SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 26 kvě 2020 08:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Wollemia nobilis
PříspěvekNapsal: 29 srp 2012 12:40 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

tak založím téma této rostlině, protože si myslím, že si ho zaslouží a přesuneme debatu z rozpoznávání rostlin sem

takže na přání přidávám i něco z historie a pěstování pro nadšence, kteří by rostlinu chtěli vyzkoušet sem přidám naskenovanou brožuru( Ivo děkuji za vložení (děkuji) ), kterou jsem dostal k rostlině. Nebudu sem psát vše protože ten kdo o to bude mít zájem si to najde v brožuře a abych řekl tam mi brožura přišla víc zajímavá něž to co se kde píše a hlavně jsou tam i fotky, takže si to člověk může i prohlednout. já jsem tedy dám jenom malé shrnutí

Historie: rostlina byla objevena 10. září roku 1994 v Australském Národním parku Wollemi. Objevil ji jeden ze zdejších zaměstnanců David Noble, když prozkoumával jeden kaňon do kterého se nedalo dostat jinak než po laně. Zaujali ho stromy co tam rostli, tak utrhl jednu větvičku a donesl ji na určení svým kolegům botanikům. Ty nevěřili svým očím co za vzácnost jim byla donesena do té doby byla rostlina známa pouze ze zkamenělin.

Popis: rostlina patří do čeledi Araucariaceae a dorůstá i výšky 30 m. rostlina má zvláštní kůru, která připomíná bublinkovou čokoládu (nebo podobá se jí). Na jedné rostlině se tvoří jak šištice samičí, které se tvoří ve vrchní části, tak šištice samčí, které jsou ve spodní části. Dále se u ní tvoří bílá čepička na špičce výhonů, která následně pukne a objeví se nové přírůstky.

Pěstování: zde popíšu spíše mé zatím získané poznatky. Rostlina snese jak plné slunce, tak stín. Já jí osobně mám v polostínu a líbí se jí tam. V době kdy roste substrát udržovat vlhčí a v době klidu spíše sušší, ale nesmí přeschnout. Rostlinu jsem během měsíce přesadil do většího hliněného květináče a ke kořenům jsem přidal mykorhizní houby, které jsem dostal k rostlině. Substrát jsem volil kombinaci zahradnického s rašelinou a perlitem. Hliněný květináč jsem zase volil proto, že je porézní a nedá se tak snadno přelít a ke kořenům se dostane více vzduch. To je zatím všechno z mích poznatku časem je rozšířím podrobněji až budu mít odzkoušené jak dobře to funguje, ale zatím rostlina vypadá velice vitálně a má velké přírůstky.

To je snad vše a doufám, že jsem na nic nezapomněl pokud ano je vše k nalezení v brožuře. Přeji hodně úspěchů v pěstování těm kdo se rozhodnou vyzkoušet pěstovat tuto krásnou rostlinu.

ovare: taky (bravo)
rostlina je to určitě velice zajímavá a nepovažoval bych jí za obyčejný jehličnan :)
u rostliny F2 a F3 se cena musela pohybovat v rámci tisíců, tak do toho bych, ale nešel
nebál bych se toho, že by rostlina přerostla a nešla přikrýt, jelikož se údajně dá stříhat, a tak i množit a taky by měla zvládnou údajně i -12°C, ale to bohužel není odzkoušené a ani se s ní nesetkáme, aby se to dalo vyzkoušet a v květináči tě doroste do několika metrů za hodně dlouho :) :lol: výhodou rostliny je, že se dá pěstovat buď jako pokojová rostlinu, přenosná rostlinu a nebo venku v zemi, ale to není odzkoušené

já jsem letos měl veliké štěstí a na jedné stránce jsem narazil na rostliny na prodej cena byla dle mého velice přijatelná a rozhodně byla s porovnáním některých mrazuvzdorných palem které stojí několik tisíc i krásná
takže jsem si jí objednal za odměnu :lol:
přišla mi krásná rostlina a dokonce i poměrně velká viz. foto. Bohužel o jejím pěstování je velice málo informací, takže jsem nemůžu napsat přesný návod jak na ní, ale pokusím se ho sem časem dodat jak budu zjišťovat co má a nemá ráda

Příloha:
wollemia 1.JPG
wollemia 1.JPG [ 444.59 KiB | Zobrazeno 2307 krát ]

Příloha:
wollemia.JPG
wollemia.JPG [ 425.99 KiB | Zobrazeno 2307 krát ]

Příloha:
wollemia brozura.pdf [8.13 MiB]
139 krát

Naposledy upravil Sidonius dne 12 zář 2012 12:03, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku: Re: Wollemia nobilis
PříspěvekNapsal: 29 srp 2012 14:42 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Moc pěkná rostlinka,jsi určitě jedením z mála, kdo tuto rostlinu u nás vlastní,kromě bot. zahrad.

PříspěvekNapsal: 29 srp 2012 16:17 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

to určitě budu :lol: , ale myslím si, že je to jenom díky tomu, že se neví kde se dá koupit. Tady na této stránce jsem jí kupoval. http://www.plantica.cz/eshop/rostliny/p ... esena.html Rostlinu už, ale stačili zdražit původně stála 1560,- Kč a já dostal ještě slevu a mě stála 1404,- Kč, proto jsem říkal, že cena byla krásná s porovnáním mrazuvzdorných palem. to aby jste si nemysleli, že mám rostlinu za několik tisíc takový blázen teda nejsem :lol: Sice je to nejdražší rostlina co mám, ale myslím, že jsem její koupí chybu neudělal, jelikož se mi rostlina už delší dobu líbila a tak jsem využil jenom příležitosti a vyzkouším něco nového

PříspěvekNapsal: 29 srp 2012 16:19 
Čestný člen
Čestný člen

Škoda, že nedá u nás zimu volně vysazená. Prodávají ji v Plantice.

Ha, tak vidím, žes stačil odepsat, než jsem já vložila zprávu.

Naposledy upravil Diana.Jerem dne 29 srp 2012 16:24, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 29 srp 2012 16:24 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Diana.Jerem píše:
Škoda, že nedá u nás zimu volně vysazená. Prodávají ji v Plantice.

odkaz jsem tam dal aby se každý mohl podívat. jenom doufám, že za to nedostanu vynadáno :lol:

to se právě neví, jelikož to nikdo nevyzkoušel. to je asi jako s palmami dokud to někdo nevyzkouší tak se to nebude vědět :?:

PříspěvekNapsal: 29 srp 2012 16:27 
Rostlina je to určitě zajímavá, zvlášť pro mě spíše svojí historií, než atraktivitou :oops: (ale každému se líbí něco jiného ;) ...) .

Sidoniusi, ještě tě poprosím, aby jsi pořádně dodělal ten tvůj prví příspěvek §ok . To, že jí máš je hezké, ale mohl by jsi nám jí přiblížit, jako kde roste, kdy byly oběvěna a co za tím všechno stálo. To je podle mě mnohem zajímavější. Prostě řekni vše co víš :lol: .

A opravdu čím nižší číslo je za "efkem" tím dražší, protože má kvalitnější genetický kód. (Což je trochu blbost, protože svůj genetický kód si zachová i další generace z níž se pak řízkuje, ale byznys je byznys :mrgreen: ) .

PříspěvekNapsal: 29 srp 2012 16:33 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

dobře do prvního dodám něco z historie a jejího pěstování
k rostlině byla dána i brožura ve které je něco o historii a pěstování jenom je to anglicky až to budu mít přeložené tak to tam přidám
já a agličtina to nejde dohromady :lol:

PříspěvekNapsal: 20 pro 2012 19:11 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

myslim ze uplne bezproblemova rostlinka, prisla mi z Francie pred tremi roky, v teple zacla rasit 15 C cele leto venku, taky v polostinu, prirustek cca 30 cm, pri preliti zacnou hnednou konecky listu jinak bez problemu, akorat dost nestabilni je jak z gumy a pri ptirustach ji to vselijak ohyba :D

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina