SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 02 črc 2020 23:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Licuala grandis
PříspěvekNapsal: 11 led 2012 16:42 
Dovolil jsem si tedy ještě povyskočit s dalším tématem :) .

Tuto palmu jsem scháněl velmi dlouho, ač jí téměř všude mají, tak narazit na nějakou pod 1000 kč je téměř nadlické :evil: . Ovšem loni se zadařilo, výprodej v Plzni (H.r.ch), za 100 kč a neuvěřitelná rostlina.

Tému jsem založil protože z mého pozorování se zatím jedná o jednu z nejméně náročných tropických palem a to vhodných i do bytu :!: . Rozdíl v růstu mezi zimní zahradou a doma, je téměř stejný, což je dost motivující ;) . Roste svým tempem, ne víc ne méně, takže si můžete i udělat jednoduchou rovnici, kdy bude mít další list :) .

Mám jí od léta 2011 a do dneška narostly 4 plně rovité listy a další se už chystá. Radši jí moc nezalévám, potože uhnití kořenů v zimě je u jakékoliv rostliny noproblem. Přes léto stojí bez podmisky v zimní zahradě, kdy dostává obden ledovou sprchu z hadice. Zatím nehnojím, ale až pořádně prokoření nový květináč, samozřejmně začnu hnojit standartně jako každou palmu v létě co 3 týdny, to nějaké jiné hnojivo.

Romane, všiml jsem si, že jí také máš, povíš jak dlouho a jsou nějaké rozdíly mezi tím co jsem vykoumal zatím já s ní?

K fotce, je umístěná v mé ložnici hned vedle postele. Je přímo pod střešním oknem mezi další vegetací. Mimochodem v pozadí na stolku další zajímvost, Latania, ta měla ještě loni na jaře jen 2 listy (téma zatím zakládat kvůly takovýmu prckovi nebudu :lol: ).

Přílohy:
licualadoma3.JPG
licualadoma3.JPG [ 147.67 KiB | Zobrazeno 4147 krát ]
licualadoma2.JPG
licualadoma2.JPG [ 141.68 KiB | Zobrazeno 4147 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Licuala grandis
PříspěvekNapsal: 11 úno 2012 13:10 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Palmu jsem koupil v loni v lete, byla z netu, prisla postou v baliku s kaktusama. Cena byla dobra, okolo 3-4 stovek, velikost je cca 130 cm s kvetinacem. Prisla v dobrem stavu, akorat rasici list byl do poloviny uschly, to co koukalo ze stredu rostliny, se vyslovene drolilo.

Jak list povyrostl, tam kde bylo mozne rozpoznat zdravy list byl odstrihnut. Vsechny palmy hned po prijmu presadim, nesnasim ty komercni kvetniky, tak tomu bylo u teto. Vim ze jim to po cestovnim stresu moc neprospeje ale razim cestu ze bud je v pohode a snadno to rozchodi, nebo je spatna a odejde tak jako tak. Napalme bylo videt ze se rozhoduje jakou cestou se vyda, k me radosti si vybrala spolecnou cestu se mnou na Hluboke. Dnes musim rict ze behem cca 7 mesicu je zcela v pohode, listy neosychaji, odstrihly list se ukazal uz cely a novy jiz dobry leze uz taky ven.

Palmu mam v obyvaku u jizniho okna, teplota se pohybuje mezi 23-28 stupni a vlhkost je mezi 45%-70% vlhka. Nehnojim ji. Maximalne dvakrat tydne ji porosim, vse ztece do srdicka, zalivam jednou tydne a docela ji proleju a s plnou miskou.

Uvidim jak to bude v lete kdy vlhkost se nad 50% drzi uz hur a do skleniku ji davat nebudu. Uvidime, podle dovozcu se jedna taky o spatne drzitelnou palmu, ale me to zatim tolik nepripada. Jako vsechny tropicke palmy, je to vyzva. :lol:

Přílohy:
20120211_003.jpg
20120211_003.jpg [ 782.46 KiB | Zobrazeno 4082 krát ]
20120211_002.jpg
20120211_002.jpg [ 752.67 KiB | Zobrazeno 4082 krát ]
20120211_001.jpg
20120211_001.jpg [ 763.51 KiB | Zobrazeno 4082 krát ]

PříspěvekNapsal: 15 úno 2012 02:03 
Romane, mě jen nesedí to, jak ti pomalu roste :? ,

ve zkratce, jestli to není přímí důsledek takových tich prkotinek při přesazování co třeba nedodžuješ, by to být klidně i mohlo... :oops: :roll: .

Pokud se palma lekne, upadne do několika měsíčního šoku, pro tropickou rostlinu, žádný problém, věř mi :lol:

PříspěvekNapsal: 15 úno 2012 08:22 
Administrátor
Administrátor

Ovar píše:
Pokud se palma lekne, upadne do několika měsíčního šoku, pro tropickou rostlinu, žádný problém, věř mi :lol:

Rudo, pro mě osobně nový pojem. Mohl by jsi to trochu rozvést. Díky. :o

PříspěvekNapsal: 15 úno 2012 12:45 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Jo jo ja Ti verim ale u palem co mam doma je to jedno, velky sklenik nemam a misto uz moc taky ne, takze kdyz budou trucovat par mesicu a budou pekne zelene tak je to fajn. Uz ted mam problemy tahat ty teplouse a nekam je vtesnat. :lol: :lol: A davam jim male kvetinace aby tolik nerostly a nehnojim je vubec.

PříspěvekNapsal: 15 úno 2012 13:20 
Ivo, to bylo velmi obrazně řečeno pod vlivem spacích prášků :oops: :lol: ,

chtěl jsem tim říct, že pokud se u tropických rostlin nedodrží postupné navykání na cokoli, reakce je většinou stejná, rostlina přestane růst. Na příkladu, když si koupimi Licualu v nějakém ...hausu v říjnu, kdy je venku 10°C a cestou domu se stavíme v penny a auto nám "vymrzne" na stejnou venkovní teplotu, tak při vykládce rostlinu sice hodim hned do zahrady kde je o 15°C víc, ale rozhodně přesazení (ač je žalostně nutné) nechám o pár dní později. V mém případě i několik týdnů, dokud si rostlina plně nezvykne na moje podmínky, pak teprve šaham do kořenů :mrgreen: .

Při rychlém přesazení se mi nesčetněkrát stalo, že rostlina několik týdnů/měsíců, ač byla v tropických podmínkách, prostě nerostla..

Placenta píše:
A davam jim male kvetinace aby tolik nerostly a nehnojim je vubec.

To byl doufam ftip :lol: , tu licualu máš ve 3x větším květináči než jí mam já :mrgreen: .

Dávam foto jak vyrostla moje, od posledního focení, ten list co se jí klubal už rozvíjí, je to od léta už 3-4 list.
Příloha:
DSCF4244.JPG
DSCF4244.JPG [ 129.04 KiB | Zobrazeno 4038 krát ]

Další moje chlouba, vyklíčilo mi loni jedno semeno Licuali z Tropical islands :D .
Příloha:
DSCF4247.JPG
DSCF4247.JPG [ 143.37 KiB | Zobrazeno 4038 krát ]

PříspěvekNapsal: 20 úno 2012 07:09 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

kvetinac je maly, teda neni vysoky, zajed se v lete podivat, neco upecem a popijem, spat je kde. Nebo udelame sraz tropickejch cvoku??? :lol: :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: 20 úno 2012 23:42 
Placenta píše:
zajed se v lete podivat, neco upecem a popijem, spat je kde. Nebo udelame sraz tropickejch cvoku??? :lol: :lol: :lol:

To je ale velmi dobrej nápad :idea: , takovou sešlošt bych uvítal 8-) . Myslím, že každý správný magor do tropů by se mohl dostavit, jestli nás nepřejde chuť, myslím, že by se to dalo zrealizovat ;) .

PříspěvekNapsal: 21 úno 2012 08:25 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

jsem pro, klidně jednu "sešlost" můžeme realizovat u mně...ja mam mista na spani dost...teda až vše zase přemístím z místností ven :D

PříspěvekNapsal: 21 úno 2012 19:52 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

zacnu tedy planovat :lol:

PříspěvekNapsal: 23 čer 2012 21:06 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Rod Licuala ve Fata Morganě.

Přílohy:
DSC_0073.JPG
DSC_0073.JPG [ 75.67 KiB | Zobrazeno 3720 krát ]

PříspěvekNapsal: 25 úno 2013 15:43 
Tady je můj "mazel", od loňska trochu povyrostl :) . Přes léto je v zimní zahradě, přes zimu ho mám v pokoji. Za celou dobu co ho mám, s ním není jediný problém, maximálně se před nedávnem na něm objevily vlnatky, ale jen pár potvor, nic vážného 8-) .

Přílohy:
DSCF6198.JPG
DSCF6198.JPG [ 282.91 KiB | Zobrazeno 3430 krát ]

PříspěvekNapsal: 25 úno 2013 17:07 
Čestný člen
Čestný člen

Ježíš, to vypadá pěkně! Jako vějíře! §ok

PříspěvekNapsal: 09 dub 2013 15:31 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Bydliště: Spišská Nová Ves 430 m. n. m., záhrada cca 530-540 m.n. m.
Rudo, Radime, otázka na všetkých ale hlavne na vás... je toto začiatok klíčenia? fotka je trochu horšej kvality - ja a foťák niesme moc dobrý kamaráti a zvlášť nie pri takýchto "drobnostiach" :roll:

Přílohy:
RIMG0052.JPG
RIMG0052.JPG [ 347.39 KiB | Zobrazeno 3349 krát ]

PříspěvekNapsal: 09 dub 2013 23:51 
Martine, technicky vzato ano, je to začátek klíčení. Ale prakticky se mi to nezdá, ač semena jsou prakticky čerstvě utržená z rostliny, tak Licuala klíčí nejdříve za měsíc :) ..

PříspěvekNapsal: 10 dub 2013 05:12 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

tak mne sa to tiež nezdá - ale má to 5 semien zo 6 :? uvidíme čo z toho bude :)

PříspěvekNapsal: 14 zář 2013 20:11 
Nový člen
Nový člen

Ahoj Martine, jak jde klíčení? Už něco máš z Licual? Taky bych to chtěl zkusit je to nádherná tropická palma vhodná do bytu :)
A semena jsi kupoval z e-baye? Jsem tam už nějaké jiné druhy palem bral... seeds 100% ripe and fresh :D a nic. Tak jestli to byly jen mé špatné pokusy, nebo semena stará či nezralá.

S pozdravem Ondřej

PříspěvekNapsal: 14 zář 2013 20:36 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

semená boli od tropiku... bohužiaľ do výsevu licual sa dostali nejaké larvy (zrejme smutnice alebo iná háveď) a semená zožrali (čiastočne) takže licualu nemám žiadnu :( a to začali klíčiť skoro všetky semená...

PříspěvekNapsal: 14 zář 2013 21:16 
Jsem říkal, že je to nějaké divné aby tak rychle vyklíčily :) :roll: . Mám stejné zkušenosti, co vyklíčí nezvykle brzy zlikvidují škůdci nebo plísně, myslím, že to ani není tvá chyba ;) . Co zkouším kokosové ořechy, tak ze 3 zakoupených všechny 3 vyklíčili, ale jeden vyklíčil po týdnu a klíček také hned uhnil. Ty 2 vyklíčili po měsíci a zatím se drží..

Nicméně začínám se té Licualy bát, přes léto mi vyrostlo do 2 metrů a to se už fakt blbě zimuje pod střešním oknem ( za palmou je tma :evil: ).

PříspěvekNapsal: 19 zář 2013 07:39 
Nový člen
Nový člen

U kokosky jsem zjistil při pokusech jednu věc.... Jsou trhané = nejsou zralé, proto vyklíčí a nakonec uhnijí. Další zajímavou věcí je, že jakékoliv semeno je uvnitř 100% sterilní před klíčením, u kokosu to tak není, většinou jsou uvnitř hniloby, kvasinky candida atd. Jak se tam dostali to je mi záhadou, ale je to důvod, který ničí veškeré pokusy.

Palmy co jsem klíčil veitchia - to stejné smutnice a druhá várka neklíčila vůbec, ale pravdou je, že smutnice napadají i zdravé části... Normálně žerou mladé kořínky a klíčky, v tom případě doporučuji koupit parazitické hlístice a zalít tím všechny květiny doma... Jinak se toho nezbavíte. U palem je jedna výhoda a to že je nemusíte klíčit v substrátu, mají výživu ze semene. Takže se to dá provést ,,sterilně" - bez smutnic někde ve sklenici mimo substrát. Jakmile budou kořeny, vysterilovat substrát (mikrovlnka) a přesadit. Zálivka nějakým insekticidem (decis mega ve skleníku) pokud se vyskytnou znovu.

I koupené semena nemusejí být zralá, kdo ví kdo to trhá, nebo sbírá. Některé druhy rostlin nejsou klíčivé po poměrně krátké chvíli.

To jsou jen moje postřehy.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina