SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 15 črc 2020 00:03

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 311 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zimování
PříspěvekNapsal: 13 pro 2011 21:23 
No myslím, že vzhledem k vyhlížející zimě je toto téma poněkud aktuální 8-) .

Zimování palem patří a bude patřit mezi pěstitelské oříšky, zvlášť pro ty, co nechtějí svým miláčkům stavět drahé nebo vyhřívané (nebo obojí) kryty na zimu.

Já osobně budu zimovat palmy třetí zimu a i letos jsem zvolil úplně jiný styl ochrany. Více méně se snažím každým rokem zlepšovat, nejen ochranu, ale i práci. Letos mi bohužel na rostliny celkově nezbívá moc času a už od jara jsem se snažil vymyslet pro mě nejlepší vyriantu zimování. To znamená, rychlou, levnou a hlavně efektivní :idea: .

U Trachycarpus fortunei

2009/2010
První rok bylo mím cílem, aby palmy zimu vůbec přežily :mrgreen: . Naštěstí se povedlo a i přes silné omrznutí všechny obrazily 8-) . Ochrana celkem primitivní, dřevené kůly postavené nad každou palmou do špičky a přes to přehozené igelity. U některých jsem použil lešení, ale efekt byl stejný. Kolem kořenů a kmenu bylo obalené seno a listy zamotány do netkané textílie. Tmin -17°C.
Příloha:
zimovani1.JPG
zimovani1.JPG [ 124.14 KiB | Zobrazeno 5929 krát ]

2010/2011
Druhý rok jsem chtěl nejen aby palmy přežily ale zatoužil jsem jim uchovat i listy, protože ty jsou pro další sezónu důležité na zdravý vývoj a kvalitní růst. Palma bez listů prakticky nepřirůstá na kmeni do výšky, jelikož si nemá jak zakládat na novou masu kmene. Zvolil jsem ochranu z big bagů, k palmám jsem přivázal dřevené kůly a na ně jsem navlík ty pytle. Pod pytly byly palmy ještě kryté opět senem a listy jsem tuto zimu chránil pečlivě dekami, prostěradli, bundama a při tuhých mrazech dokonce i peřinama a spácákem. Velký Tracháč dostal i koberec :lol: , ale bylo to strašné pracné, při každé oblevě bylo velmi nutné odvětrání, to mi zabralo i několik hodin, než jsem oběhnul všechny palmy :? . Zimování se nakonec poměrně zdařilo a pár listů se mi podařilo uchovat. Tmin -16°C.
Příloha:
zimovani2.JPG
zimovani2.JPG [ 90.72 KiB | Zobrazeno 5929 krát ]

2011/2012
A letos tedy jak už několikrát zmiňované moje zimovaní. Bedny ze šalovacích desek a uvnitř je 4cm tlustý polystyren. Bedny jsou ze dvou kusů a dávají se při instalaci do sebe jako skládačka. Strany se upevní šrouby, nic složitého. Jediná nevýhoda je, že tu instalaci musí dělat 2 lidi a zvlášť ty dvoumetrové bedny a vyšší. Ale rozhodně žádná dřina, desky jsou i poměrně lehké a urovnání terénu kolem palem pod bednami se mohlo i vynehat, ale zato jsem i na trávník nasypal na zem hlínu a přihrnul k deskám aby netáhlo. Víka jsou tedy dva druhy, jedny průhledné z polykarbonátu a dobře se větrají (ale špatně se uchycují a snadno odlítávají :roll: ), druhé víka jsou taky ze šalovaček a z polystyrenu, ty jsou přesně na míru každé bedny, aby co nejlíp těsnily :arrow: ty jsou samozřejmně na tuhé mrazy. V bednách jsou palmy chráněny jen na kmeni, omotal jsem na každou nějakou bundu, nebo peřinu, je to jen pro jistotu, když omrznou listy, tak aby mělo když tak srdíčko uvnitř palmy nějakou šanci :| .
Příloha:
zimovani3.JPG
zimovani3.JPG [ 119.88 KiB | Zobrazeno 5929 krát ]

O zimování ostatních druhů palem, někdy později...

A budu rád, kdy se ostatní přidáte, Romane, ty už si o zimování psal v tématu začínáme, tak to buď ještě rozepsat sem, nebo to třeba jen zkopčit, ale nikoho nenutim :geek: .

Předmět příspěvku: Re: Zimování
PříspěvekNapsal: 13 pro 2011 21:28 
Já jsem toto téma založil hlavně abych se zeptal Romane tebe :mrgreen: . Já mám docela solidní problém s tima víkama, musím je extrémě zatěžkávat, jinak je tu zbíram po vsi :oops: . Jenže se tim deformují a pak ztrácejí i tu podstatu :arrow: chránit před vlhkostí :roll: .

Na fotkách tvého zimování koukám, že máš na víkách jen pár kamínku a klacíků :shock: , u vás nefouká :?: .

To nemluvím o ukotvení beden, zatím jsem jen ukotvil tu 3 metry vysokou bednu, prknama kolem. U ostatních zatím vyčkávam... asi až nějaká spadne a vyrve mi palmu ze země :oops: :roll: . Ale zatím teda bedny pevně sedí na zemi a to se tu už prohnaly pořádný průfuky :) .

PříspěvekNapsal: 13 pro 2011 21:58 
Nový člen
Nový člen

Pěstovaní palem u nás není jakl vidím koníček, ale tvrdá řehole :lol:
Na kolik tam po tomto zabědnění klesají minimální teploty?

PříspěvekNapsal: 13 pro 2011 22:59 
Takhle to spíše dopadá, když tomu propadneš úplně :lol: :roll: .

O teplotách zatím přehled nemám, zkouším to teprve první rok. Ale jelikož jsou bedny nevytápěné, zima uvnitř beden bude za nějaký čas stejná jako venku. Ten "vtip" je v tom, že to vyrovnávání teplot bude tvrat mnohem déle a než se benda stihne plně vymrazit, tak snad by se venku už mohlo zase oteplit. V praxy asi tak, že kdyby byly akrtické mrazy, přes den -10°C a v noci -17C, tak se přes den bedna "vyhřeje" :lol: na -10°C a zatím co bude teplota venku rychle klesat k -17°C, tak do rána bude v bedně doufám že jen tak kolem -15°C a to už se ale venku začne zase "oteplovat" na -10°C.

Pro palmy to pak znamená menší tepelné skoky a s trochou toho štěstí, by se s tím mohly i vyrovnat. Jako nejtragičtější řešení, mám připravený 1 topný kabel, který dám na svoji nejoblíbenější palmu. Do zbytku nevim co dam, svíčka je riskantní, fénů tolik nemáme, chtělo by to něco, co zas tak nehřeje, ale přes to to teplo vydává :roll: .

PříspěvekNapsal: 13 pro 2011 23:01 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

ja ti to zitra nafotim, jak to mam, nez abych to popisoval jednu otevru a vyfotim vnitrek, a lana co to drzi. A dovysvetlim ty vika. Ale jenom mobilem, kameru s fotakem jsem v lete prodal (kupoval jsem vzacnejsi palmicky a wolemii) tak ty fotky budou horsi nez mas u sebe.

Jo a ja jsem celou dobu tvrdil ze pichnout neco do zeme je rehole, prace, finance i zklamani, ale stoji to za to. :oops:

PříspěvekNapsal: 13 pro 2011 23:08 
Ok, určitě nějak popiš ten postup jak ti to drží pohromadě a zajímá mě i to vyhřívání jak máš ty zásuvky vyřešené, jestli je to jen zásuvka od zásuvky, nebo máš něco spociální..? To mě také zajímá jak rozvádíš to teplo právě 8-) .

Foťák neřeš, sám bych neměl žádnej, ale znáš někdy je to náhoda přít k fotáku a ani o tom nevíš :lol: . Hlavně že tam budou barvičky a nějaký tvary, já si to dyžtak domyslim :lol: .

Jo a tu Wolemku, teďka jsem zrovna naní koukal a nevěděl jestli je to ona :) . To pak někdy napiš, kde si jí vzal a jak se jí vede 8-) . A také jaká je to generace, vím že čím bližší matečnici, tak tím dražší, že?

PříspěvekNapsal: 14 pro 2011 20:21 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

nestiham tak rychle. udelalm konstrukci ze stresnich lati tak aby venkovni rozmery byli vzdy po 50 cm a nebo 100 cm, proste tak aby desky polystyrenu 50x100 pasovali presne, napriklad konstrukci sirka 50cm, vyska 300 cm, delka 100 cm. Kdyz je palma velka, ze konstrukci neprendam pres ni, udelam si jenom strany ktere ztlucu az prilozenim k palme. Pak vezmu provazek ktery natocim na hranol co je jako stojna (jsou 4) :D a provazek vedu do stredu kde obtocim kmen palmy a dal obtocim protistojnu a takhle pokracuju na vsechny ctyri. Kdyz je palma velka, udelam to kus od zeme a kus od strisky tedy 2x. Pak na to akorat prilozim polystyren a oblepim paskou. I kdyz je konstrukce vyklava, vubec nevadi, (ztloukam ji hrebikama nekolik let po sobe) tim polystyrem se neuveritelne stahne a je pevna. A MUZE FOUKAT JAK CHCE....

Přílohy:
20111214_003.jpg
20111214_003.jpg [ 657.05 KiB | Zobrazeno 5869 krát ]
20111214_002.jpg
20111214_002.jpg [ 591.55 KiB | Zobrazeno 5869 krát ]
20111214_001.jpg
20111214_001.jpg [ 663.6 KiB | Zobrazeno 5869 krát ]

PříspěvekNapsal: 14 pro 2011 20:25 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

vetsi palmy nebo domecky ukotvim provazy za konstrukci jeste nez tam dam poldak :lol:
pro jistotu :roll:

Přílohy:
20111214_009.jpg
20111214_009.jpg [ 606.25 KiB | Zobrazeno 5869 krát ]
20111214_007.jpg
20111214_007.jpg [ 661.07 KiB | Zobrazeno 5869 krát ]

PříspěvekNapsal: 14 pro 2011 20:31 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

jedino vetsi bez kmene, tam necham zebrik :lol: phoenix :lol:
fouka mi to jenom z jedny strany :lol:

Přílohy:
20111214_011.jpg
20111214_011.jpg [ 585.67 KiB | Zobrazeno 5867 krát ]

PříspěvekNapsal: 14 pro 2011 20:36 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

eletrika klasika podle predpisu, pres to kybl , prepravka atd.

Přílohy:
20111214_010.jpg
20111214_010.jpg [ 644.24 KiB | Zobrazeno 5866 krát ]

PříspěvekNapsal: 14 pro 2011 20:39 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

ty hranolky cos vypatral na konstrukcich tam jsou kvuli teplu na odvetravani kdyz sviti slunce a moc sem nefouka kvuli tem vysokym tujim

Přílohy:
20111214_012.jpg
20111214_012.jpg [ 618.89 KiB | Zobrazeno 5866 krát ]
20111214_008.jpg
20111214_008.jpg [ 710.37 KiB | Zobrazeno 5866 krát ]

PříspěvekNapsal: 14 pro 2011 20:43 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

testovaci washingtonka a banan, zatim namerena teplota -3, snimac tepla uplne na zemi.

Přílohy:
20111214_006.jpg
20111214_006.jpg [ 531.81 KiB | Zobrazeno 5866 krát ]
20111214_005.jpg
20111214_005.jpg [ 753.66 KiB | Zobrazeno 5866 krát ]

PříspěvekNapsal: 14 pro 2011 20:47 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Romane díky za foto i všechny tvé rady. Dneska mi přišly dva "testovací kabely" na základě tvého doporučení a také role bublinkové folie :) . Mám ještě dotaz - na fotkach koukám že kmínek nemáš obalený netkanou textílií a kabelama kmínek vůbec také není omotaný - to ještě nemáš dodělané nebo to je takto finál tvého způsobu zimování? Čili kabeli jen volně vedle kmínku?

PříspěvekNapsal: 14 pro 2011 20:48 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

tak snad vsechno, jeste dam nejake foto ze sklenicku do foto.... :D
testovaci rostlinky zatim -7 v poho...

Přílohy:
20111214_022.jpg
20111214_022.jpg [ 914.98 KiB | Zobrazeno 5865 krát ]
20111214_020.jpg
20111214_020.jpg [ 608.23 KiB | Zobrazeno 5865 krát ]

PříspěvekNapsal: 14 pro 2011 20:52 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

J.J. píše:
Romane díky za foto i všechny tvé rady. Dneska mi přišly dva "testovací kabely" na základě tvého doporučení a také role bublinkové folie :) . Mám ještě dotaz - na fotkach koukám že kmínek nemáš obalený netkanou textílií a kabelama kmínek vůbec také není omotaný - to ještě nemáš dodělané nebo to je takto finál tvého způsobu zimování? Čili kabeli jen volně vedle kmínku?

netkanou textilii uz nepouzivam vubec, tu bublinu folii zkousim tenhle rok poprve, nekdo stim ma dobry zkusenosti, nekdo bali do textilie a pod to kabel, koukni k Liborovi Lesnerovi ten to bali do textili a k tomu dava vykone kabely

PříspěvekNapsal: 14 pro 2011 21:48 
Supr díky za plnohodnotnou odpověď 8-) . Ty bedny tedy už mají roky koukam, ze stran ti tam pěkně fučí :) :roll: . A máš na všech palmách ty obyč. topný kabely? Co se vyhřejou na těch 50°C? Protože ten banán ti to 100% spálí :? .

Já kabeli na samotno už nikdy nepoužiju, vím co to dokáže udělat palmě s listama. Tam jedině ty samoregulační, jenže zase ta cena...

A dnes jsem byl rád, že mam ty bedny tak masivní, v pod večer se zvedl šílenej vichr, běhal sem po vsi a zbíral víka, uletěly mi i s kamenama a se železnýma pásovinama :shock: . Dal jsem tam víka na tvrdo ty dřevěný, o víkendu nebudu doma, tak ať mi do nich nenaprší, mimo to to vypadá i na nějakou kalamitu...

PříspěvekNapsal: 14 pro 2011 21:56 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Ja vzal jen ty "watově" slabší kabely...zkoušel jsem doma na ruce a nepálí, takže by to mělo být dobré. A hlavně ta cena...za cenu jednoho od Libora můžu mít těchle 5 i víc :)

PříspěvekNapsal: 14 pro 2011 22:28 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

tomu bananu ten kabel nic neudela, ty kabely nepali, v tech domeckach zvednou teplotu jen o nekolik stupnu a hlavne jde o to ze do domecku nefouka a kabel tam honi nahoru dolu vzduch a pri velkych mrazech ji dokaze srazit - teplotu. To nejsou kabely co prodavaji palmari za velky peniz. Jak pise kolega, vubec nepali, ani 100W ti nespali ruku, jen hrejou podle vykonu jaky si koupis. Fungujou mi spolehlive uz dost let. A ty obcasne diry neresim, polystyren uz ma taky dost a funguje to jak prirozena ventilace proti plisnim :lol:

PříspěvekNapsal: 14 pro 2011 22:43 
Můžete sem potom hodit nebo mě do SZ nějaký zdroj těch kabelů?

No Romane nevím, my máme 90W od Libora a ty sou dost hrozný, v ruce je po 5 minutách neudržíš :roll: . Ty mají možná i k 60°C :lol: .

A pak by mě snad ještě ohledně tvého zimování zajímalo, jestli máš tak nějak spočítané, kolik ti ty kabely protopí, třeba minulá zima byla ukázková :idea: .

PříspěvekNapsal: 15 pro 2011 10:16 
Romane, dík za fotky a že jsi se s námi podělil o tvůj způsob zimování ;) .

Co se týče těch kabelů, mám zkušenost jinou. Jak psal Ruda, máme kabel s příkonem 90W a loni jsem si totálně spálil řápíky na trachýku. Takže ačkoli mrazové poškození na něm bylo nulové, listy během jara pak od místa popálení uschly, zůstaly jen prostřední, kterých se kabel nedotýkal. Takže rozhodně se kabel NESMÍ dotýkat rostliny. Podobně dopadl Ruda se svojí Livistonou chinensis, kabel se dotkl řapíku a tuším jednoho listu. Jeden list to odnesl uplně a jeden se spálil z části. Dokonce ještě teď má na nejnovějším listu spálené špičky :roll: . Bacha na to.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 311 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina