SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 dub 2020 21:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 17 bře 2014 11:51 
Nový člen
Nový člen

No jo to mě taky napadlo, ale už nebudu moc je vytápět. Takové malé semenáčky snesou i chladnější prostředí kolem 15°C? A neměl bych je přesadit? Jsou zasazené v rašelině.
Už nějaké zkušenosti s klíčením mám, ale jenom se Sabalem. Ten toho po vyklíčení vcelku snese hodně, ale s Trachycarpusem zkušenosti nemám. Sabal mi vyklíčil i ve skleníku mezi paprikama. :roll:
Omlovám se za blbé otázky, :roll: ale je to první úspěch Trachyků a nechci o ně přijít, :? ale děkuji za rady. :)

PříspěvekNapsal: 17 bře 2014 13:38 
No, všechny subtropické rostliny přežijí 15 °C (cink) , ale u semenáčků je problém, že nemají dostatečne vyvinutý kořenový systém a tudíž přelití, a chlad způsobí hnití a to ti může rostlinky zlikvidovat. A proč jen 15 °C? To doma netopíte? :D

PříspěvekNapsal: 17 bře 2014 14:10 
Nový člen
Nový člen

Jo topíme :lol: , ale chtěl jsem je dát do zimní zahrady a tam je kole 15°C, ale jak svítí celí den slunce tak se zahřeje i přes 20°C. Ale dám je k oknu, směrem na východ, moc slunka neboudou mít ale rozptýleného světla dost.

PříspěvekNapsal: 17 bře 2014 15:13 
No, možná bych je nechal ještě chvíli doma u okna, a až budou o něco větší , nebo bude větší teplo během noci, tak pak bych je dal do ZZ (cink) Možná bude mít někdo jiný názor :lol: Ať se daří yes

PříspěvekNapsal: 17 bře 2014 18:17 
No, nebo ještě jiná varianta, to co vylezlo nad zem chyť a lehkým klepavým pohybem celou rostlinu vyjmy. Přesaď jí do svého květináčku (vhodný je i vyšší kelímek od jogurtu) a dej pokud možno někam na jižní okno. Pokud nemáte okno na jih, přesazené rostliny nech týden aklimatizovat doma a poté je šupni do té zimní zahrady. Těch 15°C ti moc nevěřím, a ani těch 20°C, to by nebyla zimní zahrada ale spíše nějaký světlejší sklep (iron) . My zatápíme až skoro večer, a topíme jen do půlnoci a i přes zatažené dny mam přes den v zimní zahradě 25°C a v noci to už kolikrát neleze ani pod 20°C. Když svítí slunce je v zimní zahradě ke 40°C a v noci kolem 25°C ;) .
Prostě i tak, kdyby to byla spíše ledová zimní zahrada, tak pokud již rostlina vyklíčí, rozhodně jí nemusíš simulovat tropické klima, oni jsou od vyklíčení i celkem odolné. Ono, označení nejodolnější palma na světě si nezasloužila jen tak :) ;) .

PříspěvekNapsal: 17 bře 2014 19:41 
Nový člen
Nový člen

No, nakonec jsem to udělal tak, že jsem je odstřihl a jsou zvlášť na jižním okně. I když nebude to pro ně moc světla? Nechal jsem je i v té rašelině, nebude to vadit?

PříspěvekNapsal: 17 bře 2014 23:16 
Petře, Trachycarpy nejsou náchylné na nic ani ve fázi semenáčku. Pouze na uschnutí. Byť by jsi měl v ZZ 15°C, není to žádný problém, stačí méně zalévat. Pokud je chceš dát za okno, byť na jih, klidně je tam dej, jen zalévej víc. Můžeš je dát, kam jen chceš, hlavně ať mají světlo a nepřeschnou. První 1-2 měsíce po vyklíčení mohou být i v rašelině.

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 19:13 
Nový člen
Nový člen

Tak jsem zjistil, že je ze mě těžký závislák na klíčení palmových semínek. Pořád nemám dost i když už vím, že to brzo nebudeme mít kam dávat. Ale ta radost z toho, když vám po několika týdnech až měsících něco začne klíčit je vcelku těžce popsatelná, občas tu radostí skáču do vzduchu.
Zatím nám tu vyklíčilo a roste 6 druhů a dalších 10 druhů čeká na vyklíčení. I když již několik semen od jednoho druhu vyklíčilo, tak je mi líto zbytek vyhodit a nechávám je dál klíčit. Ideální je nechat si od každého druhu 1-2 kousky, ale fakt nemám na to zbytek semen jen tak vyhodit.
Pořád si říkám, že co když nekteré zajdou co potom, proč jsem jen ten zbytek semen vyhodil...
Kupříkladu obyčejná datlovka ze sušených datlí, měl jsem celkem 60 semen, vyklíčily 3. Jedné uhnil kořínek, druhou jsem zlikvidoval při rozsazování a zbyla poslední. Říkal jsem si, že jedna bude bohatě stačit. No a když jsem ji chtěl dát do většího květináče, tak se ozvalo jen slabé "křup" a kořínek byl v háji. Výsledek? 60 semen a nic.

Ale koníček je to parádní... :D

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 19:34 
Nový člen
Nový člen

Děkuji za rady,
možná to byl až panický strach, ale uklidnily jste mě. :roll: ;)

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2014 09:08 
Nový člen
Nový člen

Takilíci...
Jeden je docela zvláštní - "tlačí" dva první lístky zároveň jako dvojčata :D
Jsou ze zakoupených, předem stratifikovaných semen z Tropiku.

Přílohy:
Poznámka: Dvojčata :D
takil_2.jpg
takil_2.jpg [ 121.66 KiB | Zobrazeno 1990 krát ]
takil_1.jpg
takil_1.jpg [ 148.36 KiB | Zobrazeno 1990 krát ]

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2014 09:13 
Čestný člen
Čestný člen

axelsh píše:
Tak jsem zjistil, že je ze mě těžký závislák na klíčení palmových semínek. Pořád nemám dost i když už vím, že to brzo nebudeme mít kam dávat. Ale ta radost z toho, když vám po několika týdnech až měsících něco začne klíčit je vcelku těžce popsatelná, občas tu radostí skáču do vzduchu....

Potvrzuji. Taky jsem do toho spadnul. "Inkubátor" co jsem si udělal z terárka už je plný a stejně jsem včera objednal další dva druhy palem a jeden druh banánu doufajíc, že než z indie dorazí tak půjde něco z inkubátoru ven. :roll:

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2014 09:21 
Administrátor
Administrátor

No tak to jsem hrozně rád, že se všichni palmoví nadšenci neodstěhovali. :lol:
Tak se pochlubte fotkou - je-li už čím ...

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2014 09:26 
Čestný člen
Čestný člen

Tady je fotečka mého "inkubátoru". To byl ještě poloprázdný a první semena ve stádiu namáčení. Teď už je podstatně plnější ačkoliv první semenáče už jsou venku.

Přílohy:
IMG_7062.JPG
IMG_7062.JPG [ 242.32 KiB | Zobrazeno 1989 krát ]

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2014 10:59 
Administrátor
Administrátor

Jardo, to je jak laboratoř.
Držím palce při klíčení semen.

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2014 11:13 
Nový člen
Nový člen

Ještě jim k tomu můžeš pouštět nějakou příjemnou hudbu ;-)

Já už se semeny z tropiku rezignoval, tak jsem to naházel do plastových lahvý naplněných kokosovou drtí a dal do pařeníku na zahradě. Buď to zplesnivý komplet a nebo z toho něco bude, ale o tom už silně pochybuji.

Naše palmová školka zatím obsahuje:
1x Cocos nucifera (ale asi brzo chcípne)
3x Chamaerops humilis cerifera
1x Jubaea chilensis (zakoupeno již naklíčené semeno)
1x Nannorrhops ritchiana
3x Trachycarpus takil
4x Washingtonia filifera
5x Washingtonia robusta

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2014 11:20 
Čestný člen
Čestný člen

To ne, hudbu jsem vypozoroval že nemají rady. Pouštim jim pohádky na dobrou noc když hodiny přepínají z denní tepoty na noční. (val)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina