SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 28 lis 2020 03:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 164 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Začínáme...
PříspěvekNapsal: 07 kvě 2012 14:46 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

A Radime, ve které chvíli je mám přesadit? Myslíš teda teď hnedka, dokuď jsou malinký, nebo až ten klíček víc povyroste? Nechtěla bych o ně přijít:(

PříspěvekNapsal: 31 kvě 2012 16:27 
Administrátor
Administrátor

Tak jsem dnes uděla pár "pohyblivých obrázků" a proto že toje miš maš, vkládám to sem.

http://youtu.be/aOiunRh_WCQ

PříspěvekNapsal: 01 čer 2012 06:35 
Administrátor
Administrátor

Ivo moc hezké ;)

PříspěvekNapsal: 01 čer 2012 08:10 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Ty tvoje opuncie přežily i tuto zimu bez poškození, docela zírám.

PříspěvekNapsal: 01 čer 2012 08:25 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ivo, to je krásná výstavka ;)

PříspěvekNapsal: 01 čer 2012 08:36 
Administrátor
Administrátor

To není výstava, jinde na to nezbylo letos místo..
Netuším proč, ale všechno roste a ještě přibývají další rostliny. A to mi toho letošní zimu dost "odešlo". :(

Jo, Vašku, kromě jedné to daly absolutně na pohodu. Z "volně" vysazených kaktusů to nedaly dva. Tak že letos pokračuju ve výsadbě ..

PříspěvekNapsal: 15 čer 2012 13:13 
Čestný člen
Čestný člen

Bydliště: Paračov,okr.Strakonice,482 m.n.m.Teploty měřené 1,5 m.n.z
Dneska se povedl mému taťkovi v českobudějovickym Bauhausu tenhle úlovek.Jen za 189.- :D
Příloha:
Ch.humilis1.JPG
Ch.humilis1.JPG [ 481.8 KiB | Zobrazeno 1430 krát ]

PříspěvekNapsal: 15 čer 2012 22:19 
Jo palma je v celku krásná 8-) , ale aby to byl nějakej výhodnej kauf to ne :( . Cena tak nějak sedí, možná se zdá dobrá díky tomu, že jsou listy mírně přerostlé ;) .

A aby to byla cena, za kterou by jsi se mohl poklepat na rameno, tak by se částka měla pohybovat tak pod 150 :geek: .

PříspěvekNapsal: 16 čer 2012 04:52 
Čestný člen
Čestný člen

No neva i tak jsem rád, že ji mám :D

PříspěvekNapsal: 02 zář 2012 14:44 
Čestný člen
Čestný člen

Washingtonky ze semátek od Radima už pomalu začínaj vypadat jako palmy... :D
Příloha:
Washingtonia.JPG
Washingtonia.JPG [ 274.02 KiB | Zobrazeno 1250 krát ]

PříspěvekNapsal: 02 zář 2012 14:49 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Parádní krasavci (bravo)

PříspěvekNapsal: 02 zář 2012 22:25 
Čerstvě přesazené viď? :P

Pokud budeš přesazovat každý rok, tak za 4 roky je budeš mít 1,5 metru vysoké (bravo) .

PříspěvekNapsal: 03 zář 2012 04:02 
Čestný člen
Čestný člen

Právě že jsem je ted nepresazoval, když tak rostou.Jen jsem vyměnil horní čáat země a presadim je až na jaře.

PříspěvekNapsal: 03 zář 2012 09:09 
Martine fakt jedou pěkně :) , je hezký vidět, jak to roste §ok .

PříspěvekNapsal: 30 říj 2012 16:01 
Nový člen
Nový člen

Dobrý den,
jsem absolutní začátečník a je super, že jsem objevil toto fórum ;-) Absolutně nemám žádné zkušenosti, i když si myslím, že mám nastudováno téměř vše. Problém je, že bydlím v centru Prahy, tak palmy nemám kde vysadit. Jedině na chalupě, kde je mega zahrada, ale myslím, že tam by se palmám nedařilo.
Na jaře jsem si v Itálii natrhal pár semen T. Fortunei. Hned jsem je namočil a zasadil, zhruba za v polovině července mi jedna vyklíčila a teď má dva listy. Ovšem, nyní potřebuji poradit. V sobotu jsem jí dal mezi okna, kde se nyní teplota pohybuje kolem 5 -10 stupňů a nevím, jestli jsem udělal dobře, když se jedná o takové miminko? Navíc mi přijde, že druhý list mi začíná od spoda trochu žloutnout. Substrát je stále vlhký, tak nevím, zda je přemokřená, nebo nastydla (musím občas vyvětrat horními okny). Ani nevím, co to je za substrát - semínko jsem dal do květináče, kde dříve byly nějaké bylinky a zda v něm je drenáž. Mám tam ještě dvě Ch. Humilis - 2 měsíce staré a ty jsou stále sytě zelené. Tedy jejich jeden list :-) Tak se chci zeptat, jestli jí mám dát do bytu k oknu nad ústředním topení - teplota je tam cca 20 st, nebo to zvládne bez problému a nebudu jí zalévat? Na přesazení je asi pozdě...
Nerad bych o tuto palmičku přišel, ostatní by mě tak nemrzely (mám ještě vysázené Washingtonky, semena nasbírané tento měsíc na Rhodosu a už mi klíčí. jen nevím co s tolika semeny :roll: )
Ještě jeden hloupý dotaz, za jak dlouho začínají růst normální, oddělené listy?

PříspěvekNapsal: 30 říj 2012 16:51 
Administrátor
Administrátor

Vašku /snad jsem se trefil../, vítám tě mezi námi.

Odpověď na tvoje otázky nechám na kluky - palmaře...

PříspěvekNapsal: 30 říj 2012 17:16 
Ahoj Vaso,

1. Musíš mít stoprocentní jistotu, že se jedná o Trachycarpus. Nemáš foto?

2. Ani nejmladším semenáčkům neublíží teplota těsně nad bodem mrazu za podmínky, že substrát je spíše sušší.

3. Pokud žloutne ten starší list, může to být zcela normální. Pokud máš ale substrát trvale přemokřený, vypadalo by to na možnou hnilobu kořenů, což ale ještě nemusí znamenat úhyn.

4. Takto malému semenáčku můžeš dopřát jak 5-10°C (se sušším substrátem), tak i okolo 20°C za předpokladu, že bude mít mnohem více světla a o trošku více vody.

5. Při úspěšném pěstování a letnění ti Trachycarpus začne dělit listy v létě roku 2014 :mrgreen:

Za 6. Bych ještě uvedl, že vyvážení poměru zálivka X teplota je zásadní, mnohem horší je proschlý, než promáčený substrát, takže zase palmu nikdy nenech zcela proschnout, ideální je vždy zalévat tehdy, až oschne povrch substrátu

PříspěvekNapsal: 30 říj 2012 18:37 
Nový člen
Nový člen

Ahoj,
děkuji za milé přivítání, ano, jsem Vašek (děkuji)
Rade = Radek?
Že to je Trachycarpus Fortunei jsem si jist na 99,9%. Přibližně před 10 lety jsem začal experimentovat, tak už jsem věděl že to bude tato palma. Navíc v severní oblasti Itálie jiné nerostou. jen škoda, že jsem si nevyfotil mateřskou palmu, byla to tam docela hoňka (pracovní). A navíc, jsem si ještě z jednoho e-shopu zakoupil další semena (které hned v substrátu zplesnivěly) a ty byly stejné jako toto.
Právě před těma 10 lety jsem si objednal několik palem a hned jsem je zasadil na již zmiňované chalupě. Ale jelikož jsem tam tehdy jezsil zřídka, moc jsem se o ně nestaral :twisted: a všechny první zimu zahynuly. Teda kromě jedný, ale o tu jsem omylam zašlápnul a pak jí děda posekal. Tak jsem si řekl, že na to kašlu...... až do letošního jara. Ale tam již asi nic vysazovat nechci (samozřejmě že uvažuji, že bych si koupil nějaké větší), protože je tam v zimě strašmě moc sněhu (okr. Rokycany) a při oblevě se tam bez holinek nedá chodit. Ještě uvažuji na chatu v Kamýku na Vltavou, tam je klima bezvadný, rostou tam volně i Opuncie....
Co se toho substrátu týče, teď jsem to kontroloval a přemokřené to není, Jen jsem ho měl do soboty ve větším teple - na parapetu přímo u okna, ale světla tam bylo méně než co je teď - tak jsem ho zaléval častěji, protože rychle vysychal.
A právě že žloutne ten mladší list. Teda, ona to není ani tak žlutá jako vyblitá zelená...viz foto, ze kterýho asi nic nepoznáš, protože já a foťák nejsme kamarádi :-))))
Jinak si myslím, že podle všeho, co jsem si pročetl, nic špatně nedělám ;-)
V roce 2014? To jsem tedy čekal, že dýl, ale stejně jsem tvor nedočkavý :lol:

Jo a kdo by chtěl semínka tý Washingtonky, i když nevím jestli F nebo R, tak pošlu, jinak bych je asi vyhodil, nebo nevím.

PříspěvekNapsal: 31 říj 2012 00:30 
Tak ahoj Vašku, já jsem Radim ;) .

No, hlavně že tě první neúspěšné pokusy neodradily, teda odradily "jen" na 10 let :D .
Pokud tedy myslíš, že substrát je vlhký úměrně k teplotě, tak by neměl být problém. Pokud je nejmladší list světlý, je to velmi častý jev, nejčastější fyziologickou příčinou bývá nedostatek světla, jindy zase nedostatek živin v substrátu, kdy vlivem nedostatku železa, manganu nebo zinku je nedostatek chlorofylu v listech. To by ale neměl být problém mladého semenáčku, který sotva dobral, nebo dokonce ještě bere živiny ze živného pletiva semene. Takže pokud není vada na kořenech, nic bych neřešil, počkal do jara, přesadil do výživného substrátu, rostlinu dal ven, vydatněji zaléval, občas hnojil a opravdu do dvou let má alespoň částečně dělené listy ;) .

PříspěvekNapsal: 31 říj 2012 11:01 
Nový člen
Nový člen

Díky Radime za informace §ok
Počkám do jara a uvidím. A v březnu napíšu, jak se mi větší palmy podařily vysadit volně ven ;)
Teď se pokusím vložit slíbené fotky, včera se mi to nezdařilo.

Přílohy:
Poznámka: Vlevo T. Fortunei, vpravo 2 pidi Ch. Humilis
PA300645.JPG
PA300645.JPG [ 31.32 KiB | Zobrazeno 1088 krát ]
Poznámka: T. Fortunei
PA300646.JPG
PA300646.JPG [ 375.17 KiB | Zobrazeno 1088 krát ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 164 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina