělého osvětlení věnuji intenzivně již několik let, mohu ti na něco odpopvědět.

V podstatě se u nás nedá (ani informace ani svítidla) sehnat jinde, než na growshopech. U pěstování těchto kytek je ale zapotřebí obrovských dávek lumenů (ono je to složitější, přepočet na barevné ledky nelze v lumenech vyjádřit, ale používám to jako určité poměrové měřítko svítivosti). Navíc jim stačí využít jen "růstové" a "květové" spektrum světla a na to jsou jejich výbojky vyráběny. Pěstování se obvykle provádí v uzavřených boxech bez přístupu okolního světla (a zvědavých očí). Používají se i textilní "skříně" vyložené rexlexní fólií (dooporučuji věnovat pozornost těmto fóliím, jako doplňku osvětlení). Pro hodnocení pěstování se používá poměr "gram/watt" (velmi kvalitní sklizeň se bere 3 g/W), myšleno na watt instalovaného osvětlovacího výkonu. A výbojky mají (zatím pořád) lepší poměr watt/lumen (cca 125 lm/W), než ledky (80 - 100 lm/W). Navíc se pěstitelům cpou pod nos již hotové kompletní sady. Výše popsané tvoří hlavní důvod využívání výbojek u zmíněných rostlin.

Barevných ledek se v první fázi výroby nasekalo velké množství, ale pak se ukázalo, že to pořád ještě není ono a prodejci se pořád ještě hlavně zbavují starých zásob ledek s výkonem do 1 W a svítidel z nich vyrobených. Většinou jsou svítidla velká, drahá a málo výkonná (to je charakteristika většiny, v současné době, dostupných světel a svítidel z barevných led.
Lze ale sehnat (většinou přímo z Číny) velice kvalitní ledky s vyšším výkonem, které se vyrábí v mnoha spektrech. Známí pro mě vyrábí perfektní světla z 19 ledek (4 spektra) s příkonem 35W, při délce 50 cm stačí při tomto výkonu jen pasivní chlazení. Pořizovací cena cca 1.000,-Kč.
U barevných ledek je ta výhoda, že je maximum vyzařovaného výkonu využito rostlinami (ale zase se na to hůře kouká). Lze použít bílé led (nejlépe plnospektrální, označované "s vysokým CRI" - lze u nás sehnat ve formě led pásku), ale rostliny z bílého zdroje vaužívají jen 10 - 20% spektra. Pro představu, zatím nejvýkonnější pásek na trhu s CRI 93Ra s příkonem 20W/1 metr pásku má svítivost 2.000 lm, cena za 1 metr je 430 Kč.
Takže nejvýhodnější kombinace při dosvětlování rostlin se mě jeví barevné led jako hlavní zdroj a doplněné bílými led na přímé pozorování, údržbu, atd.

Začínal jsem s lineárními zářivkami. Zkoušel jsem i speciální pro rostliny, zářivky imitující denní světlo i plnospektrální zářivky. Takže většinou mám jako zdroj bílého světla zatím tyhle zářivky. U nich je hlavní problém, že po letech (cca 5 let) silně ztrácí na výkonu a asi dochází i k posunu spektra. Tohle platí i pro vysokovýkonné CLF (také nabízené v growshopech). Takže u těchto zdrojů jsou sice přímé pořizovací náklady výrazně nižší, propálí se ale víc proudu a je to jenom na chvíli.

PříspěvekNapsal: 28 zář 2016 07:05 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Ještě doplním k tvému odkazu na svítidlo, že v Bau... mají 150 cm led panel pod linku, 23W/ 2.400 lm za 599,-Kč.
Zajímavé čtení o led páscích je na http://eshop.ledsolution.cz

PříspěvekNapsal: 28 zář 2016 10:23 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Moc díky za obsáhlý příspěvek k téhle problematice. Já se tedy zatím spíše v této problematice rozkoukávám. Jo to světlo, co jsem dával minule asi úplně nejlepší nebude.
Teď mě ještě zaujaly co se týká LEDek moderní COB panely, existují asi dokonce i nějaké s vhodným spektrem pro pěstování, viz. tady:
http://ledkyzarovkysvitidla.webovky.cz/ ... nely-grow/
Snad by se to dalo sehnat někde ještě levněji. Asi bych uvažoval o tom, kdyby to šlo zabudovat do nějakého jakoby reflektoru. Ideální by byly asi 2 reflektory po 50W, což by mělo být okolo 10000lm.
No ještě budu hledat.

PříspěvekNapsal: 28 zář 2016 14:45 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Já udělal zkušenost (a na jejím základě jsme nakonec skončili u panelů 50 cm dlouhých s příkonem 35W), že je vhodnější použít větší množství světel menšího výkonu ze všech stran. Doslova kytky obalit světelnými zdroji. Nejen na strop, ale i nasvislo na stěny a police.
Většinou každý bojuje s prostorem, kytky jsou blízko u sebe a u stěn a nezbývá moc prostoru na využití silných reflektorů (to je i můj důvod, proč jsem se nakonec nepustil do experimentů s výkonnými výbojkami). I barevná ledka může kytku popálit, když bude malá vzdálenost
Ty COB panely vypadají dobře, jenom je to moc watů v malém prostoru a může být problém s chlazením (tam se asi bude muset použít ventilátor, tohle pasivní chladič nezvládne). Taky je otázka, do čeho to osadit, kolik bude stát zdroj, atd. Plus ta otázka vzdálenosti od rostlin. Já si těch 35W netrofnu dát blíže, jak 40 - 50 cm od listů (jenom na mucholapky to valím ze 30 cm a jim to vyhovuje). Při 100W bych nešel pod 1 metr (chtělo by to vyzkoušet).
U ledek a led pásků je alespoň tohle vyřešené a ty lišty a zdroje nejsou moc drahé (už je to delší dobu na trhu). Jestli bude přes zimu trochu času, vyzkouším ty pásky CRI.
Kdybys našel něco zajímavého, budu vděčný za info (klidně SZ).

Mimochodem podobně zajímavá debata by se dala vést i na téma udržování vlhkosti v prostoru.....

PříspěvekNapsal: 29 zář 2016 21:00 
Nový člen
Nový člen

Dobrý večer prajem.

Chcel by som sa s Vami podeliť o jednu skúsenosť a zároveň Vám položiť otázku. V posledných dňoch sa tu v Šenkviciach v noci ochladilo tak na 9 min 8 stupňov. Všetky citrusové rastliny som presťahoval k stene na južnú stranu domu. Svetlo v denných hodinách je prakticky tak od 6.30 hod. do tej 19.00 hodiny. Od steny domu mám plot vo vzdialenosti ta 1,8 metru. Rovno nad plotom mi svieti pouličné ledkové verejné osvetlenie. Posledné dve noci tu bola teplota 16 stupňov a dnes o 4:30 hodine ráno 18 stupňov. Rastliny začali znova rásť aj keď už predtým všetky malé nové výhonky opadli. Niektoré rastliny majú za tri dni prírastok aj 3 cm. Preto sa Vás chcem opýtať, či si myslíte, že intenzita verejného osvetlenia a zvýšenie teploty mohlo spôsobiť takýto nárast (nehnojím už tak mesiac iba draslíkom).

S pozdravom Jozef

PříspěvekNapsal: 30 zář 2016 07:19 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Zdroj světla by musel být max 2 metry od rostlin, aby se to nějak výrazně projevilo. Takže bych to hlavně viděl na tu teplotu.

PříspěvekNapsal: 30 zář 2016 18:35 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tak připraveno na Grow Light :-) Obrázek

PříspěvekNapsal: 03 říj 2016 20:59 
Nový člen
Nový člen

Co tam mas za svetelny zdroj?

PříspěvekNapsal: 04 říj 2016 07:26 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Miro píše:
Co tam mas za svetelny zdroj?

Zatím teple bílou led. 13w 1520l. Čekám na 18W/28W/43W/54W/60W LED Grow light Garden Hydroponic Lamp for flowering plants :-)

PříspěvekNapsal: 04 říj 2016 10:01 
Nový člen
Nový člen

Obrázek

No celkom ma zaujima výsledok, wataz mi pride dost mala, ale tiez by som radsej biele svetlo, ako tieto fialove.. v interiery to nie moc prijemne.

na Bananovnik svietim momentalne 150w metalhalid a na "drobnosti" na okne 70w sodik
Obrázek

PříspěvekNapsal: 04 říj 2016 10:52 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tak tahle je jen nouzové řešení a o barvu světla mi ani tak nejde mám to v místnosti u balkonu a tam vegetím pouze já u PC :-).No limetta pod tímto světlem celkem roste a řízky citroníku z Itálie taky.Hlavně já jsem teprve v začátcích tak zkouším co kde a jak poroste,

PříspěvekNapsal: 26 říj 2016 20:57 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tak letos jsem už dotáhl umělé osvětlení hlavní části zimní zahrady do konce:
Obrázek

PříspěvekNapsal: 26 říj 2016 21:52 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Beny píše:
Tak letos jsem už dotáhl umělé osvětlení hlavní části zimní zahrady do konce:
Obrázek

Hezké čím vším to osvětluješ pro inspiraci :-)

PříspěvekNapsal: 26 říj 2016 22:44 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tedy, to jsem si nepředstavoval, že ta barva světla pro kytky je až takováhle. To je tedy h..s fialový (jej) .
Na to budu tedy muset manželku nějak připravit, než si něco takového ve své zimní zahradě spustím. :lol:
Už vidím taky, jak na mě poštvou lidi protidrogové komando, až se mi takhle rozsvítí okna.
Beny, u Tebe ještě policajti nebyli zkontrolovat, co tam pěstuješ?

PříspěvekNapsal: 27 říj 2016 04:46 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Policajti zatím nebyli (kupodivu). Zatím to ale svítí ven jen bočními okny. Chci ale předělat střechu na polykarbonát a to už bude světelný rozptyl větší. Ten foťák to malinko zkresluje. Lze se v tom světle dobře pohybovat a vidět. Jenom zelená vychází jako černá....
Jsem zvědavý, Ondřeji, na tvoji barvu (dávám to sem právě k porovnání). Příští týden nafotím ještě detail zapojení ledek.
Svítím panely skládanými z ledek (4 barvy ledek) v liště s přidaným pasivním chladičem. Jeden panel má příkon 18W. Na vytvoření polostínu to stačí (mám tam hlavně Nephentes). Světlomilnější kytky by chtěli buď výrazně menší vzdálenost od světla a nebo mnohem víc watů.
Ještě dodám, že svítím 2 hodiny ráno (od 7 do 8) a 6 hodin večer (od 15 do 21).

PříspěvekNapsal: 27 říj 2016 07:10 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Já ještě čekám na led čipy a teplovodivou pastu z Číny. Odtamtud mi přišly zatím jen ta krycí sklíčka.
Zbytek, včetně drátů jsem už nakoupil. Celkem mě dostalo, že dráty (1,5mm) vyšly dráž než 2 zdroje nebo ty led čipy i s krytkami.
Až budu svítit, tak to sem vyfotím taky.

PříspěvekNapsal: 27 říj 2016 12:51 
Administrátor
Administrátor

jj já to tu mam taky jak v bordelu, ale paráda :-)

PříspěvekNapsal: 27 říj 2016 14:27 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

No mě svítí jedno okno u balkónu asi 14 dni a už sousedi spekulujou :-)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 213 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina