SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 15 črc 2020 00:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Palmy v nebezpečí!
PříspěvekNapsal: 11 lis 2013 23:52 
Nepalmaři možná znají, palmaři snad znají určitě. U nás celkem nezáživné téma, v jiných státech, ožehavé téma leckdy i číslo 1.

O co jde, nebudu dělat chytrou horákyni, protože sám vím jen to, co se jinde dočtu. Poslední roky, se hlavně ve Středomoří, enormně rychle šíří hmyz, který ničí palmy. Pokud se nepletu tak hlavním škůdcem a zabijákem palem je druh nosatce. Specializuje se na Phoenix canariensis, a je tak úspěšný, že odborníci odhadují, že už zpustošil kolem 50% canariensisů ve středomoří. Jsou lokality, kde byl tento druh palem téměř už vyhuben :!: . Jeho areál výskytu je v současné době už globálního charakteru, s tím že právě ve Středomoří se mu daří nejvíce. A však nepohrdne i jinými druhy palem (z nouze ctnost), co jsem se dočetl, tak mu nedělá problém se zavrtat do Butií, Jubaeí, Trachycarpusů i Washingtonií.
Některé zdroje uvádějí, že se od Azurového pobřeží (jižní Francie) už dokázal přesunout i na severozápad země. A těžko odhadnout, kam se areál jeho výskytu bude přesunovat nadále.

Za jeho masivní rozšíření a tím pádem jeho prospěch nese nediskutovatelnou vinu EU. Díky zákazu silných insekticidů (pro určité odvětví jistě je to dobře) se upustilo i od likvidace tohoto hmyzu a došlo expanzi do celé Evropy. Nemalou mírou rozšíření i na místa, kde nemá co dělat, může masivní nárůst pěstíren palem a převozu rostlin na velké vzdálenosti.

Je to více než smutné, ale pokud se nezačne velmi rychle něco dít, tak Phoenix canariensis (je první na řadě) bude chráněná palma a zůstane jen tam, kam se nezavleče tento brouk (není samotný škůdce co likviduje palmy :!: ). Bohužel, než se toto téma stane ve většině zemí - a to i nepalmových více diskutovatelné, tito brouci zlikvidují další stovky a tisíce palem úplně zbytečně.

Aby jste věděli, jak takový brouk "funguje", tak je řádění začíná tak, že dospělá můra naklade vajíčka do palmy, tak aby se larvy mohly prokousat do živé tkáně palem. Několik desítek/stovek larev postupně roste až do velikosti několika centimetrů, kde vykousávají díry a tunely palmou skrz na skrz stylem, že čím živější tkáň je, tím více jim chutná. Po několika týdnech se zakuklí a vyrostou z nich krásné "noční můry", který obsadí nejbližší palmu. Pokud zrovna nenajdou Phoenix canariensis, odnese jejich životní cyklus jiná palma. Z případů, Neapole botanická zahrada, přišla o 2 exempláře extra starých Jubaeí chilensis. Vše stihl tento hmyz zlikvidovat za několik týdnů! U palem je to bohužel tak rychlé, že než se zpozoruje, že je s palmou něco v nepořádku, už bývá pozdě!
Četl jsem o případu 300 let starého Phoenix canariensis, stačil několik málo týdnů a bylo po palmě.

Celý problém poslední dobou nabobtnává do obrovský rozměrů, protože některá města kolem Středozemní moře, si "uvědomila", že jim z měst zmizela většina palem. Například ve Španělsku řeší tento problém tak, že místo canariensis vysazují Syagrus romanzoffianum, dočasně to řešení je, než ovšem začne i tato palma chutnat těmto živočichům. Navíc pokud se nezačne bojovat proti tomuto broukovi, může opravdu dojít až vyhubení tohoto druhu palem ve Středomoří.

Zde je například pohled do jedne !Italské! ulice: https://maps.google.it/maps?q=Viale+Pri ... 12392&z=17

Napsal jsem to proto, abych vás s touto problematikou seznámil. Je totiž možné, že někdy takový brouk, docestuje až k nám ;) .

Předmět příspěvku: Re: Palmy v nebezpečí!
PříspěvekNapsal: 12 lis 2013 07:23 
Ještě příspěvek doplním tímto souborem.

Přílohy:
Rhynchophorus_ferrugineus_oznameni_SRS-1.pdf [140.28 KiB]
124 krát

PříspěvekNapsal: 12 lis 2013 07:34 
Administrátor
Administrátor

Obrázky škůdce:
https://www.google.cz/search?q=Rhynchop ... =698&dpr=1
Video:
http://www.youtube.com/watch?v=dapfUr5JyL0

PříspěvekNapsal: 12 lis 2013 10:07 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Letos jsem v jednom nejmenovaném obchodě koupil poměrně velkou rostlinu Chamaerops humilis s kmenem cca 70 cm.Měla opravdu široký masivní kmen a na některých místech na kmeni bylo něco jakoby vyteklé (černé,pevné co vypadalo jako láva).Nezabýval jsem se tím a palmu jsem koupil.Místo původního plánu přesadit ji jsem se začal věnovat dírám v kmeni které byly tak velké,že když jsem odstraňoval hnilobu uvnitř kmene zasunul jsem celou dlaň do mezery v kmeni.Potom jsem netahal už jen hnilobu,ale i bílé malé červy nebo jak to nazvat.Myslím,že jsem vytáhl nejméně tři takové tvory a to jsem nebyl zřejmě uplně dole.Palmu jsem bez problému vratil a teď mám rostlinu jinou zdravou z výprodeje.Fotka postižené rostliny,na první pohled nejde nic poznat.

Přílohy:
DSC02602.JPG
DSC02602.JPG [ 126.76 KiB | Zobrazeno 2179 krát ]
DSC02616.JPG
DSC02616.JPG [ 132.61 KiB | Zobrazeno 2179 krát ]

PříspěvekNapsal: 12 lis 2013 10:24 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

nepatří to úplně do tématu, ale to černé pevné měli skoro všechny dasyriliony z H... Nemá to nic společného s červy -přišlo mi to jak škvára a težko říc proč to měli - jestli kvůli odebíraní vlhkosti

PříspěvekNapsal: 12 lis 2013 10:40 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

To jsem si původně myslel taky,ale bylo to na postižených místech v horní části kmene.Je možné,že jak je tahaly tak se jim to tam nachytalo.Nevypadalo to,že by to vyprodukovala palma jen to bylo na místech kde měla problém.

PříspěvekNapsal: 12 lis 2013 10:52 
Nový člen
Nový člen

ufff, dost jsem se lekl, když jsem slyšel o červech a je super, že je možnost na googlu dle Vašich odkazů, jak vlastně ten brouček vypadá..... Já totiž mám vždy během roku problém, že konkrétně v srdíčku juk - gloriosa variegata a rostrata - se vyskytuje bílý červ ve velikosti červů např. ve třešních, trošku je možná větší. Prokousává se těmi novými listy v srdíčku juk, udělá tam někdy pěkný tunel skrz a například u rostraty se pak listy po oddělení ze srdíčka začnou v tom bodě lámat a schnout, což není pěkné... Zanechává za sebou takový ztvrdlý průhledný gel, asi to je šťáva z listů juk, která jím prochází, nevím..
Ten hajzlík je pěkně schovaný uvnitř srdíčka a je velký problém ho najít.. Máte někdo podobnou zkušenost?

PříspěvekNapsal: 12 lis 2013 18:01 
Nový člen
Nový člen

Navštívil jsem na Rhodu zahradu jednoho mého známého, který tam má staršího P. dactylifera. Tenhle datlovník byl napadený jenom z části, a v té palmě měl napíchané na třech místech injekce s insekticidem (Confidor), který sice EU zakázala, ale on ho i přesto používá. Palma se od tohoto brouka zotavila.
Jinak doplním jak se dostal tento brouk do Středomoří, byl zavlečen s levnými datlovníky ze severu Afriky, kde ovšem nebyl tak přemnožený. Vina tohoto rozšíření je tedy v hamižnosti obchodníků, kteří raději kupovali levné nakažené palmy z Afriky než "domácí" Řecké dražší palmy.
Myslím, že u nás snad tenhle brouk nepřežije, ale nejsem si jistý..
P.S. Rudo, tu Italskou ulici máš z palmtalku? :D

PříspěvekNapsal: 13 lis 2013 01:38 
Tak to si měl Martine, štěstí, že ani nevíš jaké, že se ti ten nosatec nerozmnožil na ostatní rostliny :o . Pokud by sis toho nevšiml a z červů by se vylíhly můry, mohly ti zlikvidovat většinu palem co máš :!: .

Tohle je právě to, o čem jsem mluvil, dovoz :( . Ptal jsem se na zahraničním fóru a také mi řekli, že sám o sobě tento nosatec do ČR nemá šanci se rozšířit, protože jsou tu na něj moc tuhé zimy. Nicméně jak vidno a Martin mohl dosvědčit, tento hmyz se sem může bez problémů dostat i z dovozových palem a třeba jen jednu sezónu někomu škodit na zahradě. Mimo to, larvy přežívají v palmě, které my zimujeme, takže tam si myslím, že by tento červ neměl problém přečkat do jara ;) .

A tohoto hmyza opravdu nepřehlédnete díky jeho velikosti, ti "naši" červíci v palmách jsou o proti nim niťky :) .

Jo Ondro, ten link je z palmtalku ;) .

PříspěvekNapsal: 20 lis 2013 02:10 
Tady ještě přiložená fotodokumentace. Takových fotek najdete na internetu bezpočet, hlavně poslední roky ;) :roll: .

Přílohy:
p1250599.jpg
p1250599.jpg [ 155.49 KiB | Zobrazeno 2047 krát ]
fwhlio.jpg
fwhlio.jpg [ 168.01 KiB | Zobrazeno 2047 krát ]
2akmpn7.jpg
2akmpn7.jpg [ 131.62 KiB | Zobrazeno 2047 krát ]

PříspěvekNapsal: 20 lis 2013 02:12 
Tady ještě příkladná práce tohoto "broučka" ;) .

Přílohy:
viu1201831018v.jpg
viu1201831018v.jpg [ 121.76 KiB | Zobrazeno 2047 krát ]

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina