SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 26 kvě 2020 06:50

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Phoenix roebelenii
PříspěvekNapsal: 09 led 2012 18:14 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Phoenix roebelenii
Pygmy Date Palm
Robellini Palm
Miniature Date Palm

Vyskyt : jihovýchodní Asie z jihozápadní Čína ( Yunnan provincie), severní Laos a Severní Vietnam (v provincii Dien Bien , Ha Giang provincie , provincie Cao Bang , Lang Syn provincie
Jedna se o palmu mensiho vzrustu , casto vysazovanou ve skupinach po trech kusech, uprednostuje vlhci prostredi, z pestitelskeho hlediska velmi jednoducha na pestovani.
Pokud se podivam na info z netu jde vlastne o uplne nenarocnou palmu ktera je velmi vhodna na pestovani.

Bohuzel ja i mnoho dalsich jsme dosli k pravemu opaku, proto jsem se rozhodl napsat tento clanek.

Zhruba pred 10 lety jsem si zakoupil tuto palmicku ve velikosti cca 25-30cm v kminku, pres leto jsem ji letnil jako vetsinu palem a pres zimu ji nechaval v chodbe pri teplote cca 18 stupnu. Rostla krasne, v lete byla na primem slunci a dokonce druhym rokem vykvetla, coz me velmi prekvapilo, ohledne jeji velikosti. Fotky teto palmy jsem bohuzel nedochoval. Brzy po kveteni palmy jsem se rozvedl a samozrejme palmicka se odstehovala i s bejvalou manzelkou do panelaku.

Dalsi rok jsem si brousil zuby na tento druh znova a jak to financi situace dovolila, nesl jsem si domu jinou, vetsi roebelku. Zhruba po mesici vsak palma zacla odchazet. Nejdrive ji jakoby zacli schnout listy az zezloutla a byl v v phoenixovem nebi. Tak si rikam, nejakej holandskej smejd a jdu pro jinou. Verte nebo neverte, bylo jich celkem asi pet ktere vzdy podobne odesly a ja se na to vyprdnul, akorat jsem vyhazoval penize. Porad jsem premyslel kde muze byt chyba, malej prcek kvete a dospelacky takhle, kazda behem 2-5 mesicu odesla. Zacal jsem prolezat prodejny a vyptavat se, co a jak, konzultoval jsem to L. Lesnerem ktery rikal ze je vubec nechce ze jsou stim jenom problemy a to hlavne pres zimu. Pritom se najde snad v kazdem obchudku s kvetinami, vzdy aspon jednu nebo dve meli. Taky jsem zjistil ze pokud nebyla palma zrovna krasna a vydrzela v obchode delsi dobu, cekalo ji ve vetsine pripadu presne co ty me.

Hledal jsem na netu a vsude je psano jak jsou nenarocne a pestitelsky jednoduche. Az jsem se docetl na zahranicnich strankach ze tyto palmy jsou docela stresove a napriklad vykopat a presadit velkou palmu vetsinou znamena uhyn rostliny. A dostal jsem se opet jako u vsech rostlin ke korenum a porad myslel na toho maliho prcka co dokonce vykvetl. Porad mi to nedalo proc on tak dobre prosival a jine ne. Mezitim mi bejvalka volala ze palmicka ktere se tak dobre darilo a dokonce kvetla, take uhynula. Jedine co me napadlo, bylo to ze tahle mala palmicka, kdyz byla u me mela od vzduchovky prostrelenou podmisku a tudiz tam nikdy nemohla stat voda, respektive koreny nikdy nemohly stat ve vode.

Volal jsem teda bejvalce a ta mi potvrdila ze i kdyz zalivala velmi malo, obcas po zaliti zustala stat ve vode. BINGO, to musi byt ono. Proto jsem se rozhodl si opet roebelku poridit a zkusit to bez podmisky. Roebelka byla zakoupena zhruba pred dvema roky, velikost umerna cca 50 cm kminek, cena nejak okolo 700 stovek a to rozhodlo. Jakmile jsem ji donesl domu (to bylo revu ze jsem zase vyhodil penize do zachodu) tak jsem ji hned presadil do vetsiho kvetniku, kdyby byla totiz v SOKU tak at je v poradnym a nedostava je za sebou. Umistnil jsem ji v lete na vystouply kamen v potucku, kdyz vlhlo tak jako v Laosu a bez misky. Asi mesic se tvarila jako z umely hmoty a pak zacla rust a to docela zavratnym tempem. Vubec jsem nechapal jak se u ni pise ze je to pomalu rostouci druh, tedy pomalu az stredne rostouci. Cele leto rostla opravdu skvele a snad nejlepe a nejrychleji ze vsech palem, mimochodem dvakrat za rok jsem ji odrezal stare listy kterych bylo pozehnane.

Hnojil jsem jednou tydne hnojivem pro palmy, složení: dusík - fosfor – draslík: 9 - 4 – 5, cele leto venku, zimovani teprve kdyz nocni teploty klesly k 5 stupnum, o mrazuvzdornosti pochybuji i kdyz se nekde udava -3 az -6 stupnu. Zimoviste s teplotou 15-18 stupnu pri 55-85 procentech vlhkosti. Zalivka v lete cca kazde tri dny bez podmisky, v zime jednou tydne a zbylou vodu ktera v podmisce zustane vzdy vyleju, treba i dvakrat behem hodiny aby proste nikdy nestala ve vode. Osobne si myslim ze toto byl vzdy duvod kdy koreny bud nastydli a nebo nasledne uhnili.

Kazdopadne pokud tuto palmu drzim ve vlhku ale pritom ani malinko nestoji ve vode pujde zrejme opravdu o snadno pestovatelnou palmu. Vysledkem meho snazeni je v teto dobe kvetenctvi palmy, z cehoz odvozuji ze neni pred smrti ale zrejme si uziva hlubockeho vzduchu a studnicni zelezite vody ke svemu blahu. Take jsem zjistil ze tento druh Vam neda moc nejevo ze je neco spatne a pokud jo, obvykle je uz dost pozde.

Budu rad pokud mi sem napisete Vase postrehy ci zkusenosti s pestovanim teto palmy, zatim vetsinou s kym jsem mluvil tak mu odesla jako me a do dalsich pokusu nikdo nesel. Myslim si ze je to rostlina velmi elegantni a i kdyz Vas asi spousta pestuje palmy bez podmisek.
Dejte si na tento zadrhel hlavne v zime pozor kdy vetsinou palmy jdou do zimoviste a dostanou podmisku.

Přílohy:
DSC00928.JPG
DSC00928.JPG [ 86.88 KiB | Zobrazeno 4618 krát ]
DSC00905.JPG
DSC00905.JPG [ 86.74 KiB | Zobrazeno 4618 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Phoenix roebelenii
PříspěvekNapsal: 09 led 2012 18:19 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

:lol: :lol: :lol:

Přílohy:
20120108_005.jpg
20120108_005.jpg [ 737.06 KiB | Zobrazeno 4616 krát ]
20120108_004.jpg
20120108_004.jpg [ 541.71 KiB | Zobrazeno 4616 krát ]
20120108_003.jpg
20120108_003.jpg [ 696.26 KiB | Zobrazeno 4616 krát ]

PříspěvekNapsal: 09 led 2012 20:25 
Romane, super :!: . Perfektní článek. Já z důvodu, že všem pěstitelům roebelenii odcházeli, jsem si ho nikdy nekoupil. Teď, když už vím jak na něj, zkusím ho :) . Ty květy jsem teda ještě na tak "malé" rostlině neviděl :shock: , nejmenší kvetoucí jedince jsem viděl v OC Olympii Brno, kteří mají kmen tak 3 metry, větší potom v brněnské botanické zahradě, tam měl dokonce i nějaké plody.

PříspěvekNapsal: 09 led 2012 21:08 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Diky, mam ztoho radost a hlavne ztoho ze neodesla. Skoda ze nemam fotku toho prvniho, ten byl polovicni a nadherne kvetl. Tenkrat jsem si ztoho sednul na zadek, pripadala mi jak batole. Zkuste ji nekdo at se to potvrdi na tuty, ja uz na ni nemam misto :-(

PříspěvekNapsal: 09 led 2012 21:17 
Díky za pěkný příspěvek ;) . Je fajn, že je sepsaný z vlastní zkušenosti a ne sesmolený výcucem z googlu 8-) .

Romane, nechci tady rozepisovat jak jsem to měl já, protože to je naprosto nezáživné a nudné vyprávění, které si budeš číst jen ty :oops: :P . Měl jsem jí, asi 2 roky, kmen kolem metru, však si možná někde postřehl na našich stránkách. Loni mi zdechla díky vlhkému létu (ač byla pod pergolou). A jelikož jsem dost ješitný, asi si jí už nekopím, dal jsem za ní 2600 a tenkrát to byly pro mě dost srdcové peníze.

A prosím, nechci kritizovat, nebo aby to znělo bodavě, ale prosím prosím, příště odděluj odstavce. Po přečtění tvého článku asi navštívím zítra očaře, nějak z toho šilhám jak ty věty splívají :oops: ;) .

PříspěvekNapsal: 09 led 2012 22:33 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Jasne kdyz budu neco smolit vzpomenu na odstavecky. Mas ten kokos jeste? To by bylo tema sem, ty jsou na tom jeste hur.

PříspěvekNapsal: 09 led 2012 22:46 
Předem děkuji :!: ;) ,

myslím, že asi to je na další samostatný téma, jestli budeš míť chuť klidně založ, tady se to neztratí :mrgreen: .

Kokosku mám, lebedí s v pokoji pod střešním oknem, seschl jí za celou zimu jej jeden list a prostřední se trochu povytáhly. Někdy, když jedu na pár dní pryč a vypnu topení, aby tu vegetovali, teplota tu klesne pod 19°C a dokonce rekord je 14°C :? , nevím na jak dlouho to bylo, ale rostliny to všechny přežily :D a opačný rekord z mého pokoje, jen za pomocí topení 33°C :? .

PříspěvekNapsal: 10 led 2012 11:14 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Kokosy jdou Tobe tak to napis, spousty lidi to bude zajimat.

PříspěvekNapsal: 10 led 2012 18:52 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Já mám tady tu palmu asi něco přes dva roky a nemám žádný problém. Zaleji jí jak si vzpomenu, třeba i tři týdny je bez vody a ona pořád žije.

PříspěvekNapsal: 11 led 2012 12:13 
Čestný člen
Čestný člen

Já pěstuji tuto palmu asi 7 roků, podle mě je úplně bezproblémová, celoročně je pěstovaná v ZZ, v zimě teplota kolem 15st (plus minus pár st). Mám ji ještě v keramickém obalu, květináč ale nesedí na dně, je asi 10 cm nad ním, takže nemám tušení, jestli tam voda zůstane nebo ne (myslím, že občas ano, vím ale s určitostí, že před přesazením prorostly kořeny do obalu a já jim cíleně vodu lila a palmě se to líbilo. Protože je palma už velká a květináč těžký, už dlouho jsem se nekoukala, jak to tam vypadá. Mám ale v ZZ podlahové topení, takže i přes chladnější vzduch mají rostliny "nohy v teple"

PříspěvekNapsal: 11 led 2012 14:53 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Pro me je teda velky problem, jakou mas prosimte v te ZZ vlhkost? Mozna nakonec bude pohodova palmicka ale me teda osobne pusobi spoustu mrzutosti a co jsem slysel tak ji delsi dobu nedrzi nikdo. A mas samecka nebo samicku?

PříspěvekNapsal: 11 led 2012 17:56 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ještě dodám, že je v hale v polostínu a vůbec ji neletním. Jednou jsem ji měl dokonce asi 10min. v zimě ve sněhu, už jsem ji dokonce přesazoval. Docela se divím, že je to tak problemová palma.

PříspěvekNapsal: 05 úno 2012 21:00 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

můj robelik
Obrázek

PříspěvekNapsal: 30 čer 2012 08:38 
Administrátor
Administrátor

Včerejší úlovek.
Původně jsem byl rozhodnutý, že pokojové palmy nechci ani náhodou. Problém co s nimi na zimu, doma toho musí zimovat už dost.. :roll: Jenže když jsem uviděl tuhle krásku, nějak jsem podlehl.. :lol:

Přílohy:
Phoenix roebelenii2.jpg
Phoenix roebelenii2.jpg [ 472.71 KiB | Zobrazeno 4050 krát ]
Phoenix roebelenii.jpg
Phoenix roebelenii.jpg [ 465.53 KiB | Zobrazeno 4057 krát ]

PříspěvekNapsal: 30 čer 2012 16:53 
Čestný člen
Čestný člen

Ivo, je pěkná. Mě láká pořídit si ještě jednu. Ale mám málo místa a palma chce prostor, aby se předvedla. Mně dělá pohodu hlavně v zimě, to ZZ využíváme nejvíc. Pokud můžu radit, přesaď do hodně propustného substrátu (je dobývána strojově obřezáním o průměru květináče. Potom ji posaď do keramické nádoby o číslo menší než je květináč, tím pod ní zůstane volný prostor, kam může protéct přebytečná voda při zálivce. Jak už jsem psala, je takto úplně bezproblémová na pěstování. Na ukázku jsem vyfotila

Přílohy:
IMGP4427.jpg
IMGP4427.jpg [ 269.82 KiB | Zobrazeno 4046 krát ]
IMGP4428.jpg
IMGP4428.jpg [ 339.91 KiB | Zobrazeno 4046 krát ]

PříspěvekNapsal: 30 srp 2012 16:33 
Ahoj ahoj (V)
No podle mě je fakt nenáročná mám jí venku a velmi se jí daří dokonce mi několikrát přežila teplotu kolem i pod 10 stupnů bez poškození 8-) .
Akorát má velmi dlouhé a ostré trny :x

PříspěvekNapsal: 25 zář 2012 18:57 
Ahoj lidi máte tuto palmu ještě někdo venku??? já jo a už si prošla i teplotou 4 stupně a nic se jí nestalo :-)

PříspěvekNapsal: 25 zář 2012 19:20 
Administrátor
Administrátor

Já jsem ji už sklidil, má za sebou noc s -0,5 st. - to dala bez jakéhokoliv poškození. Ale vzhedem k současným dešťům a nízkým teplotám jsem ji raději poklidil.

PříspěvekNapsal: 25 zář 2012 19:22 
právěže ta moje začala až teď nějak pořádně růst a taky se víc ,,ochlupila'' :lol:

PříspěvekNapsal: 02 bře 2013 11:42 
Nový člen
Nový člen

Nový přírůstek - Rebelka z brněnského Tesca za 159,-

Přílohy:
P.r..JPG
P.r..JPG [ 248.27 KiB | Zobrazeno 3302 krát ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina