SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 29 říj 2020 00:43

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 184 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Tropické palmy
PříspěvekNapsal: 13 dub 2011 20:31 
Ravenea rivularis.
Nenáročná palma vhodná i jako pokojová, roste poměrně rychle a v dospělosti vypadá trochu jako kokosová palma, takže taková ''méně náročná vzácnější náhražka'', :mrgreen: .
Krátkodobá minimální teplota: 0°C (dospělá palma až -4°C s celkovým omrznutím listů)
Dlouhodobá minimální teplota: kolem 15°C.

Přílohy:
DSCF0935.JPG
DSCF0935.JPG [ 218.92 KiB | Zobrazeno 4477 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Tropické palmy
PříspěvekNapsal: 14 dub 2011 06:38 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Krásnej kousek - měla bych strach, že mě za chvíli vystěhuje z bytu. ;)

PříspěvekNapsal: 14 dub 2011 09:21 
No je fakt že by to bylo dřív než u kokosové palmy :mrgreen: ;) .

PříspěvekNapsal: 14 dub 2011 15:40 
Nový člen
Nový člen

Ta je krásná, kdepak jsi ji sehnal? Jak dlouho ji máš? Prý ji pěstují chorvati.

PříspěvekNapsal: 14 dub 2011 15:45 
Byla mi darována ;) , ale původem je od Libora Lešnera (palmycycasy). Mám ji asi 8 měsíců a za tu dobu vyrostla do skoro dvojnásobku původní velikosti.

Jojo, Chorvati pěstují kde co, věřím že by mohla na jižním pobřeží i přežít... Ale asi ne každou zimu.

PříspěvekNapsal: 14 dub 2011 21:26 
Tady je fotka z toho Chorvatska ;) , má jí tam už několikátým rokem :) (ta uprostřed).

Přílohy:
chorvatsko.jpg
chorvatsko.jpg [ 248.78 KiB | Zobrazeno 4442 krát ]

PříspěvekNapsal: 15 dub 2011 14:25 
Nový člen
Nový člen

Ta je pěkná ten Phoenix je roebelenii :?: :?: , trochu mi ho připomíná, nebo je to normální phoenix?

PříspěvekNapsal: 16 dub 2011 10:00 
Jo je to roebelenii ;) , taky evidentně tam roste bez problémů 8-) . Mě loni ani nerozchodil studenné jaro v květináči :roll: .

PříspěvekNapsal: 18 kvě 2011 23:24 
Před pár dny jsme vynesli tropickou lahůdku Pritchardii hillebrandii. Doposud je v pořádku, ale nevím jak strávila ten dnešní pro ní první sluneční den, to se dozvím zítra :? :) .

Přílohy:
DSCF1669.JPG
DSCF1669.JPG [ 239.19 KiB | Zobrazeno 4371 krát ]
DSCF1688.JPG
DSCF1688.JPG [ 775.77 KiB | Zobrazeno 4371 krát ]

PříspěvekNapsal: 19 kvě 2011 10:27 
Tak je hotovo, slunce dělá své. Do několika týdnů bude bez listů :evil: .

PříspěvekNapsal: 19 kvě 2011 11:03 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

ahoj, tak to je škoda - a co že jsi na to nehodil třeba bílou textilii?

PříspěvekNapsal: 19 kvě 2011 11:31 
Jak? :lol: I kdyby to šlo nějak ze žebříku, pořád je tu jeden problém, nemam textilku aspoň 5x5 metrů. A to nemluvím to tom, že při větru by se taková to plocha snadno poničla nebo palma se rovnou převrhla.

Ale zase taková tragédie to není, vyrostou nový a hezčí listy, takhle je moc přerostlá 8-) .

PříspěvekNapsal: 19 kvě 2011 11:45 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

hele a co vůbec ta washingtonka? psal jsi,že venku nešla tak jsi místo ní dal Trachýka, ale co ona - přežila?

PříspěvekNapsal: 19 kvě 2011 22:17 
Jo přežila, má dva listy :oops: . Ale už začala růst. V zemi by jistě taky začala růst, ale já jsem si uvědomil, že nejsem ještě připraven na její zimování. Navíc je to opravdu moje "prdelka" co rostla 3 roky jen v zimní zahradě, nezná venkovní klima a to je chyba :? . Takže jsem jí dal do toho květináče od tebe a je venku :) .

Přílohy:
DSCF1299.JPG
DSCF1299.JPG [ 787.37 KiB | Zobrazeno 4346 krát ]

PříspěvekNapsal: 28 kvě 2011 13:32 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Všechny vás zdravím a mám takový problém. Moje dcera si koupila kokosovou palmu, soudím podle plodu který je na povrchu substrátu. Prosim o radu co s ní máme dělat, jak přesadit a do jakého substrátu a jestli ten plod také přehrnout substrátem a nebo nechat na povrchu. Prostě si nevíme rady :oops: :oops: Předem děkuji za každou radu, ještě abych nezapoměl, kam ji umístit Josef.

PříspěvekNapsal: 30 kvě 2011 15:06 
Josefe, kokosová palma je velmi náročná a řekl bych, že v bytových podmínkách dlouhodobě přežívá tak 5% rostlin. Zbylých 95% odejde za půl roku. Nevím přesně čím to je, ale občas se najdou vyjímky, že i kokosová palma v bytě prospívá a roste, znám však pouze jeden takový případ. Ideální prostředí pro tuto palmu je tropické pobřeží, kde je neustále vysoká vlhkost vzduchu a teploty celoročně nad 20°C. Je ravda, že se pěstují i například na jihu Floridy, kde si tyto palmy zažily i -2°C, ale to je jednou za 10 let a to pouze po dobu několika desítek minut, pak zase teplota vyskočí na denní hodnoty okolo 20°C a výše.

Pokud tedy mám radit, tak doporučuji co nejsvětlejší místo a pravidelné rosení. Bohužel větší část úspěchu tkví nejspíše ve štěstí, v dobře vybraném jedinci ;) .

Přesadit doporučuji do lehkého vzdušného substrátu s příměsí rašeliny, písku a nejlépe i kokosového substrátu (Lignocel, Cocopress). Ořech nechat nad půdou, ve stejné úrovni, jako je teď.

PříspěvekNapsal: 30 kvě 2011 17:59 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Moc děkuji za odpověď, tak to asi dcerušku moc nepotěším, zkusit to může.

PříspěvekNapsal: 30 kvě 2011 20:25 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

zkuste ještě pročíst vlákno na zahrada.cz, tam píšou zkoušenosti s pěstováním - někteří píší o tom jak jim dobře roste i v paneláku po řadu let a jsou tam i nějaké fotky. Základ je prý i rosit ten ořech aby neztvrdl. Z té diskuse bych řekl, že úspěšnost je tak 50 - 50 ale je pak i trošku problém s velikostí ;)

PříspěvekNapsal: 30 kvě 2011 20:44 
Jirko, je třeba si uvědomit, že na tom "vláknu" přispívají spíše právě ti štastnější pěstitelé, kterým to "nějak" jde.

Neříkám, že je to nemožné, ale z vlastní zkušenosti vím, že je to velice obtížné a spíše je to i o tom štěstí, než o umění.

PříspěvekNapsal: 30 kvě 2011 22:36 
Ahoj Josefe,

kdyby ses zeptal dřív, snad před pár roky, dychtivě bych ti poradil :lol: ;) . Ale ze zkušenosti vím, že když ti nic neřeknu, nic nezkazíš a ani tomu nepomůžeš :roll: . Protože je to jak říkal Radim, musel bys narazit na trochu odolnějšího jedince, jinak je to opravdu jen rostlina na jednu sezónu :roll: .

Já měl štěstí a mojí první kokosová palma mi přežila několik let :) , takže můžu říct jak sem to jen udělal, dal sem jí pod střešní okno a pak už je jen na koukání :D , nepřesazovat, nehnojit, protože jakmile sem to udělal, šla do háje :roll: .

Ještě můžu jen zmínit, že mám už jinou skoro rok v zimní zahradě, dokonce ještě nad topením na parapetu, rostou jí už i dělené listy, ale jak poroste dál fakt nevím, začíná se zvětšovat a ten parapet jí dlouho neudrží :lol: :roll: .

Tak hodně štěstí :!: .

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 184 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina