SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 29 bře 2020 02:04

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 123 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Rod Cycas
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 08:18 
Administrátor
Administrátor

Železitá voda to určitě nemá na svědomí, to vyluč. Ten můj je přes léto na zahradě a je zalíván vodou z rezavé bečky. Tahle voda svědčí citrusům právě pro obsah železitých solí, cykasu to nevadí..

PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 12:23 
Ivo v tutý fázi listů, kdy se otevírají jednotlivé lístečky jako u kapradiny, bych ještě svítil co to dá. Jinak ty jednotlivé segmenty vyrostou moc dlouhé a zvohejbaj se do všech stran. Pak to stvrdne jak cement a už s tim nehneš :roll: . Ono potom jak jsou ty starší listy kvalitně narostlé a přesto naroste trs těchto "zimních" listů , tak by měly být ty listy aspoň co nejpodobnější, aby to nevypadalo jako v cirkuse :mrgreen: . Se svícením bych tedy počkal dokud se listy úplně nerozbalí a nezačnou tvrdnout ;) .

Tu malolistost buď může způsobovat prostředí (moc horké a větrné) a nebo potom nedostatek mikroprvků v půdě, konkrétně malolistost způsobuje nedostatek bóru ;) .

PříspěvekNapsal: 25 pro 2011 20:09 
Letos cycas teda neuvěřitlně zesílil, dokonce i na průměru kmene. Nově vyrostlá část je už vyšší než původní. Mam ho asi 7 let, kmen měl okolo 10 cm teď má více jak dvojnásobek, ale nutno podotknout, že nejvíce narostlo za poslední tři roky, co jsem si ho vzal do parády 8-) .

Letos pokud si dobře vzpomínám rodil na jaře, bude to v příspěvcích výše určitě. Teďka je už zase v termínu, porod očekávám někdy začátkem jara, respektive koncem zimi, kdy se začne pravidelně oteplovat v zahradě. Letošní násada bude buď standard, nebo i mírně nadstandart :) , dle nově vyrostlích špičáků a nakláněním starších listů 8-) .
Příloha:
DSCF4138.JPG
DSCF4138.JPG [ 187.96 KiB | Zobrazeno 3054 krát ]

Tak změna, teď se dívám na ty fotky a loni na jaře ten kmen byl ještě dost malej, ono je to vidět tak, že nově vyrostlá je ta světlá část horního kmene. Protože v tom případě by to znamenalo, že vyrostl za rok a půl o cca 12 cm na kmeni :shock: , to nevyrostla ani žádná moje palma :!: :lol: .

PříspěvekNapsal: 20 led 2012 21:02 
Nový člen
Nový člen

Zdravim vespolek,mám doma taky už pár let jeden cykas,ale skoro neroste.Potřeboval by chudák přesadit,jenže nevím jakou má rád zeminu,tak bych chtěl poprosit o radu jak naněj.Dik

PříspěvekNapsal: 21 led 2012 00:02 
Zemina musí být lehká, vysýchavá s mírně kyselou půdní reakcí. Ideální je třeba rašelina s kusy rašeliníku, nedrcená úplně "na kaši" s trochou kompostu a perlitu nebo/a pemzy a písku. Cykasy nesnáší přemokření, naopak přesušení dobře zvládají díky svým takřka sukulentním kořenům se zásobárnou vody. Není ale nutno, aby před zálivkou zcela přeschly, naopak, při vývinu nových listů by přeschnout neměly.

PříspěvekNapsal: 02 kvě 2012 23:48 
Tak porodní cesty se otvírají a koukají na mě první letoštní lístky :) . Cycas jsem dal po dvou letech v zimní zahradě ven, venku ty listy mají mnohem lepší kvalitu 8-) .

Přílohy:
DSCF4747.JPG
DSCF4747.JPG [ 362.09 KiB | Zobrazeno 2845 krát ]
DSCF4746.JPG
DSCF4746.JPG [ 224.21 KiB | Zobrazeno 2845 krát ]

PříspěvekNapsal: 23 kvě 2012 16:40 
Nový člen
Nový člen

Tak jak je na tom ten tvůj cykas.Hoď sem nějaké foto.Mě se začínají tvořit teď na jednom a druhy vypadá že by také mohl něco mít.Ten je větší a staré listy se pěkně posunuly aby uvolnily místo novým.

PříspěvekNapsal: 23 kvě 2012 20:15 
Ahoj,

já jsem se na tu aktualizaci nových listů trošku vyprdl, protože jsem nabyl dojmu, že cycasy tu nikoho moc neberou :oops: ;) .

Ale pokud tě to zajímá, tak jsem nové listy zachránil před mrazy tím, že jsem přechodně rostlinu uklidil do zimní zahrady, asi na týden, mezi tím se listy pěkně povytáhly :) . Teďka mají asi 40 cm a už se otvírají, nakonec je jich 13 :mrgreen: .

PříspěvekNapsal: 25 kvě 2012 18:31 
Nový člen
Nový člen

Tak to je krásný počet listů.Já jich zatím vidím 7 ale stále lezou.Hoď kdyžtak foto kdyby jsi měl čas.Já se teď pustil do výstavby zimní zahrady.Stavím samostatný domeček pro palmy o rozměrech 8 x 5,5 m.Teď řeším vytápění.

PříspěvekNapsal: 25 kvě 2012 19:41 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Taky bych chtěla domeček! Nebo celý Tropical Island! Ne, ten domeček by stačil :lol: Až vyřešíš to topení, tak napiš, to by mě moc zajímalo.
Já jsem se teď na to koukala, mají takové temperovací tyče, mělo by to mít odběr asi jako žárovka. Dávají si to lidi do skleníků. Kamarádky děda měl ve skleníku 6x5 m dvě tyče a z nuly mu to dělalo 7C.

PříspěvekNapsal: 28 kvě 2012 12:13 
Tady je ten můj cycas, listy se už rozvíjí, uprostřed se už oběvily i ty dřevnaté píchláky, takže počet listů už je finální, 13 8-) .

Přílohy:
DSCF4905.JPG
DSCF4905.JPG [ 320.22 KiB | Zobrazeno 2746 krát ]
DSCF4904.JPG
DSCF4904.JPG [ 325.66 KiB | Zobrazeno 2746 krát ]

PříspěvekNapsal: 28 kvě 2012 19:39 
Čestný člen
Čestný člen

Nádherná rostlina

PříspěvekNapsal: 28 kvě 2012 22:34 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tak to je paráda veliká :shock: ;)

PříspěvekNapsal: 24 srp 2012 21:04 
Ahoj ahoj. Já svůj cykas koupil za 220 kč a kmen má vysoký asi 13cm možná i víc. :lol:

PříspěvekNapsal: 25 srp 2012 13:43 
Administrátor
Administrátor

Pěkný.., bylo by foto?

PříspěvekNapsal: 25 srp 2012 15:20 
No snad zítra ;) . Admine ty bydlíš v Malhostovicích, vtěch u Malhost. Pecky :?: ??
Já bydlím v lipůvce asi 6km :lol: .

PříspěvekNapsal: 28 zář 2012 10:22 
Ahoj Ahoj lidi (V)
Nemáte někdo zkušenosti s pěstováním cycasů venku??

PříspěvekNapsal: 28 zář 2012 10:54 
Administrátor
Administrátor

V nádobě všichni... (mám)

PříspěvekNapsal: 28 zář 2012 12:11 
:lol: :lol: :lol: Ivo ty si, ale lišák mazanej :lol: :lol: :lol:
Ale já myslel jako pěstování ve volné půdě . :lol: :roll:

PříspěvekNapsal: 28 zář 2012 12:37 
Ve volné půdě testovali v Maďarsku Dioon edule, který přežil po 3 noci -16°C, nevím jak přesně na tom byl, ani jak byla velká rostlina, ale stačí, že přežil. Z rodu Cycas je ještě podobně odolný Cycas panzihuaensis a i klasická revoluta je celkem odolná. U Cycasů je extra důležité sucho.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 123 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina