SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 26 kvě 2020 08:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 117 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Skleníky - rady, informace a tipy
PříspěvekNapsal: 10 kvě 2011 09:14 
Administrátor
Administrátor

Ahoj, dovolil jsem si založit toto téma, protože letos plánuji stavbu skleníku. Jsem v začátcích a vybírám dodavatele, zjišťuji světelné podmínky pro místo na skleník, jak moc skleník zapustit a na co všechno při plánování nezapomenout. Jaké jsou Vaše případné zkušenosti s dodavateli, nebo se samotnou výrobou.
Možná by tohle zasloužilo samostatné téma s podsekcemi, to nechám Ivo na tobě.
Mně se momentálně jedná o skleník, který bude určený výhradně pro citrusy, cca š 4m, d 8m, v 2,4, zapuštění plánuji cca 1m, skleník bude přes zimu vytápěný, automatická regulace větrání okny. Nejvíce mě zatím trápí způsob vytápění a jeho minimalizace na co "nejlevnější provoz".
Moc všem děkuji za případné rady a poznatky.
Miloš

Předmět příspěvku: Re: Skleníky - rady, informace a tipy
PříspěvekNapsal: 10 kvě 2011 21:21 
Čestný člen
Čestný člen

To bude pořádný skleník,když vidím ty rozměry...sem se ani nezeptal,nějaké rostliny budou ve volné půdě?Při těchto rozměrech skleníku a výšce nadzemní části to s tím vytápěním bude opravdu největší trápení a přes zimu to nebude žádná sranda.Předpokládám,že to chceš držet někde kolem a slabě nad nulou.
Vím co máš za citrusy,proto bych asi stavěl raději dva menší skleníky.Jeden menší - tam bych na zimu nacpal,všechno,co nesnese moc mrazy a tam bych přitápěl.Druhý větší skleník,tam bych dal na zimu mrazuvzd.hybridy,kterým mrazy -5-8 stupňů neudělají.V březnu až nebude hrozit promrznutí a oteplí se,bych tam začal přenášet citrusy z malého skleníku..jen můj náhled na věc..
Já cestou topení jít nechci.Mám skleník,další přidělám -více zapuštěný a hybridy,tam vydrží,pokud je nedám v květnu zmrznout ven jako letos.Na unshiovky apod. bude tranšej.Letos tam nic nezmrzlo a jaké byly mrazy...jen ta vlhkost a plísně..s tím budu bojovat,jako ty s tím topením.

PříspěvekNapsal: 10 kvě 2011 21:24 
Ahoj Miloši,

tak se do toho vrhneš jo ;) , no držim palce :!: .

Já jen dodám, že skleník zapuštěný v zemi je rozhodně nejlepší řešení 8-) , má to spousty výhod, hlavně co se týče izolace, tak i menší péče do budoucna, nebudeš muset nahazovat omítku ;) . Potom to vytápění, doporučuji vytápět teplem z baráku- pokud to teda chceš mít nalepený na baráku, určitě to ušetří spoustu práce a peněz. Nevím jestli se dá tak velký prostor vytopit jen třeba proudícím vzduchem zkrz díru v baráku, ale určitě bych o tom pouvažoval 8-) .

Jinak pár inspirací, možná i nějaká rada se najde zde http://yuccaland.oforum.cz/viewtopic.php?f=2&t=37

Tam jsem kdysi dával snad veškeré informace k mé zimní zahradě, takže jestli si chceš projít všechny body, abys věděl čemu se máš vyvarovat, tak si to pročti pozorně. Myslím, že jsem zářný příklad všech základních chyb, který se udělalaly při stavbě, mé zimní zaharady :lol: :roll: . Ostatně, následky sis mohl prohlídnout osobně. Má zimní zahrada vydrží maximálně rok, pak spadne kus zdi a bude to tam větrat :lol: .

PříspěvekNapsal: 11 kvě 2011 06:01 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

co se týká skleníku bych napsal asi toto: už jsem postavil hodně a můžu říct, že kdybych měl stavět další tak volím od základu jinou strategii stavby. Zatím nejlěpší foliák co jsem posatvil je ten můj největší i když má svoje mouchy na vychytání tak jsem s ním spokojen.
Je potřeba zvážit co a jak se bude vytápět. Na vytápění elektrikou je dobrá vyšší počáteční investice do tepelneho čerpadla vzduch - vzduch. Tohle já nemám a řeším to přímotopy což se projevuje vysokou cenou za zimní vytápění. Další hodně dobrá investice do základu při stavbě je pořízení tohoto přitápění : http://www.sunnyjohn.com/ někde tam jsou videa jak se to dělá a provozuje. Tohle mi taky v mém foliáku dosud schází a snad se mi letos podaří realizovat. Nemohl jsem to udělat , protože ve foliáku nemám zeminu a vše je v květináčích. Až budu mít k dispozici 60 kubíku zeminy jdu na to a konečně pak zasadím citrusy do volné půdy. Také je vhodné pouvažovat na zimu o vnitřní termoizolační a na léto stíníci folii. Bohužel tento materiál je poměrně drahy a jeho instalace je taky hodně náročná, ale funguje dokonale. :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 11 kvě 2011 08:31 
Administrátor
Administrátor

Ahoj všichni a dík moc. Martine, dlouho jsi tady nebyl :)
Rudo díky moc za tip.
Zdeňku, také moc díky. Myslím, že to topení do základu používá i Petr B. Tedy na podobném principu, Chci to s ním ještě také probrat.

Jinak v příloze je skleník, který předběžně plánuji. Střecha bude z polykarbonátu 6mm(možná 10) a boky a čela ze 4mm rozptylového skla.
Do budoucna uvažuji i o využití sluneční energie na topení, ale zatím je to celkem drahé. Skleník bude zapuštěný 1m do země a zatím tam budou na topení piliňáky :) a do zálohy něco podobného jako má Zdeňěk.
Ještě řeším izolaci základu od zeminy a to jak zevnitř tak zvenku.

No každopádně budu rád za všechny další případné rady. Investice je to celkem velká a nechci nic podcenit.
Miloš

Přílohy:
Poznámka: Skleník
sa3-8m-b.png
sa3-8m-b.png [ 16.72 KiB | Zobrazeno 8021 krát ]

PříspěvekNapsal: 11 kvě 2011 09:35 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Miloši být tebou udělám v plánku drobné upravy. Střecha je OK, ale ty boky bych dělal kolmé. Je to z důvodu toho že to rostliny za pár let nesmírně ocení. :roll:

PříspěvekNapsal: 11 kvě 2011 09:45 
Administrátor
Administrátor

To asi ano. Ještě dotaz, mám trochu strach použít na celý skleník polykarbonát. Hlavně kvůli propustnosti světla. Co ty na to?

PříspěvekNapsal: 12 kvě 2011 09:19 
Čestný člen
Čestný člen

Taky řeším otázku polykarbonátu na střechu. Co jsem zatím na fórech četl, tak mi z toho vyšlo, že kvůli prostupu světla by pro citrusy vycházela max šestnáctka. Pokud se ale týká tepelně izolačních vlastností tak je dobrá 32. Protože nemám vlastní zkušenost nemohu posoudit, jestliže silnější PK opravdu propustí málo světla. Opticky se mi to nezdálo, když jsem pod takovou střechou stál.
Ty Miloši uvažuješ 6 nebo 10 mm, tam by to snad neměl být žádný problém.
Protože já neuvažuji, z prostorových omezení, o zapuštěném skleníku, ale o nástavbu na stavající budovu na zahradě, je to úplně opačná výchozí situace. Musím v zimě udržet teplo, abych moc neprotopil. V létě předpokládám budou rostliny na zahradě.

PříspěvekNapsal: 12 kvě 2011 11:15 
Administrátor
Administrátor

Ahoj Petře, já uvažuji pouze o střeše a nechal jsem si to spočítat na 10, možná ale slezu na 6. Bohužel boky a čela nechám asi ze skla, ale mám strach s tím vytápěním. Jak psal Zdeněk, tepelné čerpadlo vzduch - vzduch by asi bylo fajn, ale nemám na něho finance. Pravděpodobně budu řešit využití ohřátého vzduchu u střechy a jeho transport do spodních částí skleníku, případně do hlíny pod rostlinami. To vše pomocí ventilátorku a termostatu. Zatím vše vymýšlím a počítám. Bohužel všechno stojí prachy a těch já bohužel moc nemám. Trochu se bojím zimního promrznutí, nebo naopak velkých nákladů na vytápění. Budu rád za každou radu.
Miloš

PříspěvekNapsal: 12 kvě 2011 13:16 
Čestný člen
Čestný člen

Sklo je výborné většinu roku,ale přes zimu v zatažené mrazivé dny to bude promrzat a topení jen pojede.Při tom skle na bocích a čele to bude chtít vzduchovou mezeru a nějakou speciální folii,které má zmáknuté Zdenek.Z tohoto důvodu jsem dvojokna u skleníku potahoval z venku polykarbošem 4 mm a výsledek nad očekávání dobrý-méně to promrzá a lépe drží teplo.Další vylepšení připravuji a letos,kdy studené severní a západní stěny uvnitř obložím polystyrénem,jestli to bude znát menším promrzáním.Už teď lifruji do skleníkú po obvodu PET lahve s vodou,aby na podzim po ohřátí přes den,topily v noci když bývá pod nulou a zvyšovaly teplotu ve skleníku.Tu střechu bych nepodceňoval a pod 10 mm polykarb. bych nešel.Vytápět velký skleník...kolega ze spolku by o tom mohl vyprávět.Snad 20-25 let vytápěl skleník odhaduji 15 na 4 metry spíše ještě větší.Cenové skoky posledních let za energie ho donutily to zabalit..

PříspěvekNapsal: 12 kvě 2011 15:00 
Čestný člen
Čestný člen

Kvůli nutnosti topení nebo spíš temperování v zimě dost uvažuji na střechu o silnějším polykarbonátu (32), ale ten prostup světla mě pořád straší. Čelní okna budou ale klasická plastová, takže tudy by mělo světla jít dost, tak to asi na střechu risknu. Stejně to bude asi jen 4x3m, druhá polovina stavby bude zimní posezení a tam bude asi střecha plná tepelně izolovaná. Cena bude samozřejmě nepříjemně vyšší, ale dlouhodobá úspora to snad srovná. Podélná osa stavby je ve směru severozápad-jihovýchod, takže ráno tam sice nesvítí, ale zato asi od 10 až do západu slunce ano. Jak budu mít nějakou konkrétnější podobu, tak to sem hodím na korektury 8-) . Moc vymýšlet ale nemůžu. Jsem omezený půdorysem stavby, max výškou celé stavby a názory na vzhled, fungování a údržbu ze strany rodiny. Samozřejmě cenou, ale žádná jednoduchá a provizorní řešení se u nás nenosí :) a tak rodina bude něco muset oželet, když bude něco chtít prosadit. Beru to ale tak, že by to mělo fungovat dalších třicet let :lol:
Skleník jako plánuje Miloš to by bylo jednodušší. Petr Broža má na skleníku teď tuším 16mm PK, ketrý na zimu zahazuje sněhem. To u nás bych ho musel zahazovat leda peřinama :lol: , ale u nás je zas tepleji. S nějakým dodatečným zateplením na zimu a případně i vychytávkami viz Lemon by to snad mělo stačit. Určitě jak píše Zdeněk bych udělal svislé stěny, nebo jen mírně šikmé.

PříspěvekNapsal: 13 kvě 2011 11:23 
Administrátor
Administrátor

Rozhodl jsem se to udělat komplet z polykarbonátu 10mm.
Snad ty náklady na vytápění nebudou nějak extrémně vysoké :(
Stěny jsou mírně šikmé, bohužel je to komerčně prodávaný skleník. Na zakázku bych se asi nedoplatil.

PříspěvekNapsal: 28 pro 2011 07:39 
Administrátor
Administrátor

Kdo chtěl vložit tyto fotky? Přiznejte se k nim .. :lol:

Přílohy:
DSC09590.JPG
DSC09590.JPG [ 382.43 KiB | Zobrazeno 7405 krát ]
DSC09587.JPG
DSC09587.JPG [ 410.61 KiB | Zobrazeno 7405 krát ]

PříspěvekNapsal: 29 pro 2011 08:28 
Nový člen
Nový člen

Také jsem použil polykarbonát na rekonstrukci střechy skleníku.
Viz http://citrusari.webovastranka.cz/image ... %C3%A1stek
Stěny mám ze skel Helios trojitě prosklené. Nejsou tmelené ale vložené do drážek v drevěných sloupcích namontovaných na kovový rám.

PříspěvekNapsal: 01 led 2012 10:34 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Admin píše:
Kdo chtěl vložit tyto fotky? Přiznejte se k nim .. :lol:
To jsem byl já :!: Ještě to nemám dodělané,ale doufam,že budu moct brzy na jaře pokračovat :!:

PříspěvekNapsal: 19 čer 2012 07:12 
Nový člen
Nový člen

Ahoj,
dovoluji si přidat také něco ze svého stavění pěstebních zařízení.
Vloni jsem dokončil hrubou stavbu skleníčku - cca 4x4m, zapuštěného do země 1m, svařovaná Al konstrukce střechy a polykarbonát 16mm.
Betonové základy vznikaly před více než 30 lety a byly určeny pro vytápěný skleník, v průběhu doby však byla konstrukce využita na bazén pro děti. Teprve v rámci realizace přístavby pro bezbariérové bydlení jsem definitivně dovedl svůj sen do reálné podoby.
V loňském roce jsem rovněž začal zakládat sbírku citrusů, nepočítám-li drobnosti z předchhozích let, shánět kontakty a informace.
Na radu zkušenějších jsem zkusil rovněž venkovní letnění rostlin a pak po překvapivě dobrých zkušenostech ženy s pěstováním necitrusových rostlin pod pergolou jsem je na podzim umístil pod pergolu. Osvědčilo se a tak jsem začal uvažovat o stavbě pergoly pouze pro citrusy. Díky vydařenému dobrému počasí jsem ji do zimy postavil. Konstrukce je z hliníkových profilů, šroubovaná, kryt makrolon 16 mm, délka 6m, šířka 2m, výška cca 1,9 m. Je využita zídka kolem parcely z betonových bloků. Jak už to bývá, času je stále velmi málo.
Teď jen již zbývá dokončit drobnosti, naučit se dobře využívat tato zařízení a to nejtěžší - jak zvládat úskalí při pěstování citrusů.
Přikládám fotky a zdravím
Václav
Příloha:
Skleník.JPG
Skleník.JPG [ 1007.62 KiB | Zobrazeno 6546 krát ]

Přílohy:
Poznámka: Drev.pergola
Dřev_pergola.JPG
Dřev_pergola.JPG [ 1.06 MiB | Zobrazeno 6501 krát ]
Poznámka: Uvnitř
Vnitřek skleníku.JPG
Vnitřek skleníku.JPG [ 910.54 KiB | Zobrazeno 6501 krát ]

Naposledy upravil Václav_S dne 19 čer 2012 22:38, celkově upraveno 4

PříspěvekNapsal: 19 čer 2012 08:03 
Administrátor
Administrátor

Václave - pěkný, pěkně popsaný, myslím že to je zase inspirace pro ostatní.
Mohl by jsi dát nějaké foto zevnitř?

PříspěvekNapsal: 19 čer 2012 08:40 
Čestný člen
Čestný člen

Pěkné, pěkné.
Jsem zvědavý na ty citrusy :geek: . Každý úspěšný citrusář dobrý :mrgreen: . Jednou bych se taky rád přidal :(

PříspěvekNapsal: 19 čer 2012 22:41 
Nový člen
Nový člen

Pokouším se tam přidat další foto, Václav

Přílohy:
Poznámka: Al pergola
Pergola Al_letnění rostlin.JPG
Pergola Al_letnění rostlin.JPG [ 1.45 MiB | Zobrazeno 6501 krát ]

PříspěvekNapsal: 20 čer 2012 13:06 
Čestný člen
Čestný člen

Parádička! Tam se toho vejde! ;) Taky se mi moc líbí, že všechny stříšky jsou zakončeny okapem a tudíž je perfektně obstaraný přívod dešťové vody.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 117 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina