SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 06 dub 2020 23:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Chamaedorea elegans
PříspěvekNapsal: 02 led 2011 07:34 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Bylo mi líto této rubriky, že je prázdná, tak ji zkusím otevřít. Přidá se někdo? Chamaedorea, nebo též horská palma je jistě krásná rostlina. No ta moje už tak krásná není, boť mi ji v létě napadly poťouchle svilušky a než jsem to zmerčila, byly listy tak napadeny, že jsem je musela komplet ostříhat. Teď začíná bagrovat nové listy, tak snad bude zas OK. ;)

Přílohy:
P1010702.JPG
P1010702.JPG [ 246.34 KiB | Zobrazeno 7118 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Chamaedorea elegans
PříspěvekNapsal: 02 led 2011 14:23 
V obýváku máme taky 2 kousky Chamaedorey elegans, mají tuším kolem 10 let, pamatuju si je ještě z dob, kdy jsem začal více vnímat rostliny :lol: ... Avšak jejich velikost neodpovídá jejich věku, též je trápí svilušky a teprve letos byly asi podruhé v životě přesazeny, přesněji, rozsazeny, každá rostlina má svůj květináč a dostatek substrátu, tak snad porostou rychleji než doposud :roll: ;) . Je ale pravda, že již několik let pravidelně kvetou.

PříspěvekNapsal: 02 led 2011 14:25 
No pěkné ;) . Já jí mám v zimní zahradě, tam dělá pravidelně po celý rok listy, ale jen tak 4 ročně, zase ale pravidelně kvete, většinou když se ochladí na podzim. Několikrát mi na ní dozrálo i spoustu žlutých kuliček, ale semena nebyly opylené :cry: .

A mám pocit, že jich máš moc u sebe, kdyby jsi je rozesadila a dala dál od sebe, rostly by mnohem lépe ;) .

PříspěvekNapsal: 02 led 2011 14:30 
Ovar píše:
...A mám pocit, že jich máš moc u sebe, kdyby jsi je rozesadila a dala dál od sebe, rostly by mnohem lépe ;) .

S tím souhlasím, neboj se je rozesadit, za chvíli bude jedna samostatná palma hezčí a košatější, než celý trs ;) .

PříspěvekNapsal: 02 led 2011 19:21 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Ovar píše:
No pěkné ;) . Já jí mám v zimní zahradě, tam dělá pravidelně po celý rok listy, ale jen tak 4 ročně, zase ale pravidelně kvete, většinou když se ochladí na podzim. Několikrát mi na ní dozrálo i spoustu žlutých kuliček, ale semena nebyly opylené :cry: .

A mám pocit, že jich máš moc u sebe, kdyby jsi je rozesadila a dala dál od sebe, rostly by mnohem lépe ;) .

Souhlasím taktéž, jen co bude malinko lepší počasí, vrhnu se na ni a pokusím se je rozsadit. :P Dostala jsem ji od syna :o ke dni matek jako deseticentimetrovou květinku, skoro to vypadalo, že chcípne - a ona, že ne. Teď už slavila třetí narozeniny.
To s těmi květy je zajímavé. Mě loni v létě utvořila něco, na co jsem koukala jako puk, asi to byly květy, ale ty kuličky nebyly žluté, ale černé. :?: :?:

PříspěvekNapsal: 03 led 2011 00:21 
Jo to taky znám, kuličky jsou buď žluté nebo černé, oboje je ovšem neklíčivé :? .
k tomu přesazování, zkus vyprat kořeny ve vodě. Nejlepší je to pod proudem vody. Je to sice zdlouhavé, ale zase můžeš zachránit všechny rostliny i ty nejmenší. Pokud šetrně "odstříkáš" tu půdu, tak můžeš mít tolik rostlinek, kolik je ho v tom trsu ;) . Já tak množím všechno, rostlinám se tak neničí kořeny.

PříspěvekNapsal: 03 led 2011 07:17 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Děkuju za radu - to je dobrý nápad. :o Loni jsem měla velký problém rozsadit velký křín, musela jsem vzít na to i nůž. Výsledek jasný - hodně přeřezaných cibulí i kořenů. :cry: A to jsem ho máčela ve vodě asi půl dne. No ale proud, to je něco jiného. :P

PříspěvekNapsal: 28 lis 2011 15:29 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tak jako každý rok i letos kvete. http://imageshack.us/f/846/img0110pp.jpg/

PříspěvekNapsal: 28 lis 2011 16:46 
No né, už druhá palma jen za dnešek co jsi přiznal :lol: . Co bude zítra? Nemáš nějaké palmové sady ukryté v dolech :?: :mrgreen: ;) .

Mimo to, mi také vykvetla chamaedorea a je zhruba ve stené fázi květu jako ta tvoje, což mě trochu překvapuje, když jí mám v zimní zahradě :geek: . Evidentně je to kvetení závislé na osvětlení, než na teplotě 8-) .

PříspěvekNapsal: 28 lis 2011 17:54 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

To je všechno, vnitřní rostliny mně vůbec neberou ;)

PříspěvekNapsal: 04 pro 2011 17:47 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Ovar píše:
No né, už druhá palma jen za dnešek co jsi přiznal :lol: . Co bude zítra? Nemáš nějaké palmové sady ukryté v dolech :?: :mrgreen: ;) .

Mimo to, mi také vykvetla chamaedorea a je zhruba ve stené fázi květu jako ta tvoje, což mě trochu překvapuje, když jí mám v zimní zahradě :geek: . Evidentně je to kvetení závislé na osvětlení, než na teplotě 8-) .

Zase jste mi vzali vítr z plachet. :o Po dlouhé době jsem se podívala na palmy s tím, že se pochlubím a ejhle, opět jste mě předběhli. :? :D Ale i tak ji pošlu - jen nevím, zda to kvetení mám přikládat osvětlení, neboť moje chamaedora si s osvětlením výrazně pohoršila oproti létu, ale zas má větší teplo. Tak včil mudruj!!!! :?:

Přílohy:
P1030218.JPG
P1030218.JPG [ 383.93 KiB | Zobrazeno 6852 krát ]
P1030219.JPG
P1030219.JPG [ 359.51 KiB | Zobrazeno 6852 krát ]
P1030220.JPG
P1030220.JPG [ 359.85 KiB | Zobrazeno 6852 krát ]

PříspěvekNapsal: 04 pro 2011 21:23 
Věrko, koukám, že jí máš na okně, to je ono...

Ona může být i v rohu místnosti ale sama pozná jak je den dlouhý, tak si hezky vykvete 8-) . Ale nemusíš jí moc dopřávat, ona se spokojí s chladnější zimou, 13-18°C je pro ní ideální 8-) .

PříspěvekNapsal: 05 pro 2011 12:19 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Ovar píše:
Věrko, koukám, že jí máš na okně, to je ono...

Ona může být i v rohu místnosti ale sama pozná jak je den dlouhý, tak si hezky vykvete 8-) . Ale nemusíš jí moc dopřávat, ona se spokojí s chladnější zimou, 13-18°C je pro ní ideální 8-) .

No jo, Rudo, na okně ji sice mám, ale v obyváku a před tím oknem je ještě zimní zahrada, takže ta palmička je víceméně ve tmě. :mrgreen: A s tou teplotou je trochu problém, buďto bude mít svých 18-20, co je v obyváku nebo 3-10 na balkoně. Co si myslíš, že jí bude víc vyhovovat? :?: A fakt může být i dál od okna? Já se bála, aby mi nezdechla kvůli nedostatku světla. :oops:

PříspěvekNapsal: 05 pro 2011 12:55 
Věrko sama vidíš, že na okně se jí daří výborně, kvete a bujně roste. Takže dál od okna se jí bude dařit taky dobře a možná ještě lépe, Chamaedorea se spokojí i s velmi málem světla 8-) , je to tropický podrost a v přírodě kolikrát ani vůbec náznak sluníčka nevidí, jen rozptýlené světlo několikrát přefiltrované mlhami a korunami stromů :) .

Ohledně tý teploty, pod 10°C je málo, zas tak chladnumilná není :D , ale aspoň těch 18°C, aby si odpočinula, hlavně když je méně světla, měla ba musí se snížit teplota i u těch nejtropičtějších rostlin...

A ty napadené listy sviluškou na fotce jsou jen vzpomínka, nebo ještě aktuální problém? :P :mrgreen: .

PříspěvekNapsal: 05 pro 2011 16:31 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Ovar píše:
Věrko sama vidíš, že na okně se jí daří výborně, kvete a bujně roste.

A ty napadené listy sviluškou na fotce jsou jen vzpomínka, nebo ještě aktuální problém? :P :mrgreen: .

No Tys mi zase dal, to jsem prchala, abych si ji prohlídla. :shock: Ale jsem dobrá, sviluška tam NENÍ!!! :P Jasně, na fotce to blbě vypadá, ale to jsou tečičky zvrchu listů po stříkání Lignohumátem /kdyby se mi chtělo dát ji do vany a pořádně osprchovat, bylo by to dole/ - ale hrklo ve mě, neboť loni jsem ji neodhalila včas a musela jsem rostlinu komplet ostříhat, bo to byl děs. Teď už to hlídám. ;) Musím ale uznat, oko máš jestřábí! :oops:

PříspěvekNapsal: 05 pro 2011 17:21 
Věrko, to jsou ale opravdu stopy po sviluškách :lol: . Ta bílá zrnitost na listech. To už ale nemusí být aktuální.

PříspěvekNapsal: 05 pro 2011 18:48 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Rade píše:
Věrko, to jsou ale opravdu stopy po sviluškách :lol: . Ta bílá zrnitost na listech. To už ale nemusí být aktuální.

Ale jo, kluci, vy máte oči jak rentgen. :o Koncem léta na mžik tam byly - mršky jedny, ale už jsou zničeny a rostlina je OK - přísahám. Fakt. :oops: :oops: :oops:

PříspěvekNapsal: 05 pro 2011 23:24 
Na to nemusím mít dobrej zrak (ani nemám :lol: ), svilušky už poznám z dálky, jsou to moje kamarádky :!: :lol: .

PříspěvekNapsal: 05 pro 2011 23:48 
Asi tak nějak :lol: . Taky nejsem rys, ale svilušky poznám na pár metrů :roll: :mrgreen: . Je to jako zelený list postříkaný bílým sprejem v programu "Malování" :lol: .

PříspěvekNapsal: 06 pro 2011 07:14 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

No to máte fajn, na vás teda svilušky nemají. :!: :roll: Já normálně nosím brýle, takže chci-li svilušku vidět, musím brýle odložit a podívat se normálníma očima pěkně zblízka, takže se to někdy vymkne - bohužel!! :mrgreen:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina