SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 14 črc 2020 23:49

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 164 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Začínáme...
PříspěvekNapsal: 07 pro 2011 16:23 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

CHTEL BYCH PODOKNOUT ZE VSE CO JE ZDE NAPSANE NEMUSI FUNGOVAT VSUDE A S KAZDOU ROSTLINOU, STEJNE JAKO OSTATNI PESTITELE MUZOU MIT JINE ZPUSOBY A NAZORY. JE ZDE JEN POPSANO JAKYCH CHYB A ZKLAMANI JSEM SE DOPOUSTEL, A JAK LZE TYTO CHYBY ELIMINOVAT, TIMTO ZAROVEN DEKUJI TEM, CO PRISPEJI ZKUSENOSTMI DO TETO DEBATY ABY SI CLOVEK NETUSICI DO CEHO JDE PREDSTAVIL, DO JAKEHO FAJNOVEHO BLAZNOSTVI SE POUSTi.

Zaciname pestovat exoticke rostliny.
Timto bych chtel nakousnout tema ktere by mohlo pomoci zacinajicim pestitelum exotickych rostlin, vyvarovat se urcitych chyb ktere vedou ke ztrate rostliny, nebo jeji esteticke devastaci a zklamani a nebo naopak, nam umozni mit radost z krasy exotickych rostlinek na zahrade po nejaky ten rok, popripadne se radovat z kvetenstvi ci ochutnat plody techto rostlin.

1) NASE POLOHA - bohuzel polohu kde zaciname pestovat a sazet rostliny si tezko muzeme vybirat. Vcelku je to dane bydlistem, respektive, tam kde se zdrzujeme nejcasteji. Pres leto je to vcelku jedno, ale na podzim a pres zimu je dulezite byt v kontaktu s rostlinami casto a to z duvodu rychle se menicich teplot a vlhkosti ktere mohou rostliny zahubit. Ve vyhode jsou samozrejme pestitele kteri maji teplejsi podnebi, mensi nadmorskou vysku a mene srazek.
Napriklad jizni morava je idealni, tim samozrejme nechci rict ze jinde to nejde, akorat ze budete muset vyvinout vice usili nez napriklad onen zmineny pestitel kdyz naopak vy bydlite na napriklad na Sumave.
Podstatne ovsem je ze exotika se da pestovat vsude, akorat usili a vydaje budou vetsi.

2) VYBER ROSTLIN - vcelku zasadni otazka kterou kdyz podcenite muze Vam zpusobit mnohe zklamani a nebo naopak dost radosti. V dnesni dobe je z ceho vybirat a dovozcu a pestitelu je vcelku dost. Mate ruzne moznosti jak utratit Vase tvrde vydelane penize a to koupi semen, semenacku a pak ruznych velikosti rostlin az po dospele, nekolika metrove kousky. Semena vypuste rovnou, potrebuji vysokou teplotu pro kliceni a vlhkost, je to piplacka a vyplati se pouze pro zkusene pestitele kteri si ze seminek vypestuji rostliny vzacne, raritni, ci financne nedostupne a chybejici na trhu. Nehlede na to ze budete cekat i nekolik desitek let na to aby jste docilil toho jak vypadala na obrazku podle ktereho se Vam libila a proto jste si ji vybral. A nakonec si koupite seminka ktera Vam stejne nevyklici protoze jsou stara. Dostupnejsi jsou semenacky, ktere jsou jiz vyvinute, daji se koupit radove za stokoruny, ci nekolik eur a daji se sehnat i mene zname druhy za dobre ceny. Je jasny ze mrazuvzdornost u techto semenacku byva oproti velkym rostlinam nulova a vetsine pripadu se vubec nehodi pro venkovni vysadbu ani s dobrou ochranou. A opet je zde nekolikaleta cekaci doba az povyrostou a bude vubec videt o jaky druh se jedna. Na druhou stranu maji tu vyhodu ze odmalicka si zvykaji na nase podnebi a muzou byt lehce odolnejsi nez sklenikove dovazene rostliny. Skupina kde maji palmicky jiz svuj kminek a to ruznych velikosti sice nedosahuji zimuvzdornosti velkych palem ale u vetsich kminku uz se da mluvit o nejake odolnosti proti mrazum ci zime. Jiz jde dobre poznat o jaky rod ci druh jde, byvaji zakorenene, nezavisle na semenu z ktereho brala rostlina dlouho ziviny, nektere druhy jsou schopne dobre prezit i zimni obdobi v kulture s dobrou ochranou a jejich ceny se pohybuji od nekolika stovek az po nekolik tisic v zavislosti na velikosti a druhu. Myslim ze to jsou rostliny nejcasteji kupovane a zasazovane do volne pudy, pristupne nejsirsi pestitelske zakladne. Nektere rostliny muzou v techto velikost i kvest. Posledni sortimentem jsou velke plne vyvinute rostliny ve stari i nekolik desitek let, kde nejvetsi minus jsou ceny, radove v desitkach a statisicich korun kde i nemala polozka byva doprava. Maji jiz plne vyvinutou mrazuvzdornost, casto vykvetaji, pusobi velmi krasne a esteticky, naklady na peci vsak spolu se zimovanim jsou podstatne vetsi nez u mensich rostlin. Zimovat ctyrmetrovou palmu, popripadne vytapet je opravdu zabava na cely vikend i s pomocnikem. Zde taky chybi onen srdcovy pocit, mam ji odmalicka, naopak velkou rostlinou vyvolate u jinych pestitelu obdiv a u maleho procenta pravou ceskou zavist. Z vyse uvedeneho je videt ze vybirat si muze kazdy, vsechno ma sve klady i zapory. Nyni nekolik zkusenosti ktere zde doplni urcite i ostatni pestitele. U semenacku dejte pozor na presazovani pokud je rostlina jeste spojena se semenem, bere z nej ziviny. Palmy vetsinou potrebuji vysoke kvetniky z duvodu hlubokeho korenoveho systemu, dobre propustnou zeminu i kdyz napriklad v jilu mi roste dost dobre par palem, pozor na profi zeminu ktera dokaze nasat mnoho vody a udrzet ji v sobe. U strednich az velkych rostlin prozkoumejte jak jsou zakorenene, rostliny ktere nemaji velky kvetnik oproti kmenu jsou na prd, protoze kvuli preprave jsou osekany koreny a pak jako kul vsazeny do pomalu stejne sirokeho kvetniku jako je kmen. Tyto rostliny kdyz Vam je nesfoukne vitr po zasazeni, budou nekolik let korenit a vcelku se nic dit nebude o zime ani nemluvim. Tyto se daji koupit za velmi dobre ceny, vypadaji dobre, ale radost Vam neudelaji. Dale vybirejte podle listu, zdrave listy bez fleku, krasne zelene, u mensich zkuste povytahnout za kminek rostlinu z kvetniku, kdyz pujde cela a zustane prazdny kvetinac, koreny jsou prorostle, dobre, srdicko a kminek tvrdy, pevny, nejlepe nove rasici listy. Uprednostete osobni vyber, vybirejte mezi vice kousky a chtejte vedet o dosavadnich podminkach pestovani rostliny. Neverte vsemu co Vam dovozci a prodejci tvrdi a co maji na webovych strankach za info a to predevsim o mrazuvzdornosti, vetsinou udavane info plati pro dospene rostliny v jejich domove, nikoli na zahrade v cechach i kdyz poctivych prodejcu je taky dost, kteri dobre a radi poradi i kdyz si nic u nich nekoupite.

3) SADBA - LETNENI - sazejte nejlepe na jare a v lete, podle druhu, dobre zakorenene a zdrave rostliny. Vsechny rostliny budou nejdriv poustet koreny a az se dostatecne zakoreni ve volne zemi, zacnou rust nad zemi. Toto muze trvat od nekolika mesicu po nekolik let. Koreny jsou k tomu aby rostlina cerpala ziviny a podle toho je taky schopna nacerpat ziviny k rustu. Vyberte misto podle druhu rostlin, nektere palmy jsou podrostove, a na primem slunci listy zflekati a neporostou a odejdou. Misto mi melo byt chraneno pred vetrem, vetsi vitr Vam dokaze zohyzdnit palmu na cele leto, nehlede na zimu kdy ledovy vitr dokaze sve. Velka vetsina palem vsak slunce miluje ale pozor, po zime velmi opatrne, stejne jako ze skleniku nejdriv palmy na slunce zvykejte, toto je nasobene kdyz rostliny nemeli napriklad pres zimu klidove podminky a snizenou teplotu a maji vyhnane nove listy s nevyzralim pletivem. Misto by melo byt vseobecne vyvysene, nebo ve svahu. I na rovine, louce je videt v obdobi vetsich destu videt mista kde se vyslovene drzi voda kdyz puda je plne nasakla a nebo pri tani snehu kdy puda je jeste pod povrchem zmrzla a delaji se klasicke rybnicky. Pak staci nocni mraz a je po rostlinach. Vcelku se mi ani moc neosvedcilo udelat pod palmou sterkove loze, v zime to melo opacny efekt kdyz toto fungovalo jako studna. Nekteri pestitele vsak toto durazne doporucuji me se to vsak moc neosvedcilo, snad pokud by odvodnena jama byla mnohonasbne vetsi nez potreba sazene rostliny. Palmy sazim vzdy o neco vis nez je zem, vetsinou si jeste malinko sednou kminek byl tesne nad zemi. Nikdy jsem nevidel totiz zmrzle koreny, vzdy to odneslo srdicko, kminek. Pokud je moznost vysadit blizko zdi na jizni strane je to supr, zed odrazi v lete teplo, vecer a v noci zni sala teplo. Okolo palmy by melo zbyt misto na zazimovani, striska, bedneni v pripade vytapeni moznost privest eletriku. Pokud mame rostliny v kvetniku je dobre umistneni na zidkach, kamenech ktery se vyhrejou a i dlouho do noci pousti teplo zespoda rostlinkam.

4) ZIMOVANI - ja osobne zimuji palmy pri prichodu uplne prvnich mraziku, vetsinou rijen, listopad. Je to z duvodu ze palem mam dost a pokud by z nenadani uhodili vetsi mrazy, nebyl bych schopen je vsechny zazimovat, proto zacinam uz takhle brzo. Nejdrive vsem udelam z drevenych hranolu- stresni late, konstrukci ktera je vzdy vyssi nez rostlina, aby se listy nedotykali strisky z polykarbonatu. Pokud by se nam uvnitr totiz srazela voda, stekalo by nam to primo po listech do sredu palmy coz je absolutne nezadouci. Jakmile mam hotovou tuto konstrukci u vsech palem, roznesu poklopy z polykarbonatu, vyplati se tlustci polykarbonat ktery se neprohejba a v pripade vlhkosti nekape ve stredu strisky. Strisky jsou s presahem na vsech stranach o deset centimetru vetsi a to z duvodu aby v pripade deste nestekala voda po konstrukci. Pokud mam toto hotove uz jsem celkem v klidu, palmy maji ochranu pred destem kdy teploty jsou uz nizke a spatne vysychali. Takto napul pripravene palmy uz ani nezalevam, v pripade otepleni jim nic nebrani v dalsim rustu, jedine ceho tim docilim je pripravenost v pripade vetsich mrazu a jistoty absolutne sucheho stredu. Jakmile jdou teploty pres noc jiz casto pod nulu, obalim tyto konstrukce 5 cm polystirenem (deskami) a zafixuji textilni izolepou kolem dokola. Kostrukce jsou vzdy velke po 50 cm a nebo 100 cm a vice, ale vzdy po 50cm, jako desky ktere maji rozmer 1x0.5 m takze nikde neni zadna vetsi nepresnost. Tohle zapolystirenovani jde jiz docela rychle a ve vetsine pripadu potrebujete pomocnika hlavne u velkych rostlin. V posledni fazi roztahnu prodluzovacky a dam topne kabely. Pouzivam topne kabely o vykonu 20-100 wattu ktere stoji 2-3 stovky. Vetsinou davam i nejslabsi kabely i vyslovene odolnym druhum jako jsou velke fortunejky a to z duvodu ze palmy vetsinou neztrati nic ze sveho letniho vzhledu a na jare jsou fakt jako kdyby zima nebyla. Tyhle kabely zvednout teplotu v polystyrenovem domecku pouze o nekolik stupnu ale hlavne mi jde o to ze vzduch uvnitr koluje a velmi malo se uvnitr rosi. Dale mam na kazdem domecku kratky hranol, pokud je slunicko a teplo, zvednu poklop a dam ho kvuli vetrani mezi konstrukci a poklop. Topeni zapinam rucne, a to podle informaci teplomeru umistnenych v domeckach ktere se sbihaji na meteostanici v dome. Pri poctu nekolika desitek palem v zemi, je toto zimovani i dosti financne narocne, napriklad velka butie, 4x1x1m domecek metru : celkem 24 metru hranolu, 32 desek polystirenu, deska polykarbonatu 110x110cm, 32 metru kvalitni pasky, 2x kabel 80W a spojovaci material. Je mnoho zpusobu jak zimovat ale tenhle se mi zda velmi spolehlivy, hodici se na vsechny palmy i ty rozlozite jako napriklad zminena butie. V soucasne dobe zkousim bublinkovou folii kdy 100 metrova role vyjde pri vysce 1.5 metru na nejakych 6 stovek. Ale to jenom zatim u mene narocnych palem. Misto polystirenu muzete pouzit polykarbonat ale ten je o dost drazsi a pokud vyleze moc slunicko mozna by hrozilo riziko uvareni. Vyzkousene to nemam, snad by to mel tuhle zimu zkusit Ovar tak uvidime.

Předmět příspěvku: Re: Začínáme...
PříspěvekNapsal: 07 pro 2011 17:10 
Administrátor
Administrátor

Krásný článek, díky za práci s ním. Věřím, že hodně prospěšný..

PříspěvekNapsal: 07 pro 2011 19:13 
Paráda, vše je napsané v jednom článku ;) . Já jen doplním, že pro pěstitele, kteří nechtějí věnovat tolik úsilí a peněz do údržby rostlin přichází v úvahu jen 2 druhy palem, a to Trachycarpus fortunei a Chamaerops humilis Cerifera. Ani Nannorrhops, ani Rhapidophyllum nejsou odolnější.

U Trachycarpusu si při výběru rostliny dáváme pozor na zemi původu. Podle našich pozorování jsou rostliny horší kvality dovezené z Číny a Brazílie. Lepší je to z plantáží z Itálie a Španělska. Jelikož hlavní dva čeští dovozci a prodejci palem vozí právě odtud, dovolím si Trachycarpusy rozdělit na španělské a italské. Španělský Trachycarpus fortunei roste pomaleji, má sytěji zelené, pevnější listy, na konci rovné, tlustší kmen, který přirůstá pomaleji. Nevýhody jsou, že méně nakvétá a hůře zakořeňuje. Podle všeho je totiž více či méně ovlivněn genem Trachycarpuse wagnerianuse.

Dále je tu italský T. fortunei, který roste rychleji, listy má větší, světlejší, na konci často prohnuté, jako Livistona. Kmen je ale často značně tenčí, přirůstá však i výrazně rychleji. Zdá se, že lépe nakvétá i zakořeňuje. Nepůsobí však tak mohutně jako jeho španělský "kolega".

PříspěvekNapsal: 07 pro 2011 19:24 
Co se týče pěstování palem ze semen, mám na to jiný názor. Podle mě by si tím měl projít každý pěstitel palem, dost mu to pomůže "pochopit" rostlinu jako takovou, i její požadavky. Navíc rostlina pěstovaná od malička ze semene, má často vysokou "osobní" hodnotu, je to něco jiného, než si koupit už 3 metrový exemplář. Samozřejmě ale čekat spoustu let, pokud již chci mít nyní zahradu plnou exotiky, je těžké, takže já osobně volím kombinaci výsevu a kupování větších rostlin :lol: . Ale ne u všech palem se musí čekat tak dlouho. Například Washingtonie jsou schopny ze semen vyrůst během pár let do parádních rozměrů. Podobný smysl to má i u Trachycarpusu a dalších, poměrně rychle rostoucích nebo raritních palem.

Vložím sem náš návod na klíčení semen palem, když už se téma jmenuje "Začínáme...", tak ať je to opravdu od začátku - od semínka ;) .

Klíčení semen palem

Nejdůležitějším faktorem a klíčem k úspěchu je čerstvost semen. Pokud jsou semena stará, tak přesto, že semenům poskytneme nejlepší možné podmínky ke klíčení, šance na vyklíčení je mizivá. Delší dobu klíčivosti si zachovávají semena palem ze subtropů, zvláště ze sušších oblastí, například Phoenix dactylifera si zachovává klíčivost údajně až 100 let! Naproti tomu palmy z tropických vlhkých oblastí si zachovávají klíčivost maximálně po dobu několika měsíců, spíše však jen týdnů. Jsou to například rody: Archantophoenix, Syagrus, Ptychosperma, Dypsis, Livistona, Pritchardia, Cyrtostachys, Hyophorbe, Copernicia, Howea nebo Areca.
Zajímavostí je klíčení palem z rodu Parajubaea. U těch platí spíše opak, její čerstvá semena klíčí velmi neochotně. U Parajubaei je potřeba uložit semena do chladného suchého prostředí, při teplotě kolem 10 - 15°C po dobu několika měsíců. Po této procedůře semena klíčí poměrně ochotně.

Další důležitý faktor je teplota. Ta by se měla pohybovat, podle druhu, od 18°C až do 40°C (podrobnější informace viz tabulka).

Semenům palem ze subtropických oblastí vyhovuje zvláštní teplotní režim; například přes den vysoká teplota kolem 30°C a v noci (asi po dobu 8 hodin) potom teplota kolem 20°C. Tropické palmy mají rády naopak podobnou teplotu po celý den, většinou kolem 30°C.

Vlhkost je neméně důležitý faktor, substrát, v němž semena klíčíme, nesmí vyschnout a naopak nesmí být ani zamokřen. K tomu, abychom zvládli dobře regulovat vlhkost, potřebujeme ideální substrát.
Nejvhodnější substrát je například substrát z kokosových vláken, známý pod názvem Lignocel a Cocopress. Prodává se lisovaný v kostkách. Před použitím se nechá nabobtnat ideálně ve vřelé vodě, aby se zlikvidovaly případné mikroorganismy. Následně se vylije přebytečná voda, substrát se ještě vymačká v dlani - a právě takto vlhký substrát je ideální. Kokosový substrát je také prodyšný, neobsahuje však žádné živiny, takže po vyklíčení semene se semenáček opatrně přesazuje do propustného výživného substrátu. Pokud neseženeme kokosový substrát, můžeme použít čistou rašelinu smíchanou s pískem nebo perlitem.

Světlo je faktorem méně důležitým, palmová semena nejsou světloklíčivá, takže světlo nepotřebují. Potřebují ho však semenáčky, ihned po vyklíčení nadzemní části rostliny. Mělo by se jednat o světlo rozptýlené, nikoli přímý úpal. Naopak při nedostatečném osvětlení se semenáček vytahuje za světlem a je nevzhledný a náchylnější ke škůdcům a chorobám.

Stratifikace
Některá semena palem špatně vyklíčí bez pomocí stratifikace, jsou to subtropické druhy palem, které jsou zvyklé na nízké teploty a jejich semena si potřebují projít obdobím chladu. Semena stratifikujeme většinou ve vlhkém říčním písku při teplotě kolem 5°C, vyjímkou je již zmíněná Parajubaea, které vyhovuje stratifikace za sucha a při teplotě kolem 12°C. Stratifikace je vhodná pro palmy rodu: Rhapidophyllum, Butia, Jubaea, Nannorrhops. Vhodná ale nedůležitá je pro rody: Sabal, Trachycarpus nebo Chamaerops.

Skarifikace
Skarifikace znamená narušení tvrdého obalu semene. Semena palem s tvrdou testou (tvrdý obal semene) je vhodné napilovat. Dáváme při tom pozor, abychom nepoškodili embryo semene. Skarifikace je vhodná pro rody: Butia, Jubaea, Parajubaea, Bismarckia.

Máčení semen
Máčení semen je velmi důležité snad pro všechna palmová semena. Výrazně urychlí vyklíčení semene. Jednak pro to, že se do semene dříve dostane vlhkost, a také pro to, že některá semena obsahují v osemení inhibitory, což jsou látky, které brání vyklíčení a právě vodou se většinou vyplaví. Je však potřeba vodu minimálně jednou denně měnit a semena máčet po dobu dvou až pěti dnů. čím tlustší má semeno obal, tím déle by se mělo máčet. Teplota vody by měla mít minimálně 25°C, a může mít až 45°C

PříspěvekNapsal: 07 pro 2011 20:44 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Radku, parada, presne tohle a dalsi je treba doplnovat, aby opravdu kdo vyslovene zacina, mel prehled o tom ze muze zacinat z nekolika moznosti a ja bohuzel zrovna tyto zkusenosti nemam protoze ja dokopal ke kliceni jenom wasingtonky a clovek zacinajici zakopavat do zeme cokoli exotickeho, bude mit prehled jak na to, bez ztraty desitky.

PříspěvekNapsal: 08 pro 2011 00:18 
Já jsem tedy nadšen, že jsi do toho i ty Placento tak nadšen :!: :D .

Doufám, že někdy později i uveřejníš jak třeba taková bedna 32 desek z polystyrenu na Butii vypadá, to si ani nedokážu představit :shock: 8-) .

Já tedy momentálně ani nemám co dodat :shock: , to se mi snad ještě nestalo, aby mě nějaký pěstitel za poslední 2 roky uzemnil svými zkušenostmi, tak abych mohl jen tupě zírat a souhlasit :geek: ;) .

A akorád si mi tedy dal brouka do hlavy, mam asi 3 jednokomorový polykarbonátový víka, který se po zatěžkání na bedně prohnuly, já jsem to neřešil, protože dostaly akorád aerodynamický tvar a neulítnou :lol: , ale to, že se tam buse spíš srážet voda a kapat do palmy mě nenapadlo, s tím budu muset asi něco zarobit ;) .

PříspěvekNapsal: 08 pro 2011 00:55 
Jen ještě doplním... ;) .

http://www.tropik.cz/cms.php?id_cms=170

Admin: Radime, dovolil jsem si ti tvůj příspěvek opravit, textová tabulka sem opravdu vložit nejde, musíš ji sem dát jako obrázek..

Přílohy:
Tabulka klíčivosti semen palem.jpg
Tabulka klíčivosti semen palem.jpg [ 202.67 KiB | Zobrazeno 4546 krát ]

PříspěvekNapsal: 08 pro 2011 01:00 
Ale přeci mohu taky doplnit pár slov.

Čerstvý nadšenec by měl asi začít podrobným prostudováním obecných informacích o palmách a teprve poté začít se semínkama. Není snad nic lepšího, než si pěstování palem užít pěkně od semínek a naučit se na nich právě to potřebné. A tím, že si dotyčný bude po vyklíčení hledat co s rostlinou dál, je na dobré cestě se to naučit.

Sám se mohu teď kárat, že jsem si tehdá nenaklíčil více druhů palem. Tedy respektive, že mi nevyklíčily :roll: . Dal jsem zato asi 6 stovek a z toho mam do teď 4 rostliny :roll: . Jo vlastně 3, jeden Trachýk mi letos vyhnil. Mohu říct, že se mi i ulevilo, po 3 letech měl 2 listy a nerostly mu kořeny, tomu se prostě nechtělo.

A placento (řekneš už nám svoje jméno? :) ), máš nějaké zkušenosti s tím, co psal Rade (Radim) výše :?: , to o Italech a Španělech, protože ty by jsi nám do toho mohl vnést trochu více světla 8-) ... Tím myslím, že ti prošlo rukama více Trachýků a od různých zdrojů..

PříspěvekNapsal: 08 pro 2011 08:18 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

také velmi děkuji za hodnotné příspěvky. Jen bych byl rád když by časem šlo doplnit o nějaké fotografie a zkušenosti s těma kabelama(zpusob použití-jestli přes geotextilii atd..).

Jinak já do toho "vlétl" po hlavě na všech frontách - tzn. začal se semínkama, malýma i většíma kouskama(palem,yucc,agave i banánovníků) a samozřejmě bez větších zkušeností o několik přišel (jak semenáčků tak i větších - většinou tedy vlivem přelití -tím, že uhnily), o dva banánovníky jsem přišel díky nevhodnému - silnému postřiku proti svilušce. Ted "testuji" ruzné druhy semenačků ve 3 ruzných prostředích - teplo doma (18-22°C), chladno doma (12-15°C), zima chata (2-5°C). Původně jsem ještě přemýšlel o tom, že nechám něco v nevytápěném skleníku, ale nakonec jsem od toho zatím upustil.

PříspěvekNapsal: 08 pro 2011 10:53 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Jmenuju se Roman ale mam pocit ze jsi to vedel. To co jsem tady napsal neni nic extra, vim ze nekteri z Vas pokud by se kopali do zadku jako ja tento tyden, by napsali spousty podobnych zkusenosti, je tu dost zkusenych a zapalenych lidi. O italskych, spanelskych a jinych palmach se nebudu moc zminovat, pokud by se mela otevrit tato otazka muselo by se jmenovat :roll: a to zrovna nechci. Jasne ze se da porovnavat palma z ruznych koutu, vzhledove jsou malinko a i vlastnostma jine, ale pokud je rostlina dobre zakorenena, zdrava a vitalni bude nam delat radost at je odkukoli. O vikendu sem napisu o rozdilech mnou koupenych trachyku a kabelech.
:o

PříspěvekNapsal: 08 pro 2011 11:37 
Administrátor
Administrátor

Otevřeli jste tu problém původu palem. Nebojte se a rozveďte toto téma... Rozjíždí se tu opravdu odborná diskuze...
Nebo klidně založte i nové téma - třeba "Rozdíly a původ rostlin" ...

PříspěvekNapsal: 08 pro 2011 12:44 
Teď jak si řek že jsi Roman, tak mi cvaklo, že si mi to asi psal v meilu. Ale aspoň si se představil pro ostatní ;) .

Ohledně toho původu a jmenování, na jednu stranu zrovna my palmaři, by jsme asi měli pomlčet a neukazovat prstem, protože není přeci dobré si zahrávat s důvěrou prodejců :oops: :roll: .

Ale zase na druhou stranu, my si ty palmi od nich kupujem a v konečné fázi my jsme ti, co posuzují tu onu kvalitu, kterou se prezentujou všude na stránkách...

Já osobně bych tedy byl rád, kdyby se to tu nějak probralo, protože po letošku mam trochu rozpačité pocity, jelikož jsem vyzkoušel i jiné zdroje palem, než jsem doposud měl. A docela jsem koukal jako péro z gauče, když jsem žil v domění, že líp to prostě nejde, že líp mi to prostě tady v Mrchojedech neporoste a ejhle :arrow: tak si říkám, jestli neni "chyba" právě v palmách.

PříspěvekNapsal: 09 pro 2011 01:08 
Já tedy stejně bych později se k tomu vrátil, tak je aspoň fajn, že jsem si to hezky sám nakous, tak snad se někdo přidá :mrgreen: :geek: .

Mě totiž dožralo, že jsem si koupil palmu za 12 000,- a po roce jsem vykopal přesně to, co jsem si rok před tím zasadil :roll: :evil: . Romane, psal si že někdy trvá i několik let, než palma zakoření, to je pravda o tom není pochyb... ale už po roce by měla mít dostatečný kořenový systém na to, aby zvládla aspoň prvních pár listů a připravila se tak na následující zimu. Jenže když je roční přírůstek na pár kořenech cca 2 cm, tak je něco v nepořádku. Protože tímto tempem by palma zakořenila až za 10-15 let :!: . Dle slov prodejce, se to občas stavá, protože se ty palmy na plantáži kříží s Wagnerianusem a ten má geneticky zafiksováno, že se špatně ujímá. Tedy jen jisté procento. A kříženci tuto schopnost podědily a v tom je ten problém. Jinak ale tedy, že jsem to byl já a že palmám trochu rozumím, dostal jsem palmu novou a tentokrát jsem si jí jel vybrat osobně (což jsem prvně neudělal :roll: ).

Neřešil bych to, ale Radim má bohužel po loňsku úplně tu samou zkušenost. To už jsem si tedy řekl a dost, s Trachýkama ze Španělska končím.

A nebudu lhát, letos jsem šel do Tracháčů z jiného zdroje (Itálie) a můžu se akorád bouchat hlavou do zdi, že jsem to neudělal i dřív. Trachýk už za léto zakořenil tak, že stihnul udělat v roce výsadby 5 listů a viditelně vyrůst na kmeni. To se mi s Tracháčem ze Španělska nestalo, ani s jedním :!: .

Libor z Prahy to ví, několikrát jsem mu to říkal, že více méně jsem nespokojen s ujmavostí jeho palem. U něho je ale výhoda, že Španělé jsou nepřekonatelně odolnější..

A ještě závěrem, Libor za to více méně nemůže, on prodává to, co mu dovezou, on nevidí co je pod tou palmou v květináči. Nikdo nemohl vědět, že zrovna ta moje kráva nezakoření. Takže chyba je právě v těch palmách, Libor je jinak skvělí prodejce, řekl bych že i nejlepší v oboru :!: .

Přílohy:
DSCF7435.JPG
DSCF7435.JPG [ 298.48 KiB | Zobrazeno 4502 krát ]

PříspěvekNapsal: 09 pro 2011 13:48 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

ja mam zkusenost ze to co mas na fotce mam v zemi asi 4 roky. V nabidce byla jako 250 cm kmen a tak pln ocekavani jsem co za ohromny kvetinac bude mit kopal a kopal a kopal jamu, dokonce se mi podarilo do jamy chytit manzelku az po prsa i s tacem plneho jidla. Kdyz dorazila cumel jsem jak kreten protoze kvetnik byl velky cca 30 cm. Jezdil jsem teda cele odpoledne a dokupoval zeminu na zasypavani jelikoz stara zem uz byla odvezena. Prvni dva roky jsem musel podpirat aby se pri fouknuti vetru nevyvratila, dnes uz drzi stabilne, NEVYROSTLA ANI O 1 CM za ty 4 roky a pres leto udela tak okolo 5-7 listecku. Nikdy nekvetla a to jsem ji prolez jak to slo. Nakonec jsem zjistil ze ma jakoby serizlou spicku zrejme kvuli doprave. Byl to typicky "cenzura Admin", ktery snad pristi rok zacne aspon trochu rust. Ted jdu makat o vikendu dopisu a od Libora neni.

PříspěvekNapsal: 09 pro 2011 15:14 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Osobně by mi nevadilo že mi palma neroste, hlavně že je :!:

PříspěvekNapsal: 09 pro 2011 23:39 
Tam bylo sprosté slovíčko, že bylo cenzurováno? Nebo jen přímo prodejce..?

A já bych teda neměl nervy jí 2 roky podpírat a modlit se, jestli se ujme :roll: . Jednak by mi to teda přišlo jako vyhozený peníze, jí ty 2 zimy přitápět (předpokládám..?) a jednak obecně. Když se po roce palma neujme, sice nechcípne, ale ani viditelně nezakoření, je to už důvod k reklamaci a pokud není prodejce lump, jako že většina prodejců palem v ČR není, tak by jí měly vyhovět a minimálně palmu vyměnit. Aspoň já bych to tak řešil...
Ta palma, co se mě neujmula, je z roku 2009 a prosím pěkně do dnes nezakořenila :!: . Letos na podzim jsem jí zasadil ke kompostu, aby měla pěknej výhled :twisted: ..to už jsem psal v jiném tématu.

dahe píše:

Jo, ale ty máš spíše ty yuccy ne :P .

Ale skus se na to podívat z té druhé stránky, máš 3,5 metru vysokou palmu na zahradě, 2 roky jí musíš podpírat a v zimě vyhřejvat, aby ti náhodou neomrzla, protože by to na ní bylo dalších 5 let poznat. To přeci nejde, palma má být zdravá, bujná a "veselá", ne vosková figurína na kterou jsi si akorád zbytečně podcitě vydělal... ;)

PříspěvekNapsal: 10 pro 2011 00:12 
Já už k problematice původu palem asi nemám co dodat, vše tu už padlo ;). Jen nevím jestli by si to nezasloužilo své téma, nebo případně by se to spíš více hodilo do tématu Trachycarpus. Ačkoliv je to asi o úhlu pohledu, nákup palem také může být začátek.

Ivo díky za vložení tabulky ;) .

Citace:

Mě se umělé palmy nelíbí :lol: .

PříspěvekNapsal: 10 pro 2011 23:56 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tak to procitam a asi neni nutne zakladat nove tema, ten kdo bude chtit neco vedet o zacatcich tak se docte az sem, ale pokud by admin chtel tak to snadno presune. Nadpis je ZACINAME .... a tim bych videl i koupe rostlin, urcite to toho vleze i puvod a dovoz, jako i prodejci :-).
Jinak cenzura na vyse uvedene slovicko je samo v poradku, omlouvam se, pro ostatni melo ve slusnem prekladu vyznam neco jako nedochudce, paskvil, nebo tak neco a nejednalo se o prodejce :-).

Jinak k tem rozdilum v puvodu palem, muj nazor je takovy ze jako vsude a ve vsem existuji dobre a kvalitni rostliny stejne jako rostliny nizsi kvality. To same plati o prodejcich ale to az na konci. Dnes se da koupit, popripadne objednat z flory v ceske republice vsechno. Neni problem sehnat nekolika metrove vzacne druhy palem, pres ohromne cykasy a rostliny ktere v techto velikostech uvidite jenom v botanickych zahradach. Radove se ceny pohybuji u velkych exemplaru BEZNE ve stotisicich a utratit za rostlinu pul mega by nebyl problem. Ale to se nas asi netyka, ja jen kdyby opravdu nekdo chtel zastavit dum a koupit si treba bismarkii v nekolika metrovem provedeni. Jak takovy obchod a ceny vypadaji se muzete kouknout zde http://www.hydroponie.cz/cenik.html.

Dost rostlin se da koupit v obchodich retezcich, Baumax, OBI, Bauhaus, Hornbach a jine, vetsinou jde o bezne druhy jako fortunejka, howey, butie, phoenix, varianty chamaeropsu, livinstony, rhapisy a jine, obcas jsou videt i dypsise, caryota a jine. Jsou to vetsinou zdrave, zakorenene a pekne rostliny ktere vyrustaly ve sklenikach a meli kvalitni holandskou, peci. Nevyhoda je ze videli ceskou zimu pres sklo a jsou choulostivejsi. Ceny jsou vyssi, nez bezne byvaji ale kupujete vcelku kvalitni rostliny ktere je ale treba chranit pres zimu kvalitneji. Velkou vyhodou jsou podzimni vyprodeje z techto obchodaku kdy se, pokud mate stesti dostanete se k rostlinam ve vyprodeji za opravdu smesne ceny, ktere si koupite i kdyz nechcete. Sam jsem par rostlin obcas koupil a muzu rict ze jsem malokdy litoval. Tyto palmy by meli udajne pochazet z Italie a Holandska, ale protoze nabidka prevysuje poptavku muze se toto menit. Dale je u nas nekolik dovozcu kteri jsou zaroven i prodejci, prodejcema kteri nakupuji od dovozcu az tady a pak rostliny dale nabizeji popisovat nebudu. Prvni od koho jsem zakoupil svoji prvni fortunejku byla fa

CESKE TROPY Babice p. Molkova http://www.cesketropy.com/
ktera se na trhu exotickych rostlin pohybuje pres deset let. Rostliny kvalitni, zakorenene, komunikace vyborna, v pripade horsi jakosti jsem byl o tom vzdy informovan predem a dostal adekvatni cenu. Vyber stredni, ceny lehce nad prumerem, myslim ze odpovidaji kvalite. Moznost vyberu a zakoupeni rostlin dle aktualnich fotek, dovoz i vetsich rostlin na paletach. V posledni dobe mensi druhova skladba a vyber. Odebrano cca 10-15 rostlin - spokojenost, pri sazeni maximalni koreny, dobry rust v dalsim roce, silne kmeny.

PALMY CYKASY Praha Libus, p. Lesner http://www.palmycycasy.cz/default.php?l ... &id=1&ai=1
dovozce ze Spanelska, opravdu velky vyber druhu palem, cykasu a i nemrazuvzdornych rostlin, rostliny kvalitni, ceny prumerne - vzdy jsem dostal velmi slusnou slevu nebo rostlinu jako bonus, mozny dalsi sluzby jako pronajem, zazimovani atd. Dobra komunikace, zajem o rostliny a vysadbe v CR, dobry pokec ale zkusenosti mame vetsinou kazdy jine. :-) Velka firma, kde se v poctu zhruba 800 palem muze vyskytnout vice palem typu Ovarovo kul - trachy (viz prispevek Ovar vyse). Odebrano cca 20 rostlin - spokojenost - jedna fortunejka (1 m kmen) dvojce ma maximalni rust a ani zima ji moc nevadi. Jedna hyophorbe odesla behem chvilky, ale byl problem v cele varce lahvovek.

EXOTICKA ZAHRADA Kacice p. Bucko http://www.exotickazahrada.cz/
mensi firma zabyvajici se prodejem a pestovanim, mensi vyber rostlin a druhu, ceny dobre az nizke, slabsi korenovy bal, dobry je osobni odber po predchozi domluve, v zemi pekne rostliny - exoticka zahrada. Pomalejsi aktualizace nabidky a ceniku. Odebrano cca 5 rostlin, jedna odesla behem chvile, druha bojuje druhym rokem, 1 kus wagnera mi dela velkou radost, (kmen cca 60 cm) velke prirustky jak na kmeni tak listech - krasavice. !!!

SVET PALEM Klobouky u Brna p. Kulkus http://www.svetpalem.cz/
mensi firma zabyvajici se dovozem z Italie, zadne zkusenosti nemam, telefonicky kontakt velmi dobry, vstricny pristup, velike plus ze uvadi velikost kvetniku, ceny dobre, lehonce nadprumerne. Uvadena realna zimuvzdornost v nasich podminkach. Pristi rok zkusim nejake rostliny zakoupit, mezitim piste Vy co jiz mate rostliny od teto firmy, myslim ze je Vas dost.

YUCCALAND Morinka p. Merhaut http://www.yuccaland.cz/
specialni zamereni na juky a agave, kaktusy, prodej palem. Palmy nejsou hlavni naplni, maly vyber druhu palem, dobry pristup a komunikace, moznost osobniho dovozu, mensi korenovy bal, dobre ceny, v dobe meho nakupu nejlevnejsi, moznost zakoupeni semenacku z vlastni produkce. Odebrana jedna velka rostlina trachyka, neroste, minimum listu za rok, maly korenovy bal, zrejme z duvodu mensich nakladu na dopravu, serizly vrchol kmene. Puvod Cina. Nikdy nekvetla tak snad pristi rok :-)

O jinych zde psat nebudu, bud jsou ze zahranici a nebo prekupuji rostliny od tech vyse a nebo je proste neznam a nemel jsem s nimi zadnou zkusenost. Pevne verim ze ostatni me doplni a napisou z vyse uvedenyma firmama sve zkusenosti a nebo sem daji odkazy na jine, mnou neobjevene :-) . Pokud by se nekoho muj prispevek dotkl, je mi to fuk, za prve jsem svobodny obcan :-) a za druhe, rozumny clovek si i ze zapornych faktu vezme ponauceni a pokud je obchodnik a charakter bude rad ze se tu probira, protoze kdyby nebylo nas, co zkousime do nasi krajiny tropy, jejich zivnost by jim tolik nekvetla a to hlavne na jare :-).

Tem co zacinaji a nebo chteji zacit, bych doporucil jako palmu na PRVNI venkovni vysadbu TRACHYCARPUS WAGNERIANUS aspon s kminkem 30-50 cm, je to palma velmi elegantni, uhlednejsi nez fortunejka, tvrda a osobne si myslim ze vydrzi vic nez klasicka fortunejka. Pravdou je ze cena je vyssi, ale kdyz postavite wagnera a fortuneje vedle sebe, malo lidi sahne po fortunejce. :-) :-):-) no tak, ruku na srdce, wagnerka je buldok na kterou se zapomina a je to velka skoda. Taky jsem tady asi nevyresil problem spanele a italove, palem mam dost, o dost sem jich prisel a po pravde receno nesleduji to. Rozdily tam budou urcite, palmy z daleka na tom budou asi hur kvuli doprave a skladnosti, hlavne ten korenovy system, nez palmy co rostou na plantazich za nasimi humny.A tady par fotecek zimovani - kabely, pestirnicky a zimovani tropickejch druhu z Hluboky. Nakonec par ukazek v jakem kvetinaci lze koupit palmu. Obrazek o korenech si udelejte sami.

Přílohy:
20111210_003.jpg
20111210_003.jpg [ 670.59 KiB | Zobrazeno 4429 krát ]
20111210_002.jpg
20111210_002.jpg [ 660.85 KiB | Zobrazeno 4429 krát ]
20111210_001.jpg
20111210_001.jpg [ 624.42 KiB | Zobrazeno 4429 krát ]

PříspěvekNapsal: 10 pro 2011 23:57 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

a dalsi

Přílohy:
20111210_006.jpg
20111210_006.jpg [ 717.14 KiB | Zobrazeno 4429 krát ]
20111210_005.jpg
20111210_005.jpg [ 714.79 KiB | Zobrazeno 4429 krát ]
20111210_004.jpg
20111210_004.jpg [ 804.4 KiB | Zobrazeno 4429 krát ]

PříspěvekNapsal: 10 pro 2011 23:59 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

a dalsi

Přílohy:
20111210_009.jpg
20111210_009.jpg [ 570.87 KiB | Zobrazeno 4429 krát ]
20111210_008.jpg
20111210_008.jpg [ 703.15 KiB | Zobrazeno 4429 krát ]
20111210_007.jpg
20111210_007.jpg [ 555.68 KiB | Zobrazeno 4429 krát ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 164 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina