SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 dub 2020 21:28

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Trachycarpus "Bulgaria"
PříspěvekNapsal: 27 pro 2013 00:23 
Dovolil jsem si založit tento topic, protože si myslím, že si tento neuznaný kultivar, zaslouží své téma.

Trochu jsem se dloubal v tom co je Trachycarpus "bulgaria" vlastně zač, protože mě docela nadchlo to, co má Kiril Donov na svých stránkách. Takže jsem se obrátil přímo na něj, aby my osvětlil to, co překladač nezvládl přeložit z jeho stránek :) .

Nejprve je nutno říct, že Kiril Donov se nezasloužil o vznik tohoto kultivaru, nestojí o jeho patentování, jde mu pouze o rozšiřování této zajímavé palmy.

Matečnice byly z areálu historického muzea v Plovdivu. Mimochodem rostliny žijí do dnes, mají kolem 10 m a přežily i oficiálně naměřených -27,5°C, 6. ledna 1993, bez jakékoliv ochrany, tuto teplotu zažil sám Kiril a byl si jí i ověřit v městských dokumentech. Tyto palmy byly použity jako matečnice pylu a byl na ně přenesen pyl z rostlin, které rostou v Nessebaru (Bulharský poloostrov v Černém moři), které pocházejí z Ruské Soči. Výsledná semena dostal do opatrovnictví právě pan Kiril. Část semen vysadil (již před 14 lety) a část posílal je lidem jen s označením Trachycarpus fortunei a s psaním, že jde o vykřížené rostliny tam v Plovdivu. Později mu sami pěstitelé dali název Trachycarpus "bulgaria"- nebo také "Plovdiv" a někdo je značí jeho jménem, Kiril Donov.

A tak to vlastně začalo, později z pokusu Kiril zjistil, že výsledný kříženec je neobvykle imunní vůči zimní vlhkosti a je tolerantnější na chlad, než obyčejný fortunei. Nutno ještě podotknout, že není fortunei jako fortunei ;) . Své poznatky srovnával tak, že na zahradě vysadil Trachycarpuse "bulgariu", fortunei "italy" a takily. Po pár letech a pár zimách se dostavovaly výsledky a rokami byly čím dál jasnější.

Jisté je to, že po 14 letech pěstování mají Trachycarpusy "bulgarie" přes 2 metry vysoké kmeny, přežili krutou zimu 2011/2012, kdy teplota po 3 týdny nepřekročila 0°C, napadlo 70 cm sněhu a nejníže bylo -14,4°C (tuto zimu přežili s minimálním poškozením). Kdežto Trachycarpusy fortunei "italy" několik rostlin později neustálo vlhké průběhy zim a odešlo a několikrát se palmy dočista odlistily. Palmy mají kolem 1 vysoké kmeny. A nejzajímavěji dopadly Trachycarpusy takil, sice všechny palmy stále žijí, ale mají jen půl metru vysoké kmeny a malé listy, jednak velice pomalu rostou a jednak jim vlhké průběhy zim také moc nesvědčí.

Nutno podotknout, že tento kultivar sice přežívá velice úspěšně v Bulharsku, ale to neznamená, že bude v našem klimatu prosperovat. Naše zimy jsou o proti Bulharsku mnohonásobně vlhčí a mají více zimních epizod s následným oteplením. A tuhé mrazy přicházejí také mnohem častěji, než do jižních států. A aby toho nebylo málo, jaro, léto a podzim je v Bulharsku na úplně jiné úrovni.

Nicméně i přes všechny tyto negativy, které hrají proti našemu klimatu zde v ČR, působí výsledky Kirila Donova za zkoušku, palmu bude nadále nutné chránit jako statní fortuneie, jen s tím rozdílem, že vydrží o kategorii horší počasí a tím pádem nebude nutné jí chránit po celou zimu.

Vím že "bulhary" tady má více pěstitelů, loni se dělala velká objednávka, ale od té doby ticho po pěšině :) :roll: . Tady jsou mé rostliny, měl jsem 4 ale žel 2 přišli v takovém stavu, že to už nerozchodily. Ale tyto 2 rostou velice pěkně a 1 z nich na jaře vysadím do země ;) .

Přílohy:
DSCF9415.JPG
DSCF9415.JPG [ 258.34 KiB | Zobrazeno 2883 krát ]

Naposledy upravil Ovar dne 10 bře 2014 14:57, celkově upraveno 4

Předmět příspěvku: Re: Trachycarpus "bulgaria"
PříspěvekNapsal: 27 pro 2013 08:39 
Administrátor
Administrátor

Rudo, děkuji za velmi pěkně založené téma.
Ano, opravdu se jich díky obětavosti Lenky /snad si to pamatuju dobře/ předloni dovezlo dost. Mě osobně jsi svým povídáním o něm docela příjemně naladil. Pokud dnes vyjde trocha času, vyfotím ty své dva.
Myslím, že opravdu rostou velmi zajímavě a pokud budou mít takovou odolnost, bude to s nimi hodně zajímavé ..
Ostatní - přiznejte se bez mučení :lol: , kdo je má...

PříspěvekNapsal: 27 pro 2013 14:08 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Mám tu taky jeden kousek a zatím takto.
Obrázek

PříspěvekNapsal: 27 pro 2013 14:41 
Administrátor
Administrátor

Našel jsem o tomto kultivaru - klonu pěkný odkaz: http://www.polarpalm.net/en/bul.html

PříspěvekNapsal: 27 pro 2013 20:48 
Jsem tedy rád, že je tu poměrně dost pěstitelů, kteří tento kultivar mají, jen tak lze opravdu vyzkoušet, co opravdu umí :) .

Předmět příspěvku: Re: Trachycarpus "Bulgaria"
PříspěvekNapsal: 29 pro 2013 19:54 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

já mám 4kousky :)

PříspěvekNapsal: 30 pro 2013 19:17 
Nový člen
Nový člen

Něco na oko, foceno letos v Primorsku...

Přílohy:
IMG_3053.JPG
IMG_3053.JPG [ 296.69 KiB | Zobrazeno 2746 krát ]
IMG_3052.JPG
IMG_3052.JPG [ 315.14 KiB | Zobrazeno 2746 krát ]
IMG_3051.JPG
IMG_3051.JPG [ 403.51 KiB | Zobrazeno 2746 krát ]

PříspěvekNapsal: 30 pro 2013 19:19 
Nový člen
Nový člen

A ještě nějaký

Přílohy:
IMG_3056.JPG
IMG_3056.JPG [ 430.58 KiB | Zobrazeno 2746 krát ]
IMG_3055.JPG
IMG_3055.JPG [ 400.98 KiB | Zobrazeno 2746 krát ]
IMG_3054.JPG
IMG_3054.JPG [ 400.97 KiB | Zobrazeno 2746 krát ]

PříspěvekNapsal: 01 led 2014 19:42 
Díky Stando za fotky :) .

Trachycarpus "bulgaria" se nerovná každý Trachycarpus v Bulharsku- začíná to být poměrně rozšířený milník :) :roll: . Tam se totiž dovážejí Trachycarpusy snad naprosto odevšat, mohou zato i hoteliéři, kteří tam natahají palmy kolem bazénů a resortů z celého světa. Takže Trachýci původem z Itálie (převažují a jsou to i ty na fotkách výše- ohnuté konce listů), dále hlavně u hotelů jsou palmy z Číny (dovezený kmen je extrémně tenký a staré řapíky přímo leží na kmeni), pak tam jsou k vidění i Španěli, Brazílie a pak vzácní jedinci i z chladnějších oblastí, jako například Soča (otázka jaký mají původ ti Trachýci ze Soči, že ;) ).

Trachycarpus "bulgaria"= klon vyvinutý z matečnic u muzea x opylovač z palem ze Soči. Vzniklé semena si berou zdejší plantážníci a potažmo to jsou rostliny, které máme i my.

Bulhar se dá poznat i dle vzhledu, listy jsou výrazně tužší a co si všímám tak ze spodu i výrazně modřejší. Není to ověřený fakt, ale nelze přehlédnout, že "bulgaria" po velice sněhové zimě nemají tak zdevastované listy od těžkého sněhu jako například zbytek Trachýků jiného původu. Mohou zato kratší a pevnější řapíky listů, úplně se dere na jazyk říct, jako by ty palmy byly adaptovatelnější na sněhové zimy, že :) .. což samozřejmě ne, je to jen souhra genů, která ale hraje do karet sněhu. To jen jako zajímavost ;) .

PříspěvekNapsal: 01 led 2014 20:15 
Nový člen
Nový člen

Ahoj, já si od Lenky koupil dva kusy a ona mi jeden malý, hubený přidala. Jeden z těch větších absolvují zimu venku u bráchy na zahradě jen s lehkým přikrytím, tak uvidíme, zda přežije. Druhý velký i ten původně mrzáček moc dobře rostou v květináčích, toho času s citrusy ve skleníku při cca pěti stupních. Přidám foto, až si vzpomenu je vyfotit. Zdraví Honza

PříspěvekNapsal: 03 úno 2014 13:52 
Nový člen
Nový člen

Zapomněl jsem vložit ta fota. Tak tady jsou. H.

Přílohy:
Trachycarpus (2).jpg
Trachycarpus (2).jpg [ 184.15 KiB | Zobrazeno 2635 krát ]
Trachycarpus.jpg
Trachycarpus.jpg [ 120.69 KiB | Zobrazeno 2635 krát ]

PříspěvekNapsal: 04 úno 2014 02:13 
Honzo, tak ten v hliněným květináči je parádní §ok . Měl si ho venku nebo ve skleníku?

A jestli mohu poradit, tak místo toho jehličí dejte Tracháči stříšku- nebo nic. To jehličí, no řekněme, že moc nerozumím tomu, co má symbolizovat, asi taková Vánoční výzdoba, co? :D
V tom jehličí se drží vlhkost, proti mrazu je to platné asi jako v zimě žabky a to jsou více méně nejdůležitější faktory, kterým se vyhnout :) . To už je lepší tam nemít nic, aby palma dýchala, lepšího efektu se docílí s nějakou stříškou proti dešti. A v případě mrazů je lepší izolant sníh než jehličí.
Jehličí je možná dobré proti slunci v zimě a mrazivému větru- ale slunce Trachýkovi nevadí a vítr (pokud není pod -12°C) mu také vůbec nevadí ;) . Jinak držím palce s pokusem, nevím jak bylo u Vás, ale zima zatím přeje.

PříspěvekNapsal: 04 úno 2014 08:18 
Nový člen
Nový člen

Trachíci v květináčích byly venku skoro do prosince, stále hledám, kam je vysadit do zahrady.
Bráchovi poradím, aby to jehličí sundal a udělal stříšku. Díky za radu. H.

PříspěvekNapsal: 05 úno 2014 21:28 
Později večer vložím link na naše stránky, kde sepisujeme zásadní rady při pěstování Trachycarpusů volně v zemi. Píši to již teď, aby ste se měli na co těšit :lol: .

Já si tu nechci hrát na velkého "pana pěstitele" a peskovat tu pěstitele za něco, za co ani nemohou. Můžou za to hlavně prodejci palem, kteří nejsou schopni uvést věci na pravou míru a zákazník tak nabude dojmu, že si sází do záhonu palmový unikát, který mu přežije jakoukoliv zimu bez větších problémů.

Druhá strana věci je na samotném pěstiteli a já doufám, že se v našem článku mnozí poznáte a trochu se Vám rozsvítí oči. Zvlášť u těch, kteří máte ještě ty "palmové klapky" na očích (cink) .

PříspěvekNapsal: 06 úno 2014 02:50 
Tak článek hotov, můžete si ho přečíst zde:
http://tropik.cz/cms.php?id_cms=329

PříspěvekNapsal: 06 úno 2014 10:17 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Díky Rudo za článek. Hltám každý článek o palmách, yuccách, agáve atd...a teď v zimním období toho moc není. Takže super práce §ok
Sice bych třeba né tak úplně souhlasil s tím "odsuzováním" zakoupených větších trachýků - já osobně mám docela dobré zkušenosti (pravda z Čech mám jen jednoho z Horn..) a i ten už zimuji druhou zimu a to v nijak super podmínkách, ale jinak fakt dobrý ;)

Ono opravdu hrozně záleží na lokalitě, půdě, původu palmy a stavu v jakém se do volné země zasadí..... moc bych si přál, aby nás ta letošní zima už nějak moc extra nepřekvapila (nepříjemně)...tohle počasí mě dost děsí, žádný sníh, teploty téměř jarní, každou chvíli musím větrat v krytech protože sluníčko to umí solidně vyhřát..

Všem přeji co nejméně škod nejne na trachýcích :)

Předmět příspěvku: Rod Trachycarpus "Bulgaria"
PříspěvekNapsal: 10 bře 2014 01:18 
Tady jedna zajímavost, kterou ocení možná někteří pěstitelé ;) .
Níže na obrázku jsou 2 vzrostlý Trachycarpus fortunei v Plovdivu v Bulharsku, pozorní čitatelé si všimnou že to jsou matečnice ze kterých mají právě oni své palmy u sebe doma jako Trachycarpus "Bulgaria", respektive jsou to přímí předci právě těchto palem :) .
Fotku jsem vybral protože je dobře detailní, bohužel je špatně označená, ten kdo jí vyráběl se přepsal, datum má být na této fotografii 14.3. 2012. Je to po celkem tvrdé zimě 2011/2012. Zde vypíši výpis z meteorologiské stanice, která je prakticky kousel od místa kde rostou tyto ale dalších x Trachycarpusů (oprava: převzané teploty jsou z letiště, které je mimo město, nicméně zase tak daleko to není ;) ):
25.12. 2011
Tmax -3,4°C
Tmin -13,6°C

28.12. 2011
Tmax +0,2°C
Tmin -10,5°C

Pak prakticky celý měsíc relativně pauza, kdy denní teploty nejčastěji do +7°C a noční "jen" do -9°C. Zajímavé to ale začalo být ke konci měsíce:

28.01. 2012
Tmax -3°C
Tmin -9°C

29.01. 2012
Tmax -0,4°C
Tmin -12,4°C

30.01. 2012
Tmax -7,5°C
Tmin -21°C

31.12. 2012
Tmax -6°C
Tmin -22°C

01.02. 2012
Tmax -9,2°C
Tmin -24,4°C

02.02. 2012
Tmax -5,4°C
Tmin -17°C

10.02. 2012
Tmax -3,2°C
Tmin -13,2°C

15.02. 2012
Tmax +1°C
Tmin -13,2°C

Palem je v tomto areálu více, všechny to přežily... Ne jen v tomto areálu, ale i jinde po Plovdivu a v dalších místech Bulharska. Například v Pazardzhiku bylo naměřeno -23,4°C (viz aktuální foto vtom dni, foto jsem dával v sekci Trachycarpus, 27. února). I tam palmy tyto mrazy přežily.

Si pak říkám, co dělám špatně :lol: . Tady bylo předloni "jen" -20,4°C a chcíply mě 4 palmy, z toho 2 byly 3 roky plně zakořeněné.

Jedna z variant bude nepochybně v délce vegetační sezóny v okolí Plovdivu. V dobrých letech a to rok 2012 v Bulharsku byl, začaly na konci dubna třicítky a skončili až během října :!: . Palmy si tak nabyly baterky na nadcházející zimu a hlavně krásně zregenerovaly po této ledové zimě. Nicméně jak se dívám na ty teplotní statistiky v Plovdivu, tak se nestačím divit. Ta naše letošní zima, byla mnohem teplejší, než je většina zim právě v této metropoli. Celé to ale tvoří takový tajemný závoj nad tímto druhem, co dokáže přežít.

A v neposlední řadě, je vidět, že ani sníh a mráz v kombinaci s častými oblevami (pokud je teplota do -10/-12°C) prakticky nemůže zdravé palmě ublížit. Ale v ČR stačí již o stupeň méně a dostaví se první vážné problémy.

Přílohy:
Plovdiv.JPG
Plovdiv.JPG [ 147.44 KiB | Zobrazeno 2477 krát ]

Naposledy upravil Ovar dne 10 bře 2014 15:26, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 10 bře 2014 13:03 
Ještě malý dovětek, vzhledem k těm nepřesnostem, které nabízí oficiální stránka teplot naměřená v Plovdivu a výpověď Kirila, jsem ho opět kontaktoval o upřesnění.
Přeloženo:
"Ale já jsem byl v Plovdivu v roce 1993 a byl jsem svědkem, když standartní meteo stanice zemědělské univerzity zaznamenala -27 stupňů Celsia. Bylo to 6 ledna. Tato stránka zobrazuje -19,4 jako minimum pro daný den. V prosinci 2001 jsem nenaměřil -21,5 sám, ale údaje o místě ukazují pouze -19,0 ​​pouze. Za únor 2012 ukazuje -21 a to je přesně to, co jsem zaznamenal ve školce (pozn.: myšleno prodejna). Můj závěr je, že staré údaje na této stránce nejsou správné. Oni používají data z letiště, které je hned vedle naší školky. Teploty jsou vždy stejné."

A je to přesně jak píše, k dispozici jsou 2 měrné stanice, které bohužel s Plovdivem nemají prakticky nic společného :evil: . Měrná stanice Plovdiv letiště je úplně mimo město a jak amatérští meteorologové ví, tak ty data jsou leckdy prakticky nepoužitelná. Něco asi jako stanice v Brně a Plzni, obě mají měrné stanice mimo města. My se pak díváme v noci na teploty Plzně a říkáme si jů, tak v Plzni je o 5°C méně než tady? Ne, je to hloupost, Plzeň Bolevec má specifické klima, stanice je umístěná naprosto mimo město. To samé Brno.. kdyby byly měrné stanice jako má například Praha Klementinum, tzn, uprostřed tepelného ostrova města, dávno by Praha nepatřila mezi nejteplejší město v ČR ;) .

To samé Plovdiv, díky tomu, že je jako snad každé město postavené kolem řeky a v ďolíku, tak samé centrum města je při extrémním klimatu chladnější než okrajové vyvýšené části města. To znamená, že v onom roce 93 bylo na Plovdivském letišti naměřeno -23°C, ale v centru města, přímo pod palmami naměřili pod -27°C.

PříspěvekNapsal: 10 bře 2014 13:23 
Administrátor
Administrátor

Rudo, to je jedna zpráva lepší než druhá ...
Myslím si, kdo tedy koupil tyhle malé bulhary opravdu neprohloupil. Teď je jen potřeba rostliny nezchoulostivět a dopěstovat.

Mimochodem, píšeš o teplotách, ale co vlhkost ... Ta je pro naše podmínky skoro stejně důležitá...

Mí bulhaři jsou již týden venku v nádobách.

PříspěvekNapsal: 10 bře 2014 13:43 
Aspoň, že ty srážky jsou vypovídající z těch stanic :) . Dle těch údajů mi prostě nejde do hlavy, jak to, že tam ti Trachycarpusy přežívají a to ještě bez větších problémů..

Z tabulek jde třeba vidět, že v těch top zimách byly palmy i měsíc v kuse pod sněhem. Nebo taková menší kalamitka 50 cm za 24 hod. (roky a dny si nepamatuji, jen ty údaje ;) ). Máto zase ALE, tam opravdu třeba týden-14 dní mrzne až praští, napadne 70 cm sněhu během 3 dnů, pak do toho třeba i zaprší, ale pak přijde týden nebo i delší období suchého a teplejšího počasí, kdy denní teploty vystřelí k 15°C. To je právě ten kámen úrazu, to co v ČR není. Respektive tuto zimu je, ale tuto zimu vykvetly v lednu v Ostravě narcisky, tak se nedá soudit :) .
Je to jednak tím, že Bulharsko nemá přes zimu skoro polární noci, ale den je o něco delší, slunce je výš a pak tu máme zimní profuky od černého moře. Na západě Německa taky při "středoevropském" profuku teploty vystřelí k 10-15°C, ale do ČR dojde už jen teplota kolem 5°C (ve většině zim, ne tuto, kdy se neprochladil kontinent).

Jak ale říkám, to nemění nic na faktu, že ty palmy přežívají teploty i kolem -25°C, bez ochrany...

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina