SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 26 kvě 2020 07:48

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zahradní jezírka
PříspěvekNapsal: 12 dub 2010 13:22 
Snad toto téma nebude k zahození :) . My jsme už na podzim začaly na dvoře stavět cosi, kde mělo letos stát nadzemní jezírko. Mě se to nejdříve nelíbylo, ale postupem času jsem si představoval, jak se co postavý a poté se mi to už líbylo :mrgreen: . A mělo to být docela moderní, hezky a účelně zařízené jezírko. Vypočítal jsem si, že by nádrž měla až 3500 litrů vody. Chtěly jsme to dělat hlavně pro mé závojnatky, které mají rádi velkou plochu. Doposud byly v létě v dosti nemožném a na rychlo udělanem "jezírku", které bylo vyrobeno z polovny nádrže na teplou vodu a to bylo vystláno modrou folií, která byla dříve v bazénu. A přes zimu je mám ve zhruba 500 litrové nádrži v zimní zahradě, kde mi pěkně kalí vodu a je aspoň s čím zalívat :lol: .
No ale pak na jaře, zrovna když sme začaly s prácemi, které sme přerušily na podzim díky zimě, se oběvila možnost zjískání plastové nádrže. Měl jsem i návrh, že by se normálně usadila na naší vybetonovanou plochu a udělalo se normálně nad zemí jak bylo v plánu, akorád by to spolklo více času a peněz za materiál (chtěl jsem zbytky plochy obsypat kamínky a barvenou kůrou ).
Pak jsem si ale vše rozmyslel a řekl jsem si, že by jezírko bylo hezčí u mě na zahradě ve floridském koutku 8-) , ale pak jsem si uvědomil, co to bude práce vykopat (máme šílené podloží a do toho je i navážka) a navíc jsem si i uvědomil, že mam tolik rostlin, že by mi to jezírko zabíralo moc velkou plochu zahrady :roll: . Takže nakonec se to udělalo tak, že se ta stará nemožná nádrž vyndala a místo ní se dala tato plastová, minimum práce, za dva dny bylo hotovo.

Teď už jenom zbývá otázka co s tou plochou co jsme si připravili na podzim :?: . Podle plánu se udělal kolem do elka záhon a zbytek zřejmně poslouží jako odložiště na letnění rostlin. Pokud něco někoho napádá, co zde učelného vybudovat, nebo jak to zařídit, budu rád :) . mě totiž vůbec nic nenapadá :? .

Přílohy:
CIMG3688.JPG
CIMG3688.JPG [ 222.29 KiB | Zobrazeno 4214 krát ]
DSCF6347.JPG
DSCF6347.JPG [ 249.95 KiB | Zobrazeno 4214 krát ]
DSCF6344.JPG
DSCF6344.JPG [ 242.56 KiB | Zobrazeno 4214 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Zahradní jezírka
PříspěvekNapsal: 12 dub 2010 14:05 
No, je to změna oproti starému jezírku :D. Ještě tam lupni bambus, nějaká vodní rostlina a bude to krása 8-) .

Já také přispěji svým jezírkem: Jednoho loňského, tuším květnového dne, jsem se rozhodl, že vykopu borůvkoviště, kde dám na spodek fólii a navrch rašelinný substrát, aby byly zajištěny dobré podmínky pro borůvky. Jak jsem ale začal kopat, tak mi bleskl nápad udělat jezírko. Tak jsem si za jedno odpoledne vykopal jámu na jezírko :lol: . Dokonce jsem ho udělal jako ''koupací'', s přírodním čištěním vody jen rostlinami - a skutečně to funguje. Myslím že mám nejmenší koupací jezírko na světě :lol: . Nevím přesně objem, ale odhaduji kolem 1000 - 1200 litrů. Bohužel jsem neudělal moc kvalitních fotek a momentálně je nemám ani čím udělat, tak vložím aspoň něco staršího...
Obrázek

Obrázek

Obrázek

...Poslední fotka je krátce po dodělání, voda je špinavá, ale jak se rostliny zakořenily a kořeny prorostly do substrátu tvořeného oblázky, začly plnit svoji funkci a opravdu důkladně vodu čistí :shock: .

PříspěvekNapsal: 12 dub 2010 14:14 
Jé to je hezký 8-) , je to fakt supr! ... Rychlý, jednoduchý, jak čínská polívka :lol: . Vypadá to i přírodně, mě se nějak nelíbý ty plastový vany co bijou do očí, ale když to jinak nejde :) . Takže fakt moc povedený, já si taky skusím obstarat nějaký vodní kytky a třeba se mi to ještě zalíbý :) .

PříspěvekNapsal: 12 dub 2010 14:20 
Díky za chválu :)... A jen pro představu: stálo mě to 2000 Kč rybniční fólie a pár stovek vodní rostliny, oblázky jsem taky musel koupit, takže asi 200,-. To se celkem dá, když plastovej výlisek, jako jezírko, o objemu 150 litrů stojí tisícovku :roll: .

PříspěvekNapsal: 12 dub 2010 14:34 
Rade píše:
Díky za chválu :)... A jen pro představu: stálo mě to 2000 Kč rybniční fólie a pár stovek vodní rostliny, oblázky jsem taky musel koupit, takže asi 200,-. To se celkem dá, když plastovej výlisek, jako jezírko, o objemu 150 litrů stojí tisícovku :roll: .

A jen pro představu: stálo mě to 0 Kč plastovou nádrž jsme dostaly od správce ze zámku, kytky tam nemam, jen jednu plastovou, co dostal táta od tety, oblázky jsem si podstivě nakradl kolem našeho a strejdovo domu :lol: ....
Akorád mě bude stát něco přes 1000 Kč filtrační systém, protože tam asi nenarvu tolik rostlin aby udržely čistou vodu, zvlášť když tam budu mít závojnatky=podvodní prasata :twisted: :lol: .

PříspěvekNapsal: 26 dub 2010 20:47 
A pokračování dále, betonová plocha se upravila, tak snad poslouží 8-) . A to čerpadlo nemám, laicky jsem naletěl a pořídil jsem si samotnou filtraci bez čerpadla a hadic. Takže jsem to poslal zpět, peníze samozřejmně ještě nemám a z firmy se nikdo neozývá :evil: . Jezírko zatím ovzdušnuje zahradní fontánka, která je nastavená tak, že tam cirkuluje voda a postupně umisťuji vodní rostliny.

Přílohy:
DSCF6547.JPG
DSCF6547.JPG [ 229.58 KiB | Zobrazeno 4168 krát ]
DSCF6510.JPG
DSCF6510.JPG [ 173.69 KiB | Zobrazeno 4168 krát ]

Naposledy upravil Ovar dne 27 dub 2010 14:36, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 26 dub 2010 20:59 
Jo jo, už se to začíná rýsovat, vypadá to moc dobře, jen tak dál! 8-) ;)

PříspěvekNapsal: 01 črc 2010 12:48 
Administrátor
Administrátor

První květ na vodní hladině.

Přílohy:
první leknín 2010.jpg
první leknín 2010.jpg [ 181.72 KiB | Zobrazeno 4138 krát ]

PříspěvekNapsal: 02 črc 2010 09:04 
Administrátor
Administrátor

Dnes rozkvetl další květ.

Přílohy:
bílý leknín.jpg
bílý leknín.jpg [ 106.26 KiB | Zobrazeno 4126 krát ]

PříspěvekNapsal: 23 zář 2010 21:22 
Jezírko koncem července:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

PříspěvekNapsal: 24 zář 2010 10:32 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

nádhera :shock: o niečom takom môžem len snívať :)

PříspěvekNapsal: 24 zář 2010 11:21 
Administrátor
Administrátor

... snít je hezký, ale rychlejší je vzít rýč a lopatu do ruky ... :lol:

PříspěvekNapsal: 24 zář 2010 13:33 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

tak to hej, aj na to snáď raz dojde :) koniec koncov ja som s lopatou kamarát :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 25 zář 2010 19:56 
plautus píše:
nádhera :shock: o niečom takom môžem len snívať :)

Díky ;).

Jestli máš místo, vem si lopatu a za odpoledne máš hotovo :P :lol: .

PříspěvekNapsal: 26 zář 2010 18:52 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

nj lopatu mám, rýl mám, roboty sa nebojím už len tá záhrada mi chýba :lol: :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 26 zář 2010 19:12 
Jo tak to je horší :lol: :roll: ...

Ale ty to na tu tvou zahrádku někam nacpeš ;).

PříspěvekNapsal: 12 říj 2010 22:07 
Ovar píše:
A pokračování dále, betonová plocha se upravila, tak snad poslouží 8-) . A to čerpadlo nemám, laicky jsem naletěl a pořídil jsem si samotnou filtraci bez čerpadla a hadic. Takže jsem to poslal zpět, peníze samozřejmně ještě nemám a z firmy se nikdo neozývá :evil: . Jezírko zatím ovzdušnuje zahradní fontánka, která je nastavená tak, že tam cirkuluje voda a postupně umisťuji vodní rostliny.

A po pár měsících to vypadalo takto :D .

Přílohy:
DSCF8608.JPG
DSCF8608.JPG [ 202.04 KiB | Zobrazeno 4041 krát ]
DSCF7446.JPG
DSCF7446.JPG [ 247.41 KiB | Zobrazeno 4041 krát ]

PříspěvekNapsal: 12 říj 2010 23:16 
No, to je rozdíl :shock: :lol: ... Moc pěkný, parádní je ten ''stožár'' na levo (E.V. Maurellii) :twisted: .

A jezírko ovládla příroda :mrgreen: .

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina