SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 31 bře 2020 21:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 109 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Bambusy
PříspěvekNapsal: 05 úno 2012 13:59 
Administrátor
Administrátor

Sice pod tím ledem není vidět, co je to za druh, ale -16 st. není pro bambusy "smrtící" teplota.
Moji prošli několikrát i -22 st. bez jakéhokoliv krytí a krom listů žádné ztráty. Na jaře v pohodě obrazili.. - ze stonků!

PříspěvekNapsal: 05 úno 2012 14:11 
Jo to jsem zapoměl, rozepsat druhy :? . Jenže problémek je, že ani u jednoho si nejsem jistý, co je to za druh a spíše určuji podle odolnosti :lol: .

Při -15°C mi odchází ten největší (to bílé mohutné ohnuté křoví), jak listy, tak i dřevo. Měl jsem zafiksováno, že název byl ze samích "áček" - Aure... aure... (přesný název mi vypadává :oops: ) jenže ten má odolnost do -20°C, takže to bude nějaký Phyllostachys.

Pak mám ještě 2 druhy, jeden menšího vzrůstu ze Stárkla, název po mě nechtějte, ten umrzá již při -17°C úplně, a pak mám zřejmně černý bambus, ten by měl bejt snad nejjodolnější, ale jelikož je to ještě prcek, tak kdo ví.

A Ivo a ostatní, uvědomte si, že je sucho jako blázen (kdo nemá sníh), půda promrzá do neuvěřitelných hloubek, a mrazy nekončí, kam modely vidí, je neustále Sibiř a to pořád bez sněhu :shock: :!: , nárazově silné mrazy přežije i subtropická palma, ale ne 2 týdny v kuse. Škody budou mnohem větší, než se může zdát...

Naposledy upravil Ovar dne 05 úno 2012 14:32, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 05 úno 2012 14:30 
Máš Phyllostachys aurea do -18°C (ten letos dostane na zadek) a Phyllostachys nigra, zhruba do -24°C. Ten malej byl myslím nějakej Pleioblastus nebo Sasa :roll: :lol: .

PříspěvekNapsal: 05 úno 2012 14:32 
Administrátor
Administrátor

Arundinaria - rod středně vysokých bambusů z Asie a USA. Stébla jsou válcovitá, bez žlábků, s třemi a více větvemi. Pochvy jsou vytrvalé. Oddenky jsou leptomorfní.
tecta "Omega" - 2m, USA jeden ze dvou původních severoamerických bambusů. Listy jsou palmovitě uspořádané, oddenky jsou vybaveny vzduchovými kanálky.
Listy a listové pupeny odolávají krátkodobě teplotám -20 až -23°C. Stébla obvykle snášejí ještě nižší teploty.

PříspěvekNapsal: 05 úno 2012 14:41 
Ne Ivo, takovou raritku fakt nemám :lol: :oops: , to by mi nechcípal při -15°C. Myslel jsem že mám to co má Martin (Phyllostachys aureosulcata aureocaulis), Tam je to Aure.. aure.. :lol: :oops: .

Mam tedy jen tu obyčejnou Aureu a ta odolnost tedy sedí 8-) :roll: .

PříspěvekNapsal: 05 úno 2012 14:56 
Administrátor
Administrátor

Phyllostachys - Čína, východní nížinatá část. Nejdůležitější rod zimovzdorných bambusů, čítající více než 60 druhů a forem. Typickým znakem jsou mohutná stébla, 2 větve a přítomnost žlábků na článcích stébel. Stébelné a listové pochvy jsou opadavé. Oddenky jsou leptomorfní, koření mělce.
alpina - 3-5m, tento nový druh byl nalezen v horách západní Číny na Emei Shan. *1
acuta - 5-6m nový druh, podobný P.vivax. Přivezen do Evropy z přístavu Hangzhou. *2
angusta - 4-6m vzpřímená stébla se vyznačují mimořádnou tvrdostí, delší převislé listy, pomalu vybíhá, velmi dobrý druh. *1
arcana "Luteosulcata" - do 6m, temně zelená stébla s kontrastujícím žlutým žlábkem. *2
atrovaginata - 6-8m, velmi silná stébla, typická vůně kadidla třením povrchu stébel, krátké tuhé listy, perspektivní druh, zatím málo rozšířený. *1
aurea "Flavescens Inversa" - 4m, žluté žlábky na zelených stéblech. *2
aurea "Koi" - 4m, žlutá stébla a zelené žlábky. *3
aureosulcata - 5-7m, olivově zelená stébla a žluté žlábky, typický drsný povrch stébel, některá jsou ve spodní části zprohýbaná. Vzpřímený růst. Všechny formy jsou mimořádně vhodné do našich podmínek. *1
aureosulcata "Alata" - čistě zelená stébla na slunci s odstínem do žluta. *1
aureosulcata "Aureocaulis" - sytě zlatožlutá stébla, na slunci přechodně až do červena, pěkný kontrast se zelenými listy. *1
aureosulcata "Harbin" - 4-6m, jemné žluté proužky na zelených rýhovaných stéblech. *1
aureosulcata "Harbin Inversa" - žlutá stébla s jemnými zelenými proužky, nová forma. *1
aureosulcata "Spectabilis" - žlutá stébla se zelenými žlábky, velmi oblíbená forma. *1
bambusoides "Castillonis" - 6m, zlatožlutá stébla se zelenými žlábky, známý a oblíbený druh z teplejších oblastí, u nás vhodný především do přenosných nádob. *3
bambusoides "Holochrysa" - 6m, oranžově žlutá stébla, velmi krásný kultivar. *3
bambusoides "Tanakae" - 6m, čistě zelená stébla s hnědofialovými skvrnami. *3
bissetii - 5-6m, tmavě zelená stébla a listy, velmi odolný a oblíbený druh. *1
circumpilis - 2m, široké listy, stébla s bronzovým nádechem , pravděpodobně nejmenší Phyllostachys. *1
concava - 5-7m, vzpřímená, modře ojíněná stébla s tuhými listy. Patří do okruhu P.heteroclada, někdy uváděn jako P.heteroclada typ . *1
decora - 5-8m, dekorativní červenofialové výhonky, tvrdá stébla, málo rozrůstavý druh. *1
fimbriligula - 4-7m, v Číně pěstovaný pro vysokou produkci výhonků. *2
glabrata - 5-7m, nový druh se se vzpřímenými stébly a elegantními listy. *2
glauca - 8m, mladá stébla jsou nápadně modře ojíněná. *1
glauca "Yunzhu" - 5-6m, mladá stébla jsou zelená, starší jsou pokryta hnědými kruhovitými skvrnami. *1
heteroclada "Straightstem" - 5m, vzpřímená stébla, oddenky jsou vybaveny vzduchovými kanálky, může růst ve vlhčích půdách. *1
humilis - 3-5m, nižší druh s olivovězelenými stébly a dlouhými listy, byl dovezen do Evropy z Japonska, v Číně neznámý. *1
iridescens - 6-8m, vitální druh, který v příznivých podmínkách vytváří mohutná stébla se žlutými proužky ve spodní části, ozdobné výhonky, středně velké listy. *2
kwangsiensis - 6-8m, nový druh, nedávno importovaný z Číny. Opředen superlativy, které je nutné teprve ověřit. Stébla jsou na povrchu jemně sametová. *1-2
lufoshanensis - 3-5m, stébla s výrazně vystouplými kolénky. *3
meyeri - 4-5m, podobný P.aurea bez deformovaných článků na bázi stébel. *3
nigella - 5-8m, nový druh se silnými stébly. Popsán čínskými autory *2
nigra - 5m, mladá stébla jsou zelená, druhým rokem černají, díky svému kontrastnímu zbarvení jeden z nejslavnějších bambusů. *2
nigra nigra - tzv. Addingtonův klon, stébla dříve černají, robustnější forma. *2
nigra "Boryana" - 8m, starší stébla jsou pokryta hnědými skvrnami, jemné elegantní listy a vzpřímený růst. *2
nigra "Henonis" - 10m, mohutná stébla s napudrovanou patinou zůstávají zelená. *2
nigra "Megurochiku" - hnědozelená stébla a černé žlábky. Vzácná forma. *2
nigra "Tosaensis" - podobný "Boryana", skvrny na stéblech jsou výraznější. *2
nuda - 6m, vzpřímená stébla s načernalými kolénky a bílým kroužkem, jeden z nejzimovzdornějších zástupců rodu, u nás osvědčený. *1
nuda "Localis" - 6-7m, hnědé skvrnky v okolí kolének a ve spodní části stébel, velmi vitální forma, která poměrně rychle vytváří silná stébla. *1
parvifolia - 5-10m, mohutná stébla již u mladých rostlin, kolénka s bílými kroužky, drobné tuhé listy, jeden z nejlepších stromovitých druhů. *1
platyglossa - 6-9m málo známý druh, pěstovaný k těžbě a zpracování stébel *3
prominens - 6-8m, nový druh s výraznými kolénky na stéblech. *2
propinqua "Hangzhou" - 6-8m, modře ojíněná mohutná stébla. *2
propinqua "Li Yu Gan" - 6-8m, tento klon byl dovezen z botanické zahrady v Pekingu a má vynikající vlastnosti, vzpřímená stébla a temně zelené listy. *1
rubromarginata - 6m, vzpřímená stébla, vynikající odolnost vůči mrazům. *1
rubromarginata (Big form) - 6-8m, vyšší, málo vybíhavá forma podobná P.rubicunda. *1
sp. Shanghai 2 - 8m, vzpřímená, rychle sílící stébla, elegantní listy, zřejmě se jedná o formu P.dulcis. Vitální druh. *3
sp. Shanghai 3 - 8m, podobný P.iridescens, mohutná stébla, ale bez žlutých proužků, stejně vitální, ale zimovzdornější. *1-2
tianmuensis - 6-8m, zelená stébla se žlutým žlábkem. Dlouhé články. Elegantní převislé listy. S ohledem na charakter a zimovzdornost velmi perspektivní druh *1
violascens - 6-8m, silná vzpřímená stébla s fialovými proužky ve spodní části. *3
virella - 4-7m, mohutná stébla, pokrytá aromatickým voskem, silné oddenky se rozrůstají jen pomalu, jeden z nejzimovzdornějších druhů. *1
viridiglaucescens - 7m, Phyllostachys s nejdelší tradicí pěstování u nás, často k vidění v bot. zahradách, obloukovitě převislá stébla, sílí pomalu, namodralé listy. *2
vivax - 12m, nejvyšší a nejmohutnější zimovzdorný bambus v našich podmínkách, v teplých polohách rychle narůstá, velké převislé listy. *2
vivax "Aureocaulis" - 8m, žlutá stébla s jemnými, světle zelenými proužky, velmi efektní forma, vhodná do teplých poloh. *2
vivax "Huanwenzhu" - 8m, mutace "Aureocaulis" se zelenými stébly a žlutými žlábky. *2
yunhoensis - 6-7m, vzácný druh s namodralými stébly, podobný P.iridescens. *2

*1 Listy a listové pupeny odolávají krátkodobě teplotám -20 až -23°C. Stébla obvykle snášejí ještě nižší teploty.
*2 Listy a vyzrálá stébla snášejí teploty mezi -16 až -18°C, při déletrvajících mrazech může dojít k jejich poškození v závislosti na slunci a větru.
*3 Listy vydrží krátkodobě -16°C. Při déletrvajících vyšších mrazech dochází k poškození stébel, většinou však dobře regenerují z oddenků.

PříspěvekNapsal: 05 úno 2012 20:06 
Já mám ale Aureu :lol: , tam ta odolnost sedí -16°C, víc ani ťuk 8-) .

PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 00:52 
Neznámý druh bambusu zasazeného na podzim vypadá z 90% bez poškození 8-) . "Zimován" pod čalouněným "bobkem" :lol:

Přílohy:
Snímek 030.jpg
Snímek 030.jpg [ 118.09 KiB | Zobrazeno 3472 krát ]
Snímek 029.jpg
Snímek 029.jpg [ 185.76 KiB | Zobrazeno 3472 krát ]

PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 10:57 
Administrátor
Administrátor

To je ten ode mne? Pěkně povyjel. Příští rok jej nechej být bez krytí, podle p.Reznera dá v pohodě -35 st.

PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 10:59 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Palmy chránit budu, bambus nikdy :!: :!: :!:

PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 12:37 
Administrátor
Administrátor

dahe píše:

Správně "drsňácký" názor... :lol:

PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 13:10 
To je ode mě :mrgreen: ?,

ten omrzá při -18°C :roll: .

Naposledy upravil Ovar dne 18 úno 2012 14:08, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 13:23 
Chlapci, tento bambus není ani od jednoho :oops: :lol: . Ten jsem koupil v Baumaxu v Českých Budějovicích :mrgreen: .
dahe píše:

Jo, to si říkám se vším taky, že rostlina co sama nepřežije stejně nemá cenu... no a co, stejně je mi to prd platný a na stromovej fík, kterej sem nechtěl příliš chránit, jsem nabalil asi 80 vrstev netkanky, hader, ubrusů, na kmen pod to těsnění na trubky a na to bigbag :lol: . A takhle se vším :roll: .

PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 22:07 
Tak po slunečném dni a rozmrznutí ledu tu mam další výsledky 8-) .

Velkej bambus, ač byl v ledu zalitý tak, že se ohnul k zemi, totál omrzlej.
Příloha:
DSCF4252.JPG
DSCF4252.JPG [ 293.54 KiB | Zobrazeno 3440 krát ]

Phyllostachys nigra je na tom poměrně dobře, listy u země jsou nepoškozené, horní větvě jsou omrzlé.
Příloha:
DSCF4253.JPG
DSCF4253.JPG [ 235.86 KiB | Zobrazeno 3440 krát ]

A ten malej, je takovej jalovej, něco omrzlo, něco ne, jako každej rok, stejně zase obroste jak blázen :lol: .
Příloha:
DSCF4254.JPG
DSCF4254.JPG [ 252.59 KiB | Zobrazeno 3440 krát ]

PříspěvekNapsal: 10 kvě 2012 08:15 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Tak už se mi pomalu začínájí probírat bambusy - jejich první zima dopadla dost krutě...přišly vpodstatě o všechny listy až na těch pár spodních co byly schovány pod hromadou suchého listí...

Nejvíc zatím raší phyllostachys aureosulcata, potom kupodivu phyll. nigra, kterou jsem sázel až na podzim, drobné náznaky růstu vykazuje phyll. atrovaginata...nejhůř vypadá phyll. bissetii - ale spodek je trošku zelený tak se snad chytí...

PříspěvekNapsal: 13 kvě 2012 15:11 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

dendrocalamus giganteus - ma niekto skusenosti aj s tymto druhom ? pozeral som pred par dnami dokument o lemuroch na madagaskare a som len oci vyvaloval

PříspěvekNapsal: 07 črc 2012 16:17 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Hľadám rod alebo druhy bambusov, ktoré:
a) Nerastú na veľkej ploche. (Nevytvarujú "odnože" (alebo ako sa to volá u bambusov), ktoré rastú veľmi ďaleko. Tak do 5 metrov maximálne)
b) Prežijú našu zimu (Aj tú pod -25). Môže aj byť taký ktorý zmrzne, ale podzemok prežije.
c) Je pevný, prežije silný vietor (alebo taký, ktorý sa ohýba, ale nepoláme)
d) Je vysoký (viac ako 1m)

Možno si myslíte, že som náročný, ale nechcem mať les v dvore :shock: . Len taký menší vysoký porast.

PříspěvekNapsal: 07 črc 2012 16:39 
Administrátor
Administrátor

Tak zase trošku vezmu vítr z plachet..

Já letošní zimu přišel o všechny 3 svoje bambusy, v zemi již 3 zimu, dva z nich s odolností -35 st.
Tak že naděje na velký porost si nedělej..

PříspěvekNapsal: 07 črc 2012 17:16 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Našiel som rod Fargesia, je vhodná do záhrady?

PříspěvekNapsal: 07 črc 2012 17:47 
Administrátor
Administrátor

:?: :?: :?:
přeber si to a odpověz si sám...

http://bambusy.info/?bambus:Fargesia-nitida

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 109 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina