SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 dub 2020 15:06

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 13 zář 2013 13:45 
Čestný člen
Čestný člen

Já vermikulit taky míchal hroznýšům s cocopressem jako podestýlku, dlouho dokáže držet teplo. Je i lacinější ho koupit někde v teraristice než v zahradnictví. :idea:

PříspěvekNapsal: 25 říj 2013 11:52 
Nový člen
Nový člen

Vcelku nová zkušenost se semeny Washintonií robusty i filifery.
5 dní namáčení a už po třech dnech v kokosu vyklíčila víc jak půlka semen od každé.
Kokos minimálně vlhký, baleno v dodaných zip sáčcích, v krabičce na radiátoru.

A jen tak mimo - semínka Agave neomexicana vyklíčila již po 2 dnech :D

PříspěvekNapsal: 25 říj 2013 12:30 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

washingtonky tak dlouho máčet je zbytečnost. normalně klíčí i bez toho do týdne (cool)

PříspěvekNapsal: 25 říj 2013 13:34 
Nový člen
Nový člen

Vím, ale máčel jsem více druhů semen pohromadě ve dvou kelímcích a nebyl čas.
V létě začali klíčit až po týdnu, teď po třech dnech.

PříspěvekNapsal: 25 říj 2013 18:37 
Nový člen
Nový člen

Mě washingtonka vyklíčila i ve vodě :D

PříspěvekNapsal: 25 říj 2013 20:43 
Lukáši, to je bezva ;) . Většina semen, když je ve vodě, tak to "bere" jako substrát. Problém pak samozřejmě bývá s hnilobami.

PříspěvekNapsal: 27 říj 2013 22:52 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tak jsem včera našel klíček na semeni Butie yatay (po dvou dnech ve vodě).Tak snad neuhnije. :)

PříspěvekNapsal: 28 říj 2013 09:44 
Nový člen
Nový člen

Včera jsem při nákupu v Kauflandu viděl v úseku ovoce-zelenina kopec kokosů a jeden mezi nima začínal klíčit :D

PříspěvekNapsal: 06 lis 2013 19:12 
Nový člen
Nový člen

Kedy je najlepšie začať s klíčením datle? A ako to urobiť? Niekde som čítala, že to môže trvať aj pol roka.

PříspěvekNapsal: 06 lis 2013 19:53 
Čestný člen
Čestný člen

Kdykoliv, opravdu nikdy nevíš, kdy vyklíčí. :D

PříspěvekNapsal: 06 lis 2013 20:04 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Datlová semena mi většinou do měsíce vyklíčila ve vodě na kamnech. Vodu je potřeba občas vyměnit.

PříspěvekNapsal: 06 lis 2013 22:12 
Nový člen
Nový člen

A mám tie semená celkom ponoriť do vody či ako? Priniesla som si ich zo Svätej zeme a mám len 2, takže to nechcem pokašlať. :)

PříspěvekNapsal: 07 lis 2013 07:25 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Předpokládal jsem, že jsou to datle normálně z obchodu. Pokud jsou takto vzácnější, tak je asi lépe je dát do té teplé vody namočit jen tak na 3 dny. Potopené mohou být úplně. Pak je už zasadit, na klíčení je nejlepší kokosový substrát. Prodávají ho v těch různých Baumaxech apod., možná i v lepších zahradnictvích, je to taková slisovaná kostka velikosti malé cihly. Tak ať se zadaří.

PříspěvekNapsal: 07 lis 2013 12:55 
Nový člen
Nový člen

Ďakujem! :) Už som ich namočila. Mám ich na parapete nad radiátorom. Večer pôjdem kúpiť ten kokos. Keď som googlila, ako sa majú klíčiť datle, narazila som na článok, kde písali, že sa podarilo vypestovať palmu z 2000 rokov starého semienka, čo našli vo vykopávkach pri Masade. Ja ich mám presne odtiaľ, ale sú tohtoročné :D
Tu je článok
http://tech.sme.sk/c/3924816/vedci-vype ... ienka.html

PříspěvekNapsal: 07 lis 2013 14:29 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Bydliště: Spišská Nová Ves 430 m. n. m., záhrada cca 530-540 m.n. m.
kokosový substrát kúpiš aj v zverimexe - pýtak kokosovú podstielku :)

PříspěvekNapsal: 07 lis 2013 16:24 
S nimi se nemusíš tolik patlat. Pokud to jsou Phoenix dactilifera - jako že v těchto oblastí neroste prakticky nic jiného, tak tato palma nemá v našich podmínkách moc budoucnost :roll: . Potřebuje 10 měsíců v roce teploty nad 30°C, v bytových podmínkách trvá desítky let než palma udělá stabilnější kmen.
Dactilifera se prakticky nedá ani letnit, vadí jí vlhký a chladný vzduch po většinu léta a většinou to končí úhynem rostliny.

Jinak tento článek je jeden z desítek dalších které vznikly jako houby po dešti a všechny jsou přepsány z jednoho jediného článku-zdroje.

Tento článek jsem kdysi zpracovával na stránkách paní Muselíkové přímo zde: http://klubpp.palmparadise.biz/clanky/f ... m-p02.html

A docela mě pobavilo, jak v odkazu od LehotoveD je palma s popálenými listy- řekl bych že od hnojiva, lidově "pochcaný" od chemie nebo silného přírodního hnojiva. Ale v článku se píše, že listy odchází protože rostlina vyčerpala živiny ze semene :lol: :lol: :lol: . Jednak bych chtěl vidět ty živiny ve 2000 let starém semeni a druhak pisatel článku by si měl nejdřív pár palem ze semene vysadit, možná by zjistil, že palma je už s pouhým 1 listem je plně soběstačná a semeno už rostlina opravdu nepotřebuje ;) .

PříspěvekNapsal: 07 lis 2013 17:17 
Administrátor
Administrátor

Rudo, tady s tebou nemohu úplně souhlasit.

Je to poměrně vděčná a dost odolná palma. Mám ji už asi sedmým rokem a začíná tvořit kmínek. Od zmrzlých do pozdního podzimu je venku /momentálně ještě teď/ na plném slunci. Naopak chladný a deštivý podzim ji nijak nevadí. Chce ale vydatnější zálivku přes léto. Zimu u mě tráví v pološeru v koupelně - jinde na ni nemám místo. Je to ta, co se mi "rve" z nádoby.

PříspěvekNapsal: 07 lis 2013 17:45 
Ivo a je to určitě dactilifera? Není to spíše canariensis ;) ?

Pěkné dactiliferky jsme viděli v Olomouci venku, mezi 2 skleníky. Jenže tam je to jiný svět, v takovém mikroklimatu musí být běžná tropická noc a díky odrazům světla a tepla od skel se rostlinám evidentně dařilo :) .

Edit: Tak jsem si tu tvojí datlovku vyhledal v tématu Phoenix a nějak vidím canariensis :? . Je to jednoduché, Tvá datlovka je už pěkně rostlá, evidentně několikátým rokem venku na sluníčku. Dactilifery mají stříbrné listy v tomto stavu, můžeš to porovnat s fotkou níže co jsem po tobě vkládal ;) .

PříspěvekNapsal: 07 lis 2013 18:08 
Administrátor
Administrátor

Rudo, víš že nejsem palmový profík jako ty, ale já ji mám za datlovku. Canárku mám menší a je poměrně jiná ..
Navíc je z datlových semen.

PříspěvekNapsal: 07 lis 2013 18:49 
No z datlových semen jsou všechny datlovky (iron) ...
Heleď já sem dostal asi 20 let starou dactiliferu od známé, byl jsem z toho celkem happy a po pár letech jsem zjistil, že to je "obyčejný" kanár, bytové datlovky dokážou mnoho let mást a zmátla i mě, než jsem zjistil, že ty listy se opravdu nepřebarvý do stříbrna :lol: :roll: .

Jak jsi k této palmě přišel? Většina příběhů začíná; přivezl jsem si jí z dovolené :mrgreen: ...ale to moc okruh nesníží, země původu možná. Je docela zajímavé, že se moc neslyší, aby měl měl někdo canára například z tuniska nebo egypta, důvod je také jednoduchý, v době dovolených (léto) datlovky nemají ještě zralá semena :mrgreen: (bye) . Atd..

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina