SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 26 kvě 2020 08:10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rod Archontophoenix
PříspěvekNapsal: 01 zář 2013 15:45 
Rod zahrnuje 6 druhů těchto vysoce elegantních osobitých palem s hladkým kmenem a typicky nezaměnitelným vzhledem.

Miluje slunce a dost vody, v přírodě roste v často zaplavovaných oblastech. Volně vysazené rostliny ve sklenících, pokud mají dostatek vody mohou projevit až extrémní růst a přírůstky se pak počítají na metry za rok :!: . Ovšem při běžné péči a pěstování v květináči je to dlouhověká palma s běžným tempem růstu. Ze zajímavostí, zhruba 2x ročně jí sama nebo s malou pomocí upadne jedna stará pochva starého listu, která je zajímavě tvarovaná, objímá totiž dokonale kmen. Jakmile se tato pochva odejme, kmen najednou povyroste o 3-5 cm. Prakticky se zvýší o jeden ten spodní kroužek :) .

Palmě se spíše lépe daří doma ve celoročně ve skleníku, nicméně já mohu letnění vřele doporučit, narostou 2-3 nové listy za sezónu 8-) .

Rostlina na fotu je má, mám jí 5 let a každý rok je letněná. Jednou si prošla mrazíkem -3°C s lehkým poškozením listů. Rostlinu vyndavám jakmile pomine nebezpečí mrazů a zandavám zhruba v druhé půlce září, nebo i začátkem října. Chladné a zamračené dny, není už nic pro ní. Zimuji v zimní zahradě při teplotě +15°C až +18°C. Přesazoval jsem jí 2x, má neuvěřitelně zajímavé kořeny, konzistence gumy, a jsou hodně roztřepené, žádné dlouhé kořeny u ní nehledejte :) . Je tedy evidentní, že má kořeny jak stvořené do blátivého povrchu, na uchycení.

Přílohy:
DSCF8500.JPG
DSCF8500.JPG [ 294.13 KiB | Zobrazeno 10333 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Rod Archontophoenix
PříspěvekNapsal: 08 zář 2013 20:49 
Nový člen
Nový člen

Byl jsem v Řecku na návštěvě u svého známého a ten pěstuje několik Archontophoenix cunninghamiana.
Zde foto:
Příloha:
DSC03393.jpg
DSC03393.jpg [ 449.11 KiB | Zobrazeno 10289 krát ]

Dostal jsem od něj i pár semen tak uvidím :D

PříspěvekNapsal: 08 zář 2013 21:08 
Ano, některé části Řecka mají neuvěřitelné mikroklima. Například centrum Athén je téměř tropické :shock: . Taky jsem na to koukal jako puk, ale vím o pěstiteli co pěstuje právě v Athénách v zemi Pritchardii :mrgreen: .

Mimochodem nádherná rostlina, opravdu krásně rostlá §ok .

PříspěvekNapsal: 03 led 2015 21:04 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Ahoj
Máte zkušenosti s pěstováním ze semínek? Manžel mi na jaře udělal radost zakoupením semínek, který mi na štědrý den vyklíčily. Respektive jsme na to na štědrý den kápli :lol: a já teď úpllně nevím co čekat. Zatím jsou ve fázi, že se ten oříšek vytáhl nad zem s kořínkem v zemi, ale oříšek ještě neshodily... Nebudu předstírat, jsem zvědavá, z jak douho se můžu těšit na shození oříšku, nebo dokonce na list? (děkuji)

PříspěvekNapsal: 03 led 2015 21:44 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Na shození oříšku se netěš, z toho ještě bere rostlinka živiny. ;) Měl by tam zůstat a list vyroste nad tím kořínkem.

PříspěvekNapsal: 04 led 2015 14:14 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Aha, děkuji.. Škoda, koukám na ně každý den a už se kroutí, tak třeba se jednou dočkám :lol: Jsem zvědavá jak malá holka :lol:

PříspěvekNapsal: 01 úno 2015 14:38 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Tak oříšky mají stále na sobě, ale objevil se mi u jednoho oříšku další výhonek? Zkrátka jak je ten oříšek nad zemí a z něho vede kořínek do země, tak z toho kořínku v zemi mi vyrostl výhonek zelený a jde nahoru nad zem. Tenounký, klidně vyfotím, ale nevím co s tím :D Jasně, že to tam nechám, ale co to to? Asi jsem je moc ukecávala :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 01 úno 2015 14:42 
Čestný člen
Čestný člen

To je normalni. Nejdrive vyroste korinek dolu a z neho potom rustovy vrchol. Semeno zustane stale pripojeno "bokem" a vyzivuje rostlinu.

PříspěvekNapsal: 01 úno 2015 21:00 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

A jak to bude vypadat dál? Jednou spadne oříšek a porostou dvě rostliny? Nebo jen ten šlahounek, kde není oříšek?

PříspěvekNapsal: 01 úno 2015 22:41 
Čestný člen
Čestný člen

Jen ten "slahounek" poroste. S "oriskem" se uz dal nic dit nebude. Zustane par mesicu spojen s rostlinkou a bude ji vyzivovat a pak uschne a odpadne.

PříspěvekNapsal: 27 čer 2015 14:24 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

JardaD píše:
Jen ten "slahounek" poroste. S "oriskem" se uz dal nic dit nebude. Zustane par mesicu spojen s rostlinkou a bude ji vyzivovat a pak uschne a odpadne.

Dneska jsem si na Tebe vzpoměla, neb jsem vzala do ruky květníček s tou palmičkou, s kterou jsi mi radil v zimě a oříšek se mi vykutálel ro ruky. Takže teď už je to jen na rostlince. Zatím roste, tak jsem zvědavá

PříspěvekNapsal: 08 srp 2016 14:10 
Čestný člen
Čestný člen

Obrázek

Větší je A. Cunninghamiana, ten menší (a mladší) je A. Cunninghamiana "Illawarra"

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina